Kayıt Ol

1984 - George Orwell

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
1984 - George Orwell
« : 02 Mayıs 2009, 18:41:53 »

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

Yazarı George Orwell
Dili İngilizce
Türü Roman
Yayınevi Can Yayınları
Türkçe
basım tarihi 8 Haziran 1949

"Kısa Bir Açıklama Yazısı:
Orwell'in bu son kitabı, her şeyin tümüyle devletin denetiminde olduğu belleksiz ve muhalefetsiz bir toplum tehlikesine karşı yürekten bir uyarı niteliğindeydi. Dünyanın sürekli birbiriyle savaşan üç totaliter polis devletinin egemenliği altında olduğu düşsel bir gelecekte geçen roman, hem o dönemde hem de sonraki yıllarda çok sayıda okuru derinden etkiledi."

Etkiledi, hem de ne etkiledi. Son derece derin ve etkileyici bir romandı. Anlatımı ise başlı başına bir inceleme konusu.
Kendi adıma, belkide şu ana dek en çok hoşlandığım romandı. Hakkında pek fazla yazamayacağım, ama içinde herşey vardı. İy bakmak yeterli olacaktır.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: 1984 - George Orwell
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2009, 20:40:10 »
İyi mi :D Kendi deyimiyle çift artı iyi. Harika bir anlatım, harika bir kurgu belki de en iyi ütopya. Ütopyadan çok belki de amaçladığı şeyin dışında bir gelecek öngörüsü gibi duruyor.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2009, 23:21:13 »
Aslında tam olarak bir "distopya".

Kalitesi ve sürükleyiciliği tartışılmaz, o ayrı. "Hayvan Çiftliği" ne göre daha ciddi ve karanlık. Ayrıca günümüzde duyduğumuz/izlediğimiz haberler, kitapta bahsedilen durumun pek de uzak olmadığını gösteriyor (dinlenme/izlenme/polis devleti konuları) ki bu da kitabın merak edilip okunması için başka bir neden.

Ha unutmadan, bunu seven bunu da sevdi: V for Vendetta.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Mayıs 2010, 12:07:29 »
Öncelikle kitabın anlatımın ağır olacağından çekinmiştim. Kitabı ani bir kararla, otobüs kuyruğundan çıkarak gidip aldım ama içimde bu endişe vardı.
Sonra okumaya başladım ve ne olduysa o zaman oldu.

Anlatımı oldukça akıcı ve anlaşılır. Gerçekten Arlinon'un dediği gibi anlatımı başlı başına bir inceleme konusu olur. Yazarın baskıcı devletten tarafından oluşturulduğunu söylediği (kendi yarattığı) YeniKonuş ise (yeni bir lisan) beni en çok düşündüren etmen oldu. Baskı, izlenme, her yerde gözetlenme ve özel hayatın tamamen yitip gitmesi(ve dahası aile üyelerinin bile birbirinden şüphelenir olması) bir yana YeniKonuş bana kendi dilimize vermediğimiz "önemi" ayrıca düşündürdü.

Kesinlikle okunmalı derim başka da bir şey demem :D. Spoiler'a doğru bir çekim var, buna karşı koymak için burada kesiyorum ;D.

Not: Bendekinin kapağı şu şekilde:
Spoiler: Göster

Çevrimdışı johnconstantine

• **
  • 167
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Her Şeyi Gören Faesla
« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2010, 12:13:37 »
İlk kapak resminde dahi bir gönderme mevcut. Gözün altında kara insanlarla birlikte, büyük bir kalabalık. Sistemin kimin elinin altında olduğu belli. Henüz okumadım kitabı okumak lâzım.

Çevrimdışı Kharas

• **
  • 53
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2010, 00:12:13 »
Distopyaların o parçalanmışlık kokan havası ve geleceğin kara lekelerle dolu portresi okuyanın aklına da o lekeleri saçar. Konu distopik olunca bahsedilen gelecek ya da zaman nedense bir şekilde günümüze bağlanır. 1984 için bakacak olursak anlatılan çoğu şeyi biz zaten yaşıyoruz. Değişen bir şey yok aslında.

Kitabın genel kurgusunda olan aile öğesinin öne çıkarılmış gibi gösterilip içten içe parçalanması yazarın en çok tutuuğum düşüncesidir. Toplumun en küçük yapı taşı olan aileyi, hem bütünen parçalamadan hem de birbirlerinden şühe eden hale getirerek dış hatlarını koruması saygıyla eğilinesi bir durumdur.

Aynı şekilde, dile olan eğilimi "çift artı iyi". Kelimelerin yok edilip, basit cümlelerle konuşmanın düşünceye etkileri tartışılmaz bir gerçek. (Yeni neslin iki kelimeyi bir araya getirememesi de bizi bu hale sokacak diye kafam atıyor. Topluma salınmaları büyük hata, neyse.) Üşenmeyip bunun için bir sözlük düzenlemesi ise kült eser nasıl olur ve neden olur sorularına net bir yanıt gibi.

Sistemin kendi adamlarını da yok etmesi, en iyiye ihtiyaç duymayıp en iyi ve en bağlıyı da ezip geçmesi acımasız rejimin yüzünü farklı açılardan sergiliyor. Dahası, "çiftdüşün" diye ifade edilen olgu kitap boyunca, sonunda bile, iyice yedirilerek okuyucuya sunuluyor.

Dile ve anlatıma gelecek olursak, böyle ağır bir konuyu gayet anlaşılır bir dil ve sürükleyici bir anlatımla anlatmak bir kez daha takdire layık bir davranış olarak önümüze çıkıyor. Macera sürükleyici, baş kahramanımız Wilson'ın "acaba yakalanacak mı?!" diye takip ettiğimiz yaşamı doyurucu.

Son olarak,

Kalitesi ve sürükleyiciliği tartışılmaz, o ayrı. "Hayvan Çiftliği" ne göre daha ciddi ve karanlık. Ayrıca günümüzde duyduğumuz/izlediğimiz haberler, kitapta bahsedilen durumun pek de uzak olmadığını gösteriyor (dinlenme/izlenme/polis devleti konuları) ki bu da kitabın merak edilip okunması için başka bir neden.

Ha unutmadan, bunu seven bunu da sevdi: V for Vendetta.
Fakat? Hocam tüm söyleyeceklerimi özet geçmişsin. Uzun mesajlarla derdi olan varsa kasmasın, alıntıyı okusun yeter.

Forum insanı bu kitabı da okumalı, mahrum kalmamalı!

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
  • Rom: 11
  • I have the wisdom to see the dark as a light...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Ocak 2011, 08:55:21 »
İnsan esnek bir algıya sahiptir. Ortama uyum sağlar. Tabula Rasa' nın sonuna kadar yaşandığı ve tüm isteklerin köreltildiği, sadece hizmetin varolduğu bir distopya. Hizmete destek veren üç duygu tüm insanların zihinlerine aşılanıyor; asiye nefret, büyük biradere sadakat, devlete korku. Devlet tarafından sevgiye, tutkuya ve her türlü mutluluğa engel olunuyor. Bunların güç veren bireysel duygular olduğu biliniyor. Halkın performansı için temel ihtiyaçlar ve sığ bir sosyallik sağlanıyor. Halk devletin bir organından daha fazlası değil. Manevi tüm istekler yokediliyor; keşfetmek, güzellik, hayaller...
...weak pleasures, lost feelings, faded dreams, doubtful hopes...

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #7 : 31 Ocak 2011, 19:18:30 »
Kitabı tamamen rastlantı eseri okudum aslında.  Kitabın ne olduğu hakkında hiç bir fikrim olmadan başladım ama gerçekten bir çok şey öğrendim. Özellikle yönetimler devrimler hakkında. Yazarın en büyük eserlerinden diyor. Ve çekiliyorum.
Not: Okumaya karar vermemde en büyük etken küçükken okuduğum hayvanlar çiftliği ile aynı yazara sahip olması idi. Küçükken hiç bir şey anlamamıştım güzel bir hikaye kitabı gibi gelmişti. Sonra büyüdükçe anlamaya başladım hatta şimdi bile tam olarak anladığımı sanmıyorum.
Bir de son olarak Kahrolsun büyük birader demek istiyorum. Kitabı okurken bir anda kalkıp böyle bağırmak geldi içimden.

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 31 Ocak 2011, 20:25:28 »
Şimdiki ben olmamda gerçekten çok büyük bir yeri olan bir kitap, ve şüphesizce hayatımda okuduğum en iyi roman.

Sizi şöyle alayım:

Geçmişten çağımıza yağan beddualar: George Orwell.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Şubat 2011, 18:08:00 »
Buraya tıklayarak da detaylı tanıtım ve künye bilgilerine ulaşabilirsiniz efenim. Taze çıktı fırından.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Aralık 2011, 14:58:30 »
George Orwell - 1984

Distopik bir zamanda, totaliter rejim, otokontrol, sistematik beyin yıkama ve salt yönetilen bir kalabalıktan ibaret insanoğlu.

Okumakta geç bile kalmışım diyorum.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Ocak 2012, 15:44:45 »
İki kere iki beş eder.

Düşündürmek, sorgulatmak, kendi zihninizi tarayıp içinde bulunduğunuz durum ve yaşama şöyle bir göz atmak bu kitabın size yapacağı en büyük etkiler olacaktır sanıyorum. İlk sayfasından itibaren sizi içine çeken atmosferi öyle bir dünyaya ait ki, bir yandan içiniz kararıyor, bir yandan buna ne kadar yakın olabileceğinizi düşünerek korkuyorsunuz ve buna rağmen yazılmış olan düzenin çarpık bütünlüğüne hayran olmaktan kendinizi alamıyorsunuz. İnsanın düşünce biçimini, dünyanın var oluşundan bu yana gelen çeşitli fikirleri, içinde bulunduğumuz dünyanın var olan ve değişmeyen gerçeklerini, felsefeyi, yönetim biçimlerini ve giderek daha çok içine gömüldüğümüz yaşam düzenimizi çok eskilerden gelerek gören, bununla da kalmayıp üç bölümde farklı açılardan(I. bölüm; sistemin içindeki sıradan bir insan, II bölüm; sorgulayan ve madalyonun öteki yüzünden bakan kısım, III bölüm; sistemin bakış açısı ve saf gerçeklerin görülmesi) bize sunan bir eser Bin Dokuz Yüz Seksen Dört.

Herkesin okuyup da hayran kalacağı bir eser olmadığını düşünmeme rağmen okumamanın eksiklik olacağını da söyleyebilirim. (bkz: çiftdüşün) Anlattığı, yarattığı ve muhtemelen içine girmeye yakın olduğumuz düzenin arkasındaki düşünceler, yöntemler ve kuruluşu mantık sınırlarını zorlayacak kadar gerçekçi. Hiçbir eylem rastgele yapılmıyor, her şey bir düzen içinde ve arkasındaki amaç uğruna şaşmadan yürütülüyor. Yalnızca dil konusundaki değişiklikler dahi başlı başına pek çok şeyi anlatıp düşündürüyor insana; kaldı ki bunun dışında onlarca sorgulanacak düşünce daha veriyor kitap. Her bir sayfasını dikkatle özümseyerek okumak, üzerinde düşünmek gerekiyor. Bu bakımdan belli bir dönemden sonra okumak kitabın çok daha iyi kavranmasına yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Birkaç yıl sonra bir kez daha elime alıp okuyacağımdan da bu yüzden eminim.

Hakkında çok fazla şey söylenebilecek bir kitap olmasına karşın barındırdığı düşünceleri anlatmaya çalışırken hakkını veremeyeceğinden de korkutacak kadar iyi yazılmış ve dolu bir içeriğe sahip. Belli bir dönemden sonra okunması hayata bakış açınızı ciddi anlamda değiştirecektir, buna inanıyorum. George Orwell'ın ileri görüşlülüğüne saygı duymamak bu kitabı hakkıyla okuyan hiç kimsenin yapamayacağı bir eylemdir sanıyorum. Ayrıca tüm bu düşünce ağırlığına rağmen karakterlerin hikaye içindeki oturuşu, baş karakterin olaylara olan sorgulayıcı bakış açısı ve neredeyse hiç ön plana çıkmadan görevini başarıyla yerine getiren kurgusunun sağlamlığı da kitabın bir kült eser olmasını sağlayan diğer etkenler. Başlı başına oturaklı bir yapıt Bin Dokuz Yüz Seksen Dört.

Elimdeki baskının editörlüğüne ve çeviride ortaya çıkan bazı pürüzlere takıldıysam da kitaptan aldığım zevki engellemedi. Distopik eserlerin içindeki yoğunluğun insanın başını ağrıtması dışında (ne var ki tatlı bir ağrı bu bile) şikayet edilebilecek bir şey var mı bilmiyorum, sanırım yoktur.

Hakkıyla okuyabileceğine inanan herkesin sadece kitaplığında değil zihninin bir köşesinde de daimA bulunması gereken bir eser. Parti sloganı bile pek çok şeyi anlatmaya yeter;

SAVAŞ BARIŞTIR
ÖZGÜRLÜK KÖLELİKTİR
CAHİLLİK GÜÇTÜR
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 04 Temmuz 2012, 13:00:23 »
Bugün nette dolaşırken ilginç bi yazıya rastladım. Yazıya göre Civilization II'yi ölümüne oynadığınız takdirde, Orwell'ın 1984'ne benzer bir durumla karşılaşıyormuşsunuz. Acaba bu durum Sid Meier'deki bazı arkadaşlar Orwell hayranı olduğundan mı yoksa simulasyonun kaçınılmaz sonucu mu merak ettim doğrusu.

http://www.sabitfikir.com/haber/orwellin-1984u-video-oyunuyla-ispatlandi
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Eylül 2012, 18:47:30 »
Perg Efsanelerini bitirdikten sonra hemen başlayacağım, kütüphanemde bekleyen bir eser. Güzel olacağına inanıyorum.

Çevrimdışı Godfrey

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 19 Aralık 2012, 17:06:22 »
Her bireyin okuması gereken bir kitap.