Kayıt Ol

Açılış ve Ön Bilgilendirme

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Açılış ve Ön Bilgilendirme
« Yanıtla #15 : 20 Kasım 2012, 20:25:59 »
Arkadaşlar Nihbrin tanıtımında Stephen King'i daha önce hiç okumadıysanız Karakule Serisi ile başlamak en uygunudur çünkü yazarın diğer bir çok kitabı seri ile alakalıdır diyor. Başka bir üye ise ilk 4 kitabında yazarın acemiliğinin hissedildiğini söylüyor. Bu tartışmanın konuşulduğu yerlerde Stephen King'in acemiliğinden ustalığına doğru okuyun deniyor. Nihbrin in tanıtımı ve incelediğim sayfalardaki sonuçları birleştirince en doğrusu Karakule görünüyor. Ama forumda sözüne çok değer verdiğim kişilerde Karakule ile başlama diyor rica etsem Nihbrin'in tanıtım yazısının

Kara Kule sadece 7 kitapmış gibi görülebilir ancak o Stephen King'in gerçek kulesidir ve diğer tüm kitaplar öteki dünyaları gören balkonlar ve pencerelerdir. Bu persfektif ile okunacak olursa King kitaplarının tahminimce yarısını ve Kuleyi okuyup sindirmiş biri aslında tüm kitaplarının kocaman bir seri olduğu fikrine kapılacaktır. Herhangi bir King kitabı okumamış birisinin " The Gunslinger " (silahşör) ile başlagınç yapması işte bu yüzden mükemmel bir seçim olacak ve diğer tüm kitaplarından ayrıca bir keyif alacaktır.

bölümüne açıklık getirebilir misiniz? Biliyorum bu konu şu ana kadar bir çok defa tartışıldı belki yine canlandırmakla hata ettim ama burada istediğim Karakule ile başlamanın bir sorun, eksiklip yaratıp yaratmayacağını, faydalı olup olmayacağını açıklamanız.

"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 21 Kasım 2012, 14:37:21 »
Stephen King, her kitabına, hiç değilse Silahşor'den sonra yazmaya başladığı kitaplara; Kara Kule ile bağlantılar koymuştur. Bir bölgede duyulan seslerden tutun, karakterlere kadar bağlantılar içerisindedir. Bu nedenle Kara Kule'den başlarsanız, diğer kitapları okurken (Uykusuzluk vb.) daha iyi kavrayacaksıınz. Bağlantıları fark edeceksiniz. Kara Kule serisinden değil de, direkt olarak diğer bağlantılı kitaplardan okumaya başlarsanız, haliyle bağlantıları anlamayacak hatta fark edemeyeceksiniz.  
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 21 Kasım 2012, 17:45:50 »
Teşekkürler o zaman kara kule ile başlıyorum :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #18 : 21 Kasım 2012, 18:49:24 »
Teşekkürler o zaman kara kule ile başlıyorum :)

Kara Kule en doğru karar olacaktır diye düşünüyorum ben de. King'in gelişimini her kitapta gözlemleme fırsatı bulursun, ve her bir kitapta yazara saygın ve sevgin artar. King sıcak kanlı bir yazardır, en azından benim fikrim bu yönde.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 22 Kasım 2012, 22:06:08 »
Anlamanız açısından: Ejderhanın Gözleri ve Kara Kule serileri arasında çok bağlantılar var. En küçük örnek, Garlan adındaki ülke, ilk önce (yanılıyor olabilirim, tüm King kitaplarını okumak kısmet olmadı, daha çok yolumuz var) Ejderhanın Gözleri'nde geçmekte. Kara Kule'deyse pek çok yerde karşınıza çıkacaktır. :)
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı WildAnka

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 14 Nisan 2013, 18:04:32 »
Ben ilk kitabı bitirmeme rağmen yinede seriye büyük bir aşk duydum açıkçası.Kimi tarafları sıkıyor denilse de King en iyisini yapmış derim hiç şüphesis.Bazı kitaplar böyle herşeyi anlatırda anlatır.Okuyucunun hayal kurmasına tamamen engel olan bir durumdur bu.Kitapta biraz anlaşılmazlık olmalıdır ki okuyucu merak etmeli.King'in de gençliğine vermek lazım bazı sıkıcı cümlelerini.Ama genele bakılıcak olursa harika bir dille anlatılmış harika bir seridir.Fantastik olsada bilimsellik yanına da önem vermiş bence hele silahşor kitabının sonundaki siyahlı adamla olan konuşmalar beni büyülemişti açıkçası.

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 14 Nisan 2013, 18:51:07 »
Kesinlikle okunması gereken kitaplar-seriler vardır ya, işte bu da onlardan biri. Kapalılığı ve olanları daha sonra öğreneceğimizin bilinci, seriyi ve King'i sevmeme sebep oldu. Henüz Çorak toprakları okumakta olmama rağmen yazardaki gelişmeyi anlayabiliyorum(hele ikinci kitaptaki çeviriden sonra çağ atlamış gibi hissettim.) Hiçbir şekilde hız yapmamaya çalışarak, sindirerek okuyorum -bu yüzden bitirmem bayağı sürecek. İlk iki kitapta kara kulenin ne olduğunu dahi bilmiyordum, daha yeni yeni kafamda şekillenmeye başladı. Benim bu seriye başlamama sebep olan abime burdan teşekkür ediyorum.
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 14 Kasım 2015, 03:35:25 »
Bilgilendirme kesinlikle çok doyurucu olmuş. Başlayacağım bu seriye de ne zaman bakalım :D Stephen King merak ettiğim yazarlardan.Bu seriyle başlamakta da en doğrusuymuş bunu öğrendiğim iyi oldu, teşekkürler :)