Kayıt Ol

Randall Flagg

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
Randall Flagg
« : 17 Mayıs 2009, 03:59:27 »

Kara Kuleyi olduğu şey yapan karakterleri saymadan önce onun tanıtımını yapmayı münasip gördüm. O ki ilk kitabın ilk paragrafında siyahlı adam olarak anılır. Silahşör Rolandın yıllar boyu peşinden koştuğu gizemli yabancı olarak aklımızda ilk sayfadan yer eder, peki kimdir bu? Randall Flagg Hakkında;(dikkatli gözler için spoilerlar içerir)

Randal Flagg tam olarak insan değildir. İnsan gibi görünen bir iblistir. Kan yerine leş gibi kokan bir sıvı damarlarında dolaşır. Belirli bir yaşı yoktur, aklımıza gelen bütün rakamlardan daha da yaşlıdır. Büyü, gözbağı yapabilir, insanları başka şekillere sokabilir. Hafıza okuyabilir. Kötü bir iblistir ama şeytan değildir. Kaos'un uşaklarından biri olarak adlandırılabilir.

Silahşör kitabında Walter Roland'a “Kara Kule'ye ulaşabilmek için yapman gereken ilk şey, yaşı olmayan yabancıya ulaşmak olmalı... Onu yok etmelisin” demiştir.

Roland bu yabancının adını sorduğunda ise Wlater, “Maerlyn” olarak cevap vermiştir.

Çorak Topraklarda, flag kendi kendini yaşı olmayan yabancı olarak nitelendirmiştir. Aynı zamanda Maerlyn, Merlin olarak çağırıldığını da. Hiçbir ismi yadsımadığını çünkü aslında hiçbiri olduğunu söylemiştir.

Onun sıfatlarından bazıları : Ahaz, Astaroth , Nyarlahotep(bundan rahatsızım aslında), R'yelah, Seti, Karanlık adam, Yüzü olmayan adam, Yürüyen adam, Fatij John, Flagg , Gece gezgini, Boogeyman, Büyücü, Sihirbaz, Yaşı olmayan yabancı, Lejyon, Hiç biryerin Kralı.

Mahşer
Randall Flagg ile ilk kez “Mahşer”'de ortaya çıkar. US 51 yolunda Nevada istikametine doğru yürümektedir. Oradan nereye varmak istediği ise meçhuldür. Burası onun bölgesidir ve geceleri yürüyerek hedefine ilerlemektedir. Ne zaman doğduğunu ve hayatının büyük bir bölümünü hatırlamamakla birlikte, Nebraska'dan geldiğini, orada Charles Starkweather adı altında liseye gittiğini anımsayabilmektedir.

Flagg sokakta gördüğünüz sıradan insanlardan biri gibidir. Ama esnediğinde kuşlar ölür, tükürdüğü yerdeki çimenler solar. Her zaman dışarıdadır. Binlerce şeytanın ismine sahiptir. İnsanlık onu korkutur. Büyü yapabilir, kurtları çağırıp, kargalarla yaşayabilir. Hiçbir yerin kralıdır.

Flagg çok mutludur çünkü bir şeyin geldiğini, kötülüğü hissetmektedir. “...tadını alabiliyordu. Eğer tanrı bütün insanlığı büyük bir barbeküde kızartmaya hazırlanıyorsa bu ancak onun kokusu olabilirdi”

Ejderhanın Gözleri
Delain diyarında Kral'ın büyücüsü olarak karşımıza çıkar. Büyüleri etkilidir.Zehirlerden anlar ve insanları görünmez yapabilir. Çok eskilere dayanan Flagg neredeyse 1000 yaşındadır ve Delain'i birkaç kez ziyaret etmiştir. Ziyaretlerinin sebebi bu toprakları yada halkı çok sevmesi değil, içindeki karanlık güçlerle yörede yaşayan insanları kaosa sürüklemek, Delain'i yok etme isteğidir.

Peki Mahşer'de ortaya çıkan Flagg ile Ejderhanın gözlerindeki büyücü aynı kişi mi. Çok kesin olmamakla birlikte bu mümkün. Mesela Flagg, Ejderhanın Gözleri kitabında yok olduğunda elbiseleri geride kalır ve aynı şey Mahşer'deki Flagg ortadan kaybolduğunda da olur. Bununla beraber Ejderha'nın Gözlerindeki Flagg'ın ilk ismini bilmeyiz. Kral Roland ve çocuklarının gelmesinden 250 yıl önce Bill Hinch ve 150 yıl önce de Brownson olarak tanınan gezgin bir şarkıcı olarak belirmiştir.

Üçün Çekilişi
Üçün Çekilişinde, Roland da Flagg'dan bahseder. Uzun bir zaman önce büyücü Flagg'ı görmüştür. Bu büyücü bir insandan ziyade bir iblistir, insan gibi davranmaya çalışan ve kendini Flagg olarak adlandıran bir yaratıktır. Dennis ve Thomas adında iki kişi Flagg ile kıyasıya mücadele etmiştir.

Çorak Topraklar
Kitabın sonlarına doğru Randall Flagg ortaya çıkar. Tik Tak adam kendi kanından oluşan bir havuz içinde yatmaktayken, bir sesin kendi ismini söylediğini duyar. Başını kaldırdığında, odanın uzak köşesinde duran birini görür...Sapsarı suratı ve gerçek üstü görüntüsü ile bu bir insan benzemektedir. Ama Andrew Quick, her nasılsa onun insan olamayacağına karar verir.

RF kötü durumdadır ve zaman gitgide daralmaktadır. Jake, Eddie, Susannah ve hatta Oy'un ölmesini istemetedir. Tabii hepsinden fazla da Roland'ın. “Hepsi ölmeli...Üzerlerine vazife olmayan işlere burunlarını soktular ve şimdi hepsi ölmek zorunda” der. “Kara kule'ye olması gerektiğinden daha yakınlar ve acele etmemiz gerek”

Flagg her zamankinden daha sinirlidir. Çünkü silahşör eğer Kule'ye ulaşırsa onunla yüz yüze geleceğini bilmektedir. Bu nedenle onları Tik Tak adam ile durdurmaya karar vermiştir.

Büyücü ve Cam Küre
Yolculuğun ilerleyen bölümlerinde eski bir dosta daha yeniden rastlarız. Emerald sarayında, Tik tak adam bir şekilde Oz Büyücüsü rolünü oynamaktadır. Emerald tahtında ise Flagg oturmaktadır. Yaratık Andrew'e silahşörleri öldürmesini emreder ama Susannah ve Eddie daha çabuk davranırlar. Bu sırada Roland yaratığa “Marten Broadlock” diye seslenir.

“Marten.. yada Merlin.. yada kendini her nasıl çağırıyorsan...”

“Flagg” diye cevap verir.

Roland henüz silahına davranamadan Flagg yeşil bir sis bulutu içerisinde kaybolur. Silahşörler daha sonra Flagg tarafından kendilerine bırakılmış bir not bulurlar. Notta büyücü, bir dahaki karşılaşmalarında hiç birinin sağ kalmayacağını, bu nedenle yolculuklarından vazgeçmeleri gerektiğini yazmıştır.

Randall Flagg daha uzun yıllar boyunca King'in kitaplarında aynı ad ve ruh haline sahip karakter şeması ile ama farklı yüzler ile karşımıza çıkacak. Kullanmaktan asla sıkılmadığı bir karakter.

Spoiler: Göster
Kara Kule 6. kitapta Mordred tarafından öldürüldükten sonra Randall bir daha hiç görülmedi Stephen King kitaplarında. Belki onu bir daha göremeyiz, yada onun aslında hiç ölemeyeceğine dair kırıntılar işitebiliriz; nede olsa o yürüyen adam. (21 Nisan 2011 düzeltmesi: bu olay 7. kitapta geçmektedir.)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Randall Flagg
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2009, 15:06:29 »
Çorak Topraklar'da vuruculuğuna hayran kalmıştım. Şu sıralar Büyücü ve Cam Küre'yi okuyorum. Demek Oz Büyücüsü rolü... gerçekten çok merak ediyorum.

Ve geçen gün Dolan'ın Cadillac Arabası adlı filmi izledim de. Orada Dolan için aynen şu cümleler kullanılıyordu:

"O sokakta gördüğünüz sıradan insanlardan biri gibidir. Ama esnediğinde kuşlar ölür, tükürdüğü yerdeki çimenler solar. Her zaman dışarıdadır. Binlerce şeytanın ismine sahiptir. İnsanlık onu korkutur. Büyü yapabilir, kurtları çağırıp, kargalarla yaşayabilir. Hiçbir yerin kralıdır."

Sanırım bir öykü daha tanıtman gerekecek Nihbrin. :) Ayrıca izlemediysen o filmi de mutlaka izle, zaten 75 dakika ve çok harika. Beğeneceğinden emin gibiyim. :D Ancak öyküde bu tanım geçiyor muydu, anımsayamadım.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2009, 19:04:08 »

Flagg sokakta gördüğünüz sıradan insanlardan biri gibidir. Ama esnediğinde kuşlar ölür, tükürdüğü yerdeki çimenler solar. Her zaman dışarıdadır. Binlerce şeytanın ismine sahiptir. İnsanlık onu korkutur. Büyü yapabilir, kurtları çağırıp, kargalarla yaşayabilir. Hiçbir yerin kralıdır.

Betimleyici değil mi  ;D yeni bir film o henüz izlemedim. 2009 yapımı, Dolan'ın Flagg'i tam olarak yansıtmadığını düşünenler var, kendi hırslarını kötülüğün maksadının önüne koyması ile ilgili yakınanlar vardı. Ben izleyene kadar tanıtımını insan kendisi yapar yahu  :blink

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2009, 22:05:02 »
Tamamdır o zaman. Dolan'ın Cadillac Arabası adlı filmdeki bağlantıya ulaşmak isteyenleri buraya alalım. :P

Çevrimdışı Richard Fannin

• **
  • 58
  • Rom: 2
  • I wish I was something more.
    • Profili Görüntüle
    • kafra şehri
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2010, 18:38:49 »
 Etkileyici bir karakter bence. Kullandığım nick de Randall Flagg'ın isimlerinden biridir. Çorak topraklarda kendini böyle tanıtır (R.F) Kullandığım resim de Silahşor'ün Doğuşu'nda kullanılan bir RF çizimi(ydi).

''Biz yıldız tozuyuz, biz altınız.''

Çevrimdışı alpi

• *
  • 29
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
    • resmî
« Yanıtla #5 : 30 Aralık 2010, 02:00:53 »
En etkileyici Kule karakterlerindendir. Ben de ona saygı duruşumu aldığım gmail adresinde göstermiştim tee elli yıl evvel.
- - -

Vesaire, vesaire.

Çevrimdışı Lucretia

• *
  • 7
  • Rom: 0
  • I wanna play the game, I want the friction..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Ocak 2011, 18:12:26 »
Flagg, gördüğüm en etkileyici kötülerden. Öyle ki, amacı
Roland'ı öldürmek olan Mordred, bu sebepten daha ziyade nefretimi R. F'e yaptıklarından dolayı kazanmıştı.
Rex tremendae majestatis,
Qui salvandos salvas gratis,
Salve me, fons pietatis.

Mozart's Requiem, III, Rex Tremendae

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #7 : 21 Ocak 2011, 23:44:32 »
Kara Kule 6. kitapta Mordred tarafından öldürüldükten sonra Randall bir daha hiç görülmedi Stephen King kitaplarında. Belki onu bir daha göremeyiz, yada onun aslında hiç ölemeyeceğine dair kırıntılar işitebiliriz; nede olsa o yürüyen adam.

Acaba bir basım farkı mı var?

Benim okuduğum basımda Randall son kitapta ölüyor. Hemde ortalarında bir yerlerdeydi.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #8 : 21 Nisan 2011, 20:31:45 »
Kara Kule 6. kitapta Mordred tarafından öldürüldükten sonra Randall bir daha hiç görülmedi Stephen King kitaplarında. Belki onu bir daha göremeyiz, yada onun aslında hiç ölemeyeceğine dair kırıntılar işitebiliriz; nede olsa o yürüyen adam.

Acaba bir basım farkı mı var?

Benim okuduğum basımda Randall son kitapta ölüyor. Hemde ortalarında bir yerlerdeydi.

Evet, inceledim, bendeki basımlar ile güncel basımlar da Mordred ile ilgili kısım 6. ve 7. kitaplarda takas etmiş durumda ancak bölüm hemen hemen aynı. Hiyerarşik açıdan bir muammaya sebep olmayan bir fark ama neden bu biçimde değişikliğe uğratıldığına dair bir fikri olan varsa umarım paylaşır. King yaşadıkça bu hikaye revize edileceğe benziyor.[*]6. ve 7. kitap ile ilgili başlıkları bu bilgi ışığında güncelledim. Fark ettiğin için teşekkürler Canina.[/*]

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #9 : 18 Mayıs 2011, 12:17:07 »
Amacı Tanrı olmak olarak hatırlıyorum. Kulenin en üst odasına çıkınca Tanrı olacağını düşünüyordu.

Çevrimdışı LordKunduz

• **
  • 82
  • Rom: -2
  • Bazen bende kara kule mi bulmak istiyorum!
    • Profili Görüntüle
    • Facebook adresi
« Yanıtla #10 : 09 Temmuz 2011, 17:11:33 »
Dikkat kitabı okumayanlar için tehlikeli unsurlar içerir!
Evet onun gibi bi şey.Kızıl Kralı ve Roland'ı yenip Kara Kule'nin yönetimini ele geçirecek tüm evreni istediği hale getirecek ama bunu yapmak yerine bebek bir böcüğe yem oldu.Oh olsun ona!Ayrıca Roland'ın en büyük düşmanı Randall'dan çok Kızıl Kral olmalı.Bi şey sorcam da 4.kitaptaki Gliad'ı yıkan Farson o siyahlı adamın kılık değiştirmiş versiyonu mu?
TO LIVE IS TO DIE

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #11 : 09 Temmuz 2011, 17:41:42 »
mkunduz996,
5. kitap da Walter o'dim'in aslında Farson olduğunu belirttiğini sanıyorum. Ancak 7. kitap da Farson'un aslında Walter'ın bir emir kulu olduğuna dair kısa bir cümle de geçmiyor değil. Öte yandan çizgiromanları ingilizce takip edenlerin bileceği üzere
3: gunslinger born'a göre, Walter ve Farson iki ayrı kişi.