Kayıt Ol

Diğer Bağlantılı Eserler: Sis

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
Diğer Bağlantılı Eserler: Sis
« : 17 Mayıs 2009, 09:43:13 »

Sis - Skeleton Crew

Skeleton Crew içinde Sis gibi öyküleri barındıran bir kısa öykü koleksiyonu kitabıdır. Ümitsizliğin pençesinde kıvranan insanın ölümcül kötülüğe dönüşmesi bu kitaptaki öykülerin özünü oluşturuyor.

Bağlantılar

Bayan Todd'un Kestirmesi : Bundan başka dünyalara giden yollar bulan bir kadının öyküsü. Bayan Tassenbaum'a (Roland'ı arabayla götüren kadın-kaçıncı kitapytaydı bu anımsamıyorum ama bir mercedess ve malbora muhabbeti söz konusuydu-) olan benzerliğiyle onun ikizi olabileceği izlenimini veriyor.

Büyücü ve Cam Küre : Sis'in bir İncecik olduğuna dair bir sürü spekülasyon vardır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Diğer Bağlantılı Eserler: Sis
« Yanıtla #1 : 18 Mayıs 2009, 13:42:16 »
Kitabı çok güzelmiş de ben filmini izlemiştim. Saçma gelmeişti ve ayrıca kitaptaki sonla da aynı bitmiyormuş. Filmin sonu insanı feci derecede vuruyor. Bir an kala kalıyorsunuz da, filmin kendisinde iş yok :P.

Kitaba yakışmadığını söylüyor okuyanlar, ben de öyle olduğunu umuyorum. Zaten kitaplardan yapılan uyarlamaların hali ortada. King'e bir hakaret oldu sanırım bu film

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 15 Haziran 2009, 12:11:34 »
Ben de kitabı okumadım, ama King'e hakaret olduğu kanısına kesinlikle katılmıyorum. Film tek başına izlendiğinde oldukça başarılı geldi bana. Bu tarz filmleri kitaplardan ayrı ve amacına yönelik başarısına göre yargılamalıyız bence. Ben filmi izlerken o fantastik havayı ve "insanın ne kadar kolay değişebileceği" gerçeğini net bir şekilde gördüm. O yüzden hakaret demek çok yanlış olur.

Çevrimdışı estarriol

• **
  • 163
  • Rom: 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Haziran 2009, 12:35:38 »
kitap oldukça iyiydi bence. Sis in de King hikayeleri arasında ayrı bir yeri olduğunu düşünmüşümdür hep. ilgi çekici yanı gizemi bir zorunluluk halinde sunmakta çok başarılı oluşuydu.sanki yazar da bilmiyodu arrowhead ile ilgili herhangi bir şey ve elinden geldiği kadar anlatmaya çalışıyordu bize insanların aslında değişmeyip, içlerinde gizli kalmış kimlikleri nasıl ortaya çıkardığını.

çünkü zamanla ne batıl inançlarından vazgeçiyorlardı ne de kinlerinden. korku, karakterleri elverdiğince yönlendiriyordu insanları. böylece değişen insanlar değil, korkularının ve tepkilerinin, açığa çıkmamak konusundaki kararlılıkları oluyordu. ister bir kasiyerin şefine çenesini kapamasını söylemesiyle olsun, ister içlerinde tutuculuğu gizleyen insanların başlarına gelen felaket için bir günah keçisi araması şeklinde, açığa çıkıyorlardı.

film genel olarak iyiydi ayrıca. hakaret fikrine ben de katılmayacağım sanırım :P oyunculuk ve görsel efektler açısından hiç de yabana atılamayacak bir film diyebilirim. ama amerikan seyircisinin dikkatini çekmek adına basit bi holywood taktiği olan "devlet sırrı" öğesinin üzerine fazla gidip herşeyi tek bir suçluya yıkmaları pek olmamış. yani öyküyü bi okuyun derim. o sonu bir görün.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 01 Temmuz 2009, 14:47:49 »
Sis kitabı elime geçtiği gibi bu öyküyü okudum. Oldukça uzundu, neredeyse roman diyebiliriz. (166 sayfa). Film kitaba hakaret mi sorusuna şimdi daha net bir şekilde yanıt verebileceğim. Ben kitabın sonunu okuduktan sonra, filmin sonunu komik buldum. Neden mi?

Bu arada spoiler, cidden spoiler. Öykünün ve filmin sonu hakkında.

Spoiler: Göster

O sırada(son sayfalara doğru) karakterin aklından "Şimdi askerler gelecek ve bizi kurtaracak, sis dağılacak ve kurtulacağız, ne kadar komik düşünceler bunlar!" gibi şeyler geçiyordu. Adamın bu düşünceyi aşağılamasına rağmen, film finaline bu düşünce üzerinden gidilmesini pek hoş bulmadım. Ama kitaptaki final olsaymış da, iyice "havada asılı kalırmış" film. Çünkü King'in o tadını veremez hiçbir görsel yaratım. Adamlar da doğal olarak kolaya ve vuruculuğa kaçmış. Yine de bana komik geliyor. Biraz kafa yorarak, daha hoş bir final bulabilirlerdi.

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Temmuz 2009, 17:10:23 »
Evet, sis'in bir geçit olduğunu duymuştum ben de. Fakat öyküde en sinir olduğum nokta, Okbaşı projesi midir nedir, olaylarla olan doğrudan ilişkisini bir türlü açıklamayarak ve sonunu da biraz (bana göre) saçma bitirerek "arkası yarın, hadi dağılın" haline gelmesiydi.

Ayrıca, sisin içindeki yaratıklar da Istanavar benzeri yaratıklardı, böyle miydi hatırlamıyorum nası yazılıyordu, zaten filmde de görmüşsünüzdür. O devasa yaratık, hani dokunaçların sahibi, devasa bir peygamberdevesini andırmıyor muydu sizce de?

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #6 : 01 Temmuz 2009, 18:28:48 »
Sisin içinde binbir türlü yaratık vardı. Istanavar benzeri bir şeyler de olabilir pek tabii. Ama doğrudan bir gönderme olduğunu sanmıyorum.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #7 : 10 Ağustos 2009, 22:02:42 »
Filmin ilk sahnelerinden önemli bir şeyi koymayı ihmal etmişim dikkatsizliğimden ötürü. Sahnenin Kara Kule ile bağlantısı açık ve tekrar izleyince süper bir ayrıntıyı fark ettim, adam elinden aldığı kan ile çiziyor Gül'ü

Istanavarları andırsalar da aslında olay şu: O yaratıklar Kara Kule 3.'nün sonunda 4.'nün başında adı geçen ve bazı basımlarda resimleri bulunan Çorak Topraklar (Wastelands) yaratıkları ve tamamen Stephen King'in Orta Dünya'sına aitler. 2. kitaptaki malum ıstanavarlar onların yakın akrabası olabilir ancak bu kadar gelişik değillerdi.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #8 : 11 Ağustos 2009, 15:47:09 »
Vuuhuuu! Bildiğin Kara Kule - Roland - gül! Muhteşem bir ayrıntı... :)

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Ağustos 2009, 20:57:07 »
İlk gördüğümde bende de bir "ehehe" oluşmuştu.

Çevrimdışı sedatbjk

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Aralık 2009, 00:50:45 »
ayrıca okbaşı (arrowhead) kara kule serisinde shardik(mir)'in yaşadığı yerde de geçiyor
Thankee-Sai