Kayıt Ol

1- The Gunslinger - Silahşör

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
1- The Gunslinger - Silahşör
« : 17 Mayıs 2009, 11:33:59 »

"Siyahlı adam çölde kaçıyordu, silâhşor de peşindeydi .." cümlesiyle King'in en büyük eserinin ilk bölümüne başlıyoruz...

Öykümüze dünyada geriye kalan son silâhşor Gilead'lı Roland ile başlıyoruz. Roland siyahlı adamı evrenin en büyük çölünde kovalarken, yaşadıkları tuaf olarak onda daha önce yaşanmışlık hissi uyandırıyor.
Kitabın her bölümü ilk önce The Magazine of Fantasy and Science-Fiction dergisinde kısa öykü olarak yayınlanmıştır.

Karakterler

İlk bölümde öncelikle Roland ile tanışıyoruz, son silâhşorle. Onun geçmişiyle ilgili az çok birşeyler öğreniyoruz; eski dostlarını az biraz tanıyoruz, erkeklik sınavını nasıl kazanıp silahşör olduğuna ve Gilead'daki bir vatan haininin nasıl asıldığına şahit oluyoruz.

Başlangıçta Roland çölde bir eşek ile seyahat ediyor, ancak eşek güneşin kavurucu sıcağına dayanamayıp ölüyor. Çölde yaşayan ve mısır tarlalarına sahip olan kızıl saçlı adam Brown'ın kuzgunu Zoltan eşeğin gözlerini yiyor.
Bu kitapta ayrıca ilerde çok iyi bir silahşör olacak olan çocuk John Jake Chambers ile de tanışıyoruz. Jake, anlaşılana göre bizim dünyamızdan, New York şehrinden geçiş yaparak orta dünyaya gelmiştir. Siyahlı adamın kontrolünde olan itici adam Jack Mort tarafından bir arabanın altına itilir ve ölür. Roland ile duraklama yerinde karşılaşırlar. Ondan sonra Roland'ın uzun yolculuğuna Jake de katılır. Ne var ki Jake dağ geçidinden geçerken düşer, Roland o ve siyahlı adam arasında seçim yaparken çocuk ona meşhur sözünü söyler "O halde git, bundan başka dünyalar da var..."
Siyahlı adam da bu kitapta önemli bir role sahip. Sonunda gerçek adının Walter O'Dim olduğunu öğreniyoruz, Tull'da şeytani güçlerini kullanarak şeytanotu yiyen bir adamı iyileştirdiğine şahit oluyoruz. Walter serinin sonuna kadar önemli karakterlerden biri olmayı sürdürüyor.

Önemli Mekanlar

Tull Kasabası : Roland'ın bir din manyağı kadın olan Sylwia Pittson'un kışkırtması sonucu bütün sakinlerini kendisini korumak için öldürdüğü yer.

Mohaine Çölü : Uçuz bucaksız kumlardan ve çatlak topraklardan oluşan çöl, monotonluğun simgesi.

Duraklama Yeri : Waystation, Roland'ın siyahlı adamın peşindeyken kaşına çıkan küçük bir istasyon. Roland burada Jake'i , atom enerjisiyle çalışan bir su pompası, (bunu öyküye sonradan eklemiştir, garajdan çıkardığı zaman Smile) konuşan bir iblis ve bir de daha sonra şeytanlara karşı kullandığı bir çene kemiği bulur. Konuşan iblis daha sonraki kitaplarda karşımıza çıkacaktır.

Terimler

Khef, Manni, Sent West, Ka, Ağır Değişkenler, Konuşan Çember

The Gunslinger'ın yeniden düzenlenmiş hali Ağustos 2003'de piyasaya çıktı. King ilk kitaba, seri arasında zaman aralığından oluşan bazı aksaklıkları gidermek için çeşitli değişimler, eklemeler yaptı. Eskisi mi daha iyiydi yoksa yenisi mi tartışması olmasına rağmen, çoğu kimse orijinalliğin gücünü taşıdığı için eskisini tercih ediyor. Yine de iki kitap arasında pek fark yok.

Yeni Versiyondaki Bazı Değişiklikler

*Başlangıçta Roland'ın başı dönüyor (neden acaba   ;)), etrafında gölgeler uçuşuyor gibi.
*19 numarası tanıtılıyor.
*Maerlyn ve Yaratık kelimeleri Legion ve Kızıl Kral olarak değiştiriliyor.
*Walter'ın aslında Marten olduğunu öğreniyoruz.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: 1- The Gunslinger - Silahşör
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2009, 13:39:21 »
Bendeki eski basım olsa gerek. Çünkü kitabın adı 'Kara Kule' idi. :D Bir iki defa ara versem de, kitaba Jake dahil olduktan sonra soluksuz okuduğumu hatırlıyorum. Başlangıç için hiç de fena değil.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2009, 15:49:16 »
Bence serinin en iyi ve en sürükleyici kitabı. Sonradan gelen karakterlere bir uyuzluğum var nedense. Özellikle Susannah'a :D.
Spoiler: Göster
Ama bu kitaptaki gizemli silahşör ve tamamını katlettiği kasaba sahnesi aklımdan çıkmıyor bir türlü :D

Çevrimdışı Giskard

• *
  • 219
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2009, 21:51:58 »
Genelde bu kitabın pek sürükleyici olmadığından dem vurulur, ama kesinlikle katılmıyorum. Bence gayet kaliteli bir başlangıç ve serinin en ayrıksı kitaplarından. :)

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2009, 22:37:08 »
geçen gün okudum- tek solukta. üç ün çekilişini de alıcam bu  hafta.
çok güzeldi bence =)
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Moonshield

• **
  • 128
  • Rom: 4
  • flawless human being.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Kasım 2009, 20:49:20 »
Bugün kitap elime geçti. ( Evet utanıyorum! :( ) Beğeneceğimi umuyorum. :)

Knowledge is a deadly friend, when no one sets the rules.
The fate of all mankind, I see, is in the hands of fools.

[spoiler]

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #6 : 18 Kasım 2009, 13:13:24 »
Bugün kitap elime geçti. ( Evet utanıyorum! :( ) Beğeneceğimi umuyorum. :)

Nihayet kardeşim. Bitirince yorumunu bekliyorum. :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Kasım 2009, 20:40:30 »
Kitaba bugün başladım ve hemen hemen yarıladım. 1.ve 2.kitabı sizlerin övgüleri sayesinde birlikte almıştım fuardan.

Kitabın "On Dokuz Yaşında Olmak" adlı yazarın kendi içerisinde bir günah çıkarma tadında yazdığı giriş yazısını okuduktan sonra,
İyi,Kötü ve Çirkin filminden etkilendiğinin izlerini kitabın havasında gördüm.

Şimdi düşünüyorum da,

Alice'e Siyahlı Adam tarafından verilen ve anahtar kelimenin On Dokuz olduğunu söyleyen kağıt, yazarın 19 yaşındayken bunu kurmaya başlamasıyla ya da kitabın girişindeki o On Dokuz Yaşında Olmak adlı başlıkla bir ilgisi olabilir mi?

Kitabın genel havası için ise şunu söyleyeim, kovboy vari bir havası olduğu açık. Bu beni rahatsız etti. Bir Amerikan filminde gibi hissettim kendimi. Halbuki en başları çok güzeldi. Tull kasabasını anlatana kadar kitabı çok sevdim ve elimden düşürmeden hızla ilerledim. Tull'dan sonra da hızım kesilmedi fakat o Amerikan filmi -ya da Western demek daha doğru olur- havası bende bazı soru işaretlerine yol açtı. Western filmlerini pek sevmediğim için bu hava beni itti.

Ama kitabı okumaya devam edeceğim. Sırf o başlangıç için bile devam edilir. Merak uyandırıyor ama her şeyi net açıklamıyor. Kafamda "bu nedir acaba?" diyebileceğim çok sorular oluşturdu (ve kavramlar da tabii).

Kitabın devamını merak ediyorum kısaca. Diğer kitaplarda bana göre Amerikan filmi havası gibi gelen durumun da gideceğini umuyorum. Tabii hiçbiriniz böyle düşünmüyor olabilirsiniz :).

İlk kitabın da serini en ince kitabı olması aslında merakı daha çok kamçılayıcı bir etmen. Bu durum üzerinde de bol bol düşündüm kitabı okurken.

Roland'ın özellikle adını çok sevdim :). Bir de son olarak,
kitabın başında Orta Dünya'dan ve yeşil topraklarından bahsetmesi çok güzel bir selam olmuş Tolkien dedeye :D

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #8 : 22 Kasım 2009, 21:07:11 »
İlk basım Gunslinger'da Alice ve 19'a dair hiç bir kısım yoktu. Orijinal 3. basımdan sonra yazarca eklendi. Ayrıca o ön söz, 4. basımdan sonra yerini almaya başladı. ilk kitabın ilk cümlesi ile son kitabın son cümlesi arasında yarım asır olunca kaçınılmaz oluyor bu tip sonradan eklemeler.

Kovboy filmlerini sevmiyorsan... bunu kesinlikle okuma (efsanevi 4. kitap seni tamamen öldürür),
Kovboy filmlerine karşı bir hissin yoksa, bunu oku ve sonra sevmeye başla,
Kovboy filmlerini çok seviyorsan, kesinlikle devam et.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Kasım 2009, 21:16:23 »
Bendeki taa 9.basım

Siyahlı adam ve Roland'ın "onu mutlaka yakalayacağımı biliyorsun" sözü beni devam ettiren bir etmen :). Kovboy filmlerini sevmiyorum fakat kitap merak uyandırıyor. En azından elimdekileri bitiririm diye düşünüyorum(1 ve 2).

Bu konu altında o kadar övün, Demons and Wizards'ın crimson king şarkısı da bu seri için yazılmış olsun da ben nasıl okumayayım :D.

Devam edeceğim şimdilik.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Kasım 2009, 22:22:42 »
Kitabı bitireli 2-3 gün oldu. Detaylara geçmeden önce şunu diyim, sırf sonu için bile okunur. Son bölüm(Silahşor ve Siyahlı Adam bölümü) kitabın en iyi yeriydi benim için.

Spoilerle yorumalra geçmeden önce şunu diyim, bende 9.basım olmasına rağmen noktalama işaretleri ve özellikle imla hataları çok gözüme battı okurken. Yutulmayan bir lokma hissi uyandırıyor bu bende :P. tırnak işaretlerini de bir adam gibi kullanamamışlar. 9.basıma gelmişin utan Altın Kitapları :D!

Tull kasabasında olan olayı, Canina'nın yorumunda okuduğum için beni etkilemedi. Ne olacağını bildiğim için burdaki çoğu kişide uyandırdığı etkiyi yaşayamadım. Sonra da bunu bir eksiklik olarak gördüm :D.

Jake'in gelişiyle kitap bir güzelleşti. Jake ile iligli olan yerler sürükleyiciydi. Özellikle Kahin ile Jake'in yaşadığı an beni etkileyen bir sahne oldu. Sonra Kahin'in söyledikleri var tabii :D.

Ancak en büyük şikayetim Jake'in nihai sonunun hiç de etkileyici olmaması. Cok şey kurşmutum kafamda. Yazar şöyle etkileyici bir sonla hafızama kazınır derken bence çok pat diye gitti çocuk. Belki de kafamda çok büyüttüm o sahneyi ondandır. Ama öyle çabuk oldu ki, bari o süreç uzasa ve Roland'ın iç devinimlerinde sürüklenseydik okuyucu olarak. Roland kararını çoktan vermiş, heyhat!

Jake'in sonu etkileyici değildi ve bu beni çok üzdü fakat Siyahlı Adam ile olan konuşmaya hayran kaldım! Özellikle "Kule ne? roland onu neden arıyor?" sorusunun orda sorulması harikaydı. Evet, okuyucub bu soruyu elbette kitabın başından beri düşünüyordu ama kitabın kendi içinde yazılı olarak bu soruyu sorması beni etkiledi açıkçası.

"Kule ne?" bu soru beni çok düşündürüyor :D! Siyahlı Adam'ın aradığımız tüm soruların cevabı olmaması da mazoşit bir zevk uyandırdı bende :P. Öyle hemen öğrenmeyelim, sürünelim xD!

Kuleye ve gerçekelrine dair bilgilerin bir nebzesini bile öğrenememekten dolayı mutluyum :). Yalnız Roland'ın gördüğü evrenin en dışındaki mor ot beni hayli düşündürdü. O da güzel bir etmendi.

2.kitabı iyiki almışım diyorum. Yakın zamanda ona başlayarak kulenin derin varlığı ve anlamına daha çok nüfuz etmek istiyorum :)

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #11 : 30 Kasım 2009, 22:57:05 »
Jake'in ortadan yok olduğunu da kim söylemiş...
Bu seriden beklenmeyeni beklemeyi öğreneceksin  ;)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 30 Kasım 2009, 22:58:31 »
Jake'in ortadan yok olduğunu da kim söylemiş... Bu seriden beklenmeyeni beklemeyi öğreneceksin  ;)

Uuuuuu  :o! İşte bu etkileyici :D

Çevrimdışı Moonshield

• **
  • 128
  • Rom: 4
  • flawless human being.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 30 Kasım 2009, 23:03:53 »
Kitabı bitirdimm! :D Ben oldukça beğendim, ama söylenenlere göre bu kitap daha hiçbir şeymiş. Göreceğiz bakalım. :)

Knowledge is a deadly friend, when no one sets the rules.
The fate of all mankind, I see, is in the hands of fools.

[spoiler]

Jacqualinee

« Yanıtla #14 : 29 Ocak 2010, 01:24:34 »
Elimden defalarca bıraktım. Araya istenmeyen kitaplar girdi ama sonuda bitirdim evet :D Bence güzeldi. Stephen King'in okuduğum ilk romanıydı bu. Güzel bir başlangıç yaptım bence. Anlatılışını, Roland'ın o gizemli hallerini ve özellikle nedense 19 olayını çok sevdim :D Jake'i de sevdim. Bence güzel bir kitaptı ilginç :D