Kayıt Ol

2- Drawing of the Three - Üç'ün Çekilişi

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
2- Drawing of the Three - Üç'ün Çekilişi
« : 17 Mayıs 2009, 11:37:34 »

İşte serinin ikinci kitabı. Bu kitapta Roland'ın Kara Kule yolculuğunda kendisine ka yoldaşlığı etmesi için yaptığı çekmeler anlatılıyor. (ilk basımlarda Drawing "çizgileri" olarak çevirilmiş ve kapağa aynen o şekilde basılmıştır, yeni basımlarda doğrusu olduğu üzere "çekiliş" denilmiştir)

Öykü Roland'ın Büyük Batı Denizi sahilinde uyanmasıyla başlar. Roland sürekli olarak did-e-çik gibi sesler çıkaran ve ıstanavar adında ıstakoza benzeyen yaratıklar tarafından yaralanmış, sağ elinin iki parmağını kaybetmiştir. Kendisini yemeye çalışan ıstanavarları taşla ezip, öldürmeyi başaran silahşörümüz, çoğu mermisinin ıslanıp kullanılamaz hale geldiğini de fark eder. Roland sahli boyunca ilerler ve bir kapıya gelir. Bu hükümlü'nün çekileceği kapıdır ve Roland üç'ün çekilişi'ne başlar.

Karakterler

Ana Karakterler : Roland, Eddie Dean, Odetta Holmes, Detta Walker, Susannah Dean, Jack Mort.

Yan Karakterler : Enrico Balazar, Jack Andolini, Henry Dean
Yaratıklar : Istanavarlar

Önemli Mekanlar
Batı Denizi : Orta dünyanın batı kıyısı
New York

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: 2- Drawing of the Three - Üç'ün Çekilişi
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2009, 13:41:48 »
Allah'tan bu defa son baskısını alabildim. İlk kitaba göre oldukça olgun gelmişti bana. Ama yinede okurken bir defa ara verdiğimi hatırlıyorum. Eddie'nin gümrükten geçişi ve Roland'ın Eddie'nin dünyasında ilaç araması en beğendiğim bölümlerdi. Tabii kitabın sonlarına doğru Odetta/Detta olayı da son derece ilgi çekiciydi.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2009, 15:55:43 »
Bencede gümrükte Eddie'yi aradıkları bölüm kitapdaki en iyi kısımdı. Ama sonlara doğru gittikçe kendini tekrar etmeye başladı ve
Spoiler: Göster
Susannah kapıdan çekildikten sonra orta dünyanın sahillerinde dolaşmaları çok sıkıcıydı.

Çevrimdışı Giskard

• *
  • 219
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2009, 21:54:49 »
Kitabı okumadan evvel Gökcan adlı bir arkadaşım ve okuyan diğer birkaç kişi çevirisinin kötülüğünden, sürekli "duyumsamak" vb. gibi kasıntı kelimeler geçtiğinden bahsetmişti. Bu doğruydu ama o kadar çok duydum ki buna ister istemez alışmışım. Okurken hiç rahatsızlık hissetmedim.

Kitaba gelirsem, seride ilk üçüme girebilir. Çok keyifliydi. En zevkli kısım Eddie'li olandı. Odetta'lı kısımlar da etkileyiciydi.

Yalnız kitabın girişindeki on beş-yirmi sayfanın sıkıcı olduğunu düşünüyorum. Sonraysa akıp gidiyor.

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Mayıs 2009, 18:53:19 »
şimdi okuyorum, sabah başladım ve az kaldı sanırım.
duyumsamak, gereksinmek falan cidden acayip kelimeler var ve sinir bozucu olabiliyor...

Detta ya uyuz olmuş durumdayım...

₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #5 : 30 Mayıs 2009, 19:12:05 »
Özellikle 'duyumsamak' kelimesi, aşırı derecede fazla kullanılmıştı bu kitapta. Kitabın sonuna kadar rahatsız olup, kitabı bitirdikten sonra da gayet olağan karşılamaya başladım bu kelimeyi. :D

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Rom: 1
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Ocak 2011, 22:38:55 »
Eddie ve Roland'ın başlarda giriştiği bir düello vardı o bölümleri okurken kendimi western film izlermiş gibi hissediyordum,güzel kitaptı...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #7 : 08 Eylül 2011, 15:18:56 »
Kitap mükemmel olacakmış da çok afedersiniz çevirmen içine etmiş. İçinde, 'Şu halde, Duyumsuyorum, Gereksiniyorum.' geçmeyen sayfa yoktu neredeyse. Seriden soğumamamın tek nedeni, Eddie'nin uçaktan gümrüğe kadar yaşadıklarıydı.

Çevirmenin biraz daha tecrübeye veya zekaya gereksiniyor olduğunu duyumsadım.
May the force, be with you.

Çevrimdışı elroy

• **
  • 91
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Ocak 2012, 15:25:08 »
Kitabı okuyalı 10 küsur gün olmuş ama yorum yazmak şimdi aklıma geldi:D.

Ben kitabı genel olarak beğendim.Zaman yolculuğu benim en sevdiğim konulardan biridir ve burda da çok güzel işlenmişti.Bazı yerlerde sakin geçse de genelde merakla okudum.
He's there in the dark
 He's there in my heart
 He waits in the wings
 He's gotta play a part
 Trouble is a friend yeah trouble is a friend of mine...

Çevrimdışı Michu

• *
  • 22
  • Cuio vae!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Temmuz 2012, 19:31:10 »
Bitmek bilmedi. Kral'ın o kadar kitabını okudum böyle bir sıkıcı kitap görmedim.
3.sü umarım böyle olmaz.

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Temmuz 2012, 19:38:21 »
King'in en sıkıcı kitabı değil bence ama Kara Kule serisi içinde benim de zorlandığım tek kitap bu oldu nedense. Merak etmeyin, devam edince göreceksiniz serinin sizi içine alması devamlı olarak artacak. Çorak Toraklar'da iyileşecek, Büyücü ve Cam Küre'de "İyi ki başlamışım, hepsini okumalıyım!" diyeceksiniz. ^^

Çevrimdışı Michu

• *
  • 22
  • Cuio vae!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Temmuz 2012, 20:34:44 »
King'in en sıkıcı kitabı değil bence ama Kara Kule serisi içinde benim de zorlandığım tek kitap bu oldu nedense. Merak etmeyin, devam edince göreceksiniz serinin sizi içine alması devamlı olarak artacak. Çorak Toraklar'da iyileşecek, Büyücü ve Cam Küre'de "İyi ki başlamışım, hepsini okumalıyım!" diyeceksiniz. ^^
Zaten okumak istemesem hiç başlamazdım :)
Seriyide aldım geldim :)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #12 : 23 Ekim 2012, 02:33:03 »
Şu an Üç'ün Çekilişi'ni okuyorum ve gerçekten "duyumsamak" ve "gereksinmek" kelimelerinden gına geldi. Hayır yani 1 olur 2 olur hadi 3 de olsun ama en az 500 kere kullanmış çevirmen, hiç abartmıyorum. Kısacası çevirmenin acemi olduğunu duyumsuyor gibiyim ve serinin diğer kitaplarının böyle olmamasını gereksiniyorum.

Her neyse, bir geçiş kitabı olmasına rağmen gayet sürükleyiciydi. Kitabı bitirmeme az bir bölüm kaldı. Roland'ın dünyasından bizim dünyamıza yolculuklar oldukça iyiydi.

Serinin bundan sonraki kitaplarının daha da heyecanlı olacağını düşünüyorum.

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Şubat 2013, 20:51:08 »
Stephen King'in hatırına okudum diyebilirim.
 Fantastik ögeler az olsa da konusu yeterince iyiydi, en azından sonraki 6 kitap için merak uyandırıyor. Daha önce, çevirisi bu kadar kötü bir kitap okumamış olmam bir gerçek; aynı şekilde daha önce hiç bu kadar sabırlı davranmadığım da gerçek, diyorum ya yazarın hatırı (ve serinin ne kadar iyi olduğunu duyduğum) için okudum :)
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı mizmirli

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 29 Mayıs 2016, 12:26:24 »
Silahşör boğucu havasından sonra hareketli bir roman oldu. Karakterler daha derin ve karanlık. Aksiyon filmlerindeki sahneler misali bolumler de mevcut. Serinin yönü biraz belli oluyor. Bazı soruların cevabı bulunuyor. Fakat çoğu cevapsız sorular da kitapta daha bir merak edilir oluyor. Roland sağlam adam :)