Kayıt Ol

7- The Dark Tower - Kule

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Rom: 1
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
Ynt: 7- The Dark Tower - Kule
« Yanıtla #15 : 28 Kasım 2010, 22:30:26 »
Spoiler: Göster
Adamdan nefret mi etsem bilmiyorum o sonu okuduktan sonra.
Ben o sonu okuduktan sonra kaç saat küfür ettiğimi hatırlamıyorum...Bir okuyucuya bu kadar hayalkırıklığı fazla.

kesinlikle. bikaç saat kitlendim bir şey düşünemedim zaten.
Ama herşeye rağmen,yolculuk güzeldi.
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #16 : 20 Ocak 2011, 20:10:29 »
Kitabı okuduktan sonra yakmak istedim.

Piç Roland.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Rom: 1
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 20 Ocak 2011, 23:38:00 »
Kitabı okuduktan sonra yakmak istedim.

Piç Roland.
Stephen King birde dem vuruyo okuyucuya:"Asıl zevk yolculuk kısmında,sonlar kötüdür."
Bende az küfretmemeiştim,seni çok iyi anlıyorum.
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Meczup

• *
  • 44
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 02 Mayıs 2011, 23:02:14 »
Okuduğum fantastik seriler içinde en çok hoşuma gidenlerden biriydi.Özellikle bu son kitabı 3 gün içinde bitirmiş ve en az 3 ay düşünmekten kendimi alamamıştım.

Roland,Roland,ah Roland...

Çevrimdışı LordKunduz

• **
  • 82
  • Rom: -2
  • Bazen bende kara kule mi bulmak istiyorum!
    • Profili Görüntüle
    • Facebook adresi
« Yanıtla #19 : 13 Temmuz 2011, 22:17:34 »
Bu kitabı okuyana kadar, hakkında iyi olduğu kadar kötü yorumlar da olmasına karşın, olumlu bir önyargım vardı. Harika bir son olacağını düşünüyordum.

Ama anlaşılan üç kitabı aynı anda yazınca King yorulmuş. Çünkü kitapta ciddi anlamda geçiştirme kısımlar vardı. Maalesef beni hayal kırıklığına uğrattı.

Childe Roland şiirini yeni ortaya çıkan bir karaktere zorlama bir şekilde bağlamak mesela... O kadar da zekice değildi hatta dediğim gibi kasıntı kısımları vardı.

Şu anda ilk aklıma gelen bu olduğu için söyledim ama daha bir sürü şey vardı. İlk uygun zamanda daha fazla bahsederim hayal kırıklığımın sebeplerinden.

Yine de, elbette çok sevdiğim yerler vardı. Işın Kırıcıların olduğu bölümlere bayılmıştım.

Sonuna karşı iyi bir ön yargın olmasın çünkü sonu cidden berbat!Sonunu anlatacağım kitabın okumayan bakmasın.

Aslında King orda bir paradoks yapmış.Bu seri sonsuz.Hani Roland en başa dönüp ne yaptığını hatırlamıyorya.İşte 7'yi bitirdikten sonra isterseniz devamıymış gibi seriyi baştan okuyun.Yani seri sonsuz.Ama King baba sonu kötü diye uyarmıtı yaa.Buda demek oluyorki büyüklerimizin sözünü dinleyeceğiz.

Ama ne olursa olsun bunca yolu aştık hadi biz neysede kitabı ilk çıktığından beri takip eden yaşlı okurlar ne yapsın?(30 küsür yıllık seri)
Bence daha iyi bir son olmalıydı.O yaşlı kadının sonu göremediği iyi olmuş.Eğer sonunu gördeydi zaten kanser di kadın üzüntüden giderdi kadının ailesi de King'e dava açardı ha ha ha :D
TO LIVE IS TO DIE

Çevrimdışı ByFaruk

• *
  • 7
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 06 Eylül 2011, 01:06:18 »
Arkadaşlar seriyi az önce bitirdim.
Açıkçası ben hiç hayal kırıklığına uğramadım.Sonuçta Stephen Kingten bahsediyoruz.Sonlar konusunda genelde acımasızdır.Ama kendide dediği gibi sonuçta yolculuk önemliydi.
Zaten daha iyi nasıl bitirilebilirdi ki?Orada ne görmeyi bekliyorduk?

Çevrimdışı Richard Fannin

• **
  • 58
  • Rom: 2
  • I wish I was something more.
    • Profili Görüntüle
    • kafra şehri
« Yanıtla #21 : 06 Eylül 2011, 10:49:32 »
Kesinlikle olması gereken şekilde bitti. Bize onlarca yerde spoiler vermişti zaten. Eğer şöyle olsaydı:

Roland Kara Kule'nin tepesindeki odaya girdi. Tanrı'nın tahtı orada duruyordu. Gitti oturdu ve muhteşem güçlerle tüm evrenleri yönetmeye başladı. Mutlu son...

Hadi ordan der binlerce sayfa okuduğuma pişman olurdum ama şimdi düşündüğümde her sayfasına değdi diyorum.

''Biz yıldız tozuyuz, biz altınız.''

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 25 Nisan 2012, 10:21:35 »
Stephen King'i çok sevmeme rağmen son konusunda kolaya kaçtığını düşünüyorum. Art arda bir sürü kitap yazdığı için yorulduğundan mıdır artık bilemiyorum ama, bu son ona yakışmaz bence. Hani sanki aklına birden şeytani bir fikir gelmiş, sonu bu olsa mı diye düşünmüş, sonra da sonu cidden o olmuş gibi. Yolculuk elbette güzeldi ama sonunun kötü olmasını değiştirmez. Her durumda okunur zaten çok güzel.

Bir de -sonunu-merak-eden-nankör-tüketici-okuyucu- göndermesi yapmış ya sonunda...

Yapma King...

Çevrimdışı Peder Callahan

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 19 Mayıs 2014, 11:57:33 »
Birçok arkadaş beğenmemiş ama bence harika bir sondu.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #24 : 09 Ağustos 2014, 05:46:18 »
Kitabın sonuna yarım saat önce vardım ve buradaki dostlara bir şeyler söylemek istedim. Kitap-serisi- kesinlikle hayatımda şimdiye kadar okuduğum en harika seriydi. Ömrüm boyunca tekrar böyle bir zevk duyarak herhangi bir şeyi okuyabilir miyim bilmiyorum.

Üç ya da dört yıl önce babamla İstanbul'a gittik. Kadıköy'de, Penguen Kitabevi'nde elimde iki kitapla duruyordum, Zaman Çarkı serisinin ilk kitabı ve Kara Kule serisinin ilk kitabı. İçimdeki ses Zaman Çarkı diye bağırsa da görevliye hangisini okumam gerektiğini sorduğumda bana 'Kara Kule tabii ki!' dedi. 'Ben ikinci kez okuyorum ve bir kaç yıl geçince üçüncü kez okumayı planlıyorum.' dedi. Şimdi orada karşıma çıkan o kitap dükkanındaki adamla ilgili ilginç fikirlerim var, sanki onu karşıma ka çıkarmış gibi.

Tekrar tekrar okur muyum bilmiyorum ama çok etkilendiğimi belirtmeliyim. Ka bir tekerlektir. Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
May the force, be with you.

Çevrimdışı Kibitzer

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 20 Mayıs 2015, 19:37:56 »
Kitabın sonuna yarım saat önce vardım ve buradaki dostlara bir şeyler söylemek istedim. Kitap-serisi- kesinlikle hayatımda şimdiye kadar okuduğum en harika seriydi. Ömrüm boyunca tekrar böyle bir zevk duyarak herhangi bir şeyi okuyabilir miyim bilmiyorum.

Üç ya da dört yıl önce babamla İstanbul'a gittik. Kadıköy'de, Penguen Kitabevi'nde elimde iki kitapla duruyordum, Zaman Çarkı serisinin ilk kitabı ve Kara Kule serisinin ilk kitabı. İçimdeki ses Zaman Çarkı diye bağırsa da görevliye hangisini okumam gerektiğini sorduğumda bana 'Kara Kule tabii ki!' dedi. 'Ben ikinci kez okuyorum ve bir kaç yıl geçince üçüncü kez okumayı planlıyorum.' dedi. Şimdi orada karşıma çıkan o kitap dükkanındaki adamla ilgili ilginç fikirlerim var, sanki onu karşıma ka çıkarmış gibi.

Tekrar tekrar okur muyum bilmiyorum ama çok etkilendiğimi belirtmeliyim. Ka bir tekerlektir. Uzun günler ve hoş geceler dilerim.

Serinin sonunda birçok arkadaş gibi ben de tokatı yedim. Zaman Çarkı benim için tüm edebiyatın zirvesidir. Stephen King'i çok ama çok sevsem de Kara Kule bence Zaman Çarkı'nın altında bir seri. Kara Kule'yi okurken kitaplardan birinin önsözünde(Sanırım yıllar sonra tekrar başlayınca ilk yazdığı kitaptı) Robert Jordan ile yaptıkları sohbetlerden bahsediyordu. Kara Kule'nin sonunu okuduktan sonra... Spoiler ile devam edeyim. Spoiler Kara Kule'nin sonunu içeriyor, Zaman Çarkı'nın sonu ile ilgili ipucu veriyor. Sonra sorumluluk kabul etmem :)

Kara Kule'nin sonunu okuduktan sonra Zaman Çarkı'nın da sonu aynı olacak diye öyle bir korkmuştum ki anlatamam.
Çünkü Zaman Çarkı'nın ilk kitabının girişi tamamen buna uygun bir girişti. Rand Al'Thor aynı Lews Therin gibi delirecek ve son kitabın sonu ilk kitabın girişine dönüşecekti.
Bununla birlikte Zaman Çarkı'nın neredeyse tüm kitaplarının girişleri de benzer bir şekilde "çok uzun zaman önce yaşanmış ve tekrar gelmiş bir çağ, üçüncü çağda" gibisinden girişler içeriyordu.
Yani Kara Kule'nin "Herşey başa döndü" sonu ile o kadar benzer ipuçları vardı ki Zaman Çarkı'nın son kitabını sürekli o korku ile okudum.