Kayıt Ol

ODTÜ den ucuzlatacak buluş

Çevrimdışı Legolas

  • ***
  • 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
ODTÜ den ucuzlatacak buluş
« : 13 Ocak 2008, 12:08:02 »
ODTÜ gurur veren buluşa imza attı. Buluş bilim dergisine de kapak oldu. Artık cepler ucuzlayacak.

ODTÜ’lü araştırmacıların geliştirdiği iletken ve renk değiştirebilen özel plastik madde bugüne kadar yapılamayanı gerçekleştirecek: Cep telefonu, televizyon, saat gibi cihazların ekranları bu özel plastikle daha ucuza üretilebilecek…

ODTÜ’de geliştirilen yeni maddeyle cep telefonu, televizyon, elektronik gazete gibi görüntü cihazlarının ekranları, plastik malzemeyle ve daha ucuza üretilebilecek.

Yeşil renk oluşturulamadığı için bugüne kadar kullanılmayan plastik malzeme, devrim niteliğindeki son gelişme sayesinde kullanılabilecek.

ODTÜ Kimya Bölümü’nden Prof. Dr. Levent Toppare’nin başkanlığındaki
‘Polimer tabanlı görüntü cihazları ve eksik renk yeşil’ adlı çalışma, önemli bilim yayınlarından Chemical Communications’ın ağustos sayısına kapak konusu oldu.

Toppare’nin araştırma görevlileri Görkem Günbaş ve Asuman Durmuş’la yürüttüğü çalışma iki ay önce tamamlandı, ekip patent başvurusu hazırlığında.

ÇOK DAHA UCUZ
İnorganik yapıya sahip elektrokromik malzemelerle, bugüne kadar görüntü cihazları yapılamıyordu. Bunun nedenleri, bu malzemelerin renk çeşitliliğinin kısıtlı olması, renk dönüşümünün uzun sürmesi ve maliyetinin yüksekliğiydi.

Bu araştırma işte o sorunları ortadan kaldırdı. Polimerik elektrokromik malzemelerde, renk çeşitliliği sağlanabiliyor ve renk dönüşümleri bir saniyeden kısa sürede gerçekleşebiliyor. Polimerik madde, inorganik eşdeğerlerine göre çok daha ucuza elde ediliyor. İletken ve şeffaf plastik malzemelerin üzerine de uygulanabildiğinden, polimerik malzemeyle elastik elektrokromik cihazlar yapmak mümkün.

Görüntülü cihazlar için…

Bugüne kadar üretilen elektrokromik malzemeler, genellikle mavi ve kırmızı renk veriyordu. Yeşil renk alabilen polimer üretilemediğinden tüm renkler elde edilemiyordu. Son gelişmeyle yapılabilecek elektrokromik tabanlı görüntü cihazları doğadaki tüm renkleri verebilecek; esneklik, şeffaflık gibi özelliklere sahip olacak.

Malzeme, cep telefonu, televizyon ve saat ekranı, gözlük camı, reklam panoları, elektronik gazete gibi görüntülü cihazın yapımında kullanılabilecek.

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

ODTÜ den ucuzlatacak buluş
« : 13 Ocak 2008, 12:08:02 »