Kayıt Ol

Drakula - Bram Stoker

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Drakula - Bram Stoker
« : 23 Mayıs 2009, 18:47:25 »

...Anahtarı bulmak için bedeni aramam gerektiğini biliyordum, bu yüzden kapağı kaldırdım ve duvara dayadım; ve sonra ruhumu korku ile dolduran bir şey gördüm. Kont orada yatıyordu, ama sanki gençliği yenilenmiş gibi görünüyordu, çünkü beyaz saçları ve bıyığı karanlık bir demir grisine dönüşmüştü; yanakları daha dolgundu ve beyaz derisinin altı yakut kırmızısı görünüyordu; ağzı her zamankinden de kırmızıydı, dudaklarında taze kan damlaları vardı ve ağzının kenarlarından aşağı akıyor, çenesinden ve boynundan süzülüyordu. Derin, alev alev gözleri bile şişmiş etlerin arasına gömülmüş gibi görünüyordu, çünkü gözkapakları ve göztorbaları kabarmıştı. Sanki korkunç yaratık tamamen kanla dolmuş gibiydi; doygunluk içinde bitkin düşmüş, pis bir sülük gibi yatıyordu orada...

Dracula...

Gerilim ve korku türünün başyapıtı...
Viktorya Dönemi'nin aşırı ahlakçı görünümünün ardında yatan karanlığı ve ikiyüzlülüğü açığa vuran bir anlatı. Stoker bu yapıtıyla, yaşadığı dönemin ahlakçı ve bilimci ütopyacılığını, kana susamış bir vampirin şahsında, ustalıklı bir biçimde eleştiriyor.
try again fail again fail better

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Bram Stoker'dan; Drakula
« Yanıtla #1 : 23 Mayıs 2009, 18:57:00 »
Simgesel anlatımının yanında, büyüleyici bir gerilim romanı. Drakula herkesin okuması gereken bir vampir romanı. Ve daha fazlası...

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Mayıs 2009, 20:54:35 »
Yazarı, eser için ömrü boyunca çalışan ve sonra sefalet içinde ölen, o öldükten ancak uzun zaman sonra değeri bilinen yapıtlardan.

Çevrimdışı kadri kerem

• **
  • 68
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
    • Zemine Kazılı Notlar
« Yanıtla #3 : 10 Mayıs 2012, 21:20:01 »
Dracula, tam bir başyapıttır. Bir vampir öyküsünden çok daha fazlasıdır. Bilmeyen yoktur gerçi ama Dracula'ya esin kaynağı olan Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda), Fatih Sultan Mehmet ile birlikte büyümüştür. Bu önemli ayrıntı ve bu olay hakkında yaratılan efsaneler de romanı ayrıca değerli kılar Türk okurunun gözünde.
Zemine Kazılı Notlar
http://kadrikeremkaranfil.blogspot.com/

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Haziran 2012, 13:08:46 »
Dracula, tam bir başyapıttır. Bir vampir öyküsünden çok daha fazlasıdır. Bilmeyen yoktur gerçi ama Dracula'ya esin kaynağı olan Vlad Tepeş (Kazıklı Voyvoda), Fatih Sultan Mehmet ile birlikte büyümüştür. Bu önemli ayrıntı ve bu olay hakkında yaratılan efsaneler de romanı ayrıca değerli kılar Türk okurunun gözünde.

Bence bu teori sadece bir teori efsane...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Okçu

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Ağustos 2012, 00:56:05 »
Yazılmış en iyi aşk hikayelerinden biridir...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 27 Ağustos 2012, 01:04:24 »
Alıntı
Gerilim ve korku türünün başyapıtı...

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Ağustos 2012, 11:32:13 »
Uzun zaman önce yazdığım ve şimdi şimdi tam yerinde olduğu aklıma gelen denememi az önce yayınladım. "Kull"  Drakula efsanesine farklı ve birazda bizden bir bakış açısı yakalamak istedim...  Devamını da yazmak istiyordum ama bilgisayarımda var olan ve adına Tarla dediğim klasörde ilgilenmemi bekliyor ayıptır söylemesi
İlgilenirseniz diye yazıyorum (biraz reklam kokmadı değil mi?)
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark