Kayıt Ol

Yunan Mitolojisi nasıl sonlandı

Çevrimdışı Sindella

• *
  • 30
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Yunan Mitolojisi nasıl sonlandı
« : 13 Ocak 2017, 21:16:21 »
Dünya edebiyatına büyük katkı sağlayan ve fantastik edebiyata temel hazırlayan Yunan Mitolojisi akıllarda "Acaba hala Yunan Tanrıları var mı?" sorusunu oluşturacak bir sona sahip. Rick Riordan gibi mitolojileri günümüze başarıyla uyarlayan yazarları okuyan okuyucuların da bu soruyu sormaları kaçınılmaz olacak. Öncelikle Savaş Tanrısı Ares Olimpos Tanrıları tarafından (özellikle babası Zeus tarafından) sevilmeyen bir Tanrıydı ve Ares kendisinin küçük, kargaşa çıkartmaktan başka birşey yapmayan bi Tanrı olarak görülmesinden rahatsızlık duyuyordu. Truva Savaşında Diomedes'ten bir mızrak yemesi ve savaştan kaçmak zorunda kalması da onu iyice küçük düşürmüştü. Ares babası Zeus'un gözüne girmek ve gücünü göstermek için en büyük yardımcıları olan phobos(korku), deimos(dehşet), eris (fitne) ve enyo ile tüm dünyaya kaosu getirmek istedi ve Trakya'da katliamlar yapmaya başladı. Bunun sonucunda olimpos Ares'e savaş açtı ve bu savaşı Ares kazandı. Ares tüm bunları itibar kazanmak ve Zeus'un gözüne girebilmek için yaptığından dolayı olimposu Zeus'tan almamış hatta Zeus'un tahtta oturmaya devam etmesine izin vermişti. Tabii ki de bir şartla,“artık hiçbir Tanrı dünyaya karışmayacaktı.”. Zeus bu şartı kabul etmek zorunda kaldı ve olimpostan dünyaya açılan tüm kapıları kapattı. Yunan halkı da Tanrılarını zamanla unuttu.
Hayat; yalan karanlık bir boşluk ve ben o boşluğun içinde kaybolan bir gerçeğim.

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yunan Mitolojisi nasıl sonlandı
« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2017, 23:05:01 »
Rick Riordan'ın yorumu bu anladığım kadarıyla, değil mi? Gerçi yazarların mitolojiye bir "son kitap" yazması ne kadar kabul görür, orası tartışılır bir şey. Yine de ilginç bir fikirmiş.

Çevrimdışı Sindella

• *
  • 30
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2017, 23:19:12 »
Rick Riordan'ın yorumu olduğunu sanmıyorum. Yunan mitolojisini araştırırken görmüştüm bunu. Mitolojideki birçok ayrıntı gibi doğruluğu tartışılır.
Hayat; yalan karanlık bir boşluk ve ben o boşluğun içinde kaybolan bir gerçeğim.

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Ocak 2017, 23:30:52 »
Rick Riordan'ın yorumu olduğunu sanmıyorum. Yunan mitolojisini araştırırken görmüştüm bunu. Mitolojideki birçok ayrıntı gibi doğruluğu tartışılır.
Modern yazarların bir yorumumu yoksa gerçekten mitolojide aktarılmış bir son mu, bunu merak ettim.

Çevrimdışı Sindella

• *
  • 30
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Ocak 2017, 01:15:06 »
Wikipedia da Ares hakkındaki açıklamada görmüşüm. https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Ares detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsin.  ;)

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Ocak 2017, 11:27:09 »
Bu bence sosyal deney meraklısı bir arkadaşın yazdığı bir şey, zira Wiki'nin İngilizce sürümünde böyle bir şey yok. Bi eleman Ekşi'ye de yazmış aynısını ve kaynak olarak gösterdiği sitelerde de böyle bir şey göremedim. Kaldı ki Yunan dininin ve hayat tarzının temelini oluşturan hikayelerin bu şekilde sonlandırılması makul değil, zira o zamanlarda biri bu minvalde bi hikaye anlatsa sokak ortasında taşlayarak öldürürlerdi bence  ;)
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Sindella

• *
  • 30
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Ocak 2017, 11:39:35 »
Ekşi Sözlüğü pek takip etmem ama wikipedide ilk okuduğumda etkilenmiştim. Dediğin gibi güncel bir fikir olabilir ama yunan mitolojisi için güzel bir bitiş teorisi. ;D

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Ocak 2017, 15:29:37 »
Eğer Yunan Mitlerinin dönemin dini, idelojik, bilimsel vs. gerçekliklerinin temeli olduğu gerçeğini göz ardı ederek, tüm sözlü ve yazılı geleneği bi bilim kurgu ya da fantezi edebiyatı serisine indirgersek güzel bir son. Ancak bu hikayede eskatolojik (teolojinin, kıyamet ve zaman sonunu inceleyen alt dalı) unsurlar mevcut, zira bu hikaye ile bilinen dünya sona eriyor ve yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Kıyametin kopması, Hristiyanlık'daki Bin Yılcılık, İskandinav Mitolojisindeki Ragnarök gibi bi durum söz konusu. Ancak Antik Yunanlıların inançlarına göre dünya doğrusal değil, döngüsel bir eskatolojik kurguya sahiptir. Yani karakterler değişse bile hep aynı olaylar tekrarlanır vs. Hülasa bu hikaye, tüm Yunan Mitolojik kurgusu ile çelişiyor.

Wiki açık kaynaklı (open source) bi şey olduğu için pek güvenmemek hatta orada yazan şeyler inandırıcı gelmiyorsa başka yerlerden doğrulamak lazım ki; ben mi yanlış biliyorum diye az önce onu yaptım. Sonuç olarak bahsi geçen wiki sayfasını alıntılayan adamlardan başka kimsenin bu hikayeden bahsetmediğini gördüm. Hatta elemanın teki İngilizce'ye çevirip Ekşi'yi kaynak göstermiş bi yerde ve benim verdiğime benzer cevaplar almış... Her neyse bence bu Percy Jakcson'da geçen veya serinin fanı olan bi arkadaşın halt yemesi  ;D

Dünyanın içinde bulunduğu durumu göz önüne alırsak, neden bu halde olduğumuzu anlatmak babında güzel bi çıkış noktası  ;)
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Sindella

• *
  • 30
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Ocak 2017, 15:49:42 »
Yorumlarınız için teşekkür ederim, benim için de yeni bir bakış açısı oldu.  ;D ;D

Çevrimdışı Reducto

• *
  • 10
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Ocak 2017, 02:39:44 »
Bu mitoloji sona eremez. yavaş yavaş silindi bahsettiğiniz şeyi sanırım başka meraklı arkadaş yazmış :).