Kayıt Ol

The Cranberries

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
The Cranberries
« : 13 Ocak 2008, 12:21:04 »

The Cranberries, İrlandalı rock müzik grubudur. 1988 yılında The Cranberry Saw Us adıyla kurulmuştur. 2003 yılından beri grup üyeleri müzik kariyerlerine yalnız başlarına devam etmektedirler.

Ülke: İrlanda
Kuruluş tarihi: 1988
Üyeleri: Noel Hogan,Mike Hogan,Dolores O'Riordan,Fergal Lawler
Web sitesi: cranberries.com

Dolores Mary O'Riordan Burton

Elektro ve Akustik Gitar, Piano ve Tuşlular
Grubun solisti. Aynı zamanda şarkı sözü yazarı ve besteleyicisi.
6 Eylül 1971 Limerick, İrlanda doğumlu. Kanadalı Don Burton ile evli.
Molly Leigh adında bir kız çocuğu ile Taylor Baxter adında bir oğlu var. Alışveriş, yemek yapmak, balık tutmak ve film izlemekden hoşlanıyor...
Müzik The Sundays, The Smiths, R.E.M, Sinead O'Conner; edeni yatta Yeats, Tv'de The Simpsons.. favorileri...
Ontario, Kanada ve Dingle, İrlanda'da oturuyor...

Hiç tartışmasız The Cranberries'in öndeki elemanı Dolores. bir dinleyenin
unutmasının mümkün olmadığı sesinin yanında sözleri, besteleri, sahne
performansı, sürekli değiştirdiği imajı ve verdiği demeçlerle gruba
gösterilen ilginin merkezi konumunda...
Bir kız kardeş ve beş abisinin ardından yedinci çocuk olarak dünyaya gelen vokalist, küçük yaşlarda kilise korosunda söylemekle başlamış işe.
5 yaşından beri piyano çalan Dolores çocukluğuyla ilgili anlattıklarıysa gerçekten enteresan...
oyuncak bebeklerin kafalarını kesip gömmek gibi ilginç alışkanlıkları varmış mesela.
18 Temmuz 1994'te eskiden Duran Duran'ın tur menajerliğini yapmış olan Don Burton'la evlenen Dolores (sol omzunda kocasının ismini taşıyan bir dövmesi var) üç çocuk annesi.
düğünde giydiği gelinliğinin şu anda İrlanda'da bir müzede sergileniyor...
Ülkenin en zengin kadını olarak anılan Dolores'in sadece grupta değil ülkesindeki ve rock müzikteki önemi daha iyi anlaşılıyor.

Noel Anthony Hogan

Elekro ve Akustik Gitar
Grubun gitaristi. Hem besteleriyle hem de geri vokalleriyle Dolores'e yardım eder.
25 Aralık 1971 Limerick, İrlanda doğumlu. Memleketinden Catherine Nash ile evli.
Rachel ve Sophie adında iki tatlı kız çocuğu babası.

Michael Gerard Hogan

Bas Gitar
Grubun basçısı. Mike, Noel'in küçük kardeşidir.
29 Nisan 1973 Limerick, İrlanda doğumlu.
Siobhan O'Carroll'la evli ve Jamie Patrick isimli bir oğlu var.

Fergal Patrick Lawler

Bateri ve Perküsyon
Dünyanın en iyi bateristlerinden biri. Cranberries web sitesi sözcüsü.
Fazla olmasa da geri vokallere eşlik eder. 4 Mart 1971 Limerick, İrlanda doğumlu.
Laurie Guerin'le evli ve Jacob adında erkek çocuğu var.

Noel ve Mike Hogan kardeşler, 1990 yılında doğdukları yer olan İrlanda'da davulcu Fergal Lawler ile birlikte kurdukları gruba "Cranberry Saw Us" ismini vermişlerdi. Grubun ilk vokalisti Niall Queen ayrıldıktan sonra gazetelere ve degilere "bayan vokalist aradıklarını" belirten bir ilan veren üçlü, Dolores O'Riordan ile karşılaştılar. Dolores üçlünün demo kayıtlarının üzerine söz yazdı ve grubun dünya çapında başarı kazanan ilk single'ı "Linger" ortaya çıktı. Bu gelişmelerden kısa bir süre sonra, grup ismini "The Cranberries" olarak değiştirdi ve "Nothing Left At All" adlı demolarını İrlanda'daki küçük dükkanlarda satışa sürdü. 300 adet kopyanın bir hafta içinde satılması üzerine de, içinde "Linger" ve "Dreams" i barındıran iki şarkılık demo kayıtlarını büyük şirketlere gönderdiler.

Bu demo kayıtları İngiltere basınından ve plak şirketlerinden o kadar ilgi gördü ki, plak şirketleri arasında bir açık arttırma bile yaşandı. Bu açık arttırma sonucunda, grup U2'nun da plak şirketi olan Island Records'la anlaşma imzaladı. The Cranberries'in ilk albümü "Everybody Else is Doing It, So Why Can't We?" 1993 baharında piyasaya çıktı ve oldukça olumlu eleştiriler aldı. Albümden çıkan iki single; "Dreams" ve "Linger"ın başarısını takiben grup Suede ile birlikte Amerika turnesine çıktı. Turne boyunca canlı performansları sayesinde izleyiciler tarafından Suede'den daha fazla ilgi görünce, MTV'nin de dikkatini çektiler ve "Linger" en yüksek rotasyonda televizyonlarda boy göstermeye başladı. Amerika'da platin plak kazanan ilk albümleri, İngiltere listelerinde de uzun süre boyunca bir numarada kaldı.

1994 yılına gelindiğinde grubun vokalisti Dolores, menajerleri Don Burton ile oldukça görkemli bir törenden sonra evlendi. Evliliği ve grubun videoları sayesinde daha fazla ön plana çıkmaya başlayan Dolores'in sözleri ve vokal melodileri, ikinci albümde daha bir dikkat çekiciydi. "No Need To Argue" albümünde yer alan, 90'ların en önemli rock şarkılarından biri olarak kabul edilen "Zombie" ve "Ode to My Family" , dünya müzik piyasasındaki yerlerini iyice sağlamlaştırdı. Savaş karşıtlığıyla da tanınan grubun Zombie şarkısı, Britanya'da İRA'nın bombalamasında ölen iki küçük çoçuğun ardından yazılmıştı. "No Need To Argue" turnesi boyunca en çok konuşulan dedikodulardan biri Dolores'in gruptan ayrılacağı ve kariyerine tek başına devam edeceğiydi, ancak bu dedikodular hiçbir zaman gerçekleşmedi. 1994 yılında, MTV'nin "Yılın En İyi Parçası" Ödülüne grubun "Zombie" şarkısı layık görüldü.

1996 yılında çıkardıkları üçüncü albümleri olan "To the Faithfull Departed", öncekilere göre daha sert sound'a sahip bir albümdü. Aynı zamanda Aerosmith'in prodüktörü olan Bruce Fairbarin'in imza attığı albümün ilk single'ı "Salvation", Cranberries'i dünya listelerinde yine üst sıralara taşımayı başardı. Gruba gösterilen ilgi o kadar yoğundu ki, MTV Unplugged serisi için uğradıkları Washington'da verdikleri ücretsiz akustik konsere 10,000'i!aşkın izleyici katıldı ve yeterli güvenlik önlemleri alınamadığı için polis konseri iptal etti.

Grup, 1999 yılında dördüncü albümleri "Bury The Hatchet"ı piyasaya sürdü. Albümden çıkan ilk single "Promises" oldu ve çıkar çıkmaz neredeyse tüm ülkelerde 1 numaraya oturdu. Ayrıca Animal Instinct, Just My Imagination ve Dying In The Sun gibi parçaları unutulmazlar arasında yerini aldı. Grubun sound'u artık daha bir olgunlaşmış ve turnede geçen yılların grup elemanlarını ne derece etkilediği albümde açıkça görülebiliyordu. Albümü takiben açıkladıkları dünya turnesi konser tarihlerini Dolores'in hamileliği sebebiyle iptal eden grup, Dolores ve grubun menajeri Don Burton'ın kızları Molly'nin doğumundan sonra küçük bir turne yapmaktan da geri kalmadı.

2001 yılında, "Wake Up and Smell The Coffee" adlı albümleri çıktıktan sonra, albümdeki parçalar listelerin üst sıralarında yerlerini almakta gecikmediler. Bu albümleriyle de güzel eleştiriler alan grubun, bir yıl sonra çıkardıkları "Stars - The Best Of 1992 - 2002" adlı ilk best of albümleri, daha önce çıkardıkları beş albümden seçilmiş 18 şarkının yanı sıra 2 de yeni şarkı içeriyor. Grup, müzik eleştirmenleri tarafından 90'lı yılların en büyük gruplarından biri olarak kabul edilmektedir.

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • Rom: 1
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
Ynt: The Cranberries
« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2008, 17:02:51 »
cranberrıes bı arkdsm sayesnde sevdıgım bı qruptur :D
just my ımagınatıon, zombıee, anımal ınstınct,promıses,salvatıon prcaLarı kanımca cok quzeLdır :D
saol bLgıler ıcın ;)

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Ocak 2008, 17:12:33 »
Sevilmeyen parçası var mı ? Ay savaşçısı çizgi filminde çalmışlardı zombie'yi o zamandan beri çok sıkı dinlerim.Cranberriesclub'ı da öneririm bu ara da :P

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Belgarion

• **
  • 286
  • Life is only joke maybe we make it!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Ocak 2008, 19:40:20 »
Tamda zombie çalıodu ha :D
Süper bi gruptur ya :D

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Ocak 2008, 19:57:24 »
Demin salvation'I dinliyordum :P

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Ocak 2008, 17:41:28 »
doloress (= cok gzel bi sesi var cok degisik .. Animal instinct,will you remember,zombie,promises vazgecemeyecegim sarkılar olarak kalacak hep (=

Çevrimdışı Aet. Silentium

• *
  • 2
  • Rom: 0
  • Karanlık asla ışığa karşı koyamaz.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 23 Haziran 2008, 08:33:20 »
Hafızadan silinmeyecek melodileri var.
...fırtınaların açılmasına hiç izin vermediği bir defter olarak son buldu...

eniqmatic.

« Yanıtla #7 : 23 Haziran 2008, 18:52:17 »
doloress (= cok gzel bi sesi var cok degisik .. Animal instinct,will you remember,zombie,promises vazgecemeyecegim sarkılar olarak kalacak hep (=

evet çok farklı bir sesi var.. genelde dinlemem ama zombie süper şarkı :)

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Temmuz 2008, 10:52:10 »
Dolores'in solo albümünü severek dinlerim aksanı hoşuma gidiyor, rahat eşlik edebilecek tarzdadır..Stay with me şarkısında öle bir çığlık atıyorki matmazel, hücrelerin harekete geçmemesi elde değil..

I'll be your water. I'll be yours

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 10 Ocak 2010, 20:04:03 »
Yoktur böyle savaş göndermeleri yapan grup.Gerek zombiegerekbosnia.
Ah,ingilizce ilk dilime aldığım kelimelerden ulan kıranberiyez. :-w Ablam öğretmişti,ay savaşçısını izlerken bana.  o zombie'yi gözümde öyle büyültmüştüm ki bööyle.

Sonra ode to my family dinlemiştim,tabi bizim internetten şarkı indirecek gözümüz mü yoktu,ablam kasetlerini almaya mı üşendi bilmem,böyle bi süre bu iki şarkısı dışında bişi dinlememiştim.
Sonra 3. sınıfta tekrar dinlemeye başladım.
Sonra dağılmaları..Ah.Salvation'la ağlamıştık beraber.  İşte öyle belleğimde kocaman yer kaplayan anıları vardır bende,

Yeniden toplandılar turne için,orrayt.Türkiye'ye geliyor mu?Cepheden olumlu haberler yok malesef.

Çevrimdışı deanna

• **
  • 324
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Ocak 2010, 21:27:33 »
Alıntı
Yeniden toplandılar turne için,orrayt.Türkiye'ye geliyor mu?Cepheden olumlu haberler yok malesef.
Toplanmaları iyide keşke burayada gelselerdi üzüldüm şimdi şarkılarını zevkle dinlediğim bir grup.
Taa küçüçükken Zombie şarkısını sallar dururdum sözlerini söylerken :D

.

Çevrimdışı Sirius Red

• **
  • 66
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Ocak 2010, 16:34:58 »
abimin genclik yillari sayesinde benim hayatima cok kucuk yasta girdiler ama iyi oldu ne kdr erken no kdr ii butun sarkilari cok iidir ztn doleres o sesle ne solese ii olur.ama favorilerim ode to my family ve when you are gone
Benim.
Senin Sam'in.
Sam'ini tanımıyor musun?
Yapamıyorum, Sam.
Biliyorum.
Hepsi yanlış.
Normal olarak,burada olmamalıydık bile.
Ama buradayız.
Büyük hikâyelerdeki gibi, Bay Frodo
Gerçekten önemli olanlarındaki gibi.
Karanlık ve tehlikeyle doluydu onlar.
Ve bazen sonlarını bilmek istemezdin çünkü nasıl mutlu bitebilirlerdi ki?
Dünya nasıl daha önce olduğu gibi olabilirdi ki.
o kadar kötü şey olmuşken?
Ama nihayetinde bu sadece geçici bir şey bu gölge..Karanlık bile ölmeli.
Yeni bir gün gelecek
Ve güneş parladığında,her şeyi temizleyecek.
Bunlar aklında kalan hikâyeler;bir anlamı olan.
Nedenini anlamak için çok ufak bile olsan.Ama galiba, Bay Frodo,ben anlıyorum.
Artık biliyorum.
O hikâyelerdeki kişilerin geri dönmek için bir sürü şansı olurdu,ama dönmezlerdi.
İlerlemeye devam ederlerdi...
çünkü tutundukları bir şey vardı.
Biz neye tutunuyoruz, sam?
Bu dünyada kalmış olan bir gıdım iyiliğe, Bay Frodo

Çevrimdışı eleanor rigby

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 19 Ocak 2010, 19:13:24 »
Zombie'yi çalabilmek için gitar çalmayı öğrenmeye karar vermiştim 5. sınıfta.  :D

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 20 Ocak 2010, 00:19:18 »
Zombie'yi çalabilmek için gitar çalmayı öğrenmeye karar vermiştim 5. sınıfta.  :D

Ki çok da zor değil hani, Em - C - G - D diye gidiyor yanlış hatırlamıyorsam.

The Cranberries'e dönersek, sanırım ilk dinlediğim yabancı grup kendileridir. Hatta dinlediğim ilk şarkıları Promises idi. Yıllar sonra bir şekilde klibini izlediğimde Dolores'in sesine değil, kendisine de aşık olunabilineceğini anlamıştım. Peheey.

İyidir iyi.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı SéDa ERéN

• **
  • 83
  • *WaiT Mé iN !NFéRNo~' Not Mé u'll waiT! ParasITé
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Ağustos 2010, 14:35:53 »
Harika!!! Bayılıyorum şarkılarına (bazıları hariç:))..

NoBody BUt ME caN NOT PlaY WIth My BRAIn ANYMORE!..