Kayıt Ol

Varolmayan Şövalye

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Varolmayan Şövalye
« : 29 Mayıs 2009, 19:28:21 »

Yazar:İtalo Calvino
Sayfa sayısı: 136
Yayınevi: Can

Italo Calvino'dan hoş bir roman. Can yayınları tarafından yayınlanmış ve 136 sayfalık oldukça kısa bir kitap.
"Atlarımız Üçlemesi"nin son kitabı kendisi. İlki "İkiye Bölünen Vikont" ve ikinsi, "Ağaca Tüneyen Baron"dur.
Ancak ben bu üçüncüyü,yani Varolmayan Şövalye'yi, okudum. Ziraa, üç kitap arasında da bir bağlantı yoktur.

Peki nedir konusu?

Biraz felsefik biraz da komik bir kitap :).
Agilulfo, bembeyaz zırhıyla muhteşem bir şövalyedir. Ama o aslında yoktur. Muhteşem iradesi sayesinde yeryüzünde bulunmaktadır. İçinde bir insan ya da herhangi başka bir canlı yoktur. Uyumaz, açıkmaz ve insani hiçbir şeye ihtiyaç duymaz. Zırhını da üstünden hiç çıkarmaz. Çünkü sırtı ya da vücudu diye bir şey yoktur.
Mağriplilerle savaşmaya giden haçlılar arasında, en disiplinli asker olarak bulunuyordu. Yeni tanıştığı genç Rambaldo ise onu bir türlü çözemiyordu.
Mor zırhıyla Agilulfo'ya aşık Bradamante'nin tek isteği ise, elde edemediğine ulaşmaktı,yani bu varolmayan şövalyeye. Ordudaki her erkeğin kalbini kazanalı yıllar olmuş ve artık hiçbirini umursamıyorken, bu iradesiyle var olan ve görevden başka bir şey düşünmeyen adama deli gibi aşıktı.
Ancak, ordayu yeni katılan genç  Rambaldo da Bradamante'ye aşıktı.

Olay bir aşk üçgeni değil. Ancak, önce Agilulfo'nun ve ardından Bradamante'nin ordudan ayrılmasıyla (göreve çıkma için) Rambaldo'nun aşkı için koşuşturması başlar.

Olaylar öyle bir hal alır ki dudağınız uçuklar. Yani bir "yuh" bile çekebilirsiniz. :). Yolda uğradıkları yerlerde karşılaştıkları hikayeler hem güldürüyor hem de bir an duraklamanıza nedne oluyor.

Kusursuz şövalye Agilulfo, aklı başından giden ama iyi savaşçı Rambaldo ve sonunda bizi oldukça şaşırtan uslanmaz Bradamante :).

Var oluşu kimi zaman ciddi, kimi zaman espirili bir dille sorgulayan İtalo Calvino'dan güzel ve bir solukta okunacak bir kitap. Oldukça değişik bulacağınızı umuyorum.
Tavsiye edeiyor muyum? Evet. Farklı tarzda hoş ve kısa bir kitap.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Varolmayan Şövalye
« Yanıtla #1 : 29 Mayıs 2009, 22:11:49 »
Can Yayınları'nın fantastik bir iki kitabına rastlamıştım. Hoş bir kitaba benziyor, sahaflarda rastlarsam eğer alırım ben bunu. :) Madem okudun ablam, güzel bir inceleme bekleriz ama biz şimdi! :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Varolmayan Şövalye
« Yanıtla #2 : 29 Mayıs 2009, 22:46:57 »
Ben bu kitabı ne zaman okumuştum? Hımmm... Sanırım geçen sene ya da ondan önceki sene de olabilir :/. Tam hatırlamıyorum ne zaman okduğumu. Kısaca yeni okumam değil, bu yüzden sağlıklı bir inceleme olur mu diye düşündümde.
Kitap fantastik kategorisine tam girmiyor aslında. Ama varolmayan şövalye Agilulfo yeterince fantastik evet :D.