Kayıt Ol

Özentilik mi?

medusa

Özentilik mi?
« : 20 Haziran 2009, 14:52:43 »
Merhaba aranıza yeni katıldım ;D.

Benim kafam hep şuna takılıyor, fantastik bir kitap yazıyorum ve içinde de bildiğiniz şeyler elf, cüce vs ve bunun yanında da büyük bir uğraşla yarattığım kendi ırklarım var. Şu tepkiyi almaktan korkuyorum, yok elfleri kullandın yok insan cüce maceraya atıldı hep aynı şey veya Tolkien özentisi damgası yemek. Benim düşüncem bu konuda şöyle, birçok ırk yaratılmış olabilir ve birçok kişi de bunları kullanarak özenti damgası yemekten korkabilir. Sonuçta sen apayrı bir dünya yaratıyorsun, bu dünyanın tüm kurallarını sen koyuyorsun ve bunları yaparken de birçok yerden(başka bir kitaptan, mitolojiden ya da uyduruktan) ırklar alıp kendi kitabına göre düzenliyorsun. Ayrı bir hava vermeyi başarırsanda mükemmel olur bana göre. Yani ben hep şöyle birşey isterdim, kitabımda yarattığım ırklar sadece benim kitabımla sınırda kalmasın. Sanki onların da eskiden yaşamış oldukları gibi düşünülsün ya da bir efsaneymiş olarak ele alınsın. Açıkçası şunu söyleyeyim yaratılan bunca ırkın onu yaratan yazarla birlikte yok olmasına izin vermeyide pek istemem :o. Yani bu konuda sizinde düşüncelerinizi merak ediyorum, bana çok yardımcı olur. Sizce ırkı kendinize göre düzenlemek onların tarihini kitabınızdaki işleyişe göre baştan yazmak özentilik midir? Yani olmasa iyi olur çünkü yazdığım kitapta şöyle birşey var, sanki evrensellmiş gibi konunun işleyişine kurguya uyan ırkları düzenleyerek uydurarak sanki hep öyleymişler gibi katıyorum.(bu konuda özellikle kendi mitolojimiz çok yardımcı oluyor).Hiç bir ayrım yapmadan sanki hep böyle bir dünya varmışta bilinen ırkların yanında bilinmeyenleride gün yüzüne çıkıyormuş gibi. Ama konunun özgün olması bu tür düşünceleri bastırır mı sizce?

Edit: Ama çok bitişik yazmışsın :). Düzenledim-Fırtınakıran

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: özentilik mi?
« Yanıtla #1 : 20 Haziran 2009, 15:00:12 »
Bu kanıya nasıl vardın? Kim demiş ben bir görmek istiyorum o şahısı. Fantastiğin belkemiği olan ırklar onlar ve her kitapta varken sen kullanınca mı özentilik olmuş? Bunca meşhur yazar kullandığın da niye özentilik değilmiş o zaman?

Yazan-çizen insanları çekemiyorlar bu bir gerçek. Hep bir hor görme var bu konuya dair.

Dediklerine bakarsak hiçbir özentilik görmedim ben. Herkes kendi evreninin yaratır, kendi ırkını oluşturur ve varolanı da kullanır. Bu kişinin yaratıcılığına kalmıştır.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
Ynt: özentilik mi?
« Yanıtla #2 : 20 Haziran 2009, 15:06:15 »
Okur kitabı eline alıp ilk 40-50 sayfayı okuduktan sonra eğer sıkılmamış (veya diğer başka bir malzelet ile okumasına ara vermişse)
Okur kitabı kendi içinde değerlendirip onu tüm diğer eserlerden ayrı tutarak ağırlığını tartmış ve beğenmişse
Okur onu okurken böyle bir kitabı o ırkları daha önce duymuş ve tatmış olmasına rağmen ilk kez okuyor hissine kapılıyorsa (ki bu gerçekten zor ve kaygın bu aşamada sanırım)

O kitap özenti sınıfına girmez kanaatindeyim. Kültür ve değerler bir çığ gibi büyür ve arada dibe vurur, ancak kıvrımları ve çukurlar ön görüp kendin beğeneceğin bir ırk kurgusu oluşturduğun sürece sonraki nesillerinde esinlenebileceği, büyümeye devam edebilen bir eser vermen olası. Populer kültür orijinal olana değer verdiği kadar eskilerin zekice harmanlanmış hallerine de ilgi gösteriyor. Eğer kalemine güveniyorsan korkman yersiz, güvenmiyorsan bile yazmaya devam et bir gün kendine güvenebilmek için  ;)

medusa

Ynt: Özentilik mi?
« Yanıtla #3 : 20 Haziran 2009, 15:10:36 »
Çok teşekkürler.Senin düşünclerine sahibim ama yinede eğer bu tür birşeyle karşılaşırsam fena halde tüm isteğimin gideceğini biliyorum ve korkuyorm.Sonuçta herkes genelde toplumumuzda yaşayan dar görüşlü insanlardan haberdar.Ama içimi rahatlattın sağol:)bir kişinin bile böyle düşünmesi inanki bana çok iyi geldi.Ve umuyorum herkes aynı fikirdedir.

Bundan sonra dikkat edicem bitişik yazmamaya:)Panik yapmışım herhalde:D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Haziran 2009, 15:13:20 »
Aslında bu yaratılacak evrenine göre değişir. Bazen kendinden bir şeyler katar, ortaya muazzam bir eser çıkartabilirsen; ortaya çıkacak evrenin bu şekildeki kısırsal döngülere hiç bir etken yaratmayacağını farkedebilirsin.

Sadece cüce, troll, elf ve insan ırklarını kullanarak oluşturabileceğin bir evren bile, ortaya çıkardığın kurgu sayesinde bir çok yapıttan daha fazla ilgi görebilir. Eğer ki bu korkuyla evrenini yaratmaya çalışıyorsan hemen durmanı ve öncelikle bu korkudan arınmanı tavsiye ederim. Çünkü bu tür düşünceler, yapmaya çalıştığın olayı gerek baltalar gerek köstek olur gerekse kötü anlamda verebileceği her türlü zararı verir. Belki de bize anlatmak istediğin muhteşem kurguyu, berbat bir 'yapmacık' ve her zamanki hikayelerden biri haline getirebilir.

Kısaca, yapmacık olayına fazla takılma. Öncelikle kurgunu tamamıyla hayata geçir daha sonra da kendine göre değişiklik, ekleme-çıkarma vs. işlerini hallet. Son kez okuduktan sonra "Bu hikaye başkası tarafından yazılmış olsaydı, ben nasıl eleştrirdim?" sorusunu kendine sor ve ondan sonrasını okuyucularına bırak.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #5 : 20 Haziran 2009, 15:54:08 »
Özentilik değil asla.

Mesela Tolkien'in yarattığı elfler, cüceler ve ogreler ile Weis'in yarattıkları yahut Raymond Feist'in yarattıkları oldukça farklıdır. Asıl olan o ırklara iyi bir öz geçmiş hazırlamakta yatıyor bence. Onların tarihini okurlara iyice sindirebilirsen, senin ağzından bu 'bilindik' ırkları duymak okuyucuyu rahatsız etmeyecektir. Ama gidip te aynı kültürel özellikleri taşıyan, aynı formatta ırklar yaratırsan bence sorun işte orada ortaya çıkar.

Bu nedenle benim önerim: yarattığın her ırkı önce kendi içine sindirmen yönünde olacaktır. Hepinin bir 'geçmişi' olmalı. Zaten özgünlük, işte o geçmişte yatacaktır. Gerisi kolayca gelir. :)

Umarım kitabını iki kapak arasında okuma fırsatı bulabiliriz, başarılar. :)

Çevrimdışı yuno44907

• **
  • 127
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Haziran 2009, 16:07:15 »
Bence farklı şeyler denenmeli. Ne zaman amatör bir şey okusam hep o insansı ırklar var ve hep savaş filan çıkıyor. Bazen hazine avına çıkıyorlar orada ejderha var tabi. Sıkıldım bunlardan.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Haziran 2009, 16:12:03 »
Saçma.

Bir kere insan yazmasını bir şeyleri taklit ederek ilerletir. Burda taklit etmek özentilik değildir, aksine kendi yolunu çizene kadar birilerini örnek almaktır. Kimse elinde kalemle doğmadı. Hepimizi iyi kötü yaza-çize geldik buralara.

Bu nedenlerden dolayı, daha oturur oturmaz özgün olmak zordur. Bu yüzden okuduklarımızdan illaki etkilendiğimiz için onların yolundan giderek kalemimizi güçlendiririz. Böylece kendi başımıza yürümeye hazır olduğumuzda, elimizden tutan yazarın elini bırakır ve kendi adımlarımızı atarız. İşte bir insanın tarzı bu biçimde ortaya çıkar.

Kendi ırkımızı yaratırken bile bir şeylerden etkileniriz. Çünkü gördüğmüz şeyler yola çıkarak onları zayıf ve güçlü taraflarına göre yeni şeyler oluştururuz.

Çevrimdışı CaptainJarlaxle

• The Big Bang Theory
  • **
  • 170
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Haziran 2009, 16:44:06 »
Yanlış düşünce bence aksine inatla bilinen ırklardan gidilmeli. Orklar, elfler, goblinler v.s. Senin dediğin şöyle bir olay tarihte ingiliz yazıyor diye ben romanımda ingilizlere yer vermemeliyim, özentilik olur. Bence kendi ırklarımızdan ziyade evrensel ırklarla yazılmalı kitaplar. Ben hala kender e bile alışamadım mesela.

CaptainJarlaxle: The Big Bang Theory Fan No.1.

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Haziran 2009, 17:02:22 »
Olan öğeleri kullanmak özentilik olmamalı, öyle olsaydı Tolkien den tut da bütün fantastik yazarlarına aynı damgayı vurmak gerekirdi. Çünkü zaten bu edebiyat gerçek dünyanın mitolojik kaynaklarına dayanıyor.

Tamamen hoşlandığın şekilde yazmalısın. Anlamayan kişilere kulak asarken, üslubuna faydası olacak kişileri ve yorumları değerlendirmen yararlı olur.

Kaliteli eserleri mihenk taşı olarak kullanabilirsin, ne de olsa yazmak için okumak gerekir.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Haziran 2009, 11:57:48 »
Olabilir. Üzrine hiçbir şey katmıyorsan gayet de özentilik olur. Yukarıda şu da özenti sayılır falan demişsiniz. Ancak hatırlatırım ki bu ırkları kullananlar hep yeni karakteristiklerle kullandılar (başarılı kaliteli olanları). Tolkien bile demişsiniz ama onu da biliyorsunuz ki o kullandığında elf kavramı şimdiki gibi kullanılmazdı. Üzerine bir şey katar ve okunabilir güzel(özgün) bir kurguyla senetzlersen affedilir.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Haziran 2009, 17:40:40 »
Direk alıp koymak özenticilik olur bence. Sonuçta yeni bir kitap yazmaya çalışıyorsun kurgusu yeni olan bişeyler-, okuyucuya yeni tat veren şeyler olmalı. Direk aynısı olduğunda biz okuyucular doymayız. Başka şeyler ararız. Hatta deriz ki zaten bunu biliyorduk. Ama eğer ırkları değiştirmke istenmiyor ve kullanılmak isteniyorsa olayda çok yer tutulmamalı. Kendi ırkların yaratılmadı. Yada diyelim ki bir ırk kullanıcan diğer kitaplarda olmayan birşeyler olmalı. Özgünlüğünü kaybetmeden tabiki. Sonuçta kitaplarda biraz da hayal gücü aramıyor muyuz? Aynı ırkı hiç değiştirmeden, aynen koyup hiçbir özellik katmadan yazılırsa bir doymayız ve hayal gücünü kullanmadan kolay lokmadan kitap yazma diye düşünürüm.

Çevrimdışı Nophanus

• Zeddicus Zu'l Zorander
  • *
  • 38
  • Rom: 0
  • ''Başkalarının günahlarıyla aziz olamazsın.''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 16 Temmuz 2009, 01:36:20 »
Dostum özentilik basmakalıp ırkları kullanarak olmaz.Yukarda bazı arkadaşlarında dediği gibi,kullanılması mütemadiyen zorunlu kılınan ırklar vardır;elf,cüce gibi...Fark yaratmak istiyorsan bunu üslubunda deneyebilirsin...Kolay gele...

Çevrimdışı Sirius Red

• **
  • 66
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 19 Ağustos 2009, 19:37:10 »
ya ark.larında dediği gibi cüce,elf fln artık fantastik edebiyatın temel unsurları.Bir çok yazar kullanıyor.herkesin bunları yorumlaması kendince oluyor.sende olaya kendi yorumunu katıyorsun sorun yok bence
Benim.
Senin Sam'in.
Sam'ini tanımıyor musun?
Yapamıyorum, Sam.
Biliyorum.
Hepsi yanlış.
Normal olarak,burada olmamalıydık bile.
Ama buradayız.
Büyük hikâyelerdeki gibi, Bay Frodo
Gerçekten önemli olanlarındaki gibi.
Karanlık ve tehlikeyle doluydu onlar.
Ve bazen sonlarını bilmek istemezdin çünkü nasıl mutlu bitebilirlerdi ki?
Dünya nasıl daha önce olduğu gibi olabilirdi ki.
o kadar kötü şey olmuşken?
Ama nihayetinde bu sadece geçici bir şey bu gölge..Karanlık bile ölmeli.
Yeni bir gün gelecek
Ve güneş parladığında,her şeyi temizleyecek.
Bunlar aklında kalan hikâyeler;bir anlamı olan.
Nedenini anlamak için çok ufak bile olsan.Ama galiba, Bay Frodo,ben anlıyorum.
Artık biliyorum.
O hikâyelerdeki kişilerin geri dönmek için bir sürü şansı olurdu,ama dönmezlerdi.
İlerlemeye devam ederlerdi...
çünkü tutundukları bir şey vardı.
Biz neye tutunuyoruz, sam?
Bu dünyada kalmış olan bir gıdım iyiliğe, Bay Frodo

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • Rom: 4
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 13 Ekim 2009, 18:02:36 »
Eğer yaptığın şeyin doğruluğuna inanıyorsan dışarıdan gelen tepkilerin ne olduğunu kafana takma..Sadece kendine güvenmen yeterli.
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....