Kayıt Ol

''Yüzüklerin Efendisi” bir anti Türk propagandası mı?

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: ''Yüzüklerin Efendisi” bir anti Türk propagandası mı?
« Yanıtla #60 : 27 Eylül 2010, 15:00:45 »
Arkadaşlar,

İlk olarak başlığın kilitlenme gibi bir durumu ya da "Ben böyle düşünüyorsam sende böyle düşünmek zorundasın!" yaptırımı kesinlikle olamaz. Bölümün adı "Tartışma Platformu" ise eğer, herkes kendi düşüncesini, gözlemlerini ve kantılarını pekâlâ sunabilir ve bu düşüncelere farklı kimsenin direkt olarak müdahil olma durumu söz konusu dahi olamaz.

Tolkien zaten zamanında bu yakıştırmalar için belli bir açıklama yapmış. Ben Tolkien'in böyle bir şey düşünerek Orta Dünya'yı yarattığını düşünmüyorum. Sonuçta o kadar uçsuz ve bucaksız bir evren ki eğer daha da derinlere inersek çok daha fazlasını öne sürebiliriz. Fantastik bir romanı bence böyle kavramları düşünmeden okumak çok daha keyif verir.

Ama bu demek değil ki ben böyle düşünüyorum diye kimse aksini iddia edemez. May Day kendi gerekçelerini sunarak bunun tersi olduğunu düşünüyor. Elbette olabilir, kimse de buna aşağılayıcı bir şekilde yaklaşamaz. Herkes kendi düşüncesini ortaya koyar ve konuyu sonradan görecek okuyucular için farklı düşünce kavramlarının bir araya gelişi gözlemlenir.

Bu nedenle, tartışmayı küçümsemeyecek ve şahısları rencide etmeyecek şekilde devam ettirelim.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 27 Eylül 2010, 15:54:15 »
1453 gulyabanilerin saldırısını kim açıklayabilir?

7 yıl savaşları, Gül Savaşları ve Yüzyıl savaşları hakkında herhangi bir bilgin var mı? Yüzyıl Savaşlarının bitiş tarihi ne zamandır bir fikrin var mı? En önemlisi adı geçen kitabı sen okudun mu? Uzun uzun tarih anlatamam lakin İngilizler'in Fransızlarla pek dostane olmayan bir tarihi vardır belkide bu gulyabani saldırısı 1453'te 100 yıl savaşlarının son yılındaki Fransız Saldırısı ile ilgilidir. Osmanlı Devletine Haçlı Seferi için geldiklerinde Avrupalılar Bizansın Başkenti İstanbul'u yağmalamıştır. Bu kadar seviyorlardı kenti neden yağmalamış olabilirler? Onlar için aslında sadece bir devlet yokolmuştur ve son zamanlarda Osmanlıyı karıştırmak için Bizansı kullanmışlardır. İstanbulu bu kadar kıymetli yapan nedir peki bizi gulyabani gösterecek? Vatikan, Moskova, Mekke deseniz anlarımda İstanbul neden?

Dipnot: Her ne kadar sert bir yazı gibi görünsede gayet sakin bir halde yazıyorum bu yorumu. Lakin smile kullanmayı sevmediğimden ve yazı stilimden dolayı çok ciddi durduğu gibi eleştiriler alıyorum. Kimse üstüne alınmasın burda fikir teatisi yapıyoruz.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı May Day

• *
  • 34
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 27 Eylül 2010, 16:15:12 »
evet haklıymışsın. yüzyıl savaşları hakkında bilgim var. fakat bitiş tarihi hakkında bilgim yok. kitap elimde var. kitabın ilgili kısmını okudum. şu an kayıp öyküler kitabı 2'nin ortasındayım. sonraki kitap o.

1453--17 Temmuz - Battle of Castillion (Castilion savaşı)İstanbulun fethinden tam 50 gün sonra Jean Bureau Talbot'u yener ve Yüzyıl savaşı son bulur. Fransız zaferi. (1)

yalnız sen de şu konu da hatalısın. ben de bilmiyordum. kısa bir araştırma sonucu yeni öğrendim.

Alıntı
JRR Tolkein üstüne basa basa söylemiş katılmak zorunda olduğu 2. Dünya Savaşı dışında adamın savaşlarla hiçbir alakası yok.

1914 Çocukluk aşkı Edith Bratt ile nişanlandı. Birinci dünya savaşı başladı.
1916 Edith ile evlendi. Almanya'ya karşı savaşmak üzere Fransa'ya gitti. Bir topçu atışı çok yakınında patladı ve bu nedenle İngiltere'ye geri döndü
1917 Silmarillion'u yazmaya başladı ve ilk çocuğu Jon doğdu.
1918 1. Dünya Savaşı'nın bitimine az bir süre tekrar cepheye gitti fakat kısa bir süre sonra geri döndü. (2)

ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. şurdaki üslubun hoş değil.

Alıntı
1- Bu düşünce saçmalık.
2- Bu düşünceyi savunanlar cahildir.

kaynaklar:

(1) http://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C3%BCz_Y%C4%B1l_Sava%C5%9F%C4%B1
(2) http://www.yuzuklerinefendisi.com/htmls/tolkien/tolkien.html
harry potter
talihsiz serüvenler dizisi
orta dünya
star wars (film)

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 27 Eylül 2010, 16:36:45 »
O halde şunu diyebiliriz ki aslında 1453 yılında yapılan saldırı ve gulyabaniler Türk olmak zorunda değil, Fransızlarda olabilir. Heleki o dönemde yüzyıldan uzun süre farklı bir milletle savaşırsanız ve yenilirseniz İngiliz Edebiyatı ile ilgili bir yazı yazarken size daha yakın olan bir coğrafyaya gönderme yapma olasılığınız daha yüksek olur bence.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı farketmez

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 27 Eylül 2010, 17:07:19 »
Her fırsatta alegoriden nefret ettiğini belirten bir insanı neden alegori yapmakla suçlarlar anlamıyorum ki. Millet olarak bazı komplekslerimizden kurtulmamız lazım artık, Tolkien'in başka derdi yok mu ki Türkleri aşağılamaya çalışsın yahu? Bu tür kısır tartışmaları bırakıp eserlerin edebi yönlerine bakarsanız Orta Dünya'dan çok daha fazla zevk aldığınızı göreceksiniz.

Çevrimdışı May Day

• *
  • 34
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 27 Eylül 2010, 17:27:39 »
Her fırsatta alegoriden nefret ettiğini belirten bir insanı neden alegori yapmakla suçlarlar anlamıyorum ki. Millet olarak bazı komplekslerimizden kurtulmamız lazım artık, Tolkien'in başka derdi yok mu ki Türkleri aşağılamaya çalışsın yahu? Bu tür kısır tartışmaları bırakıp eserlerin edebi yönlerine bakarsanız Orta Dünya'dan çok daha fazla zevk aldığınızı göreceksiniz.

nick entry uyumu derler ya, aynen o olmuş :)
harry potter
orta dünya
star wars (film)

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 27 Eylül 2010, 23:54:33 »
Bence bundan emin olamazsınız...Avrupalılar yüzyıllarca uğraştı bizle ve hala uğraşıyorlar ama denildiği gibi Tolkien "Alegorinin her türlüsünden nefret ederim"diyor...Bir ingilizin sözüne ne kadar güvenilir bilmem ama Tolkien bambaşka...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 28 Eylül 2010, 01:12:00 »
Bence fazla heyecan var burada, evet.

Genel olarak siteye "genç" bir topluluk hakim olduğu için mi yoksa ırk olarak "küfür mü etti lan bu?" insanları olduğumuz için mi bu başlık böylesine coştu bilmiyorum ama biraz sakin olmak gerek.

Siz istediğinizi düşünmekte özgürsünüz. İstanbul'a bakıp şair de olabilirsiniz, ana avrat küfür de edebilirsiniz. Şirinleri izleyerek büyüyebilirsiniz ya da o çizgi filmi kurcalayıp çok acayip şeyler de çıkartabilirsiniz. Stairway To Heaven'ı dinleyip kulaklarınıza ziyafet çektirebilirsiniz ya da "tersten dinleyince satanizmi övüyomuş lan!" diye Led Zeppelin üyelerinin annelerine ve ebelerine yönelik türlü söylemlerde bulunabilirsiniz. Bu eleştirilen olguyla ilgili değil, eleştiren kişinin algısıyla ilgili bir şey. Diyelim ki söz konusu iddia gerçek. O zaman da şu var; ne farkeder? Fantastik kurgunun temellerinin atıldığı bir eserin özünde Türk düşmanlığı olabileceği paranoyasını bir kenara bırakırsak, sanat ürünlerine siyaset sıçratmak her kime ve neye karşı yapılırsa yapılsın, bence hoş bir hareket değil.

Sonuç; bazen bir puro sadece bir purodur.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 28 Eylül 2010, 01:17:57 »

Mükemmel alıntı.
#rekt

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 28 Eylül 2010, 11:30:16 »
Diyelim ki söz konusu iddia gerçek. O zaman da şu var; ne farkeder? Fantastik kurgunun temellerinin atıldığı bir eserin özünde Türk düşmanlığı olabileceği paranoyasını bir kenara bırakırsak, sanat ürünlerine siyaset sıçratmak her kime ve neye karşı yapılırsa yapılsın, bence hoş bir hareket değil.

İşte bir çıkış kapısı herkes için...Ben bu cümleler sonrası biraz tatmin oldum.
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Krasus

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 24 Kasım 2010, 22:57:06 »
yok artık! Adam yaşarken defalarca söylemiş hiçbir şeye gönderme yapmadığını.
The son of the night was,
Left to destroy
I wait now to destroy...

Çevrimdışı May Day

• *
  • 34
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 26 Kasım 2010, 18:39:32 »
yok artık! Adam yaşarken defalarca söylemiş hiçbir şeye gönderme yapmadığını.

ben olsam aynını ben de söylerdim
harry potter
orta dünya
star wars (film)

Çevrimdışı uzman

• *
  • 26
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 18 Ağustos 2011, 19:15:40 »
adam birinci dünya savaşına katılan biri olarak etkilenmesiçok normal bir şey hem zaten ingiliz milliyetçilerin ingiltere'yi yücelterek imparatorluğun yıkılmasını engellemek için girişilmiş diğer ırkları kötüleme kampanyası sadece türkleri değil almanları ve slavları da kötülüyor yani o zmanki dünya devleri fark ettiğyseniz orkların zaferleri hep tarihlerinde günümüzde değil isengard ise yeni yeni dünya devi oluyor gondorunda zaferleri hep tarihinde tıpkı rum ve yunanlıların bizansla hatta daha da geride büyük roma imparatorluğunu övmesi gibi

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #73 : 12 Eylül 2011, 10:50:54 »
Konu tekrar hortlasın diye yapmıyorum bunu önceden söyleyeyim. :)
___
Ekşi de karşıma çıkan bir entry [*]öyle deniyordu sanırıö [/*];

bir alman icin muhtemeldir ki o orc; türk'tür.
bir türk icin o o ork kesin 'kürt'tür.
bir amerikali icin o ork onlarin deyimiyle 'zenci' dir.
bir fransiz icin 'araptir'
tarihsel acidan incelenecek olursa avrupa ve amerika icin o ork "türk"tür v.s.
aslinda o ork irkciligin bir 'simge'sidir sadece.

Ve bu da bir diğeri;

bir şeyi gözden kaçırmışlar sanırım türkler öyle uzun boylu ve yapılı değil , tersine hımbıl ve tıknazdırlar bu bağlamda türkler ork olamazlar şeklinde yalanlanabilecek iddia. inadına öyle boylu poslu ingilizler de hobbitse ben bu orta dünyayı hiç tanımamışım çok alındım asıl hobbit biziz( haddimizi bilerek elfliğe falan hiç özenmiyoruz ).başka da birşey olmaz.

Çevrimdışı Lucid Dreaming

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
    • Tumblr
« Yanıtla #74 : 12 Eylül 2011, 18:47:10 »
Zaten ben dikkat ettim bizim halkımızda maalesef böyle bir hastalık var. Kimsenin şahsi düşüncelerine lafım yok yanlış anlaşılmasın ancak hep önemli bir şey olur ''Vay efendim falancalar aslında Türkmüş.'' ''Vay anasını bunlar Türklere hakaret! '' gibi yargıları hep duyuyoruz.

Yüzüklerin Efendisi ve Tolkien'in Orta Dünya içeren diğer kitaplarında kesinlikle böyle bir iğneleme olacağını sanmıyorum.