Kayıt Ol

Film ve müzik indirine büyük ceza geliyor

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
Film ve müzik indirine büyük ceza geliyor
« : 17 Ağustos 2009, 15:25:35 »
Müzik ve sinema sektörünü büyük maddi kayıplara uğratarak üretimin düşmesine neden olan, ''internetten müzik ve film dosyası indirilmesine'' sıkı takip ve cezai yaptırım getirilecek.

ANKARA (A.A) - Müzik ve sinema sektörünü büyük maddi kayıplara uğratarak üretimin düşmesine neden olan, ''internetten müzik ve film dosyası indirilmesine'' sıkı takip ve cezai yaptırım getirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda yapacağı değişiklikle, internetten ''fikir hırsızlığına'' karşı uyarı, idari para ve hapis cezasına kadar uzanan yaptırım hedefleniyor.

Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, yapılması düşünülen yasal düzenlemeye ilişkin yaptığı açıklamada, ''fikir hırsızlığıyla'' mücadelede, ''Denetim Komisyonu Başkan ve Üyelerine İkramiye Ödenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'' çerçevesinde illerde görev yapan denetim komisyonu üyeleri ve emniyet görevlilerine belli miktarda ikramiye verileceğini söyledi.

''Korsan'' yerine ''fikir hırsızlığı'' ifadesini kullanmaya özen gösterdiklerine işaret eden Abdurrahman Çelik, ''Bundan sonra onların ismi hırsızdır. Çünkü nasıl ki bir hırsız herhangi bir ürünü bir yerden alıp satıyorsa, alan da suçlu, satan da suçludur'' diye konuştu.

Çelik, 5846 sayılı yasada yapılacak değişikliklerin Ekim ayı sonuna yetiştirmeyi hedeflediklerini bildirdi. Çelik, yapılacak yasal düzenlemeyle ilgili şu bilgileri verdi:

''Hemen hemen diğer dünya ülkelerindekine yakın bir sistem olacak. Birkaç sefer uyarı, idari para cezası, ardından çok ısrarcı olunuyorsa hapis cezası verilebilir. Bunların hepsinin yapılma imkanı ve ihtimali var. Yine burada internet servis sağlayıcıların konumu, durumu çok önemli. Onlara da belli yaptırımlar getireceğiz. Servis sağlayıcılar, böylece bu bilgi paylaşımı konusunda daha dikkatli, hassas davranabilecek. Onlar üzerinden bazı mekanizmaları takip ettireceğiz. O takipler sonucunda bu kullanıcılarla ilgili yasal işlemi de yaptıracağız.

Eğer ilgili servis sağlayıcı kuralları yerine getirmiyorsa, ona cezai işlem uygulayacağız. Bundan sonraki süreçte ikisini de dikkatli bir süreç içine sokabilirsek tahmin ediyorum daha derli toplu olacaktır.''

ABD'de bu ceza mekanizması çalıştırıldıktan sonra ilk uyarıda yüzde 70 oranında başarı elde edildiğini belirten Çelik, ''İnternetten müzik indiren bir Amerikalı öğrenciye 675 bin dolar ceza kesildi. Bu yapıyı işletirsek başarılı olacağımıza inanıyorum'' dedi.

Çok üzüldüm. :P

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Film ve müzik indirine büyük ceza geliyor
« Yanıtla #1 : 17 Ağustos 2009, 15:29:27 »
İndirilmesin tabii, böyle kanunlar koyarak güzel işlere imza atıyorlar lakin kanunu koydukları ülkenin hangi ülke olduğu konusunda da biraz yanılıyorlar sanırım. Umuyorum diğer ülkeler ile benzetme yoluna gitmeyeceklerdir.

Alıntı
İnternetten müzik indiren bir Amerikalı öğrenciye 675 bin dolar ceza kesildi.

Peki bunun sonrasında ne oldu çok merak ediyorum?! :D
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Ağustos 2009, 15:33:36 »
Film ve müzikleri evlerimize hediye mi edeceklermiş de böyle bir ceza getiriliyor?

Ankara'ya mektup yazacağım, ceza verene kadar fiyatları düşürseler hani :P.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Ağustos 2009, 15:34:51 »
Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay AKP hükümeti içerisindeki bana göre en iyi siyasetçilerde birisi. Geçen gün yapılan bir toplantıda benzer bir sorun gündeme getirilmişti, orda söylemişti, bu tarz bir yaptırım gündeme alınacaksa, şirketler fiyatları düşürmeli. Aksi takdirde adil olmaz. Gayet doğru bir söz.

Adil olmayan bir uygulamadır. Ayrıca, hırsız değil korsan o, yemezler :P

"Çok üzüldüm" :(
try again fail again fail better

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #4 : 17 Ağustos 2009, 15:37:53 »
Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay AKP hükümeti içerisindeki bana göre en iyi siyasetçilerde birisi. Geçen gün yapılan bir toplantıda benzer bir sorun gündeme getirilmişti, orda söylemişti, bu tarz bir yaptırım gündeme alınacaksa, şirketler fiyatları düşürmeli. Aksi takdirde adil olmaz. Gayet doğru bir söz.

Adil olmayan bir uygulamadır. Ayrıca, hırsız değil korsan o, yemezler :P

"Çok üzüldüm" :(

Ahaha neden laf sokuyorsun ki şimdi? :D
Ben sevindim buna, sevinebilirim yani.
Kişisel hakkım.
Neden illa elleşiyorsun? :P

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Ağustos 2009, 15:39:19 »
Gece rahat uyuyamıyorum :P
try again fail again fail better

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #6 : 17 Ağustos 2009, 15:39:59 »
Gece rahat uyuyamıyorum :P

Farkediyorum ama çocukluk bu yaptığın. :P
Neredeyse alakalı alakasız her kondua bana bununla ilgili laf sokuyorsun. Yapma yani, yakıştıramıyorum. :D

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #7 : 17 Ağustos 2009, 15:41:38 »
Fiyatlarda göze görülür bir düzelme olacaksa, ömür boyu hapis cezası bile verebilirler. Mutluluk nidalarıyla karşılarım. Ama aynı fiyat ile gidilirse, şunu hatırlatmak isterim ki "kurallar bozulmak içindir abicik!" Yasaklar, zaten coşmuş durumdaki film - müzik indirişini daha cazip hale getirebilir. Kendileri bilir. :D

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Ağustos 2009, 15:57:52 »
Bir yazar vardı romanlarımı isteyen korsan olarak alabilir diyordu. Tek istediği birşey vardır korsan basım yapanların kitabı doğru düzgün basmasını istiyordu. Çığrından çıkan vergiler ve telif hakları işi buraya kadar getirdi. Herkes her işi çok iyi bildiğini zannedip kimse işini düzgün yapmıyor. Haliyle kaş yaparken hep göz çıkarılıyor.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 17 Ağustos 2009, 17:47:05 »
"Hemen hemen diğer dünya ülkelerindekine yakın bir sistem olacak."

Hııı. Kesin olur. Bakalım becerebilecekler mi, bir kaç yıl önce korsan oyunlar için de aynı şey söylenmişti. ;D