Kayıt Ol

Size göre, en iyi ve en kötü 10 anime

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
Size göre, en iyi ve en kötü 10 anime
« : 04 Temmuz 2009, 15:31:37 »
Bir klasik ve yazması eğlenceli bir konu anime severlerce. Oldukça basit; genel olarak en iyi ve en kötü olduğunu bildiğiniz değil "kendi" en iyi ve en kötünüzü yazacaksınız hiç bir dış yorumdan etkilenmeden. Yanlarına kısaca sebeplerini yazmanızı istiyorum, ayrıca 10ar tane doldurmak zorunda değilsiniz. Sıralamada bulunmak zorunda da değilsiniz çünki 1. liği veya diğerlerini paylaşan animeler olabilir sizce. Başka kimse sevmese bile adı duyulmasa bile veya adı reklam afişi yerine bile kullanılıyor olsa farketmez kişiliğinizi yansıtır sevdikleriniz ve sevmedikleriniz. Hadi görelim.

"Under Maintance"

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
Ynt: Size göre, en iyi ve en kötü 10 anime
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2009, 16:37:21 »
1) Afro Samurai: Herşeyiyle mükemmel bence.
2)Death Note: Çizimlerine ve içinde yatan felsefeye hayran kaldığım bir anime. Arada rastgele bir bölüm açar izlerim. Çoğuda ezberimdedir.
3)Ghost In The Shell: Dövüş sahnelerini çıkartsalar çok daha iyi bir film olacakmış. Yakın geleceğe dari çok iyi bir tahmin bence insanların giderek robotlaşmasını anlatıyor.
4)Detroit Metal City: Bir metal sever olarak bu animeyi eklemeden duramazdım listeme. Müzikler çok güzel, hikaye çok komik, çizgilerde eğlenceli. Her bölüm 12 dakikadan oluşuyor mutlaka izleyin ;)
5) Afro Samurai Resurrection: Çevirisini yaparken zevkten öldüğüm animedir. İlk 5liği izledikten sonra devamında ne olduğunu düşünmüştüm. Film buna cevap verdi. Çevirmeside çok zevkliydi benim için.
6)Howl's Moving Castle: Bir miyazaki şaheseri :D İzlemeden ölmeyin.
7)She and Her Cat: Çok kısa tadımlık bir OVA. Ama nedense ben çok sevdim.
8)Pale Cocoon: İzlediğim en güzel animelerden bir tanesi. Sonunda insanların dünyayı terk edince dünyanın iyileştiğini görüyorz çok hoş.
9)Naruto: Shipuuden'den iyi olduğunu düşündüğüm ilk seri.
10) Hajime no Ippo: Yeni başladım ama gelecek var bu seride hissediyorum.

Kötüler :D
1)Haibane Renmei: Bu lanetli seriyi bana zorla seyrettirdiler. Tam bir işkenceydi. Hiçbir olay olmadan sadece konuşuyorlar, konuştuklarıda "bugün hava çok güzel dimi?" gibisinden günlük şeyler. Bir daha yüzüne bakmadım zaten bu iğrenç serinin.
2)Bleach: 50 bölüm kadar izledim. Doğru düzgün bir konusu yok gibi geldi bana. Habire dövüş, bayıyor insanı. Ichigo'nun kılıcına uyuz oldum zaten eşşek kadar.
3)Dennou Coil: Bazı yerleri komik olsada tiksinç.
4)Fruits Basket: Bildiğin yeşilçam.
5)Toradora!: Abazan japon erkeklerine göre.
6)Inu Yasha: Bleach'in Shoujo versiyonu bence.
7)Clannad: tek hatırladığım çok kötü olduğu idi.
8) Gelmiş geçmiş bütün mecha serileri :D Nefret ediyorum hepsinden

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #2 : 05 Temmuz 2009, 11:32:53 »
Hmm Kanojo to Kanojo no neko (She and Her Cat), kaç zaman önce izledim anımsamıyorum bile tamamen unutmuştum listeni okuyana kadar. Şimdi bakıyorum da 10 sene olmuş çıkalı ve halen o zamanki kadar güzel, eskimeyen bir inci gibi. OVA koymak aklıma gelmedi aslında listeye, koysam Kigeki (Comedy) koyardım 3. ye  :) pek çok 5-10dk lık kısa anime filmi uzun serilerden daha anlamlı ve güzel. Ayrıca Neko no Shuukai (Gathering of Cats) adlı bir kısa filmi daha var aynı yönetmenin oda çok güzel ^^ kedi takıntısı harika.

Çevrimdışı Canina

• 1460
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #3 : 05 Temmuz 2009, 13:13:20 »
Kigeki'yi bende unutmuşum, çok güzeldi halbuki. Ama kısa olması kötü olmuş bence aynı tadı daha uzun bir şekilde verebilirlerdi. Veya 2. bölümünü çıkarabilirlerdi.

Çevrimdışı yuno44907

• **
  • 127
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Temmuz 2009, 16:20:41 »
Mechalar kötüdür ve fiziğe filan aykırıdır. Fooly Cooly kötüdür. Gintama ilk 20 bölümden sonra berbattır ve 200 bölümü geçtiT-T Samurai Chomploo sıkıcıdır.

Monster Rancher iyidir. Bleach komiktir. Gantz en iyidir. Anime bebek şeyi diyen kişiye Afro Samurai izletilmelidir. Futurama en komiktir, amerikan animasyonudur. One Piece iyidir ama bazen sıkıcıdır. Hellsing izlenmelidir. Dragon Ball iyidir. D-Grayman biraz izlenebilir.

Çevrimdışı Canina

• 1460
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #5 : 05 Temmuz 2009, 17:04:02 »
FLCL'ye kötü diyen bir seni duydum hayatımda. Ki onunda çevirisini yaptığım için seriyi izleyen pek çok insanla konuşmuşluğum var :D

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #6 : 05 Temmuz 2009, 18:40:41 »
FLCL çok uç bir anime, ya çok seversin yada nefret edersin. Mechalar içinde aynısı geçerli, ancak tanıdığım anime izleyicilerinin sevmeyen kısmı sevenlerden fazla ve bu beni biraz da olsa mutlu ediyor ^^ sadece bana aitmiş hissi uyandırıyor GUNDAM'lardan zevk almak. Ne var ki pek çok eski mechayı izlemek zor geliyor bana da ama aralarında biri var ki unutulmaz, adı The Five Star Stories. Küçükken Aslan Kral'dan bile önce onu izlemiştim. Temin ederim mecha sevmeyen birisi bile ona aşık olacaktır (code geass gibi bu açıdan) , tam bir oldschool anime. (Eğer tamamlanmış bir hikaye olsaydı animasyon olarak listemde 5. sırayı alırdı kesinlikle)

Gantz çok ağır bir anime, tv versionunu izlemek seriye bir küfür gibi çünki sansürden yarıya inmiş seyir süresi. Yumuşatılmış hentai ile psikolojik hack/slash karması iyi animasyonlu nadir bir seri oysa. THORA fansub'ın blueray versionunu çıkarmasını bekliyordum seriyi tamamen izlemek için çünki 2. bölümde durmuştum "daha kalitelisini bulmalıyım" diyerek. Yine de o kadar ağır ve kanlı ki onu ilk 20ye sokamazdım.

Deathclock'u da Detroit Metal City'den daha çok seviyorum anime olmamasına rağmen çünki daha iyi anlatıyor metal kültürünü bir animasyon olarak.

Çevrimdışı yuno44907

• **
  • 127
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Temmuz 2009, 21:35:19 »
animefreak'te var kesilmemiş Gantz.
Japon mechaları hiç sağlam ve aerodinamik yapıya sahip değil. Daha karizmatik ve fizik kurallarına uygun yapıda olabilirler oysa.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #8 : 05 Temmuz 2009, 22:13:53 »
Japon mechalarının genel amacı uçmak değildir, uzayda dinamikliğin önemi yok boşlukta herşeyin max hızı aynıdır. Yerde giden mechaların ise tanklardan daha ileri bir seviyede olmasının sebebi pilotunun ellerinin ayaklarının ve görüşünün tamamen özgür olmasıdır, sanki açık havada çıplak dövüşüyormuşçasına özgür olur bir GUNDAM pilotu. Atmosfer basıncı altında uçması icab eden hemen tüm mechalar ise Transformers'ta telif hakkı bulunan robotik dönüşüm ücretini ödeyerek dönüşen mecha karakterler eklerler (Gundam seed: murasame modeli / macross frontier modelleri). Yani insan formatındaki mecha uçağa dönüşür. Zaten animeler içinde birbirine üstün mechaların olması işin içine taktik savaş katan genel unsur. Geri teknoloji bir model su altı görevi için tasarlanmış ise ileri teknoloji bir hava modelini yenebilir gibi basit kurallar animelerin dışında kalmaz. Lazerden hızlı kaçmaları söz konusu ve bu genelde rahatsız edici benim için. Bu durumu silahın sürekli kesintisiz bir lazer sağlayamaması ile bağdaştırabilirim, sonuçta kısa bir lazer ışını yollanıyor ve yollayan elin kesin bir hedefe sahip olması (kilitlenmesi) şart, ama bundan rahatsız olacaksam Star Wars serisinin hiç bir bölümünü de izlememem gerekirdi. Günümüz şartlarında bile uçak it-dalaşlarında minigun saldırısından 20metreye kadar mesafede kaçınmak mümkünken çok mantıksız değil yine de. Bildiğim mechalar arasında son 10 yıldır çıkan hiç biri fizik kurallarına lazerden hızlı kaçma mevzusu dışında aykırı düşmedi. Bence çok fazla izlemiyorsun onları çünki sevmiyorsun ve bu anlaşılabilir.
Mechaları sevmemek için en mantıklı sebep pilotların fazlasıyla genç olmasıdır, bu durum hedef izleyicinin 10-18 yaş olmasıdır ve olmayanlarda ise orta yaş adam/kadın karakterler baş rol alır (08th MS team örnek gösterilebilir bunun için)

Belleğimdeki mevcut Gantz'da zaten kesintisiz ancak kalitesi düşük, bölüm başına 170mb - bölüm başına 450mb lık bir THORA versionu bekliyorum ^^

Çevrimdışı yuno44907

• **
  • 127
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Temmuz 2009, 22:25:24 »
Spoiler: Göster

Ağırlık merkezini kast ediyorum aerodinamik yapı ile. Bu robotlarda çok fazla gereksiz çıkıntı var. Şekilleri daha yuvarlak olsa daha kullanışlı olurlardı. O çıkıntılar kolaylıkla kırılabilir. Her zaman ufak, sağlam, dengeli olması iyidir. Bu robotlarda ise çok fazla denge bozan çıkıntı var. Tüm ağırlık belinden yukarısında toplanmış. Ayakta bile zor durabilir bu robot. Sivri olması iyi değil.

Çevrimdışı Canina

• 1460
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #10 : 05 Temmuz 2009, 22:55:05 »
O sivri şeyler sayesinde arabaya dönüşüyor demek ki :D

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #11 : 05 Temmuz 2009, 22:56:25 »
Sivri hatlar her zaman estetik görünüm sunmak için, daha izlenebilir yapıyor her şeyi (mecha anime bölümlerinin %75'inin uzayda geçtiğini de hesaba katarsak benim açımdan hiç önemli değil). Sivri hatlara endüstriel akım denebilir, mecha olmayan pek çok animede de raslamak mümkün (Vampire Knight - Shugo Chara - 07Ghost vb.). Eğer tüm mecha tasarımcıları ağırlık merkezinin izleyici tarafından daha gözlemlenebilir olmasını dert etseydiler kübik değil küresel dizaynlar görebilirdik günümüz arabaları gibi. Ancak ben bir Deleroen'ı bir Audi R8'e tercih ederim. Zevkler ve gördüğün şeyin gözünü okşaması çok önemli yapımcılar için.

Spoiler: Göster

Gundam? Hemde Strike model? Araba? = [Ultimate İnsult]  ;D

Çevrimdışı yuno44907

• **
  • 127
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Temmuz 2009, 22:58:04 »
Bence çok çirkinler. Transformerslar bile daha yakışıklı ki onlar da çirkin.

Çevrimdışı Deadman107

• **
  • 347
  • Rom: 3
  • ---AmOrTeNtİa---
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Temmuz 2009, 10:54:20 »
bunların oyuncakları vardı bir zamanlar bende :D
Güneş doğacak, açacak çiçek...

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 11 Temmuz 2009, 17:19:17 »
Ben sadece bana göre en iyi ve en kötüsünü yazacağım hiç öyle 10'a kadar yazcak mecalim yok :D- arada bi kaçtane daha yazabilirim -
1.:Trigun derim.
2.:Toradaora!(Azgın japon erkeklerinegöre yada duygusal türk erkeklerine göre :D hehe )
3.:Claymore derim her ne kadar yarım kalsada :)
10:Air Gear bu gerçekten güzel bi animeydi ama yarım kalması çok sinirimi bozmuştu :D
En sevmediğim:School Days ->bir tek bu var nihbrinin dediği gibi yönetmen sonlara doğru sıyırıyor :D
You can win thousand fights, but you can only lose one!