Kayıt Ol

Forum FRP

Çevrimdışı Dwaxer

• **
  • 53
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Forum FRP
« : 17 Temmuz 2009, 23:32:13 »
.

Forum FRP

Forumlara yazarak FRP yapmak normal masaüstü sisteminden farklı oluyor. Birkaç saniyelik aksiyonların gerçekleşmesi birkaç gün sürüyor ve bu da pek çok sorunu beraberinde getirebiliyor. Ancak forumda FRP yine de yapılabilir. Ben başka sitelerde gerek D&D3,5, gerek 4.Ed. oyunları oynattım. Normalde masaüstünde DM’lik yapacak kadar hazırcevap sayılmam ama forumda yazarak naçizane yapıyorum. Photoshoplu haritalar, vs resimlerle de destekliyorum filan, fena olmuyor. Neyse...
Aşağıdaki forum FRP sistemini bir arkadaşla düşündük. Amaç: Forumda D&D kurallarını bilmeyen kişilerin bile katılabileceği basit bir D&D FRP sistemi geliştirmekti.

Tıpkı D&D’deki gibi 1d20, vs zar sistemini kullanıyoruz. Ama tabii ki DM bunu sayısal olarak öyküye yansıtmamaya çalışır. Yine de merak edenlere, yorum başlığından, “senin zarın şöyle geldi, yerde olduğundan -4 aldın defansına, adam zaten senden hoşlanmıyordu diplomasine penaltı vermiştim,” vs, vs gibi açıklayıcı bilgiler verebilir.

Zar sistemini doğal olarak yaptığınız eylemlerde kullanıyoruz ve bu eylemleri de kabaca 5 zorluk derecesine ayırdık; işte bu zorluk derecelerini geçmemiz gerekiyor:
Zorluk dereceleri:
-10 (kolay): Örneğin baldırı çıplak bir gobline vurmak, çürük bir kapıyı kırmak, ateş yakmak, vs basit işler için tutturmanız gereken sayı.
-15 (Normal): Ağaca çıkmak, halata tırmanmak, hafif zırhlı savaşçıya vurmak, tuzakları farkedebilmek, basit büyüleri yapabilmek, vs işler için tutturmanız gereken zar seviyesi.
-20 (Zor): Full-metal zırhlı bir şovalyeye vurmak, gerili ipe tutunarak uçurumun üzerinden geçmek, sarp kayalara tırmanmak, zıplayıp duran vahşi bir atın üzerinde denge sağlamak, tuzakları etkisiz hale getirebilmek, güçlü büyüler yapabilmek, vs gibi sıradan insanların beceremeyeceği olaylar için gerekli sayıdır.
-30 (çok Zor): Havada üç parande atıp devin omuzlarına konmak ve hızlı beyin ameliyatı gerçekleştirmek, Büyüyle korunan tuzakları etkisiz hale getirmek, çok çok güçlü büyüler yapabilmek, vs için bu zar atabilmelisiniz
-40 (İmkansız): Yaşlı bir ejderhanın kafasına sopayla vurabilmek, Tanrı’yla konuşabilmek ve onun da sana cevap vermesi, vs gibi şeyler.

Zar sistemini kullanırken attığınız (DM atacak sizin yerinize) zara eklenebilecek iki değişik bonus var:

-Seviye Bonusu:
Birincisi sizin seviyenizi gösteren sabit bonus; yani örneğin karakter 2.seviye ise bu bonus +2’dir. Zamanla artacak bu bonusu karakterinizin nasıl bir yeteneği olduğuna bağlı olarak veriyoruz. Örneğin karakter bir hırsız ise bütün akrobasi ve hırsızlıkla ilgili zarlarına +2 alacak. Savaşçı olsaydı savaş ve kaba kuvvet, vs zarlarına alacaktı, büyücü olsaydı büyü zarlarına bu sabit bonusu ekleyecektik. Örneğin bir paladin olsa Str ve Cha bazlı zarlarına gelir bu bonus.

-Mesaj Kalitesi Bonusu:
NPClerden farklı olarak biz oyuncuların bir avantajı ise yazdığımız mesajın güzelliğine bağlı olarak 1d20 zarına ek bonus alabilmeniz! Yazdığımız mesaj sonucu belirlemiyor, yazdığımız mesaj sonuca etki ediyor! Yani edebi değeri olan bir mesaj yazarsanız fazladan bonus alıyorsunuz. Ama yazı kalitesinden başka; espriler, duygusal ifadeler, akıllıca bir hareket, emek verilmiş güzel yazı, şiirsellik, vs de size bonus kazandırır. Bu tip bonusların toplamı (1-10) arası olabilir 10’u geçemez. Zaten 10 bonus almak çok zor olur bence.
Diyelim ki çok hoş bir mesaj attınız ve büyükçe bir bonus aldınız, ama o sırada zar atmayı gerektiren bir durum yok. Bu bonusunuz bir sonraki zar atma durumunuza kadar saklanıp, DM tarafından aksiyon zarına eklenir, yani emeğinizin karşılığı gelir muhakkak.

Şimdi buna birkaç örnek verelim: Atılan mesajlar aşağıdaki gibi olursa (bence) bonuslar nasıl olur.
-Sen kimsin diyen adama saldırıyorum. ........ 1d20+2 (+2 bonus 2.seviye savaşçı olduğu için verildi arkadaşa)
-“Sen kimsin diyen adamın yüzüne okkalı bir yumruk indiriyorum!” ........ 1d20+3 (+2 savaşçı bonusu ve +1 de yazısına dikkat ettiğinden)
-“Seni gidi goblin kıçı suratlı haydut!” diye bağırarak kılıcımla deşiyorum terbiyesizi! ...... 1d20+4 (+2 savaşçı, +2 esprili cümle)
-Derhal büyüyle su oluşturuyorum; “Aqua Fırlatanga!!” iblisin elindeki alevli kılıcı söndürmeye çalışıyorum! ........ 1d20+6 (+2 büyücü bonusu, +2 yazı ve +2 de güzel düşünülmüş bir çözüm için)
Gibi...

Aslında bu, ortak öykü yazma ile oyun arasında bir sistem.
Şimdi bazı itirazlar olacaktır:
-Örneğin işi bilenler savaşçının elindeki silahtan tut da aldığı featler, çift el kullanma, vs birsürü yan etkinin zarlara dahil edilmesi gerektiğini söyleyebilir. Ama zaten amaç bu forum oyun sistemini basitleştirip uzman olmayanların da oyuna katılımını sağlamaktı. Tabii DM’in D&D bilmesi iyi olur; böylece tılsımlı eşyaların vs etkilerini de zarlara katar yaptığı hesaplamalarda.
-İkinci itiraz da: “Yazılarımızın güzel olup olmadığına sen mi karar vereceksin?” şeklinde olabilir. Yok benim DM olmak gibi bir tutkum yok, (zaten DM aynı zamanda editör olmalı forumda) oyuncu olmak daha cazip bence. Ama evet, DM’e güvenmek gerekiyor; tabii onun da görüşleri bazen değişir, yanlış yapabilir vs. Ama zaten FRP, fertlerin birbiriyle yarışması değildir; ekip olarak keyifli vakit geçirmektir.

Böyle bir sistemle de, ilgilenenler olursa forumda oyun yapabiliriz.

.
.

Yoksa cırcır böceklerinin sözde ahenkli müzikleri ve hafif bir rüzgarın etkisiyle sallanıp birbirine sürten buğday başaklarının hışırtısından başka bir şeyin duyulmadığı bu ıssızlıkta karşılaşıvermeleri tamamen tesadüf müydü?

.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Forum FRP
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2009, 23:42:48 »
Epey basitleştirilmiş, ipleri DM'nin eline salan bir sistem gibi görünüyor. Daha önceki bir kaç denemede gördüğümüze göre, zaten DM'nin eline salmak bu tarz oyunda en iyisi olur gibi. Ama bu durumda da DM'nin yetenekli ve bilgili olması şart gibi görünüyor. Basit ve güzel gibi geldi bana. Denenebilir.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Nophanus

• Zeddicus Zu'l Zorander
  • *
  • 38
  • ''Başkalarının günahlarıyla aziz olamazsın.''
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Temmuz 2009, 23:44:17 »
Eh,ben her koşulda varım ^^

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #3 : 18 Temmuz 2009, 00:17:58 »
Açıkcası online frp yapılacaksa en iyi seçenek forum diye düşünüyorum. Uzun sürüyor, bazende ağır geçiyor, ama Dm iyi bir kurgu hazırlayıp oyuncuları yönlendirirse eğlenceli olabiliyor. Msn'de oynamaktan çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim, msn'de çok cıvıyor.

Çevrimdışı Nophanus

• Zeddicus Zu'l Zorander
  • *
  • 38
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Temmuz 2009, 00:20:41 »
Oyun belirli saatler içerisinde oynanır hergün,oyuncular o saatte pc başında olur.Pek sorun olmaz.Canina'nında dediği gibi;msn den çok daha tatlı olur.Tecrübeyle sabit.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Temmuz 2009, 00:21:33 »
Saat sınırlaması koyulduğunda msnden farkı olmaz.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Nophanus

• Zeddicus Zu'l Zorander
  • *
  • 38
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Temmuz 2009, 00:22:41 »
Nasıl olmaz? Sonuçta mesajlar ardı ardına yazılmaz arada biraz zaman ister istemez oluyor =)

Çevrimdışı yuno44907

• **
  • 127
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Temmuz 2009, 01:58:01 »
Aslında satışçıları assak bu iş her türlü olur. Bir an oynamak istiyor, sonra sıkılıyor, sonra bırakıyor. Herkes haklı aslında. Bir kısım bir toplansak manyak koparız diyor, ötekiler sıkıcıymış bu kaçın diyor. DM'lere de çok iş düşüyor. Oynanan hiç bir oyunu beğenmedim. Forumlarda olmuyor bu iş. Pek çok defa ben oynatmak istedim ama hakkımdaki önyargılar ve sistem olarak RPyonias(daha denenmedi bu sistem) kullanmak istemem yüzünden herkes ayrı bir yöne kaçtı. Oyungezer'de ki trolller dalgaya bile aldı ki orası troll yuvasıdır. Ben orada ruhumu yüceltip kişiliğimi geliştirirken hala kimsenin beni iplemediğini fark ettim. Fantastikedebiyat'tan atıldığımdan beri kimse iplemiyor. O Rufio denen adi bile bana borçlu olduğu halde iplemiyor. Okunmayan hikayeler yazıyorum şu aralar. O kadar zavallıyım yani.

Umarım bu mesajı okumak sizi eğlendirmiştir yada size ne ki benden.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #8 : 18 Temmuz 2009, 02:01:33 »
Haklı biraz daha zaman alır. Ama bu Frp'nin kalitesi arttırıyor bence. Oyuncu ve Dm ne yazacaklarını biraz olsun düşünüyor, toparlıyor ve öyle yolluyor. Msn'de ise imla kurallarına bile aldırmadan yollanıyor.

Çevrimdışı Nophanus

• Zeddicus Zu'l Zorander
  • *
  • 38
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Temmuz 2009, 02:05:07 »
Forum Frp si gerçekten çok zevklidir... Ne olursa olsun burdada ortaya güzel bir şeyler çıkacağından eminim.

Ben başlarda forum frpsi yapalım demiştim. Nophanus'u destekliyorum, en azından deneyelim. -Arlinon

Çevrimdışı Dwaxer

• **
  • 53
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Temmuz 2009, 17:00:52 »
Görünüşe göre oynamak isteyen birkaç kişi var. Beni de sayın. ;D
.

Yoksa cırcır böceklerinin sözde ahenkli müzikleri ve hafif bir rüzgarın etkisiyle sallanıp birbirine sürten buğday başaklarının hışırtısından başka bir şeyin duyulmadığı bu ıssızlıkta karşılaşıvermeleri tamamen tesadüf müydü?

.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #11 : 18 Temmuz 2009, 17:29:32 »
Beni de sayabilirsiniz tabii ki. Hatta iyi bir RP olursa hikayeleştirilebilir bile. :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Temmuz 2009, 17:31:09 »
Uzun süredir etkin olarak bir şey yapılmıyor zaten. Dwaxer güzel bir giriş yapmış, kendi adıma ve yönetim adıma desteklediğim(iz) bir proje olacak.

Hazırlıklardan sonra sitedeki gerekli yerlerde duyurusu yapılacaktır.

Sanırım sorumlusu sen oluyorsun Dwaxer. Umuyorum sürükleyici bir oyuna imza atacaksın.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Elenor

• **
  • 124
  • Naber?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Temmuz 2009, 17:34:26 »