Kayıt Ol

Amber Yıllıkları - Roger Zelazny

malkavian

Amber Yıllıkları - Roger Zelazny
« : 03 Ağustos 2009, 11:52:16 »

Spoiler: Göster

Tanıtım Yazısı:
Sadece Bir Tek Gerçek Dünya Var. Diğerleri -Yaşadığımız Dünya Da Dahil- Gölgelerden İbaret...

Gözlerini bir hastane odasında açan ve vücudunun sargılar içinde olduğunu gören Carl Corey, geçmişine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. İnsanüstü kuvveti ve siyah-gri kıyafetlere düşkünlüğü dışında, elinde geçmişine ait pek az ipucu vardır.
   Arayışı, onu hiç ummadığı gerçeklerle yüzleştirir: Yaşadığımız dünya, ölümsüz şehir Amber'in sayısız gölgelerinden yalnızca biri; kendisi de iradesiyle gerçekliğe yön verebilen Amber Prensi Corwin'dir. Hafızasını yitirmiş bir şekilde asırlar boyunca dünyamızda dolanmış olan Corwin, geçmişini araştırdıkça, iktidar uğruna hiçbir entrikadan, savaştan ve cinayetten sakınmayan ölümsüz kardeşlerinin, sayısız dünyayı, sihri, teknolojiyi ve yaratığı içine sürükleyen mücadelesinin tam ortasında bulur kendisini.

Amber Yıllıkları toplam 10 kitaptan oluşmaktadır. İthaki Yayınları bu 10 kitabı, 3 cilt halinde yayımlayacaktır. Ekim ayında yayımlanmış olan birinci ciltte yer alan kitapların isimleri şöyledir:

1. Kitap: Amber'de Dokuz Prens

2. Kitap: Avalon'un Tüfekleri

3. Kitap: Tekboynuz'un İşareti

Oberon'un Eli - Amber Yıllıkları 4. Kitap  , Roger Zelazny

Kaos Sarayları - Amber Yıllıkları 5. Kitap , Roger Zelazny

Kıyametin Koz Kartları - Amber Yıllıkları 6. Kitap , Roger Zelazny

Amber Kanı - Amber Yıllıkları 7. Kitap , Roger Zelazny

Kaos İmgesi - Amber Yıllıkları 8. Kitap , Roger Zelazny

Gölgelerin Şövalyesi - Amber Yıllıkları 9. Kitap , Roger Zelazny

Kaos Prensi - Amber Yıllıkları 10. Kitap , Roger Zelazny

Kendi Düşüncelerim:
   Yine farklı bir tür olarak karşımıza çıkan bu kitap serisi de eğer kitabın başındaki belirsizliğe 60-70 sayfa dayanabilirseniz, kendinizi gerçekliğin çarpıtılmış durumlarında, farklı dünyalarda ve bu dünyalar arasında geçiş yeteneğine sahip bir toplulukla başbaşa bulacaksınız. Oldukça başarılı fantastik edebiyat türüne yeni soluk getiren 10 kitabı da best seller ünvanını kazanmış akıl dolu bir seri. Özellikle ilk sayfalarında hafızasını kaybetmiş bir insanın dünyayı görüşü, tasvirleri ve çıkarımları oldukça ilgimi çekmişti ve önemli edebiyat otoritelerinden de övgü dolu sözler toplamıştı.
  Ufkunu genişletmek tek bir fikre saplanıp kalmak istemeyenler için mutlaka okunması gereken kitaplar arasında

PS: Serinin bütün kitapları türkçeye çevrilmiştir. Okumak için sabırsızlandığınızda yeni kitapları beklemek zorunda değilsiniz (benim gibi)

malkavian

Ynt: Amber Yıllıkları
« Yanıtla #1 : 06 Ağustos 2009, 17:44:47 »
Sanırım benim dışımda kimse bu eseri okumamış

Çevrimdışı Chiyo

• **
  • 154
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Ağustos 2009, 23:33:51 »
İlk kez görüyorum, ama ilgi çekici bir kitaba benziyor. Tanıtım için teşekkürler. :)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2009, 14:24:38 »
Seri kitapları hakkında detaylı tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Moonshield

• **
  • 128
  • Rom: 4
  • flawless human being.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Aralık 2009, 19:42:53 »
Ben okuyalı üzerinden bayağı bir zaman geçti. Tamamen tesadüf eseri aldım. Ama iyi ki almışım. (: Gerçekten sıradan bir fantastik eser demek haksızlık olur. Yalnızca ilk cildini okudum, sürekli devamını da okuyacağım diyorum ama hep unutuluyor. Neyse, kitapta eğer yakalayabilirsiniz ilginç bir espri anlayışı var. Tavsiye ederim. :D

Knowledge is a deadly friend, when no one sets the rules.
The fate of all mankind, I see, is in the hands of fools.

[spoiler]

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Aralık 2009, 12:06:44 »
http://www.ilknokta.com/secki/65/1/Amber-Yilliklari.html

İthaki'den çıkan seri İlknokta.com'da %50 indirimli.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 16 Eylül 2010, 14:04:06 »
Roger Zelazny ile ilk kez 'Bu Ölümsüz' adlı kitabıyla tanıştım. Okuduğum bilimkurguların tamamen dışında bir kitaptı ve kimilerince kötülense bile çok beğenmiştim. O gün yazarın diğer kitaplarını da okumayı aklıma koymuştum ama hep erteleyerek bu zamana kadar okuyamamıştım.

MoonshieLd'in dediği gibi yazar ilginç bir espri anlayışına sahip. Baş karakterimiz Corwin de bu espri anlayışına uygun olarak çok zeki. Öyle ki hafızasını kaybetmiş olmasına rağmen kimseye bunu çaktırmadan olan biten herşeyi öğrenebiliyor :D. Sadece Corwin değil kitabı çekici kılan. Çok uzun olmayan hatta bazı yerlerce bir kaç cümle olan tasvirler o kadar iyi ki mekanlar, kişiler gözünüzde hemen canlanıyor. Bu tasvirler hikayenin sürükleyiciliği ile birleştiğinde kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Corwin'in gözünden anlatıyor olması da bu konuda bir artı bence.

Daha ilk cildini okumuş biri olarak söyleyebilirimki araya başka bir kitap sıkıştırmadan devamını getireceğim.
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 16 Eylül 2010, 16:24:47 »
Kolay gelsin yanılmıyorsam 10 kitaplık bir seri olması lazım. İlk kitap kadar kalın devam edmiyor yalnız. İlk kitap aslında 3 kitabın birleşimi olarak basıldı Türkiye'de.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 16 Eylül 2010, 16:27:06 »
Kolay gelsin yanılmıyorsam 10 kitaplık bir seri olması lazım. İlk kitap kadar kalın devam edmiyor yalnız. İlk kitap aslında 3 kitabın birleşimi oalrak basıltı Türkiye'de.

Bence iyi olmuş. Kitapları böle böle okuma zevkimizi mahvedeceklerine birleştirilmesi çok daha hayırlı bir iş olmuş.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 16 Eylül 2010, 18:11:21 »
İlk cilt de zaten kendi içinde 1. Kitap, 2. Kitap, 3. Kitap diye ayrılmıştı. o kalın kitabı tutmak bazen bileklerimi ağrıtıyordu, devamını tek tek getirmeleri iyi olmuş :D. Fiyat da biraz artıyor ama :).
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı manslayer3

• *
  • 27
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Eylül 2010, 23:47:57 »
Gerçekten ama gerçekten muhteşem ötesi bir seri.Özellikle Corwinli kitaplar muhteşem,oğlunun olduğu kitaplar bence hikaye yönünden birazcık heyecan kaybetse de yine de okunmaya değer.

Spoiler: Göster
Aceba niye Benedict hakkında fazla bahsedilmemiş kitapta?Geçmişini ve akıbetini çok merak ediyordum oysa.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Ekim 2011, 23:35:13 »
Konuyu öyle böyle hortlatmayıp Necromancerlığımla övündükten sonra sormak istediğim soruya geçeyim. Şimdi nerede gördüğümü tam olarak hatırlamıyorum; ama bu seride politik oyunların son derece yüksek miktarda olduğuna dair bir iki cümle tırmalıyor aklımı. Politik oyunların kullanımını çok seven biri olarak bu hatırladıklarımın ne kadar doğru olduğunu seriyi okuyanlara sormak istiyorum.
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Ekim 2011, 23:54:27 »
Oldukça doğrudur. Tamuli üçlemesini okuduysanız oradakinden hafif daha fazladır hatta.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 23 Ekim 2011, 00:35:44 »
Çok teşekkür ettim. Artık bir ara okumak şart oldu. :D
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı yongonim

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 30 Eylül 2012, 01:35:25 »
okumaya yeni başladım, ithakinin indirim kampanyası sayesinde serinin tüm kitaplarını aldım, 5. kitaptayım şu an, kalıplaşmış fantastik serilerden sıkılanlar için yeni bir nefes gibi açıkçası, sürükleyici, yaratıcı ve zaman zaman şaşırtıcı yine de yerinde bir yorum yapabilmek için seriyi bitirmeyi beklemek en iyisi :)
ever tried,
ever failed,
no matter.
try again, fail again,
fail better!