Kayıt Ol

"10 Adet Kitap 10 Lira" Kampanyası!

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
Ynt: "10 Adet Kitap 10 Lira" Kampanyası!
« Yanıtla #15 : 08 Ağustos 2009, 16:52:19 »
Adam gibi film yapsınlar, bilet ve dvd fiyatlarını da makul bir seviyeye çeksinler, o zaman gider izlerim. Yoksa işleri çok zor valla. Korsanı tam gaz destekliyorum açıkçası. Çok sevdiğim bir serinin devam filmi olmadığı sürecede sinemaya gitmeyi düşünmüyorum.

Zaten -bazı- beş para etmez türk filmlerini izlemesem de olur diye düşünüyorum. (bkz: Hababam sınıfı 3,5)

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #16 : 08 Ağustos 2009, 16:59:34 »
Zaten benim savunduğum "argo içerikli gişe filmleri haricinde olan filmler" üzerineydi.
Bu zincirleme devam ettiği sürece hiç sanmıyorum ki Türk sinemasında herhangi başarılı yapıtlar ortaya sunulsun. Korsan dışında çok fazla altyapı eksiklikleri var. Tabi ki bu sebepler safi korsancılıktan kaynaklanmıyor. Ama onunda etkisi oluyordur elbette.

Ben zaten ümidimi çoktan kestim Türk sinemasının gelişmesi konusunda.
Ama kendime dürüst olmak için, yarın bir gün onların yerinde olmamak için korsana karşıyım.
Her türlüsüne..

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 08 Ağustos 2009, 17:00:31 »
Korsan iyi bir şey değildir. Bazı olguları yargılayıp bu yolu tercih etseniz bile, destekleyici propagandalar yapamazsınız. Bazıları kötü diye tümüne de hitap edemezsiniz. Ha gerçek, ha şaka.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 08 Ağustos 2009, 17:13:12 »
Bunları düşünmeden önce bir de özel durumlara bakmak gerek. Ha, versinler desteği, adam gibi yaşayalım, eğlence vergisi gibi komik vergiler altında dünyanın en yüksek vergilerini ödemeyelim, 2 saatlik eğlencemiz için. Evde film izlemek için gümrük vergileri katılmış yüksek fiyatlarda filmler almak zorunda kalmayalım. Adam gibi yaşayalım. O zaman çıkıp desinler korsan izliyorsunuz ahlaksızlık ediyorsunuz diye.

Bu şartlar altında da dediğinizi yapar, korsana karşı tutum sergileriz gayet de güzel olur. Ayda 2 film falan izleriz. Güzel.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #19 : 08 Ağustos 2009, 17:16:51 »
Cd fiyatları yabancı ülkelerin döviz çevrimlerine göre ayarlanıyor.
Bizimkilerin kafadan kurdukları bir sistem değil.
Ha buna rağmen, fırsat kampanyaları yapıyorlar. İşte o kampanyadaki filmlerin fiyatları kafadan uygulanan sistem. Yani sırf korsana hayır durumunu desteklemek için bir çok filmi 5 tl'den sattıklarını gördüm ben.
Kaldı ki bence cd fiyatları bahane. Her çıkan yeni film yaklaşık 1-2 hafta en fazla 1 ay sonra fırsat kategorisine giriyor ve inanılmaz ucuzluyor. Buna DVD'ler de dahil.

Ha ama şu var, sinemadaki bilet fiyatlarının faişliğinden ben de şikayetçiyim.
O nedenle orjinal cdlerini alıyorum filmlerin. Aynı ücret. En azından elimde arşivi oluyor

Çevrimdışı Asfaloth

• **
  • 161
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 09 Ağustos 2009, 23:51:36 »
Adam gibi film yapsınlar, bilet ve dvd fiyatlarını da makul bir seviyeye çeksinler, o zaman gider izlerim. Yoksa işleri çok zor valla. Korsanı tam gaz destekliyorum açıkçası. Çok sevdiğim bir serinin devam filmi olmadığı sürecede sinemaya gitmeyi düşünmüyorum.

Zaten -bazı- beş para etmez türk filmlerini izlemesem de olur diye düşünüyorum. (bkz: Hababam sınıfı 3,5)

simdi sonuna kadar ayni fikirdeyim yazardim ama
Korsan iyi bir şey değildir. Bazı olguları yargılayıp bu yolu tercih etseniz bile, destekleyici propagandalar yapamazsınız. Bazıları kötü diye tümüne de hitap edemezsiniz. Ha gerçek, ha şaka.
görünce yazmaktan vaygectim
I'm not bad. I'm just drawn that way

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #21 : 10 Ağustos 2009, 02:00:38 »
hoca bunun edebi nasil oluyor?

Nükte yapmıştım hocam. :)

Korsan kitaptan girdik, filmden çıktık. Ayrı bir başlık mı açsaydık? :D

İnsanın bir noktada vicdanı sızlıyor. Mesela bir sahaftan fark etmeden aldığım "bandrollü" kitabın korsan olduğunu fark edince çok büyük üzüntü duymuştum. Okumadan bir arkadaşıma hediye ettim, sonrasında gidip orijinalini aldım.

Ama şöyle bir durum var ki, izlemeyi çok istediğim bir film ya da oynamayı çok istediğim bir oyun olursa, korsanını alır izler/oynarım. Vakti zamanı gelip, orijinalleri uygun fiyata düştüğünde de imkanım varsa satın alırım.

İnsan başka türlü para yetiştiremiyor ki..

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 12 Ağustos 2009, 18:57:47 »

Ama şöyle bir durum var ki, izlemeyi çok istediğim bir film ya da oynamayı çok istediğim bir oyun olursa, korsanını alır izler/oynarım. Vakti zamanı gelip, orijinalleri uygun fiyata düştüğünde de imkanım varsa satın alırım.

İnsan başka türlü para yetiştiremiyor ki..

Bu kısım bana çok uyuyor :D kitaplarımın hiçbiri korsan değildir ama filmlerim için aynısı söz konusu değil. Uygun fiyata düştüğünde orjinallerini alırım ama sanırım 3-4 yıl geçiyor :P (arşivimde korsan bulundurmamalıyım ama :P)

Çevrimdışı touchthedark

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 14 Eylül 2009, 16:12:16 »
Hiç korsan kitabım yoktur ama hiçte orjinal filmim yoktur.. :D Kitapta daima orjinalden yanayım.. ;) Filmde korsandan ötesi yalan..

Çevrimdışı ...Allen C.P...

• **
  • 137
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 14 Eylül 2009, 16:40:00 »
South Park yapımcıları, Matt Stone ve Trey Parker'a sorarlar, diziniz hep internetten indiriliyor ne diyorsunuz diye. Onlar da cevap verir. Yahu izlesinler de nasıl izliyorlarsa izlesinler, bizim için yaptığımız şeylerin izlenmesi önemli.

İnternetten indirilmiş iki film, koca şirketlerin koca koca reklam gelirleriyle tıpır tıpır dönen film piyasasını etkilemez korkma.
Şİddetle katılıorum.İnsanlar okusunda izlesinde nasıl izlerse izlesin bnce:)Eğer fiyatlar o kadar uçuk omasa herkes alır yani:)
...İmza ve avatarlarım bana aittir!(Kesinlikle almayınız!)

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 21 Eylül 2009, 18:05:36 »
Ya tamam emeğe saygı ama bu kitapların vaya filmlerin çoğu ticari amaçlar için yapılıyor. ''Param kalmadı kitap yazayım'' yada ''Gündemden düştüm film çevireyim'' amacıyla yapılan bir işin emeği olmaz ki.Bir kitap yazılıyor eğer tutulursa bitti...Filmi,posteri,her bir televizyon programına yazarın çıkıp konuşması...Eee haliyle tutulan bir kitabın fiyatı da artıyor.Ne oluyor insanlar korsana gidiyor.Sonra da çıkıp feryat figan ediyorlar,ne olmuş efendim korsan emeğe saygısızlıkmış.Tamam reklamını yapacaksın ama edebiyle yap;işi sulandırma.
 Ha bir de fahiş fiyatlar var.Kardeşim senin amacın ne; insanlara bir faydan dokunup bir eser yapmak mı yoksa para kazanmak mı? Olmuyor böyle.Bence korsan bu insanlar yüzünden bu hale geldi.
 Tabi ki bunu her yazar yada her yönetmen için söylemiyorum ama malesef çoğu böyle (özellikle de Türkiye de).
 Ama yanlış anlaşılmasın korsanı kesinlikle desteklemiyorum.Ama insanları mecbur ediyorlar. Benim gibi düşünen insanları bile korsan almak mecburiyetinde bırakıyorlar.Gerçekten üzülüyorum.

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #26 : 04 Ekim 2009, 01:26:46 »
Ne olursa olsun korsanı haklı çıkartan hiç bir savunma kabulum değildir benim kişiselimce. Bunu haklı çıkartan zihniyeti karşıma alırım çok da güzel muhabbet sohbet ederim. :D
Son bir kaç mesajda herşeyin zincirleme reaksiyon olduğunu yazıyorum. Sinema camiası yeteri kadar kazanç sağlayamıyor, basit filmler çekiyor. İnsanlar korsan alıyor. Sinema ortamı bundan etkileniyor yine basit filmler çekiyor, insanlar yine korsana meğilleniyor. Ama herkes "e ama hakettiriyorlar korsanı" diye kanara çekilir, konuşup elini cebine atarsa bu ülkede hiçbir şey düzelmez. Önce insan kendine dürüst olsun. Sonra bakın nasıl herkes ekolojiyi sisteme sokuyor.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #27 : 04 Ekim 2009, 02:19:25 »
Şimdi diyelim ki dünya üzerindeki yapılan tüm filmler aynı "film" başlığı altında toplansın (komediler-dramlar-fantastikler vs hepsi bir kabul edelim) kült, düşük bütçeli, para basan hollywood filmleri ve diğer tüm filmleri de bir kabul edelim. Bu filmi satın alacak bir alıcımız (izleyicimiz) var ve satıcımız var. Satıcımız sinema, DVD, Blueray, Televizyon kanalları şeklinde vucut bulabilir. Bu satıcıya satma hakkı veren birde alakasız devlet kişisi var. Bazen ise ayrıca arada ekstradan bu sayıcıya satma hakkı verenden de alakasız 3. satıcı yani internet siteleri, download linki sunan torrent kaynakları ve uploaderlar var net reklamlarından gişe kıran.

Tüm kavramlarımızı tanımladıysak bir filme hangi durumlarda hangi miktarda parayı vermek izleyiciye haksızlık ve hangi durumlarda satıcı ve satıcının filmin yaratılması için para ödediği yönetmen-senarist-oyuncu kısacası Cast'e haksızlık var mantık çerçevesinde görelim.

1-) Sinema salonları: Bence tamamen lükstür. Yüksek gerçeklikte ses sistemi ve dev ekranın yerini çok az şey tutabilir hele ki evinde izleyecek HD televizyonları olmayanlar için. Şimdi bu lüksün sırtından kimler işin içinde damla emeği olmamasına rağmen bilet başı 8-25tl arası değişen fiyatlardan faydalanıyor?

-Devlet (bkz: Lüks vergisi)
-Sinema salonlarına giren kamera çekimcileri, sonra nette bunları düşük kalitede sunup tamamen anlamsız bulduğum minimum kalitede korsan videolar halinde yayıyorlar. Kendilerini özgürlükçü görenler bile var. Kınıyorum bunu gerçekten. Kaliteyi öldürdükleri için yapılan işe "gerçekten" saygı duymuyorlar.
-200gram patlamış mısırı 8tl ye satan sinema büfesi
2-)DVD+Blueray: Bence ne tam olarak bir lükstür nede sinemadan saklanan paradır. Kimi insan evinin rahat ortamında izlemeyi tercih eder, hele ki HD LCD-Plasma televizonları varsa tadından yenmez, patlamış mısırı bedava tam yağlı getirip bakkaldan 2tl'ye aldığı kola ile keyfine keyif katar. Uzanır ayağını uzatır artık hangi pozisyonda dilerse izler rahatça. Peki bu tekrarlanabilir rahatlık için (sonuçta bir DVD'yi dilediğince izleyebilir tekrar tekrar) ne kadar para ödemeli? CD'nin kendisine sahip olmak istiyorsa 10-48tl arasında değişen bir fiyat yelpazesi var, tamamen dağıtımcı firmanın insafına kalınmış durumda çünki devlet bunlardan çok çok çok az vergi alıyor. Peki kimler bu sektörden haksız para yiyor?
-DVD ripperlar. DVD'nin formatını değiştirerek .avi, .mkv yapıp tek bir paket haline dönüştürdükten sonra yine ilk sınıflandırmadaki Cam çekimciler gibi nette yayıyorlar ve bence onlara kıyasla daha masumlar çünki en azından kaliteden taviz vermemiş oluyorlar ve koleksyon değerine özen gösteriyorlar. Yine de suç teşkil ediyor.
-DVD kiracıları. Bence müthiş bir meslek. Yatırımı cd almaktan ibaret. Sonrasında ise müşterinin evine gittikten sonra onu kopyalamamasını tembihlemek ve arkasına yaslanmak kalıyor. Tamamen legal ve desteklediğim bir durum. Kopyalama yapmak için en azından para ödemek zorunda insanlar ama kendi orijinal ücretinden çok daha az bir fiyata patlamış oluyor.
3-)Televizyon: işte hepsi arasında en nefret ettiğim. Oysa bunu çok legal bulabilir diğerleri. Neden sevmiyorum? Dublajın içine ederler, sansürlerler, reklam süreleri ile bayar ve gereksiz kesikler ile berbat ederler (castin asla verilmemesini saymıyorum bile) tamamen ticari kaygı taşır ve DVD playeri olmayan, sinemaya tek izleme için 20tl lik soygunu ödeyemeyecek olan insanları Digiturk ve Dsmart gibi firmalara başvurmak zorunda bırakırlar. Fakat uydu alıcılı televizyon sunucu firmaları kaliteye daha dikkat ederek filmlere alt yazı eklemek ve orijinal dublaja olanak vermeleri ile samimi duruyorlar. Digiturkte sansür ile pek karşılaşmadım veya farketmedim.
-Reklam şirketleri bu sektörden ekmek yer, korkunç büyük bir pazar eline üç kuruş para geçmiş Cast-ekibin el emeği göz nurunun aslında o kadar para ödemedikleri filmlerinden 4 kat fazla para söğüşlerler uydu alıcısı olmayan insanlardan. "alın-alın-alın" aşılanır insanlara güzelce o 10ar dakikalık reklamlarda.

Peki izleyici bu üçünden hangisini seçmeli korsana takılmamak ve suçlu konumuna düşmemek için? Eğer çöpe atacak parası varsa sinemaya gitmeli Türkiye koşullarında. (hindistanda olsak sadece sinemaya gidin diyebilirdim - biletler su fiyatına) en mantıklı tercih ayda 24 tl ödeyerek uydu alıcısı ile özel televizyon şirketlerine para yedirmesi olacaktır (ekstra film kanalları ile birlikte). 1 sene öncenin filmlerini izlerler ve istedikleri saatte izleyemezler (tek dezavantajı bu). Evinde iyi bir televizyonu olanlar için DVD kiralamalarını önermek en güzeli olacaktır. Tanıdığım çoğu kiracı 24 saati 2tl ye ve onu geri tesliminde 1tl ye aslında 10ar tl'lik filmleri insanlara sunmakta. 24tl'yi özel televizyon şirketlerine ödeyeceğime 22 tane film alırım daha iyi diyebilirim bu aşamada sanırım.

En önerilmeyen durum gerçek korsan yani internetten cd'siz, satıcısız, vergisiz, televizyon şirketsiz, kirasız, patlamış mısıra 8tl ödemesi olmayan, ekstra film kanalları için iki kat para ödemediğiniz, tek izleme için servet bayılmadığınız ve sadece harddiscinizde belli bir hacim kaplayacak olan "download" olacaktır. Bundan kazancınız %100 olacak ve sizin haricinizde belki TTnet kotanız aştığında ekstra mangır koparacak- bununla birlikte pembe dizi şirketleri köşeyi dönecek filmler çekilmedikçe. Peki bu sonuncuda kim kaybedecek? Parasını her şekilde çoktan almış olan Cast kaybetmeyecek. Kendilerinin değilde başkasının internet adresini kullandığınız x sitesi hiç bir şey kaybetmeyecek. Devlet kaybetmeyecek, kiracılar asla kapanmayacak. Peki kimler kaybedecek? Ceplerini dolduran prodüktörler inanılmaz kaybedecekler, televizyonlarda izlenmeyen reklamlar sunan reklamcılar her izlemeyen kişi başına para kaybedecek, reytingleri düşen kanallar kaybedecek, uydu alıcılarını kiralamadığınız şirketler kaybedecek, sinema salonları kaybetmek bir yana kapanacak... ama filmler çekilmeye devam edecek. Gelişme süreçleri belki yeterince hızlı olmadığı için "türk filmleri de çok dandik oluyor, hele hele korku filmleri komedi!" tipi cümleler kurulabilir. Bunun yerine türkiyede dizi sektörü gelişti. Eski yeşil çam film oyuncuları bile dizilerde daha sık boy gösterir oldu. Torna tezgahında 8 saat ayakta bekleyen ustamın gösterdiği emeği gösterip onun on katı para almayı beklerken korsan izleyen %20lik kesim yüzünden 8 katı kazanan insanları desteklemediğim için ben de "indiriyorum"...

evet gerekçem budur.

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #28 : 04 Ekim 2009, 02:35:59 »
Son cümleye kadar benden gün başına bir +rep gelecekti bu mesaj için. :D
Ama sonucu amacı ne olursa olsun dediğim gibi nazarımda korsanı destekleyen hiç bir mantıklı açıklama yoktur. Ben özünde önce kendine dürüst olmayı, kendin için doğrusunu yapmaya inanırım.

Onları desteklemiyorum o nedenle yanlışı destekliyorum diye bir denklem yoktur. Yanlışa yanlış ile cevap vermek de bunun zıttı olan doğruyu getirmez. Böyle bir kural da yoktur.
Yukarıda yazılanların heeeepsine katılıyorum. Ne kadar gereksiz insanın, parası olan insanın bu işten kazanıp esas kazanması gereken kesimin kazanamadığına, sinema salonlarının artık gerçekten lükse ve gereksizliğe kaçtığına bunların hepsinde hemfikirim.. Lakin sırf arada destekelemediğim unsurlar var diye tamamiyle yanlış olan bir şeyi desteklekte hemfikir değilim.

Kurunun yanında yaş da yanar felsefesi trajikomik bir bahanedir. İstesek o yaşları da tek tek cımbızla temizleriz.. İsteyen bunu çok güzel bir şekilde sistematik bir düzene de oturtabilir.

Mesela ben; ilk önce arşivini yapmayı düşündüğüm filmleri kiralıyorum. Kiraladıktan sonra izliyorum ve eğer gerçekten içerisinde "gişe yapmak" değil de "film yapmak" uğruna öğeler buluyorsam gidiyorum DVD'sini alıyorum. Bakıyorum cüzdanıma..Aybaşı dönemlerinde ise kendime kıyak geçip o değerli filmin nasıl çekildiğini öğrenmek için ekstralı alıyorum. Ya da bakıyorum cüzdanıma..Durumum idare eder ise, ekstralar o an benim için lüks ise ekstrasız sadece oyuncu ve yönetmen yorumlu olan seçeneği alıyorum. Bakıyorum cüzdanıma..Durumum içler acısıysa VCD alıyorum. Bakıyorum, durumum yoksa bir sonraki aya devrediyorum alacağım filmi.

Şimdi, başarılı bir film kazanıyor mu? Evet kazanıyor. Gişe amaçlı yapılmış, dangalak efekt makyajı ile süslenmiş filmlerin film satışları "benim açımdan" kaybediyor mu? Evet. Bu başarısız para güden filmler yine "tarafımdan" protesto ediliyor mu? Sonuna kadar ediliyor.

Diyeceğim o ki, isteyen gayet de güzel protestosunu da eder, başarılı filmin mükafatını da verir. Kuru ile yaşı çok da güzel ayırır. En azından giderek dijital ortamda diyalog ve oyunculuk erdemi taşımayan filmlerin yapılmasında benim bir katkım yok. Şimdi başarısız filmleri sonuna kadar hür iradem ile eleştirip, yerden yere vurabilirim. :)

Peyton

« Yanıtla #29 : 04 Ekim 2009, 12:30:38 »
Valla elbette korsana hayır diyoruz ama bazı kitaplarında fiyatları almış başını gidiyor :D Böyle kampanyalar bazen insana o kadar cazip geliyor ki, insan hayır diyemiyor, ne yaparsın :D Ama film konusunda titizim de, kitap için aynısını söyleyemeyeceğim =P Korsan kitap almışlığım vardır, itiraf ediyorum =P Korsan satıcıları için iyi bir kampanya :D Haber için sağol :=)