Kayıt Ol

Kitap Okumaya Nasıl Başladınız?

Çevrimdışı Celestine

• *
  • 4
  • Rom: 0
  • uçtum ama uçuşum/radarlarla izlendi
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitap Okumaya Nasıl Başladınız?
« Yanıtla #45 : 04 Ağustos 2015, 20:28:45 »
İlkokul 2. sınıfta yeni taşındığımız evde kitap kolilerini karıştırırken keşfettiğim 'Çocuk Kalbi' ile başladı benim okuma maceram. Hikaye kitaplarından sonra elime geçen ilk uzun soluklu kitaptı hatta bu yüzden ilgimi çekti diyebilirim. Tabii kitap o dönem için seviyemin üstende olduğu için bitirmem aylar sürmüştü yine de çok keyifliydi, benim için büyük şans.
Okumaya doğru kitapla başlamanın önemini şu an çok daha iyi anlıyorum.

Çevrimdışı Cellophane

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 04 Ağustos 2015, 20:48:45 »
Ben de 7. ya da 8. sınıfta başladım kitap okumaya. Şehrimdeki İl Halk Kütüphanesi'ne kayıt olmamla başladı kitap okuma alışkanlığı bende. Harry Potter'ın bir kitabını almıştım ama ilk kitabı olmadığını hatırlıyorum sadece. Sonuçta, ortadan bir yerden başlayıp pek de bir şey anlamamıştım. Zaten okuldaki müdür yardımcısı da (ki kendisini çok severim, benim üzerimde emeği çoktur.) ''Neden böyle şeylerle kafanı dolduruyorsun?'' diye o kitaba olan ilgimi de kaybetmeme sebep olmuştu. Ama ilk kitabım odur. O sözlerden sonra her ne kadar fantastiğe karşı şevkim kırılsa da ben diğer fantastik eserleri okumayı hiç bırakmadım. Sonrasındaysa en sevdiğim edebiyat dalı oldu. Harry'e karşı bir ön yargım oldu sadece. Onu da ancak geçen yıl ilk kitabını tekrar okumaya başlayarak arkamda bıraktım. Hala da 7. kitabının başındayım, aylardır sürünüyor, bitirilmeyi bekliyor.
I tumbled down on my knees
Fill the mouth with snow

The way it melts
I wish to melt into you

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 10 Nisan 2016, 22:04:28 »
Zamanı hatırlamıyorum ama sebebini gayet iyi hatırlıyorum: Televizyonumuzun bozulması.

Çevrimdışı maviadige

• **
  • 161
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 10 Nisan 2016, 22:13:47 »
Okumayı öğrendiğimden beri kitaplara ilgim olmuştu. İlkokulda öğretmenimizin sınıf kitaplığı için aldığı ve zaman zaman bizlere hediye ettiği çocuk kitaplarını okuyarak başladım. Fantastik dünyayı da daha o zamanlarda sevmiştim. La Fontaine ve Andersen Masalları'nın bir kısmı hâlâ aklımdadır.
Yakından bakarsan güzelleşecek.
Uzun süre bakarsan sevimli olacak.
Sen de aynısın...

-School 2013-

Çevrimdışı jivoda

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 10 Nisan 2016, 23:08:45 »
Kitap aşkım daha okuma yazma bilmediğim zamanlarda halamın bana okuduğu, benim de kelimesi kelimesine ezberlediğim Rapunzel masalıyla başlamış. Okumayı söktükten sonra evde gözüme kestirdiğim nispeten ince kitapları aradan çıkarsam da asıl sevgim babamın bir gün iş çıkışı alıp getirdiği Felsefe Taşı ile başladı. Lisede ise favori türlerimden biriyle (ve belki de yazarımla) tanışıp, bir daha durmamacasına okumaya başlamam  Stephen King'den Hayvan Mezarlığı'nı keşfetmem sayesinde oldu, iyi ki de öyle olmuş  :uhe
O hâlde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı colruzgari

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 11 Nisan 2016, 18:08:16 »
Kitap okumaya lisede bir büyüğümüzün yol göstermesi sayesinde başladım. Daha öncesinde kitap falan okumazdım. Sokakta oynardık hep. Lise boyunca devamlı sürekli kitap okudum. Genellikle Dean R.Koontz, Stephen King, Robert Ludlum, Wilbur Smith ve tarihi romanlar okuyarak liseyi bitirdik. Sonra 7-8 yıl ara verdim okumaya, okumak içimden gelmedi hiç. Sonra kayıp rıhtım sitesini keşfettik ve tekrardan okuma aşkı doğdu. Bir baktık Brandon Sanderson kitapları tam kadro kitaplıkta yanında Zaman Çarkı (Kitapların Barcelona'sı) serisi ciltli o da tam kadro. Kitap okumamı tekrar sağladığınız için teşekkür ederim  Kayıp Rıhtım ahalisi.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 11 Nisan 2016, 19:33:05 »
10. Sinifta madem dersleri dinlemiyorum dedim, bari kitap okuyayim. Okuyacak kitabim da yoktu elbet, o donem kiz arkadaslarin elinde gordugum vampir gunlukleri adli bir romani odunc aldim arkadasimdan. Hatirladigim kadariyla serinin iki kitabini okudum. Bir kac hafta sonra kitabi elimde goren yakin bir arkadasim, oglum o ne, ben sana fantastigin en baba kitabini vereyim, onu oku dedi. Dedim ver, bunun kurgusu zaten boka sarmaya basladi. Ertesi gun getirdigi kitap Zaman Carki'nin ciltli ilk kitabiydi. Tum donem arkadasin evine git gel yaptigimi, bir kitap bitirip digerini odunc aldigimi hatirlarim. O gunden beridir elimde hep bir kitap bulunur, bulunmasa rahat edemem.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 11 Nisan 2016, 22:54:30 »
Dokuzuncu sınıftaydım, okula yeni gelmişiz sınıfta kimse kimseyi tanımıyor, çıt yok, herkes iyi çocuk. İşte ben bir iki kız ile muhabbet kurdum normalde pencerenin kenarında otururuyordum sonra o tanıştığım kızlardan biri ile yer değiştik çünkü kız arkamda oturan çocuğa yürüyordu. Neyse işte sınıfın orta sırasının arkadan ikinci sırasında oturuyorum. Dil Anlatım hocası sınıfta en sevdiğimiz yazarları soruyor kendi seçiyor konuşacak kişiyi. Neyse bana sordu o zamanlar da okuduğum tek seri Yüzüklerin Efendisi'ydi neyse dedim Tolkien. Hoca bilmiyor tabi neyse başkalarına sormaya başladı o sırada sol çaprazımda oturan bir kız vardı bana dedi ki "Tolkien benim de en sevdiğim yazarlardan" neyse sonra kızla tanıştık falan ben baktım ki mükemmel bir insan. Neyse işte ben bu kızı izliyorum böyle bu kız kitap okuyor baya hani o zamanlar 9'da ders çalışmamız gerektiğinin farkında değildik, sonradan o başladı çalışmaya bıraktı kitapları falan ama o sıralar izliyorum çok güzel okuyor. Ben de dedim hani ben de bir şeyler okuyayım da muhabbet ederiz. Bu kız severdi Harry Potter'ı ama ben şimdi özenti falan görünmemek için hemen o seriden başlamadım. Ben 9. sınıftayken Taht Oyunları yeni basılmıştı. Hemen aldım onu başladım seriye işte sonra 10. sınıfta sınıflarımız ayrıldı. Ben o aralar hani kendi bulduğum, buradan falan bulduğum bir sürü fantastik kitap okudum. Kızla lise bitene kadar yüz yüze bir daha konuşmadık. Sosyal medyadan konuşurduk o pek istemezdi ama benim hoşuma giderdi neyse Harry Potter'ı da sayesinde okudum falan. Buradan o insan evladına teşekkür ediyorum beni kitap okumaya başlattığı için, farkında olmadandı ama olsun. Gerçi kitaplar yüzünden liseyi batırdım derslerim hep zayıftı. Matematik sınavında kağıdı erken verip Robb Stark'ın Kızıl Düğünü okumuş ağlamıştım... Olsun yine de teşekkürler yani..
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"