Kayıt Ol

Dungeons and Dragons'a Giriş

malkavian

« : 23 Eylül 2009, 12:21:40 »

Dungeons and Dragons // Yeni başlayanlar için gerekli bilgiler:

Bu yazıda FRP yi merak eden ve bu oyunu oynamak isteyip de nereden başlayacağını bilemeyenler için birkaç açıklayıcı cümle yazdım. Umarım hoşunuza gider.

Öncelikle FRP ismi Fantasy Role Playing kelimelerinin kısaltılmışıdır. Türkçeye Fantastik Rol-yapma Oyunu olarak da çevrilebilir. İsminden de anlaşılacağı gibi oyuncuların oynayacakları oyunlar yine bu oyuncuların hayal güçleri ile sınırlıdır. Bu yüzdendir ki hemen hemen bütün bilgisayar oyunlarından ve diğer masa üstü oyunlardan zevklidir. Tek dezavantajı fantastik kurgu ile alakası olmayan insanların ilgisini çekmemesidir.

Evet oyunumuz tamamen hayal gücümüz ile sınırlı ama oyundaki anlaşmazlıkları ve diğer faktörleri dengelememiz için bir kaç araç kullanılır. Bunlar kuralların yazılı olduğu : Player's Handbook (Oyuncunun El Kitabı), DM's Guide ( Yöneticinin El Kitabı), Monster's Manual (Yaratıkların Kullanıcı Kitabı) ve tabiki zarlar. Genellikle Player's Handbook'umuzun son sayfasında bulunan Character Sheet (Karakter Kağıdı) alınıp kaç kişi oynayacaksa fotokopi çekilir, zarlar hazırlanır bir kaç müsvedde kağıt bulunur ve bolca kalem... İşte oynamaya hazırız.

1. D&D' nin 4.0 sürümünün oyun yöneticisi için olan ekranı
   2. Karakterlerin davranışlarına göre onların iyiliklerinin ve kötülüklerinin sayılması için bir kaç simge.
   3. Kalem Tıraş
   4. Zarlar
   5. Kalemlik
   6. Yaratıkların yerini göstermek için kullanlılan ikonlar
   7. İyi ve kötü karakterleri oyun içinde temsil için kullanılan minyatürler
   8. Silgi
   9. Not alma ve karalama defteri
  10. Bu macera için kullanılacak haritalar ve oyun senaryosu
  11. Gizli hazineler gibi oyun içinde oyuncuların karşısına çıkabilecek durumların içinde bulunduğu kutu

Öncelikle yapılması gereken oyuncuların tek tek karakterlerini seçmesidir. Örneğin insan, cüce, eldarin, dragonborn, celestial, yarı vampir, air genasi vs gibi ırklardan birini seçmesi gerekir. Sonra yapacağı ise meslek seçimidir. Bunun için ise savaşçı, rahip, büyücü, sihirbaz,düzenbaz, akrobat, kolcu vs gibi mesleklerden birini seçer. Sonrası ise zarların kaderine kalmış bir durumdur.

Evet zarlar konusu aslında oldukça dipsiz bir kuyudur. Fakat kısaca özetlemek gerekirse oyundaki zarlar oyunun gerçek hayata uyarlanışıdır. Örneğin biz elimize bir kılıç almış olsak ve kılıç konusunda hiçbir bilgimizin olmadığını varsaysak muhtemelen 20 vuruşumuzdan 15 i boşa gider. İşte aynı bu varsayımdaki gibi oyunda bir karakter kılıcı eline alıp karşısındmaki düşmana saldırmak istediğinde 20'lik zar atılır ve 15'i geçmemiz halinde karşımızdakine hasar verebiliriz. Tabii ki bir çok değişken oyun esnasında eklenir bu zar olasılığına. (Karakterimizin çevikliği, düşmanımızın giydiği zırh, boyutları ve onun çevikliği, giydiği büyülü malzemeler gibi...)

Oyunun zevkli hale gelebilmesi açısından bütün oyuncu karakterlere bir özgeçmiş yazılır ve bu özgeçmiş biraz yaratıcı olur. (Annemi babamı orklar öldürdü intikam almaya yemin ettim gibi klişenin de ötesi bir özgeçmiş ne size ne de diğer oyunculara zevk verir inanın.) Yaratıcılık oyunun temel taşlarındandır. Güzel ve detaylı özgeçmişleri olan birkaç oyuncu hem oynatıcıya hem de diğer oynayanlara oyundan zevk almaları ve oyunu çeşitlendirmeleri için büyük fırsatlar verir.

Rol yapma oyunun yine en önemli kısımlarından bir tanesidir. Karakter kağıdınızda yazılan bilgilere uyumlu olarak davranmak her zaman size artı puan getirecektir unutmayın. Örneğin yasalara saygılı ve iyi bir şövalye iseniz size emanet edilen şeyleri hayatınız pahasına korumanız DM' in gözünden kaçmayacaktır emin olun. Genellikle görevlerle süslenen oyunda bu tip rol yapma durumları hem saygınlığınızı hem de tecrübe puanınızı arttırır.

Tecrübe puanı. Bu puan oyunculara DM tarafından verilir. Veriliş nedeni karakterine uygun davranış öldürdüğü yaratıklar, karşılaştığı güçlüğü aşma başarısı, bir handa birlikte olduğu kadın bile olabilir. Tamamen DM in elinde olup oyuncuların rol yapma yetileri ile bonuslar kazanabileceği bir puandır. Tecrübe puanınız belirli bir seviyeye geldiğinde level atlarsınız. Leveliniz arttığında ise bazı yeteneklerinizi güçlendirirsiniz. (tuzaklardan kaçma, önsezi, blöf yapma, davranış kurallarını bilme vs) Kısacası oyunda ne kadar iyi rol yapıp ne kadar maceraya atılırsanız o kadar çok tecrübe alırsınız. Sizi öldürmeyen şey güçlendirir değil mi? Aynen bu durum frp için de geçerlidir ve tecrübeniz arttıkça karakteriniz güçlenir.

SplenderSolis

Ynt: FRP nedir?
« Yanıtla #1 : 04 Kasım 2009, 18:52:59 »
Verdiğin bilgiler için teşekkürler..
Benim gibi bu konuda yeni olan arkadaşlarımız içinde en azından bir ön bilgi olması açısından yararlı olmuş.
Bu aşamada devamını beklemek durumundayız sanırım bu nedenle sabırsızlanıyorum..

• **
  • 114
  • Rom: 0
  • Gölgede yürümeyi sevenler için...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Mart 2010, 15:56:18 »
Sanırım bu masa FRP si.

İnternet üzerinden yayınlanan -oynanan FRP ve RP hakkındada ben biraz bilgi vereyim. Tabi izninizle.
Her yeni kopuş düşüş gibi gözükse de, toprağa düşen yeni bir umuttur aslında . Yeter ki siz, onu sulayıp filizlenmesine izin verin...

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Mart 2010, 16:05:43 »
Evet öyle, ancak bu tür frpler internet üzerinden de oynanır. Hatta ben oyunlarımı bu şekilde, sıra sıra ve kurallı olarak oynatırım. =) Bu tip oyunlara frp diyorum, diğer türlü (büyük ihtimalle sizin bahsettiğiniz, kuralsız ve uzun uzun hikaye yazılarak oynanan) oyunlara ise rp diyorum sadece. Yani "Masaüstü" kurallarıyla internet üzerinden de oynanabilir...
#rekt

• **
  • 114
  • Gölgede yürümeyi sevenler için...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Mart 2010, 16:10:44 »
Bu tarzla daha önce oynamadım, oynamak zevkli oacak. Ben genellikle yazım tarzı ve edebiyat açısından bakıyorum. Tek hayalim bir gün kitap yazabilmek, RP yazımına o nedenle çok önem veriyorum. RP sayesinde yazmayı öğrendim. Bu harika bir duygu ve zamanla daha da gelişiyorum. Her türlü karaktere bürünebilirim, yazarken eğlenmeyi seviyorum. Müsayit bir zamanda sizinle bu oyun hakkında daha çok sohbet etmek isterim.
Her yeni kopuş düşüş gibi gözükse de, toprağa düşen yeni bir umuttur aslında . Yeter ki siz, onu sulayıp filizlenmesine izin verin...

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Mart 2010, 16:17:21 »
Bu tarzla daha önce oynamadım, oynamak zevkli oacak. Ben genellikle yazım tarzı ve edebiyat açısından bakıyorum. Tek hayalim bir gün kitap yazabilmek, RP yazımına o nedenle çok önem veriyorum. RP sayesinde yazmayı öğrendim. Bu harika bir duygu ve zamanla daha da gelişiyorum. Her türlü karaktere bürünebilirim, yazarken eğlenmeyi seviyorum. Müsayit bir zamanda sizinle bu oyun hakkında daha çok sohbet etmek isterim.

Elbette..

Edebi açıdan bakman normal, aslında bende oyuncuların betimlemelerini önemserim vesaire ancak, oyunu oynatmayı seven bir kişi olarak, sadece bir karakter olmalarını isterim. Genellikle internette görülen oyunlar, karakterlerin tamamen serbest bir şekilde evreni şekillendirebildikleri veya etkileşimlerinin sonuçlarının yazabildiği şeklinde oluyor. Ancak masaüstü frp stilinde biraz farklı. Sen sadece karakterini istediğin gibi yönetirsin, aksiyonlarının sonuçları yönetici tarafından belirlenir. Ancak elbette hört hört oynanmaz, bolca rol yapmak ve betimlemelerde bulunmak 'şarttır'.
#rekt

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #6 : 09 Temmuz 2010, 12:09:44 »
Malkavian, FRP hakkında bişeyler kapmaya çalıştığım için bu başlığa rast geldim, çok güzel bir anlatımın var ellerine sağlık gerçekten çok faydası oldu... :)

Not : Rom hak ettin =)
May the force, be with you.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Temmuz 2010, 13:38:05 »
Teşekkür ederim bu başlığın amacı zaten bilmeyen arkadaşlara temel olması ve oyuna özendirmesi. Okuduğun, araştırdığın ve ilgi duyduğun için ben teşekkür ederim.

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #8 : 02 Ağustos 2010, 13:42:55 »
Bilgi için teşekkürler. Ama biraz anlamadım galiba. :) Şimdi bu bildiğimiz isim-şehir-bitki gibisinden bir oyun mu oluyor? Bunlar arkadaşlar la ve sanl ortam da mı oynanıyor? Zar atarak falanarkadaşlarla dövüşüüyor mu? ) Bilgilendirseniz sevinirim.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Ağustos 2010, 14:09:25 »
Bilgi için teşekkürler. Ama biraz anlamadım galiba. :) Şimdi bu bildiğimiz isim-şehir-bitki gibisinden bir oyun mu oluyor? Bunlar arkadaşlar la ve sanl ortam da mı oynanıyor? Zar atarak falanarkadaşlarla dövüşüüyor mu? ) Bilgilendirseniz sevinirim.

İlla basit bir benzetme yapacaksak evciliğe daha çok benzer sanırım.
try again fail again fail better

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #10 : 02 Ağustos 2010, 14:13:09 »
DELETE

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #11 : 02 Ağustos 2010, 14:16:57 »
İlla basit bir benzetme yapacaksak evciliğe daha çok benzer sanırım.

Evcilik, doktorculuk, bakkalcılık ve hatta manavcılık. Doğaçlama Tiyatro. Belirli kuralları olan hayali bir oyun.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Ağustos 2010, 15:13:07 »
Sorun da tam bu noktada karşımıza çıkıyor sanırım. Basit olmayan şeyleri basitleştirmeye sadeleştiremeye çalışmaktan. 

İlk olarak şunu belirteyim zaten daha basit bir anlatım yolu olsaydı - Bu şuna benziyor- gibisinden ben de öyle anlatır birkaç paragraf boşa yazı yazmazdım.

İkinci olarak lotr.frodo biraz seni aydınlatmak adına şunu söyleyeyim. Hemen hemen her oyunda sınırlar ve çizgiler varken, kurallarla insanlar kısıtlanmışken, sınırlarının insan hayal gücü olduğu bir oyundur bu. Oyunda sadece olasılık hesabı için kullanılan zarlar vardır ki bunlar da seni kısıtlamaz sadece olasılığı belirtirler. Bu oyunda barbardan tut harp çalan bir bayana, terminatörden tut da bir jedi a kadar istediğini olabilir, istediğin gibi davranabilirsin. Bu yüzdendir ki diğer hiçbir oyuna benzemez.

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Ağustos 2010, 17:38:57 »
Ergen genclerin(Yurtdisinda buna cocuklar da dahil.) ve ergenlikten cikip ergenligini surdurmeye calisan yetiskinlerin veya sadece yetiskinlerin oynadiklari bir oyundur. Birisini tanimak adina oynanabilecek en iyi oyunlardan biridir. Her turlu durumla karsi karsiya kalinabilir, boyle anlarda hayal gucu devreye girerek problem cozulmeye calisilir. Aslinda klise yontemler de bazen gercekten yararlidir. Yalniz fazla klise hareket yapmayin, oyunun zevki kacar. Ayni zamanda "noob" diye cagirirlar sizi.[*]evet, ben cagirilmistim.[/*]

Isim-Sehir ile tek benzerligi bana gore oyuncularin kagida birseyler yazmalaridir. Baska bir oyuna benzetmeye gerek yok. Ayrica, Amras sacmalamiyor.
He Who Dwells Beneath The Waves

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #14 : 02 Ağustos 2010, 17:57:07 »
İsim-Şehir aklıma gelen ilk benzetmeydi. Yani Tabuymuş, vs... imiş... Yani arkadaş gruplatıyla toplanıp oynanan bi oyun mu yoksa silkroad türü bir şey mi demek istemiştim.