Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1485 : 10 Mart 2017, 13:51:35 »
Düş Hançeri - Robert Jordan

Zaman Çarkı serisi benim gözümde 7. kitaptan sonra düşüşe geçmişti. Özellikle 10. kitabı okumak eziyet gibiydi. Ancak Jordan Düş Hançeri'nde ilk kitaplardaki formunu yakalamış. Aynı heyecanla okuyorum. 200 sayfam kaldı ama bitmesin diye yavaş yavaş okuyorum.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1486 : 12 Mart 2017, 13:18:59 »
Uğultulu Tepeler - Emily Bronte

O nasıl nefret! Daha 50 sayfa okudum ama her karakterden fışkıran öfke ve nefret dalga dalga okura vuruyor ve onu yutuyor. Atmosfer inanılmaz, karakterler oldukça ilginç. Neden efsane olduğunu anlamaya bu 50 sayfada başladım bile.

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1487 : 12 Mart 2017, 14:10:20 »
Eğil Dağlar - Yahya Kemal

Şairliğiyle bildiğim bu adamın İstiklal Harbi sırasında yazdığı yazılardan oluşan bir kitap. Dili şahane. Okurken çok zevk aldım. Yayınevi sağolsun her sayfada bazı kelimelerin anlamlarını da vermiş. Böylece kelime dağarcığımı geliştirmiş oldum.

Kitap Yunanlılarla olan ilişkiden bahşediyor. Bütün yazılar Yunanlıların, İzmir ve Edirne üzerinde hak iddia etmelerine duyduğu tepkiyi öne çıkarıyor desek yeridir.

Bir iki yazıda, Yahya Kemal'in şiirlerinden izlere rastladım. Şiirlerin yazılma zamanı ile bu yazılarınkini karşılaştırdıktan sonra bir fikir edilebileceğimi düşünüyorum.

Çok keyifli bir okumaydı benim için. Kitabı tavsiye ediyorum. :)
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1488 : 12 Mart 2017, 18:38:57 »
Öteki Rüzgar - Ursula K. Le Guin

Tehanu konusu gereği biraz ağır ilerliyordu. Öteki Rüzgar'sa, sanırım Yerdeniz'de yeni bir çağın şafağını (dört kitap sonra beklentim bu yönde oldu) konu edindiğinden ilgimi daha çok çekmiş olsa gerek, kitap daha hızlı ilerliyormuş gibi geliyor.

@Fırtınakıran: Uğutulu Tepeler demek? Adını sıkça karşılaşılan kitaplar listeme ekleyeyim ;D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1489 : 13 Mart 2017, 10:52:46 »
Öteki Rüzgar - Ursula K. Le Guin

Tehanu konusu gereği biraz ağır ilerliyordu. Öteki Rüzgar'sa, sanırım Yerdeniz'de yeni bir çağın şafağını (dört kitap sonra beklentim bu yönde oldu) konu edindiğinden ilgimi daha çok çekmiş olsa gerek, kitap daha hızlı ilerliyormuş gibi geliyor.

@Fırtınakıran: Uğutulu Tepeler demek? Adını sıkça karşılaşılan kitaplar listeme ekleyeyim ;D

1. Beklentiniz oldukça mantıklı :)

2. Hangi kitapla karışıyor adı? Çok merak ettim şimdi. Yanlış okumuşum yahu ;D Büyük rezillik. Doğrudur, adıyla sık karşılaşılan kitaplardan. Ben epey geç okumaya başladım maalesef. Çekincelerim vardı ama hepsi haksız çıktı.

Bu arada Uğultulu Tepeler'de bir tane bile iyi karakter yok gibi görünüyor. Bir grup kötü kişinin birbirinin kuyusunu kazması gibi düşünülebilir. Dehşetle okuyorum :D Bir tane karakter yok ki "vah vah" diyeyim.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1490 : 18 Mart 2017, 18:03:16 »
Aşkın Karanlık Yüzü - Öykü Derlemesi

Aşkın arzulanmayan taraflarını konu edinmiş 14 yazar ve 14 öyküsü. İlk beş öyküyü bitirdim. Aralarından başlangıç öyküsü olan Hülya Bu Ya! en çok hoşuma giden oldu. Diğerleri de fena değil. İlginç çıkış noktaları var. Kötü veya zayıf bulmaktan ziyade, bazı ufak noktalarında kafama takılanlar oldu.

Okumaya devam.

19.03.2017: Bitirmeme beş öykü kaldı. Genel görüşüm, öykülerin bazı aksaklıklar olmasa daha iyi olabilecekleri yönünde. Acaba 14 Şubata yetiştirmek için aceleci mi davranıldı? Kim bilir -_-

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1491 : 20 Mart 2017, 09:56:58 »
Başlama Yeri - Ursula Le Guin

Bugüne dek okuyup da sevmediğim 1 tane Ursula Le Guin kitabı oldu: Aya Tırmanmak ve Diğer Öyküler. Şimdiyse 2 tane olacak gibi görünüyor.

Ursula Le Guin standartlarına göre değerlendirdiğimde, kraliçenin seviyesinin çok altında kalan bir kitap gibi duruyor. Yarıyı geçtim, bakalım sonradan fikrim değişecek mi?

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1492 : 27 Mart 2017, 13:00:41 »
Bir Yeniçeri Masalı - Hamit Çağlar Özdağ

Osmanlı döneminde yaşayan birinin zihnindeyseniz, sizinle, yaşadığı dönemin kendi karakterinin dili ve düşünce yapısıyla muhatap olması okurken eğlendirici. Ana karakter-anlatıcının zihninde olmak ve onun da sizin zihninde olduğunuzun farkındalığıyla davranması hoşuma gitti. Bize taktığı ad da, tam da bir okura yaraşır cinsten :D

Anlatım tarzının sıkmasına dair çekincelerim olsa da, yoldaşı olduğum karakterin mizacı buna engel olacağa benzer. Son karar, kitap bitiminde verilecek.

28.03.2017 Edit: 3. kısma yeni geçtim. Anlatıcı kahramanımız endişelendiğim gibi beni sıkmadı. Ama ne onun ne de benim beklediğim ahlaki ikilemlerde kalması, romanı farklı bir havaya büründürdü. Ortaya attığı ahlaki ikilemi, ana karakter için değerlendirsem başka, kendi bakış açımdan değerlendirsem başka yorumlara kapı aralıyor. Ne ana karakter için ne de benim için olaylar beklenmedik gelişti. Tabii 2. kısmın sonu ana karakterin kişiliğine uygun düşse de benim için hala kafa kurcalayıcı. 3. kısma başlamalı.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1493 : 29 Mart 2017, 15:58:32 »
Gözetleme Listesi - Kolektif

Kitabın aslı 32 öykü, ama Delidolu ailesi 19 öyküyle kitabı bizlerle buluşturdu. Neden? Bizzat editöründen öğrendiğime göre, bu 19 öykü en iyileriymiş. Geri kalanlardan bir kısmı kitabın konsepti olan "gözetleme" ile ilgili değilmiş. Hikayalerin büyük kısmı çeşitli dergi ya da kitaplardan alınma. Delidolu da bir editörlük daha yapıp konsept ile ilgili olmayanlarla kitabın kalitesinin epey gölgesinde kalanları elemiş. Böylece elde 19 öykü kalmış.

Kitabın asıl yayıncısının haberi var ve hemfikir olmuşlar.

Gelelim kitaba.

İlk öyküler başımı döndürdü. Hele bir tanesi var ki çok iyi bir Black Mirror bölümü olurdu. O öyküyü bitirdiğimde son sahnesi tüm çıplaklığıyla birkaç gün gözümün önüne geldi durdu. Çok basit bir sahneydi, ama öyle gerçekti ki... Facebook ile ilgili olunca da canlandırmak hiç zor olmuyor.

Ortalara doğru öyküler klişeleşti. İlk öykülerin gölgesinde kaldılar.

Sonlardayım. Sonlara doğru tempo yeniden yükseldi. Öyküler yeniden merak uyandırıcı bir hal aldı.

Bir distopya derlemesi bu kitap. Ama daha da önemlisi, hayatın içinden, gözetlendiğimizin farkında bile olmayışımızın, olsak bile umursamayışımızın derlemesi :)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #1494 : 29 Mart 2017, 19:45:09 »
C.D Rose'un derlediği "Olamayanlar - Edebiyat Tarihinden Büyük Başarısızlık Öyküleri"ni okuyorum. Büyük insanların başarı hikâyeleri her zaman ilgi çekici olmuştur, ama yazdıklarını bir şekilde okura ulaştıramayan onca yazarın 'başarısızlık hikâyesi'ni böyle keyifle okuyacağımı hiç düşünmemiştim.

Asla gün yüzüne çıkmayacak olan, keşfedilmişten daha değerli geliyor bana. Sanırım biraz da o yüzden, büyük bir merakla ve biraz da hüzünle okuyorum bu kitabı. Öneririm.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1495 : 01 Nisan 2017, 21:30:40 »
Kutu Adam- Kobo Abe

Hideo Kojima'nın favori romanları olduğunu duyunca ve uzun zamandır bir yerden Japon Edebiyatına girmek istediğim için başladım kitaba. Biraz da MGS'de ki kutu esprisi acaba bu kitaptan mı gelme diye merak ettiğimde.

Kitap kendi içinde toplumdaki normalleşmiş ve günlük hayattaki dilenciler ve serseriler gibi dışlanmış absürd bir grubu anlatıyor. O gruba katılanların nasıl katıldığı ve neden katıldığıda kendi içinde ilginç bir durum. Hatta postmodern bir durum da denilebilir. Ve bu postmodernizm kitabın anlatımına da etki etmiş ki anormal ve yer yer anlaşılması güçleşen bir kurguya sahip kitap. Kitaptaki insanların durumunu da düşünürsek oldukça uygun bir anlatım bu. Kitap şimdilik ilginç gidiyor. Ama henüz etkileyici olduğunu söyleyemem.
Hayatta yapılabilecek en ilginç şey ''ben hayali bir adamım'' diyebilmektir.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1496 : 17 Nisan 2017, 12:45:28 »
Epileptik (Grafik Roman) - David B.

Hasta yakınıysanız ve odada ikiniz varsa, fark etmeseniz de varlığını hissettiğiniz üçüncü bir kişi daha vardır; hastalık.

Yazar-Çizer David B. (tam adı Pierre-François "David" Beauchard) abisinin epilepsi hastalığına çare aramakla başlayıp ailenin huzur arayışına dönüşen yıllarını konu ediniyor. Hastalıkla yaşamak denince akla sadece hastalığı geçiren gelmesin. Hastalığın sosyal hayata etkileri sebebiyle yakın çevrede ondan etkileniyor. Hastalığın görülmeyen bir ejderha olarak resmedilmesi boşuna değil. Görsel dili, karakterlerin yaşadıkları hissiyatları ve düşünceleri yansıtmakta başarılı.

Cenaze Evi Şenlik Evi, Maus ve Persepolis gibi otobiyografik özellikler taşıyan grafik romanları beğenenlerin dikkatini çekecektir. Tabii o ikisindeki gibi tarihi olaylar karşısında yaşanan kişisel tecrübelere odaklanılmamış. Dönemsel bilgiler atlanmasa da ailenin tarihi ve yaşadığı süreç ön planda. Bu sebeple, onu Cenaze Evi Şenlik Evi'ne daha çok benzetiyorum.

Ek: Bitti. Grafik roman, 1996-2003 yılları arasında 6 bölüm halinde yayıldığı için olsa gerek bazen aile tarihine veya ailenin geçici olarak katıldığı akımlar hakkında fazla bilgiye boğabiliyor. Yıllara ve bölümlere ayrılmış tek bir kitapla karşılaşınca anlatımda şişkinlikler oluşmuş fikri oluşturuyor.

David B. nin anlatım tercihlerinin sebebini kendi yine kendi geçmişini anlatırken öğreniliyor. Hayatı ve sanatında derin izler bırakan dönemleri, yine aynı dönemleri o sanatı kullanarak açıklaması hoş olmuş. Abisinin epilepsisinin aileyi etkilemesini anlatırken bir bakıma "Ben nasıl ben oldum."u anlatmış. Yazarın rahatsız edici tarzının ve hatta neden çizgi roman sanatçısı olduğunu adım adım anlatılıyor. Hikayenin sonunun da buraya bağlanması gayet normal. Ailesinin tecrübelerinden, insanları şifa ve huzur vadeden topluluklara neyin çektiği ve onların iç yüzü gayet güzel anlatılıyor.

Küçük bir düzeltmede bulunayım: Epileptik'i Cenaze Evi Şenlik Evi'ne benzetiyorum ama aslında yazılma-çizilmeye ve yayınlanma olarak Epileptik daha önceye dayanıyor.

2014'te animasyon film projesi duyurulmuş. Teaser bile yayınlanmış ama ondan sonra ses seda çıkmamış. Konu ve tarz olarak Persepolis gibi kolayca uyarlanabileceğini sanmıyorum.

Herkese tavsiye edilecek türden değil. Hayır, kötü olduğu için değil. Yani otobiyografik özelliği taşıyan kendini arayış hikayeleri ilginizi çekiyorsa, çizgi romancılığın anlatım dili açısından bunun gayet güzel sunuyor.

« Yanıtla #1497 : 17 Nisan 2017, 19:30:38 »
Hayvanlar Çiftliği- George Orwell

Hayvanlar Çiftliği- İnsan zulmünden bıkan Beylik Çiftliği hayvanlarının devrim yaparak çiftligi ele geçirip hayvanların en zekileri olan domuzların liderliğinde sosyalist bir yönetime geçmelerini ve ardından yaşanan olayları anlatan bir başyapıt.

Kitap yayınlanma tarihi itibariyle Stalin'in Sovyet Rusyasına ağır bir eleştiri olmasına rağmen bence günümüze de ışık tutan bir eser.
Işık altında, Kurtuluşum ve yeniden doğuş umudum adına...

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1498 : 17 Nisan 2017, 23:19:30 »

Kitap yayınlanma tarihi itibariyle Stalin'in Sovyet Rusyasına ağır bir eleştiri olmasına rağmen bence günümüze de ışık tutan bir eser.

Size, George Saunders'ın "Phil'in Dehşet Verici Kısa Saltanatı" adlı kitabını önereyim o vakit. Fırtınakıran tasdikli. :)
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

« Yanıtla #1499 : 18 Nisan 2017, 03:08:15 »

Size, George Saunders'ın "Phil'in Dehşet Verici Kısa Saltanatı" adlı kitabını önereyim o vakit. Fırtınakıran tasdikli. :)

Teşekkür ederim! Okuyacağım. :)
Işık altında, Kurtuluşum ve yeniden doğuş umudum adına...