Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Regen

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Şu anda hangi kitabı okuyorsunuz ? ve "Eleştirmenin Not Defteri"
« Yanıtla #855 : 20 Temmuz 2011, 16:03:08 »
1000 Ork-R.A.Salvatore

Henüz yeni başladım,50 sayfa okudum.En azından hızlı başladığını söyleyebilirim.

Secret Cake

« Yanıtla #856 : 27 Temmuz 2011, 13:53:28 »
Kayıp Sembol - Dan Brown
 Her zamanki gibi, artık klasikleşen bir Dan Brown yazım tekniği, karakterleri ve olayları. Kitapta büyük bir emek olduğu besbelli

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #857 : 27 Temmuz 2011, 14:08:56 »
7. Oğul - Orson Scott Card

Fantastik kurgu. Alvi Maker Serisi 1. Kitap. Gayet hoş ve yine tamamen orijinal bir kurgu. Çok sevdim.

Çevrimdışı Rainmaker

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #858 : 27 Temmuz 2011, 22:19:34 »
George Orwell - 1984

Distopik bir zamanda, totaliter rejim, otokontrol, sistematik beyin yıkama ve salt yönetilen bir kalabalıktan ibaret insanoğlu.

Okumakta geç bile kalmışım diyorum.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #859 : 14 Ağustos 2011, 13:36:54 »
Ateş ve Kılıç - Henryk Sienkiewicz

Spoiler: Göster
Doğu Avrupa’daki Polonya Litvanya hakimiyeti 1947’ye kadar devam etti; fakat o yıl her şey değişti. Ukrayna’da Bogdan Smielnicki ile komşuları arasındaki anlaşmazlık barut fıçısının fitilini tutuşturdu ve tüm Kazakların soylulara karşı ayaklandıkları bir yangına dönüştü. Doğudan gelen Tatar birliklerinin de kendilerine katılmasıyla Ukrayna bir kan gölüne döndü. Uzun süre bastırılmış Kazak köylülerinin kini; yağmalarla, katliamlarla, tecavüzlerle gün yüzüne çıkıyordu.

Dük Yarema’nın ordusunun hafif süvari birliğinde görevli bir subay olan Jan Kretuski Prenses Helen’e aşık olur. Fakat kız Kazaklar tarafından kaçırılır. Kretuski ve arkadaşları bundan sonra yalnızca Polonya için değil, aynı zamanda onun kaybolmuşluğunun, aşağılanmışlığının simgesi güzel Prensesi bulmak için de savaşacaklardır.

Yenilmez kahramanlar, harikulade düellolar, bitmeyen dostluklar ve yiğitçe ölümlerle bezenmiş bir başyapıt..

Nobel Ödüllü bu yazarın kesinlikle okunması gerektiğini düşündüğüm romanı. Şu an yarıladım ve okuduğum çoğu romanı solladığını söyleyebilirim.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #860 : 15 Ağustos 2011, 11:29:54 »
*Joey Goebel - Vİncent Spinetti'nin Tuhaf Kariyeri

Spoiler->
Bunu sana söyleyen kişi ben olduğum için üzgünüm ama sen hiçbir zaman mutlu olmayacaksın... Dünyayı asla kurtaramayacaksın... Gerçek aşkı asla bulamayacaksın... Gündüzlerin uzun ve eğlencesiz olacak. Gecelerinse yalnızlıktan ibaret… Olur da mutluluğu andıran bir duygu hissedersen, kesinlikle sonuna kadar yaşa... Çünkü sürmesine izin vermeyeceğiz...

Şu paragrafı okuduktan sonra gittim kitabı satın aldım. Yarıladım sayılır ve efsane bir roman olduğunu düşünüyorum. Bana büyük bir iyilik yaptın.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #861 : 15 Ağustos 2011, 15:53:08 »
Zar Adam'ın ilk 300 sayfasını geçmeye çalışıyorum,arakadaşlar ondan sonra sürükleyici diyolar ama ben pek inanmıyorum.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı katie_lynn

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
    • TheShadow101-Profilim
« Yanıtla #862 : 15 Ağustos 2011, 21:08:53 »
şuan ben gölgelerin efendisi serisini okuyorum, gerçekten çok güzel bir seri :D
"The Sun That Unlocks The Heaven, The Moon That Eclipse The Night"
<3 Black Sun & White Moon <3

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #863 : 23 Ağustos 2011, 15:47:38 »
Neil Gaiman'ın Amerikan Tanrıları'na başladım. Ya yazarın tarzından kaynaklı bir sorun var ya da çeviriden, şu an tam olarak emin olamıyorum. Ama diyaloglar çok kopuk. Eminim biraz okuduktan sonra alışıyordur insan ama şu an çok garip geliyor.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #864 : 23 Ağustos 2011, 18:28:46 »
Yüzüklerin Efendisi - İki Kule'yi okuyorum. Hobbit'teki anlatım tarzıyla Yüzüklerin Efendisi'ndeki anlatım tarzı oldukça farklı. Hobbit'te olaya daha yakın bir anlatım varken Yüzüklerin Efendisi'nde tam bir destan havası var.

İlk kitabın ilk 100 sayfası çok sıkıcıydı, zorlanmadım desem yalan olur. Ama İki Kule'de direk olayın içinden başladığımız için gayet güzel gidiyor.

Kitapları okuyunca anlıyorsunuz ki; filmler kitapların yanında inanılmaz derecede sığ kalıyor. Ve Yüzüklerin Efendisi okuduğum için artık kendimi tam anlamıyla fantastik okuyor hissediyorum.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #865 : 05 Eylül 2011, 01:01:34 »
Kraliçe Loana'nın Gizemli Alevi - Umberto Eco

İtalyan ve 50-60 yaş aralığında iseniz maksimum keyfi alarak okuyabileceğiniz bir kitap. Ama iki koşuldan en az birini sağlamıyorsanız o zaman zor kitap. Bir de okurken bilgisayar başında olmakta ya da hiç olmazsa el altında not defteri bulundurmakta fayda var zira dipnotlar biraz yetersiz kalıyor bence.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı vangoghspoison

• **
  • 79
  • Rom: 2
  • I'm everything. My spirit talks.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #866 : 05 Eylül 2011, 04:16:08 »
Drakula Ölümsüz  Ian Holt & Dacre Stoker

Beş yüz küsür sayfalık bir hayal kırıklığıydı benim için. Bir Stoker'ın her zaman iyi eserler oluşturmasının beklenemeyeceğinin canlı kanıtı gibi. Birtakım kült eserlerin üzerine işlenenler her zaman tutmuyor. Kitap içerisinde piyasa kaygısı taşıyan anlatımlar görmemin dışında, ciddi bir üslup sorunu vardı ilk kitaba göre. Bu kitabı, bir Stoker olduğundan mütevellit, orjinal kitabın devamı diye yayımlama hakkına sahip olan Dacre Stoker adına üzüldüm. Zira alacağı eleştirilerin objektif olmadığına inanıyorum.

Okumayanlar için aşağıdaki kısım ağır spoiler olabilir: ^^
 Van Hellsing'in vampir yapılması beni aşırı güldürdü ve üzdü. Drakula, bir kötülük efsanesi tutkulu aşık bir adam, bir tek Edward gibi parlamadığı kaldı. Mina'nın çocuğu olan Quincey, bir vampirin yani Drakula'nın çocuğu oldu. Vampirlerin çocukları olmaz ki... Bu şekilde değil en azından. Cinsel ilişkiyle değil, daha farklı olur. Sonuç olarak da hikayedeki herkes bir bir öldü, hikaye bitsin diye. Son adam da Titanic'e bindi. Romanın son cümlesinde, gece saat 5 suları, daha doğrusu sabah beş suları, kahkahalar atmaya başladım ve hafif bir küfür savurdum. Rezilsin Stoker. Bram dedenin kemikleri sızlıyordur.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #867 : 12 Eylül 2011, 12:11:00 »
Amerikan Tanrıları nihayet bitti. Neil Gaiman güzel bir hikayeyi, garip bir kurguyla ve sıradışı olmaya uğraşan bir üslupla berbat etmiş. Ben hala suçu çeviriye atmak istiyorum, ama eğer ortaya çıkan sonuç bu idiyse, Neil Gaiman'ın okuduğum ilk ve son kitabı olması muhtemel.

Şimdi nihayet, Gedik Savaşları Efsanesi 1 - Büyücü Çırak'a başlamış bulunuyorum. Henüz bir fikir beyan etmek için çok erken, ama güzel başladı =)

Çevrimdışı Belirsiz

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #868 : 12 Eylül 2011, 19:33:23 »
Okçuların Efendisi - Conn Iggulden

Cengizhan'ın Moğol kabilelerini birleştirip nasıl karşı konulmaz bir orduya dönüştürdüğünü ve o orduyla Çin krallıklarını (o zamanlar 2-3 tane bölünmüş krallık var, birleşik bir Çin yok) fethini ve onları nasıl süründürdüğünü anlatıyor.

Başları biraz sıkıcı gibi çünkü savaş hazırlıkları ve casusluklarla geçiyor ama sonra orduyu toplayıp bir bir önüne çıkan Çin şehirlerini indiriyor ve gayet sürükleyici, sanki İmparator'un şehrine geldiği zaman oradaymışım gibi hissettim. O atmosferi size her ayrıntısıyla aktarıyor, hele savaş bölümlerini gözümü kırpmadan okudum. Tek kelimeyle muhteşem bir kitap, yeni bitirdim.

Aslında "Okçuların Efendisi" serinin 2. kitabı, 1.'si "Ovaların Kurdu" onda da daha öncesini yani Moğol kabilelerini birleştirmeye çalışırken verdiği mücadeleyi anlatıyormuş, onu okumadım ama en kısa zamanda okuyacağım, tersten gitmiş oldum ama olsun :)
Gece ne kadar karanlıksa,
Yıldızlar o kadar parlaktır...
[/b]

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #869 : 13 Eylül 2011, 15:42:33 »
Arthur Schnizlerin hikayelerinden seçmeler, bu kadar güzel öykü yazılabileceğini bilmezdim herkese tavsiye ederim.