Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiri
« Yanıtla #1005 : 09 Ağustos 2012, 19:14:12 »
Hançer Yolu - Zaman Çarkı 8. kitap

Yok arkadaş yok. Bundan sonraki Zaman Çarkı kitaplarını kitap listemin sonuna koyacağım. Şimdi bu kitaptan sonra diğer romanlardan nasıl zevk alacağım diye düşünüyorum. Saat 12 de biraz okuyayım diye başına geçtim, saat kaç olmuş hala devam.

Robert usta büyüksün.

-kıskançlıktan öldü-

Bu arada ben İlkbahar Şafağı Ejderhaları'nı okuyorum, şu an kaldığım yer biraz sıkıcı. Ancak ileride güzelleşecek eminim. Daha sonra direk Efsaneler Üçlemesi'ne geçeceğim. Ya da geçmeyip, önce Hayalet Tugay'ı bitireceğim. Belli olmaz :)

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1006 : 09 Ağustos 2012, 20:48:33 »
Gece yarısı 04:05 gibi Fistandantilus, Yeniden Doğuş'u bitirdim, bu gün Kara Dalamar'a başladım fakat pek içine giremedim kitabın, sıkılmadan bitirebilirsem iki-üç gün içerisinde Vinas Solamnus'a başlamayı düşünüyorum. Ejderha Mızrağı Tarihi setim sağ olsun!
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1007 : 10 Ağustos 2012, 11:55:08 »
Dün Dresden Dosyaları - Fırtına Büyücüsü'nü bitirdim. Harry Blackstone Coperfield Dresden mükemmel bir roman başkarakteri. Sivri dilli, savruk, alaycı ama içten içe samimi ve güçlü bir karakter. Uzun zamandır bu kadar öne çıkan ve kendini sevdiren bir başkarakter okumamıştım.

Romanın günümüz dünyasında geçiyor olması ve büyünün bu dünyada hiç sırıtmıyor olması yazarın kabiliyetinden kaynaklanıyor olsa gerek. Üstelik "Supernatural" gibi ahmak bir kurgusu olmadığı için zerre can sıkmıyor. Uzun uzun tasvirler yerine, çok akıllıca tahlillerle ilerleyen kitap, kendini okutmayı gerçekten biliyor.

Tabii kitap bittiği gibi Kurtadamlar'a da başladım. Şu an çok başındayım ama yine beni bekleyen şeyin müthiş bir kurgu ve artık arkadaş gibi gördüğüm Harry Dresden olduğunu bildiğim için rahatım. =)
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1008 : 10 Ağustos 2012, 14:41:12 »
İlkbahar Şafağı Ejderhaları dün gece 3 sularında bitti. Öyle bir kitaptı ki, bazı yerlerde gülmekten okuyamadım, bazı yerlerde ciddi ciddi ağladım. Sonunu beğendiğimi söyleyemem yalnız. Herhangi bir örnek de veremem sonu şöyle olsaydı daha iyi olur diye, fakat beğenmedim. Yine de Kış Gecesi Ejderhaları'na göre oldukça iyiydi. Güz Alacakaranlığı Ejderhaları ile kıyas yapamam, ikisi de eşit derecede güzeldi çünkü.

Çevrimdışı BuzSakal

• *
  • 30
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Biraz Yazalım Blog
« Yanıtla #1009 : 10 Ağustos 2012, 15:30:08 »
Hayalet Tugay'ı okuyorum. Yarıladım. İlk kitapta John Perry'nin anlatımından çok etkilenip oldukça eğlenmiştim. Bu kitapta bence ilki kadar sürükleyici.
Altın Parlaktır, Elfler Kaypaktır...

birazyazalim.blogspot.com
geocachingmaceralari.blogspot.com

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1010 : 10 Ağustos 2012, 15:45:01 »
Hayalet Tugay'ı merak etmeye başladım, Kralkatili Güncesi'ne başlayabilirsem hemen ardından onu okumayı düşünüyorum. Şu an Kara Dalamar'ı bıraktım, çok sıkıcıydı, bilmiyorum. Belkide arka arkaya 2-3 EM kitabı okuduğum için öyle geldi bana, Weis&Hickman ikilisinin kitaplarını severek okuyorum. Başka yazarlar işin işine girince, ön yargım olmamasına rağmen, çok az zevk alıyorum. Richard A. Knaak gibi bir yazarın kaleminden çıkan, efsane olmasına rağmen, epik bir anlatımı olmayan Huma Destanı'nı diğerlerinden çok sevmiştim. Kang'ın Alayı hakkında çok olumlu tepkiler duydum, piyasada bulabilirsem almayı düşünüyorum. Weis&Perrin'in kaleminden çıkan bu ikilemeyi.

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1011 : 10 Ağustos 2012, 23:18:20 »
Büyücü Usta'ya başlamış bulunmaktayım. Tıpkı Kvothe'nin büyüme hikayesini izlediğimiz gibi, burada da kesinlikle Pug'ın büyümesini izliyoruz. Bundan mıdır bilinmez, kitap bana aşırı derecede sürükleyici geldi. Başına geçiyorum, sanki 1-2 dakika geçmiş gibi oluyor, bir bakıyorum 30-40 sayfa okumuşum. Süper bir şey bu. Bu hissi Kralkatili Güncesi'nde fazlasıyla yaşamıştım bir tek ^^

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1012 : 18 Ağustos 2012, 23:23:51 »
Zaman Çarkı 9.kitap / Kışın Yüreği

Son 100 sayfaya girdim sayılır ve daha şimdiden en sevdiğim Çark kitaplarından biri oldu. Kendimi tutamıyorum, okumadan duramıyorum, kitabı elime almadan beş dakika bakamıyorum. Bir güzel yanı da yazarın bu ciltte Nyneave ve Egwene gibi karakterlere biraz daha az yer vermesi. En sevdiğim karakter olmasına rağmen Rand de çok yok ama olduğu bölümler ağızda güzel bir tat bırakıyor.

Ve korkuyorum. Çünkü Jordan ustanın yazdığı kitapların sonlarına geldim. Umarım Sanderson Jordan'a yakın bir iş çıkarmıştır -yorumlara bakılırsa çıkarmış da- yoksa üzülürüm harcanan bu esere.

Ayrıca bu cildi okurken yaptığım hatanın farkına vardım; Not. Not tutmamanın hüsranı içindeyim. Seriye o kadar çok karakter dahil oldu ki bazı yerlerde ipin ucunu kaçırıyor, konuyu takip edemiyorum. Ayrıca daha önceki kitaplarında yarım kalmış olaylar da lanse edilmeye başlandı; halbuki ben önemli değildir diye çok dikkat etmemiştim o bölümlere. Bu yüzden bu kitaptan sonra seriye baştan başlayıp son kitaba kadar bir ay gibi bir sürede seriyi bitirmeyi planlıyorum -ama kesin değil. Malum tuğla gibi kitaplar insanın gözünü korkutuyor. O yüzden seriye yeni başlayacaklara tavsiye. Kesinlikle ama kesinlikle not tutun. Her karakteri, her olayı en azından bir kaç satır özetleyecek şekilde kaydedin bir deftere, ya da bilgisayarınıza. Bu öneri bana yapılmıştı ama ben "hafızam kuvvetli benim yeaaa" gibi trollist bir ifade ile görmezden gelmiştim. Siz siz olun not tutun.

Birinci işaret balıkçıl, yolunu belirlemek için.
İkinci işaret de balıkçıl, gerçek olduğunu göstermek için.
Birinci işaret ejder, kaybedileni hatırlamak için.
İkinci işaret de ejder, ödemesi gereken bedel için.
Kanı döküldüğünde iki kez şafak söker.
Bir kere yas için, bir kere doğum için.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı nursah41

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1013 : 19 Ağustos 2012, 00:11:44 »
Ben bu aralar Carlos Ruiz Zafon'un Rüzgarın Gölgesini okuyorum.Bu kitabın çoğu yorumunda fazla detay var,sıkıyor diyorlar.Ama aslında bakarsanız onlar detay değil gerkli olan bilgiler.Yazar tek tek boşlukları doldurmaya çalışmış.O gizemli havası zaten elimden bırakmama engel oluyor.Bu yazarın diğer bir kitabı Meleğin Oyunu'da bu derece güzeldi...

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1014 : 19 Ağustos 2012, 00:18:19 »
Vincent Spinetti'nin Tuhaf Kariyeri - Joel Goebel...

Tek kelimeyle, iyi!
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1015 : 19 Ağustos 2012, 00:38:17 »
 Bayramdan hemen sonra J. R. R. Tolkien(Mekanı Cennet Olsun) efendinin kutsal kitabı olarak lanse edilen Silmarillion kitabına başlamayı düşünüyorum aslına bakarsanız düşünmekten daha çok bir an önce başlamak istiyorum.
Not: Kitap için yapılan yorumlara baktığımda kitabın içerik bakımından çok ağır olduğu ve tolkienin diğer kitapları gibi anlaşılır olmadığı.
Uzun zamandır göz göze geldiğim bir kitaptı ama bir türlü okuma fırsatı bulamıyordum.. demek ki kısmet bu günlereymiş. Umarım kitabı sağa sola fırlatıp da çarpılmam ;D.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1016 : 19 Ağustos 2012, 00:40:40 »
Büyücü Usta'nın 130 küsürlerindeyim, ancak sipariş ettiğim yeni kitaplar için biraz ara vereceğim. Daha sonra okuyacağım.

Ayrıca Büyücü Usta, Çırak'a göre çok daha güzel. Ayrıntılı ve Tsuranuanni dünyasını daha iyi anlayabiliyoruz.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1017 : 19 Ağustos 2012, 00:48:46 »
Bayramdan hemen sonra J. R. R. Tolkien(Mekanı Cennet Olsun) efendinin kutsal kitabı olarak lanse edilen Silmarillion kitabına başlamayı düşünüyorum aslına bakarsanız düşünmekten daha çok bir an önce başlamak istiyorum.
Not: Kitap için yapılan yorumlara baktığımda kitabın içerik bakımından çok ağır olduğu ve tolkienin diğer kitapları gibi anlaşılır olmadığı.
Uzun zamandır göz göze geldiğim bir kitaptı ama bir türlü okuma fırsatı bulamıyordum.. demek ki kısmet bu günlereymiş. Umarım kitabı sağa sola fırlatıp da çarpılmam ;D.

Anlaşılırlık konusunda haklısınız. Hatırlıyorum da, kitabın yaklaşık 50 sayfasını sadece okumuştum, o kadar. Türkçe yan yana gelmiş kelimeler ve benim de o kelimeleri algılayacak gözlerim vardı. Fakat beynim bu kelimeleri bir araya getirip de bir anlam çıkaramıyordu.

Fakat "yaratım" kısmı bitip de dile iyice aşina olunca tadından yenmeyen bir kitap -Tolkien'in en sevdiğim kitabı- oluyor. Aslında tekrar okuyunca "yaratım" kısmı bana daha çekici geldi. Daha özgün, daha hayali, daha zekice. Sadece başlarda "N'oluyoruz" nidalarına sebep olduğu için itici görünüyor.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

• 722
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1018 : 19 Ağustos 2012, 02:18:12 »
Kitaplığımın bir köşesinde unutulmaya yüz tutmuş bir kitabı okuyorum, yani kendi kitaplığıma göre unutulmaya yüz tutmuş, çok gerilerde kalmış, ''beni oku, beni oku!'' diye bağıran bir kitap. Her ne kadar Anne Rice'ın dışındaki vampir türleri ile uğraşan yazarları beğenmesem bile bunu beğendim, baktığımızda gözümüze bir vampir ordusunun içinde barındığı bir kitap gibi geliyor, fakat vampirler yok! -Evet, evet var fakat öyle fazla abartılı değil. Paranormal'i okumaktayım, Uluslararası Tecrit Ajansı için çalışan bir kızın başından geçen olayları anlatıyor kitap, paranormal yaratıkları kovalıyor, yakalıyor. Hatta kitabın ilk sayfalarında yolu İstanbul'a düşüyor bu arkadaşın. Türklerle ilgili güzel şeyler yazıyor merak etmeyin. Kitapta beni sinir eden en büyük şey yine, iki erkek arasında kalan genç kız modeli oldu, nedir bunlardan çektiğimiz diye söylendim. Çerez bir kitap olarak bakıyordum fakat ilk kez böyle bir tarz okuduğum için (Anne Rice dışında) biraz zorlandım diyebilirim.

Sonuç olarak okudum bitti ve kitaplığımdan bir kitap daha eksilmiş oldu, devamı çıkmış ama almayı düşünmüyorum sanırım. Bu tarzı beğenen arkadaşlar varsa okumalarını öneririm, biraz sıkılabilirler. Okumazsanız da pişman olmazsınız, daha iyi kitaplar okunabilir.

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1019 : 21 Ağustos 2012, 14:34:17 »
Ben bu aralar Carlos Ruiz Zafon'un Rüzgarın Gölgesini okuyorum.Bu kitabın çoğu yorumunda fazla detay var,sıkıyor diyorlar.Ama aslında bakarsanız onlar detay değil gerkli olan bilgiler.Yazar tek tek boşlukları doldurmaya çalışmış.O gizemli havası zaten elimden bırakmama engel oluyor.Bu yazarın diğer bir kitabı Meleğin Oyunu'da bu derece güzeldi...

Şu güzelim kitap için çok fazla detay var sıkıyor diyebilen bir okuyucu benim gözümde cidden sığ bir insandır. Ben aşk ve polisiyeden başka okumam, okuyamam ve hatta resimsiz kitap sıkıyor beni diyerek yorumuna devam etmesi gerekirmiş.

Neyse, Zafon ülkemizde pek tanınmasa da yurtdışında hak ettiği ilgiyi gören yetenekli bir yazar. Rüzgarın Gölgesi bir harikaydı, Meleğin Oyunu ise Rüzgarın Gölgesi'ne devam niteliğinde yazdığı ikinci kitabı, ilk kitap kadar etkileyici olmasa da okurken kesinlikle sıkılmadığımı hatırlıyorum.
Spoiler: Göster