Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiri
« Yanıtla #1095 : 07 Aralık 2012, 13:16:36 »
Dune Mesihi - Frank Herbert.

İlk kitabı bitirdikten sonra üç gibi [*]ehehe[/*] çok mütevazi bir sayıda kitaba başladım ancak hiçbirini devam ettiremedim. Ben de dedim ki "dune mesihini okumadan içim rahat olmayacak" ve başladım.

Yalnızca kırk sayfa okumama rağmen güzel gidiyor. O entrikalar, oyunlar, planlar vs. çok sağlam her zamanki gibi.

Neyse, bekleyip göreceğiz.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1096 : 07 Aralık 2012, 14:32:43 »
Camdan Mezbahalar - İzzet Yasar bitti. Fabisad üyelerinin tavsiyesiyle almıştım, iyi de yapmışım. Doğaüstü korku ve gerilim temalı öyküler, hele bu yaz ilk kez gittiğim Kaş ve civarını da mekan tutunca büyük keyif verdi.

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
  • Rom: 4
  • "Zira yürümeye değer bir yolum var!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1097 : 07 Aralık 2012, 16:20:30 »
Mustafa ÇEVİK - Hükümdar

Son 10 sayfam . :) Her ne kadar yazar olayları ikinci planda tutmuş olsa da bence çok güzel. :)
Hayalince oku. Hayalinle yaz.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1098 : 07 Aralık 2012, 18:09:04 »
Dean Koontz-Gecenin Sesi

Gayet iyi giden ve akıcı bir kitapken trenden sonraki sahnelerde "n'ooluyoruzz nasıl hemen girdik lak diye aksiyona" tepkisi vermedim değil. Vakit geçirmelik, hoş bir kitap.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1099 : 07 Aralık 2012, 18:20:24 »
Mary Shelley - Frankenstein

Şu anlık kitabın başındaki mektupları okuyorum. Mektuplar kitabın içeriğiyle bağlantılı mı? Bilen varsa, cevaplarsa sevinirim.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1100 : 07 Aralık 2012, 18:24:26 »
Mary Shelley - Frankenstein

Şu anlık kitabın başındaki mektupları okuyorum. Mektuplar kitabın içeriğiyle bağlantılı mı? Bilen varsa, cevaplarsa sevinirim.

10 sayfa sonra cevabı alacaksınız.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1101 : 08 Aralık 2012, 21:23:44 »
Resimli Adam - Ray Bradbury

Ortalarındayım ama biraz durgun geldi kitap bana.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1102 : 10 Aralık 2012, 14:29:31 »
Daha önce "Hoz Comics" tarafından başlanan fakat devamı gelmeyen çizgi-seri Wasteland'i Bu sefer "Çizgi Düşler" devralmış. İki cilt halinde basılmış çok güzel bir post-apocalyptic seri. Çok usta senaristler ve tasarımcılar tarafından yaratılmış bir dünya sunuyor. Keyifle okumaktayım ve herkese de tavsiye ederim.

Spoiler: Göster

İnternet sayfası

Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1103 : 10 Aralık 2012, 19:36:52 »
Bir nevi seriye saygı babında başladığım Drizzt'in artık yirmi küsürüncü kitabı olan Gauntlgrym'i okuyorum. Bu kadar kitap boyunca aynı karakteri okuyunca dünyanın en berbat kurgusu olsa bile içinizde hep bir burukluk oluyor. Kitabın kurgusunu ve gidişatını beğenmedim; ama Drizzt artık benim olmayan çocuğum gibi bir şey. Yirmi kitaptır onunlayım, kolay mı?

Ayrıca bu kitap bana feci derecede Tolkien çakması geldi(Bkz:Balrog ve Kadim Cüce Krallığı). Neyse, umarım seriye dahil olan son üçleme olur bu.
Bir de Gri Barrabus diye bir karakter var ki, Artemis Entreri'ye pek bir benzettim. Umarım Salvatore kendi içinde tutarlı bir açıklamayla bu karakterin aslında Artemis Entreri olmasına falan bağlar; yoksa feci derecede çakma bir karakter.(Biraz Artemis okumak da fena olmaz hani)
Edit: Sonu çok sağlamdı ya...
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1104 : 11 Aralık 2012, 14:18:34 »
Zaman Makinesi / H.G.Wells.

Kısa bir kitap zaten Zaman Makinesi, ama ben nedense kısa kitapları çok geç bitiriyorum, kalın kitaplar daha bir cezbedici geliyor bana. (Tabii bunda Zaman Çarkı'nın etkisi su götürmez bir gerçek.) E hal böyle olunca kitabın yarısına anca gelebildim.

Yalnız ilk izlenimlerim şu yönde. Wells'in Zaman Makinesi'yle geleceğe gönderdiği karakterin gitmiş olduğu yıldaki insan yaşamını, dünyanın işleyişini, ırkları en ince ayrıntısına kadar, tüm detaylarıyla birlikte betimleme becerisi muazzam. Altını çizebileceğiniz onlarca etkileyici cümle mevcut kitapta, belki de yüzlerce, okumaya devam ettikçe göreceğim.

Wells zaten bilimkurgu üstadı bir adam ve benim ilk okuduğum Wells kitabı olma özelliği taşıyor Zaman Makinesi. Bakalım kitabı bitirdiğimdeki yorumlarım ne yönde olacak, merak ediyorum finali.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1105 : 11 Aralık 2012, 17:25:06 »
Elaine Cunningham'ın yazdığı Gümüş Gölgeleri  okuyorum. Şarkılar ve Kılıçlar Serisinin üçüncü kitabıdır. 1. kitapta tanışıp maceraya atılan iki ana karakter(Danilo ile Arilyn) vardı 2. kitapta ise bir ana karakterin(Danilo) öbüründen(Arilyn) ayrı girdiği hikayeyi anlatıyordu. Ben ikinci kitabı okurken acaba Arilyn neden olaya karışmadı diye. Kitabı okurken hep meraklanıyor aha şurada karışıyor diyordum fakat olmadı.

Ta ki 3. kitabı okuyuncuya kadar sürdü bu merak. Fakat 3. kitapta 2. kitapta ani ayrılmanın sebebini anlatıyor ve olaydan sonra Arilyn'in yaşadığı başka olayı aynı zamanda anlatıyor. Örnek yaz ortasında Danilo Derinsu'da bir arpçı işiyle uğraşırken Arilyn Tethyr'de bir elçilik vazifesindeydi. Ve 2. kitapta yan karakter olan Lord Hhune'un Tethyr'den Derinsu'ya neden ve nasıl gittiğini anlatıyor. Böyle bir ikililik halinde bulunmasını çok sevdim ve Elaine Cunningham'ı çok başarılı buldum. -Tabi bu kitabı UD hakkında az bilgisi bulunan bir kişi okursa bu kadar memnun olacağını düşünmüyorum.-
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1106 : 22 Aralık 2012, 23:34:50 »
Isaac Asimov - Vakıf

Vakıf, forumda ve diğer insanlardan aldığım yorumlara göre dizinin ilk kitabı olmasının yanı sıra en "sıkıcı" kitabıymış. Okumadan önce ben de ağır bir önyargı yaratan bu yorumların, benim açımdan ne büyük bir kayıp yarattığını biraz önce kavradım.

Daha öncelerde kitabı okumayı hiç düşünmüyordum. Büyük bir ihtimalle kitaplığımda tozlanıp, çok ileri bir tarihte okunmayı bekleyecekti. Ancak beni bundan kurtardığı için babama teşekkür etmeliyim.

Bu kitaba başlamadan önce, Zaman Çarkı'na Dünyanın Gözü ile bir giriş yapmayı düşünüyordum. Ertesi günkü sınavıma çalışırken, babamın masamda kitabı görmesi ve onu geri vermemek üzere alması, ona inat elime aldığım Vakıf ile mutlu sona doğru bir adım atmamı sağladı.

Kitabın içeriğine gelince, çoğu kişi için sıkıcı gelebilir fakat benim için değildi. Okuduğum en akıcı kitaptı. Asimov ne betimlemeleri ile insanı sıkıyor ne de okuma hevesinin kırılmasına neden oluyor. Bölümlerin kısa ve sonuca hemen ulaşması da ayrı bir hoşluk.

Kitaptan önceki yorumların, kitaptaki politikanın aksiyondan daha yoğun olması nedeniyle bu kadar abartıldığını düşünüyorum ama Asimov'un kısacık bölümleri "bunu bitirip, kapatacağım" "hadi bunu da bitireyim" şeklinde etki bırakıp, kitabı hiç kapatamamamı sağladı.

Bölümün başında iki karakterin olayı nasıl gerçekleştirecekleri hakkında planlarını okuyup, bir sonraki bölümde olayın sonuçlarını görmek benim gibi sabırsız biri için gerçekten olağanüstü güzel bir şey.

Isaac Asimov benim bilim-kurgu aşkımı kabartan insan. Ve Vakıf, kesinlikle okunması gereken bir eser.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1107 : 23 Aralık 2012, 07:39:58 »
Birkaç kere okunması gereken bir seri. Yorumunuz için teşekkürler, bunu serinin kendi başlığına da koyar mısınız :)

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1108 : 23 Aralık 2012, 09:20:44 »
Şuan Silmarillion 'Kitabının' başlarındayım. Tolkien'in yazdığı mektubu okumak benim için çok yararlı oldu. Resmen tüm çağlar hakkında bilgi sahibi olmuş oldum. Lakin bende herkes gibi söyleyeyim: Kitap çok ağır başlamadan önce tecrübe edinin. Hatta mitoloji ile alakalı kısa bir kaç metin okursanız anlatım tarzına da uyum sağlarsınız. Kitabın nasıl gittiği hakkında şuan söyleyebileceğim tek şey çok güzel ve değişik olduğudur. İlk defa bir evrenin yaratılışı hakkında bir kitap okuyorum. Destansı bir anlatım tarzı olduğundan başlarda (ki hala başlardayım) tedirgindim ama hikaye hemen sarıyor insanı.

'Zamanı geldiğinde' mutlaka okumanız gereken bir kitap.

Kitabı bitirince kitabın başlığına detaylı bir yorum yazacağıma emin olabilirsiniz :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Godfrey

• *
  • 20
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1109 : 25 Aralık 2012, 10:50:43 »

Şafağa Geçit - Salvatore / Drizzt Efsanesi 10

Yeni başladım şimdilik yorum yapacak kadar okumadım ama Drizzt yine önüne geleni kesip biçip dostlarının yanında yıkılmadan duracaktır.