Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiri
« Yanıtla #1110 : 25 Aralık 2012, 13:29:52 »
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

Kitabı okumuş olanların da bileceği gibi kitap başlı başına bir eleştiri niteliği taşıyor. Fark ettiğim en belirgin şey ise şuan ki zamanla benzerlikleri. Çevremdeki insanlara bakıyorum ve "kitabını okuyacağıma filmini izlerim," tepkisini görüyorum çoğunlukla. Bu kitabı okuyunca da aklıma gelen tek şey, "ya gelecekte böyle olursa?" Kimse olmayacağını söyleyemez. Kitap okumayı seven insanların bile televizyonun etkisinden kurtulamaması gelecekte bu kurgunun gerçekleşebileceğini gösteriyor bence. Kitap gerçekten akıcı ve sadece distopya seven insanların değil, herkesin okuması gereken bir eser.

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1111 : 25 Aralık 2012, 17:29:02 »
Kağıt İnsanlar - Salvador Plascencia

Gerçekten farklı bir kitap okumak isteyenlere göre. Tek solukta okudum diyemeyeceğim ama yine de güzel.
Karakterler kaderlerini yazan yazara başkaldırıyorlar. Kendi istedikleri gibi yaşamaya çalışıyorlar Böyle farklı bir kitap işte. Bir de yazılışı bakımından da farklı: Hikayeyi hem yazar hem de karakterler anlatıyor. BEN, alıp okumasanız bile kitapçıya gidip içine bakın derim.
 Bir de Stephan King'den "SİLAHŞOR" u okuyorum, henüz yeni başladım. Ama güzel gözüküyor. Tüm seriyi(8kitap) okumaya kararlıyım.
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1112 : 03 Ocak 2013, 16:47:08 »
Ucubeler Sirki / Darren Shan

Her ne kadar konu bakımından geri planda kalsa da ve fantastik edebiyat'a giriş açısından önerilen serilerden biri olsa da, kafa dağıtmak için okuyorum bugünlerde. Çerezlik niyetine. İlk kitap olan Ucubeler Sirki'ni bitirdim. Anlatım 1.tekil şahıs ve bilindiği üzere yazarın genç olması nedeniyle de basit biraz. Normal hayatı bir anda tepetaklak oldu Darren'ın. Bakalım diğer kitaplarda neler olacak. Yazarın, serinin ve ana karakterin adının da Darren Shan olması ilginç bir nokta tabii.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1113 : 03 Ocak 2013, 17:47:46 »
Ben Efsane

Adı gibi efsane bir kitap.

Vampirler neden sarımsaktan uzak durur, Haç'tan korkar, aynalardan kaçar gibi sorulara çok mantıklı cevaplar getiren, Vampir mitine yeni bir soluk kazandıran yegane eser benim gözümde.

Tam bir günde, üstelik geçen zamanı fark ettirmeden bitiverdi. Sürükleyiciliğine de diyecek yok. Aynı zamanda Robert Neville karakterinin geçirdiği psikolojik değişiklikler, giderek hissiz bir adama dönüşmesi ve dünyadaki son adam duruşuyla normal zamanda çok eleştireceğimiz, ama o düzende zorunlu olan davranışları da başarıyla aktarılmış.

Şu anda baskısının bulunmaması büyük kayıp. Eğer olsaydı çok güzel tartışma konusu olabilirdi. Çünkü sadece kurgusuyla değil, Robert karakterinin zaman zaman ortaya attığı "gerçekten tek kötü olan vampirler mi?" sorusuyla insanı iyice düşündürüyor da.

Son olarak, Robert Neville'in birkaç yerde Harry Dresden benzeri tutumu tüm o gergin ve aksiyon dolu anların arasında bana kahkaha da attırmadı değil. Özellikle vampire dönüşmüş arkadaşı Cortman'ın her gece birçok vampirle birlikte evinin önüne gelip, "Gel, Neville!" diye onu çağırmasına 5 ay sonunda, "Smokinimi giyip geliyorum!" diye cevap verişi beklemediğim anda kahkaha attırdı.

Filmiyle ciddi ayrılıklara düşse de ikisini de ayrı ayrı çok sevdim. Bana bu kitabı ödünç veren Berre'ye çok teşekkür ediyorum. Övdüğü kadar varmış :).

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1114 : 03 Ocak 2013, 17:59:00 »
Neil Gaiman'a asla yeterince kanım ısınmadı. Topladığı onca övgüye rağmen bir türlü hakettiği düşünülen değeri veremedim adama. Ama şu an elimde "Ara Dünya" isimli kitabını tutuyorum ve büyük keyif alarak okuyorum. Kesinlikle sinemaya uyarlanacaktır zaten, ama herkes okumalı da. Modern bilimkurgunun son zamanlarda okuduğum en iyi örneklerinden birisi.

Gerçi burada övgüyü kim hak ediyor hala tam olarak emin değilim. Gaiman mı, yoksa kitabı beraber yazdığı Michael Reaves mi? :D
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1115 : 03 Ocak 2013, 22:35:47 »
Tekrardan Yüzüklerin Efendisi serisine başladım.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1116 : 04 Ocak 2013, 15:32:22 »
Vampirin Asistanı / Darren Shan

Serinin ikinci kitabı olan Vampirin Asistanı da bitti. Darren Shan'in sıradan hayatı bir anda yok oldu, artık o bir yarı-vampir! Aslında tek bir anın, bir insanın hayatını nasıl etkileyebileceğine çok iyi bir vurgu yaptığını düşünüyorum yazarın. Ucubeler Sirki'ne gitmesi hayatını değiştirdi Darren'in ve yaşamını artık o sirkte Bay Crepsley'nin asistanı olarak devam ettiriyor. İlginç bir sonla noktalandı ikinci kitap. Beklemediğim bir son. Anlatımı arada baysa da, hoş vakit geçiriyorum okurken.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1117 : 04 Ocak 2013, 17:42:32 »
Gauntlgrym'i bitirdim. Değişimler Serisinin devamı sayılır. Çok büyük bir değişim yaşandı.Bazı şeyler dışında güzeldi. Soluksuz okudum-heya çok çabuk bitti.- Son bir maceraya atıldım. Hüzünlendim. Ve galip oldum büyük bir zaiatla. 

Not: Bundan Sonrası Spoiler içerir.

Aradan çok fazla sene geçmiş olması hoş değildi. Neredeyse bir asır geçti.-4. Nesil'de olabilmek için zorla yapılmış ve hoş olmayan bir şeydi-

Pwent'in ayrılmasına çok üzüldüm. Pwent'i bu kadar mı seviyormuşum dedim. En sonunda kol kola ölen o kahraman cücelerin güzel hikayesiydi.  Kristal Parçası ile başlayan Yoldaşlar'dan geriye kimse kalmadı. Drizzt belli başkalarıyla başka maceralara atılacak. RA Salvatore böyle köklü bir değişime gidiyorken keşke Drizzt'i de değiştirseymiş. Yalnız Drizzt pek çekilmeyecek galiba. 

4. Neslin getirilerini ve RA Salvatore'un liç sevdasını gördük. Canavarlar, liç, zombiler, hayaletler nerde o eski ork kesen Drizzt nerede o vatan müdafa eden sakallı cüceler. Bu bakımdan sevmedim. Cadı Kral'ın Vaadi'nden beri liç liç liç. Şahsen beni ama RA Salvatore'u sıkmamış ki devam ediyor.

Ayrıca Cadderly'nin soyuna neler olduğuna dair hiçbir açıklama yapmamış. Öldü mü kaldı mı yazar değil mi insan?

Kışgörmez'e başlamadım. Belki de başlamam. Zaten 4. Nesli 3. Nesil kadar sevmedim. Anlaşılan başkalarıda sevmemiş ki 5. Nesil bir 3. Nesle geri dönüş olacak.

Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1118 : 05 Ocak 2013, 02:44:43 »
Kan Tünelleri / Darren Shan

Serinin üçüncü kitabını da bitirdim. İlk ikisiyle bir kıyaslama yapacak olursam eğer, Kan Tünelleri daha bir iyiydi sanki. Evra, Darren ve Crepsley sirkten ayrıldıktan sonra neler olacak diye düşünürken ortaya vampanezin çıkmasıyla işler sarpa sardı. Darren'in kız arkadaş edinmesi sevindirici ve onunla geçirdiği zamanları okumak da eğlenceliydi. Kitap da yine sürpriz bir şekilde noktalandı. Hoştu ya. Diğer kitaba geçeyim ben.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1119 : 05 Ocak 2013, 18:15:13 »
Vampirler Dağı / Darren Shan

Dördüncü kitap olan Vampirler Dağı'nda yazarın kendini az da olsa geliştirdiğine tanıdık oldum. Karakter ve yer betimlemeleri çok daha anlaşılır ve olması gerektiği gibiydi bu kitapta. 3 ve 4.kitap arasındaki zaman farkı biraz fazla fakat karakterimizde pek bir değişiklik olduğu söylenemez. Ne de olsa o bir yarı-vampir. Darren'in 2 küçük insan ve Crepsley'le Vampirler Dağı'na zorlu tırmanışı ve ardından yaşananlar Darren'in bundan sonraki yaşamının ne kadar çetrefilli geçeceğinin habercisiydi. Vampirler ve vampanezlerin arasındaki farkların ve husumetlerin anlatıldığı bölümde ise adeta bir tarih dersi dinliyormuşum gibi geldi. İyiydi.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1120 : 06 Ocak 2013, 11:42:48 »
Kan Muskaları / Anstorra - Hamit Çağlar Özdağ & Darius Lancelot

Geçenlerde kitabın yazarı Çağlar abi ile Starbucks'ta görüştük kardeşim ve ben. İmzayı kaptım hemen orada. Görüştüğümüzde daha sayfa 199'daydım, sonra buluşmanın da verdiği gaz ile devam ettim ve dün gece bitti kitap.
8 arkadaşın(daha sonra ekleme-çıkarmalar gerçekleşiyor) macerasını anlatan kitap, 3 kitaplık serinin birincisi. Başlarken biraz tereddütlüydüm. Arkadaşım ağır bir kitap olduğunu söylemişti. Ama Çağlar'ın üslubunu çok sevdim diyebilirim. Bu da kitabı benim için akıcı ve güzel bir hale getirdi. Sadece "kitaptaki 'Yolculuk' adlı kısımda Çağlar çok daha iyi kalem oynatabilirdi sanki" diyorum.
Kitabın sonu cidden sürpriz sonlandı. Güzel bir sürpriz oldu bu. Kitap bitince serinin devam kitabı Alametler'i merak etmeden duramıyorsunuz. En yakın zamanda Alametler'i de okuyacağım.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1121 : 06 Ocak 2013, 16:39:41 »
Ölümcül Sınav / Darren Shan

Dördüncü kitabın sonunda, beşinci kitapta Darren'i zorlu bir sınavın beklediğini öğrenmiştik zaten ve öyle de oldu. Heyecan dozu ilk dört kitaba oranla bir hayli fazlaydı Ölümcül Sınav'ın. Ortaya çıkan vampanez söylentileri kitabın sonunda netlik kazandı ve beklenmedik bir final oldu yine. Serinin yazarı Darren Shan, okurlarını yanıltmayı seviyor sanırım. Tam karakterlere ısınmışken o karakterin bilinmedik bir yanını ortaya çıkarıp soğutmakta üstüne yok. Vampir edebiyatına farklı bir soluk getirdiğine tanık oldum ilk beş kitap itibariyle. Bir de şöyle bir durum var; her kitap bir öncekinden daha iyi oluyor. Tıvaylayt okuyacağıma, Darren Shan okurum diyor ve altıncı kitaba geçiyorum.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1122 : 07 Ocak 2013, 17:35:16 »
Vampir Prensi / Darren Shan

Darren'in, Vampirler Dağı'nda geçen 3.ve son macerası da böylelikle bitmiş oldu. Vampirler ve vampanezler arasında sıkı bir çatışma yaşandı kitabın sonlarında. Bu asil yaratıkların aynı zamanda ne kadar da vahşi ve öldürücü olduklarını anladım. Her iki taraf da kendi davaları uğruna birbirlerinin kanını dökmeyi birer onur müsabakasına dönüştürüyorlar. Hah evet, sonunda akıllı bir vampir çıktı ve bu yaşananların, vampir yasalarının ne kadar boş ve gereksiz olduğunu söyledi derken, onun sonu da feci oldu. Darren da son derece ilginç bir şekilde vampirler arasında üst bir seviyeye terfi etti.

Serinin konusu basit gelebilir ilk başlarda fakat okumaya devam ettikçe her yeni kitapta daha iyi bir seviyeye çıktığını görüyoruz. Son yıllardaki aşk ve vampir kelimelerinin yan yana geldiği kitaplardan sıkılanlara bire birdir Darren Shan. Bakalım diğer kitalarda Darren'i neler bekliyor olacak.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1123 : 08 Ocak 2013, 17:36:23 »
Gün Batımı Avcıları / Darren Shan

Kapakta da yazdığı üzere; "Av başlıyor..." Bir kehanet var ortada, vampirlerin kavmi tehlikede. İşte bu yüzdendir ki, bir ekip kurulması şart ve kehanetin gerçekleşmemesi için vampanezlerle savaşılmak zorunda. Larten Crepsley, asistanı Darren Shan ve küçük insan Harkat (kendisinin en sevdiğim karakter olduğunu söylemek isterim) yola çıkıyorlar. Yolculukta yeni karakterlerle de tanışıyoruz ve belki de bu yüzdendir bilmiyorum ama bu kitap diğerlerine oranla biraz daha geri planda kalmış gibi geldi. Öyle aman aman bir aksiyon yoktu, durağan geçti biraz. Ha bir de yazarın küçük insan Harkat'ı betimlerken "Dr. Frankeştayn'ın yarattığı canlıyı andırıyordu." demesi de gözümden kaçmadı.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1124 : 08 Ocak 2013, 17:58:52 »
Semerkant - Amin Maalouf

Kitaba sabah saatlerinde başlamış olmama rağmen neredeyse bitmek üzere olduğunu söyleyebilirim. Oldukça akıcı ve merak uyandıran bir anlatıma sahip olduğundan bir türlü elimden bırakamadım. Ömer Hayyam, Nizamülmülk ve Hasam Sabbah gibi önemli karakterleri kurgulamasının yanı sıra daha önce karşılaştığım fakat bölüm başlıklarında ve konuyla beraber kullanıldığında çok daha anlamlı gelen rubailerin varlığı da ayrı bir tat katmış. Neredeyse bittiğine üzüleceğim.
Spoiler: Göster