Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1260 : 21 Ocak 2014, 22:33:05 »
Prag Mezarlığı - Umberto Eco

Yeni başladım gerçi ama her Eco kitabı gibi bunu da pür dikkatle okuyup gerekli notları alacağım. :D

Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1261 : 04 Şubat 2014, 23:30:55 »
Alışkanlıklar da Değişir - Yannis Ritsos

Ünlü Yunan şair Yannis Ritsos'un, "Alıştırmalar" ve "Aynadaki Duvar" adlı kitaplarında yer alan kısa şiirlerinden seçki ile oluşturulmuş bir kitap "Alışkanlıklar da Değişir".

On üç kısa şiirin olduğu bu derlemede iki adet de uzun şiir yer alıyor. "Pencere" ve "İsmene" adlı bu iki öykümsü şiiri de çok beğendim. Kısalardan ise "Değişmeler", "Gece Treni" ve "Alışkanlıklar da Değişir" şiirlerini sevdim.

Genel bir değerlendirme de yapacak olursam eğer, Ritsos'un şiirleri çok farklı ve güzeldi, bende farklı duyguların uyanmasına sebebiyet verdi. Hemen diğer kitaplarını araştırmaya koyuldum.

Kesinlikle kaleminden daha nice şiirler okuyacağım bu şairin.

"Ağzının ne kadar güzel olduğunu bilseydin,
Görmeyeyim diye gözlerimi öperdin." / Değişmeler adlı şiirden.

Şiirler - Ernesto Che Guevara

Yar Yayınları'nın hazırladığı bu derleme, beş bölümden oluşuyor.

İlk bölümde "Latin Amerika Ulusçuluğu Devrimci Karakterdedir", "Ernesto Che Guevara'nın Yaşamı Bir Adanmışlık Destanıdır", "Che ve Şiir", "Che'nin Yaşamında Hareketli Yıllar", "Aziz Che" ve "O Hep Uzaklara Gitti ve Atından Hiç İnmedi" adlı başlıklar mevcut. Yazıları kaleme alan kişi ise Adnan Özer.

İkinci bölümde Che'nin yazdığı şiirlere yer verilmiş. Böylelikle şairlik yönünü de görmüş oluyoruz.

Üçüncü bölümde Che'nin yaşamı, yıllar baz alınarak kronolojik olarak kısaca anlatılmış.

Dördüncü bölümde Che için yazılmış şiirler mevcut. Birkaçı çeviri bu şiirlerin, bazıları da Türk şairler tarafından yazılmış.

Beşinci ve son bölümde ise "Che'nin Portresi" adlı Jorge Amado'nun yazısını okuyoruz.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1262 : 12 Şubat 2014, 23:30:54 »
Yaşar Kemal - İnce Memed

Gerçekten muhteşem bir şaheser! Bana Türk Edebiyatını sevdirmiştir kendisi. İnce Memed mükemmel bir karakter! dönemin sorunları felsefi bir şekilde öyle güzel bir şekilde anlatılmış ki... Hele eserin aklımdaki Türk Edebiyatı eserlerine özgü ağır ve durgun havasını barındırmayışı beni büyülemiştir! 10 üzerinden 10 puan! Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. :)

Şıpsevdi - Hüseyin Rahmi Gürpınar

Belki bu puan bile fazla. Gulyabani gibi müthiş bir kitabı yazan bir yazar nasıl böyle bir şey yaratır. Bakın konu, eleştiriler, mesajlar cidden güzel lafım yok ama bu kadar durgun ve akmayan bir şekilde anlatmak. Bu üslup Hüseyin Rahmi'ye hiç yakışmamış.

Gulyabani'yi cidden çok sevmiştim çok akıcıydı çünkü. Ama bu eser... Bir süre kitap okumayı bırakacağım. Kafamı toplamam lazım. Eserin ağırlığı, durağanlığı altında ezildim.

Ama şöylede bir ihtimal var var. Kaç aydır elime Fantastik Kurgu eseri değmedi. Sinirlerim gergin haliyle :D O yüzden kitap bana olduğundan daha yavan gelmiş olabilir. Ama kesin olan yargım şu: Yazara yakışmayan bir eser
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1263 : 13 Şubat 2014, 09:53:45 »
R.A Salvatore - Göç / UD / Kara Elf Üçlemesi -III

Sürekli olarak pişmanlıklarını , yapmadıkları ile örtmesi okuyucuyu ciddi anlamda yıpratıyor. Drizzt'in iç buhranlarına gömülmesi normal olarak sinirlerimi gerse de yapacakları ve yapmak istedikleri merakımı çokça cezbetti açıkçası. 

Kara Elf olmanın yalnızlık ve dışlanma olarak yansıtılması bu kitapta daha iyi bir şekilde aktarılıyor.(Okurken aklıma Frankenstein geldi , hatta bir noktaya kadar tıptatıp aynılardı)  İster istemez karşısına gelen iyi niyetli herhangi bir kişinin drowumuzun ebedi dostu olarak devam etmesi durumu bizlere benimsetilmeye çalışılmış.

Bu tür bir yönelim söz konusu olsa da kitabı beğenerek okudum. Montolio karakteri olmasa sanırım serinin bu kitabı vasatın altında olacaktı.

Sonuç olarak Drizzt ile çıktığım bu yola yine onunla devam ediyorum. Büyük bir dünyanın ucuna adım bastığımı hissederekten , Buzyeli Vadisi'ne güzelce bir tırmanıyorum.
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı Tinuviel

• *
  • 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1264 : 15 Şubat 2014, 01:07:58 »
 Fırtına Toplanıyor (Zaman Çarkı 12. cilt) - Brandon Sanderson

Henüz yarısındayım ama güzel ilerliyor. Robert Jordan bu muhteşem eserini tamamlaması için brandon'ı seçerek çok iyi yapmış.

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1265 : 16 Şubat 2014, 21:24:25 »
Dune. (1.kitap)
2 yıldır elimdeydi. Başlayacam başlayacam diyordum. Bir türlü nasip olmamıştı. İlk 50 sayfayı okudum ve neden bu kadar övüldüğünü anladım.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1266 : 21 Şubat 2014, 19:24:28 »
Hayaletin Çırağı (Wardstone Günlükleri - I) // Joseph Delaney

Bir süre önce başlayıp bırakmak zorunda kaldığım Erbuğ Kaya'nın Giddar'ına tekrardan başladım. Kitabı hediye ettiği için İhsan abiye(mit) bir kez daha çok teşekkürler! Kitabı boyutlarından dolayı her gün okula taşıyamadığımdan onu evde, Wardstone Günlükleri serisini de okulda okumaya karar verdim. Normalde çok daha kısa sürede bitebilecekken sadece okulda okuduğum için tam bir haftaya yayıldı kitap. Güzel de oldu bir nevi. Her hafta yeni bir macera yaşayacağım ve olması gerekenden daha uzun süre bu kitapların tadını alacağım. Bugün ilk kitap Hayalet'in Çırağı'nı bitirdim. Hayalet'e en başta ısınamasam da sonradan Tom-Hayalet ikilisini çok sevdiğimi belirtmeliyim. Tom'un çıraklık maceraları da gerilim dolu ve aynı zamanda eğlenceli. Gerçekten severek okuduğum bir kitap oldu. Pazartesi gelse de ikinci kitaba başlasam.

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1267 : 21 Şubat 2014, 19:37:18 »
Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam'ını yeni bitirdim. Modern Türkçe edebiyatın başyapıtlarından olduğu söylenegeliyor. Beni umduğum kadar çarpmadı ancak Bay C. gördüğüm en orijinal karakterlerden birisi. .

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1268 : 11 Mart 2014, 08:54:09 »
George R.R. Martin - Kılıçların Fırtınası, yorum yapmam gerek yok diye düşünüyorum.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1269 : 11 Mart 2014, 12:31:00 »
Dune Mesihi, ilk kitaba göre çok durağan. Paul'un taht üzerindeki mücadelesini, suikast girişimleri, yeni tarz ırkları falan anlatıyor. Şimdilik övülecek bir noktasını bulamadım. Haydi hayırlısı.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1270 : 15 Mart 2014, 12:24:22 »
Vahşi Kartlar, Taht Oyunlarını yeni bitirdim ve ikinci kitabı başka yerde olduğundan G.R.R Martin'den ayrı kalmamak için okuyorum şu anlık. Giriş kısmını kendisi yazdığı belli oluyor. İkinci bölümdeyim ve yazarların yazım tarzlarını anlamak için güzel bir olanak. Aldıktan sonra kurcalarken Martin'in son sözünü okudum. İkinci kitabı çıkarsa son söz için bile alabilirim sanırım. Martin hikayenin nasıl ortaya çıktığını anlatıyor.

« Yanıtla #1271 : 16 Nisan 2014, 15:21:32 »
Şuan okuduğum bir kitap yok ama okuduğum son üç kitap hakkında yorumlarımı yapmak istedim.

Üç kitapta Kerstin Gier'in Yakut Kırmızı, Safir Mavi ve Zümrüt Yeşili kitapları. İki zaman yolcusunun başından geçenleri anlatıyor.

Yakut Kırmızı serinin ilk kitabı. Oldukça akıcı bir üsluba sahip ve hikaye sizi çekiyor. 16 yaşındaki bir kızın bir günde hayatının tamamen tepetaklak olmasına neden olan gerçek ve bu gerçek yüzünden yaşadıklarını mükemmel anlatıyor.

Safir Mavi ikinci kitap. İşler daha da karışıyor ve kendini bir an olayın içine daha da girmiş hissediyorsunuz. Bu arada zaman yolcularımız aşkı da ilerliyor. Saint Germain Kontu ve amaçları hakkında bilinmeyenlerin akıbeti devam ederken, konsey 12'lerin çemberinin kapanmasını önlemeye çalışıyor.

Serinin son kitabı Zümrüt Yeşil de ise zaman yolcularından biri olan kızımız ailesi hakkındaki asıl gerçeği öğrenirken, ciddi bir ölümden dönüyor ve Saint Germain Kontu'nun reenkarnasyonu ile uğraşmak zorunda kalıyor.

Açıkçası benim en sevdiğim kitaplar arasında yerini aldı. Nasıl bittiğini anlamadım bile. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. :)
"Geçmişini doldur ki geleceğini inşa edebilesin."

Çevrimdışı Divonette

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1272 : 16 Nisan 2014, 16:55:17 »
Şuan okuduğum bir kitap yok ama okuduğum son üç kitap hakkında yorumlarımı yapmak istedim.

Üç kitapta Kerstin Gier'in Yakut Kırmızı, Safir Mavi ve Zümrüt Yeşili kitapları. İki zaman yolcusunun başından geçenleri anlatıyor.

Yakut Kırmızı serinin ilk kitabı. Oldukça akıcı bir üsluba sahip ve hikaye sizi çekiyor. 16 yaşındaki bir kızın bir günde hayatının tamamen tepetaklak olmasına neden olan gerçek ve bu gerçek yüzünden yaşadıklarını mükemmel anlatıyor.

Safir Mavi ikinci kitap. İşler daha da karışıyor ve kendini bir an olayın içine daha da girmiş hissediyorsunuz. Bu arada zaman yolcularımız aşkı da ilerliyor. Saint Germain Kontu ve amaçları hakkında bilinmeyenlerin akıbeti devam ederken, konsey 12'lerin çemberinin kapanmasını önlemeye çalışıyor.

Serinin son kitabı Zümrüt Yeşil de ise zaman yolcularından biri olan kızımız ailesi hakkındaki asıl gerçeği öğrenirken, ciddi bir ölümden dönüyor ve Saint Germain Kontu'nun reenkarnasyonu ile uğraşmak zorunda kalıyor.

Açıkçası benim en sevdiğim kitaplar arasında yerini aldı. Nasıl bittiğini anlamadım bile. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. :)

Bu kitapları bende okudum. Gerçekten güzeller. Tavsiye ederim.
Ben Ateistim.
Eğer bir gün inandığımı söylersem inanmayın.
Bunamışımdır.
~Aziz Nesin~

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1273 : 16 Nisan 2014, 17:05:08 »
merhaba
Yeni keşfettiğim yazar Ahmet Ümit. Okuduğum kitabı sis ve gece bundan önce Kavim'i okumuştum hoşuma gitmişti. Biraz heyecanı eksik gibi görünse de sıkılmadan okuyabiliyorsunuz. Önerebilirim
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Es*

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1274 : 16 Nisan 2014, 19:49:01 »
Tarihin Nöbet Değişiminde Zamanın Ruhu | Turgay ALDEMİR