Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1500 : 18 Nisan 2017, 11:48:15 »
Ay Zalim Bir Sevgilidir - Robert A. Heinlein

Çok başlarındayım. Şimdilik tek söyleyebileceğim, süper bilgisayarların mizah anlayışının hafife alınmaması gerektiği :)

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1501 : 20 Nisan 2017, 02:37:04 »
Önerenler olmuştu Uzayda Piknik. Arkadaş kitabın içeriği çok az. Çoğu bilgi havada kalıyor gibi geldi.

Bu kitap hakkında bilgisi olan var mı ?

Ekleme:

Bendeki e-kitap 143 sayfa gösteriyor. Goodreads'de 220 sayfa .. 

Bu sorunu nasıl aşabilirim ? Daha öncede başıma geldi. Canımı çok sıkıyor.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1502 : 20 Nisan 2017, 09:26:22 »
Önerenler olmuştu Uzayda Piknik. Arkadaş kitabın içeriği çok az. Çoğu bilgi havada kalıyor gibi geldi.

Bu kitap hakkında bilgisi olan var mı ?

Ekleme:

Bendeki e-kitap 143 sayfa gösteriyor. Goodreads'de 220 sayfa .. 

Bu sorunu nasıl aşabilirim ? Daha öncede başıma geldi. Canımı çok sıkıyor.
Kitabı Nirengi baskısından okumuştum ben. Sanırsam Sarmal baskısını okuyorsunuz. Meritokrasiyi kullanmayı biliyorsanız eğer oradan Nirengi baskısını indirebilirsiniz. Onun dışında kitap hakkında herhangi bir sorunuz varsa bir yıl önce kitabı okumuş birisinin hatırlayabileceği kadarıyla cevap vermeye çalışırım.
Hayatta yapılabilecek en ilginç şey ''ben hayali bir adamım'' diyebilmektir.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1503 : 21 Nisan 2017, 13:54:23 »
Ay Zalim Bir Sevgilidir - Robert A. Heinlein

Dörtte birlik bölümü bitti. Olası Ay devriminin kıvılcımları ortaya çıktı. Heinlein siyaset, ekonomi, ekoloji ve birazda insan hal ve davranışları basit temeller çerçevesinde sıkmadan harmanlamış. Heinlein'ın neden Amerikan halkını etkileyen kitapların yazarı olduğu anlaşılıyor. (Bkz: AHEEY) Askeri gücün önemi ve sistemin güvenilmezliği, ideal yönetim biçimi arayışı temelinde sorulan sorulardan sadece ikisi. Hesaba katılmayanları da belirterek "bildiklerim dahilinde konuya yaklaşımım budur" deniliyor.

Yıldız Gemisi Askerleri'nde, Rico'yu sistemin gerekçeleri ve tutunduğu gerçeklerine göre yontup yönlendirirken okurun önüne de düşünecek sorular bırakıyordu. Buradaysa devrim ve ideal sistem sorularını, karakterlerin çelişki, yanılgı ve umutlarını harmanlayarak masaya yatırıyor. Şu an için ağır siyasi felsefelerde yüzüldüğü söylenemez. Eh, bundan hiç mi hiç şikayetçi de değilim. Hem daha dörtte birini okumuşum ve olaylar yeni başladı sayılır.

Çeviri iyi de bazen cümleler bir iki yerde daha akıcılaştırılabilirmiş gibi geldi. Bir de noktalam işartelerinin yoğunluğu var. Kendim yazarken de aşırıya kaçacak kadar virgül ve noktalı virgül kullanan biriyim. Bu noktalama işaretlerinin kullanımdaki yoğunluk dikkatimi çekti. Bunun yazarın dilinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını incelemem gerek.

Son kararım kitap bitince verilecek.

Edit: Kitabın redaksiyon konusunda bazı sıkıntıları olduğunu düşünüyorum. İlginç olan yukarıda da saydığım hususlarla beraber, bölümler ilerlemesiyle beraber sorunlarda da azalma gözlemleniyor.

Edit 2: Kitap bitti. Yapay Zeka, ilkel ama etkili haberleşme ağıyla kurulan devrim, politik oyunlar ve politik bir silah olarak askeri güç gösterileri. Alıştığım Heinlain tarzına ait herşey var (Bununla beraber toplamda dört kitabını okumuş bulunuyorum. Tanımım buna göre.

Bölümler ilerledikçe redaksiyon sorunlarının azalıp kaybolması süreci tuhafıma gitti. Bundan memnunum elbette. Tuhafıma giden, bu baştan sona doğru gelişen iyileşmenin kendisi. Genelde ya baştan sona ufak hatalar olmasına alışığımdır ya da başta iyi giderken sonlara doğru bunlar gibi ufak tefek hataların artmasıyla karşılaşmışımdır. Tuhafıma giden bu ikisine de uymayışı.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1504 : 25 Nisan 2017, 21:03:45 »
Yedikuleli Mansur - Mehmet Berk Yaltırık

İlk bölümü okudum. Isındırma turu gibiydi. Önce bundan sonra olacaklar için bir parmak bal çalar misali. Kabadayılık ve zorbalık kelimesinin kökeni hakkında şimdiden bilgilenmiş oldum. Bilgi birikimiyle yazılmış olduğunu hissettiriyor.

Okumaya devam :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1505 : 26 Nisan 2017, 10:13:26 »
Korkuyu Beklerken - Oğuz Atay

Arkadaş, kitaba adını veren Korkuyu Beklerken adlı öykü nasıl olur da bugün dünya klasikleri arasında yer almaz? Dünya standartlarında olan bu çok katmanlı öykü, nasıl olur da dünyanın dört bir yanında bilinmez?

Yahu öykü türünün klasikleşmiş, "aaa, sen bunu nasıl bilmezsin?" denilen ürünlerinden biridir bu. Biz nasıl olur da böyle bir yazarı ve eserini 2173484 dilde okutmayız? Dünyaya kazandırmayız?

Ay çok sinirlendim. Abidik gubidik kitapları başka başka dillere çeviriyoruz, ama böyle bir milli değeri dünyaya tanıtamıyoruz. Tutunamayanlar bile daha geçtiğimiz aylarda "ilk kez" İngilizceye çevrildi.

Tekrar ediyorum, öykü türünün dünyadaki klasiklerinden biridir bu öykü. Oğuz Atay bugün Orlando olsaydı tüm dünyanın okumasa bile adını bildiği yazar olurdu, ne diyeyim.

Ben de geç okudum, bana da yazıklar olsun :(

Çevrimdışı Everfever

• *
  • 57
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1506 : 28 Nisan 2017, 11:18:29 »
Yedikuleli Mansur - Mehmet Berk Yaltırık

Henüz en başlarındayım ama şunu söyleyebilirim: Uykumdan feragat edecek kadar beğendim. (Evimde bir yaşında bir bebek var. Uyuyabildiğim her dakika benim için çok değerli.) Detaylara hakimiyet muhteşem. Bu hakimiyet yüzünden de özgüvenle yazılmış ve en azından kitabın başı itibariyle hakkı verilmiş gibi görünüyor. Kitabın hemen başında hicri yılın belirtilmesi (Osmanlı'da geçen tarihi romanlarda birçok yazar bunu yapmıyor. Fatih Sultan Mehmet'in ağzından, "1453'te İstanbul'u fethettim," diye yazanı bile gördüm.) de önemli bir ayrıntı bence.

Sadece iki ufak noktada, küçük bir eleştirim var. Öncelikle kapak daha iyi olabilirdi. Bir romandan ziyade tarih kitabı kapağı gibi olmuş bence.

İkinci eleştirim ise yazar bazen romancı mı tarihçi mi olduğuna karar verememiş gibi. Dipnotlarda neyin kurgu, neyin gerçek olduğunu söylemesi mesela. Akışı biraz bozuyor. Gereksiz bir duraksama oluyor. Romanın kendi gerçekliğinin içinden bir an da olsa çıkıp geri giriyoruz. Bir de çok nadiren sanki ders verir, bir şeyleri öğretmeye çalışır gibi bir havası var. Bazı bilgileri sayfanın içinde tekrar ediyor, pekiştirmek ister gibi.
Ben kitabın içinde hiçbir açıklama olmamasını, sadece sonunda kısa bir açıklama, daha çok bilgi almak isteyenler için de bir url olmasını tercih ederdim.

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1507 : 04 Mayıs 2017, 19:26:24 »
 Daredevil-Korkusuz / Frank Miller

Çizgi romanın daha yarısındayım. Ama onlarca yazım hatası ile karşılaştım ve bu gerçekten okuma akışını bozan bir durum. Bu büyük sorunu bir kenara bırakırsak, hikaye şimdilik çok iyi gidiyor. Frank Miller işin içindeyse kötü bir hikaye ile karşılaşmak çok zor zaten. Ayrıca John Romito çizimlerde çok iyi bir iş çıkartmış. Alın okuyun. Fakat editöryel sıkıntılarının moral bozucu olduğunu bilerek alın.

Çeviri hatasından bir örnek. Aynen alıntılıyorum "Başlarını geleceği hak ediyorlar"
....
Neee?

« Yanıtla #1508 : 23 Mayıs 2017, 00:36:11 »
Stefan Zweig - Olağanüstü bir gece

Elime almamla bitirmem bir oldu. Ve gerçekten bayıldım! Kurgusuyla karekteriyle anlatımıyla tam bir başyapıt.
Kitap başlarda bir yerde bana büyük bir ters köşe yaptı. Aşık olmam da bu ters köşeden sonrası oldu aslında.

Eser zengin bir burjuva olan karakterin Olağanüstü bir gecede, monotonlaşmış ve artık hiç bir şekilde heyecan ve his barındırmayan hayatının kabuğunu yırtmasını ve kendini arayışını anlatıyor.  Benim en çok hoşuma giden şey bu arayışın dini felsefeler yerine vicdani olarak yapılması. Karekterin psikolojik anlatımı da gerçekten mükemmel.  Sanırım Stefan Zweig'in bütün eserleri için geçerli olan bir şey bu.

"Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar."
Işık altında, Kurtuluşum ve yeniden doğuş umudum adına...

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1509 : 23 Mayıs 2017, 19:14:20 »
Su Adamı - Aleksandr Belyaev

Dün bitti. Kitap üç bölüme yarılmış. İlk iki bölüm, üçüncü bölüm için uzunca bir hazırlık gibi değerlendirilebilir. Yazar asıl söylemek istediklerini sona saklamış. Üçüncü bölüme kadar, bilimin mucizesi Deniz Şeytanı'nın gözünden okyanusların muhteşemliği, bereketi ve ondan nasıl yararlanılabileceği üzerine ufak bir güzelleme var. Onun bakış açısından, batıl inançların, dini otoritenin ve kapitalist ekonominin himayesindeki insanlık çirkin ve kendi kendisini kısıtlamış konumuna düşüyor. Kötü adam profilleri de buna göre şekillenmiş. İyi-Kötü ayrımı sinir bozucu seviyede olmasa da aralarındaki ayrımı tasvir ediş biçimi klasik bir iyi-kötü ayrımına meyleder gibi oluyor. Üçüncü bölümün sonunda, mevzu faydacılığa kayıyor.

Bilimkurgusal yönü, teknolojik şov yapmak yerine, ufak bir örnek üzerinden bilimin olanakları öne çıkarılarak sağlanıyor. Sosyalist bakış açısı Deniz Şeytanı'nın dünya algısı ve başına gelenlerden ve ayrıca üçüncü bölümde Salvator'un şahsı ve ifadelerine sinmiş.

Kitap tonu itibariyle değil ama yapısı itibariyle hafif masalsı geldi. Bir ana konu ve onunla bağlantılı yan hikayelere sahip. Tabii bu yapı boşuna değil; yazarın altını çizmek istediği şeyleri daha net belirmesi için kullanılıyor. Karakterlerin iç dünyasını ve tavırlarını yansıtan ve böylece üçüncü bölümdeki manifestoyu güçlendiren yan olaylar mevcut.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #1510 : 31 Mayıs 2017, 01:59:58 »
The Eye of the World: The Graphic Novel, Volume One

Goodreads'te Zaman Çarkı ile ilgili yorumlar okurken denk geldim ki ilk kitap olan Dünyanın Gözü'nün çizgi romanı varmış. Bir hevesle hızlıca daldım hemen. Hani Polat ile Abdülhey'in ilk menemen yedikleri zaman Abdülhey Polat'a "hızlı girdin çabuk kesildin." demişti ya işte ben de aynı duruma düştüm. Tam 28 günde okumuşum. Ama neden?

Çizim ve renklendirme cidden kötü. Bana göre iyi bir çizgi romanda, tüm diyalogları attığınız takdirde sırf çizgiler bile size hikâyeyi anlatabilmeli. Neyin ne olduğunu gösterebilmeli. Bu özellik bu kitapta yok maalesef. Bir de bizim oğlanlar ciddi çirkin çizilmiş ve çoğu zaman karıştırdım onları.

İşin en tuhaf yanı ise kitap olan Dünyanın Gözü 814 sayfa iken 6 kitaplık çizgi roman tam 1120 sayfa. Tahmin edebileceğiniz üzere bu yavaşlık çok ama çok sıkıcı yapmış kitabı. Diyaloglar veya anlatım gereksiz uzun olmuş bence. Çoğu kişi de bu durumdan şikâyetçi. Ama birçok kişi de genel olarak beğenmiş kitabı. Gayet olumlu yorumlar yazmışlar.

Eminim çoğu Zaman Çarkı severin bu çizgi romandan haberi yoktur. İşte bu yüzden bu mesajım bir tür ulusa sesleniş niteliği taşımakta. Meraklıları, aldınız haberi ve hemen koşup okuyun şimdi. Tamam çizgi roman çok iyi değil ama laubali bir tavırla sonuçta Zaman Çarkı yeaaa diyerek bitireyim.

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #1511 : 07 Haziran 2017, 16:13:45 »
Çıt Yok - İsmail Güzelsoy

Nitelikli bir dil, merak uyandırıcı olay örgüsü, ilginç karakterler.
Horozlar, vampirler, konsoloslar aynı romanda olur mu? Olmuş vallahi. Daha nelerle karşılaşırım bilmiyorum (sayfa 117/302).

Yüzümüzü batıya döndük, çeviri edebiyat aşkıyla "lanet olsun / eh, kulağa hoş geliyor / kendine iyi bak dostum / oh, bu harika ahbap" ifadelerinin kol gezdiği "Türkçe" metinler deviriyoruz. Çünkü onlarda macera, heyecan, aşk, yaratıcılık gırla.

Halbuki kafamızı topraktan çıkarıp Türkçe üretilen edebiyata şöyle bir baksak neler var neler. Hızla akan, heyecanlı, fantastik, gizemli, ilginç kitaplarla dolu edebiyatımız. Hem de doğru, nitelikli, şen bir Türkçe'yle yazılmışlar.

Çıt Yok da onlardan biri. Okuyunuz, okutunuz.

Kör Baykuş - Sadık Hidayet

Çağdaş İran edebiyatının önemli metinlerinden biri bu eser. Bu kısacık kitabın karmaşık yapısında müthiş bir çekicilik var. Hikayenin içine giriyor ve bir anda kendinizi gizemi çözmek için zihninizi işletirken buluyorsunuz. İpuçlarını toplayıp anlatının merkezini bulmaya çabalıyorsunuz. Çok heyecanlanıyorum okurken (sayfa 62/95).

Çevrimdışı yavanna

• **
  • 109
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1512 : 07 Haziran 2017, 16:43:48 »
Dün başladım Su Adamı - Aleksandr Belyaev'in başyapıtı niteliğinde kitap. Kitap dükkanına girdiğimde direk kendimi bilim/kurgu/fantastik bölümünde buluyorum kendimi. Haliyle bir sürü de kitap okudum, yıldız savaşları, gezegen istilalarından sıkıldım, sıkılıcam, sıkılıyorum derken elime bu kitap geçti. Bir kaç sayfa geçirdikten sonra, olur bu dedim ve an itibariyle yarılamış bulunuyorum, tavsiye ediyorum kesinlikle.

Bu arada goodreads kullanan var mı?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1513 : 07 Haziran 2017, 17:12:13 »

Forumu karıştırmak candır, gerisi heyecandır :)

Mesela sorunuzun cevabı hemen bu konu ile aynı kategori ve sayfada.

Herkes kullanıcı adlarını burada paylaşıyor yukarıda verdiğim bağlantıda paylaşıyor. Aramaya inanın yeterki ^^

Çevrimdışı yavanna

• **
  • 109
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1514 : 07 Haziran 2017, 17:15:04 »

Forumu karıştırmak candır, gerisi heyecandır :)

Mesela sorunuzun cevabı hemen bu konu ile aynı kategori ve sayfada.

Herkes kullanıcı adlarını burada paylaşıyor yukarıda verdiğim bağlantıda paylaşıyor. Aramaya inanın yeterki ^^

Daha sade forumlarda bulundum genelde, burası biraz karışık geliyor bana ve ek olarak ayrıyeten sormadım, konuyla ilgili bir mesajın altında "bahsettim" sadece, bu kadar büyük bir mesele olacağını tahmin edemedim, kusura bakmayın?