Kayıt Ol

Anket

Rowling mi, Tolkien mi?

J.K.Rowling
J.R.R.Tolkien

Rowling mi Tolkien mi?

Çevrimdışı johnconstantine

• **
  • 167
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Her Şeyi Gören Faesla
Ynt: Rowling mi Tolkien mi?
« Yanıtla #75 : 04 Şubat 2010, 18:37:04 »
İkisi de bambaşka şeyler, aynı sınıfta kıyaslamak doğru olmaz. Ya da aynı cümle üzerinde kıyaslamak diyelim.

Tolkien yeni bir dünyayı, içine tarih katarak, koyduğu tarihlerin üzerine ırklara özel günler veya farklı olaylar ekleyerek, kurgusunu dile gelen hızlı cümlelerle değil, bir ömrüne işleyerek yazmıştır. Aynı şeyleri Rowling için tabi ki söyleyemeyiz. Bu yüzden aynı bölümlerde ikisini kıyaslamak doğru olmaz.

Çevrimdışı BlackPegasus

• *
  • 33
  • Rom: 1
  • BlackPegasus __ WoB
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 06 Şubat 2010, 19:28:36 »
Açıkcası kimseyle karşılaştırmam Tolkien'i. Zoru başarmış. Herşeyden öte tam anlamıyla bir kültür ve yeni bir dil yaratmış. Bunların yanı sıra dünyayı farklı bir gözle betimlemiş. Valaquente bölümünü okurken ağzım açık kaldı adeta. Asla bu şekilde düşünemezdim. Ainur'un Müziği. . . Kesinlikle JRR Tolkien

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 08 Nisan 2010, 22:24:35 »
bu karşılaştırılma hoşuma gitmiyor...tabiki herkes tolkien diyecek...adama kimse toz kondurmuyor,kimse adama laf söyletmiyor...elbette fantezi türünün kurucusu büyük bir yazar ve profesör ve en iyisi "O" herkes böyle kabul ediyor,hiçbir yazarın ondan daha yaratıcı,daha kaliteli olamayacağını söylüyor...eeee neyi tartışıyoruzki....zaten cevap hep belli j.r.r tolkien...ama ben herkese inat sıf okurken daHA zevk aldığım için J.k rowling DİYORUM
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 10 Nisan 2010, 18:52:00 »
Aslında çelişkiye düşmüşsün. Hem "bu karşılaştırılma hoşuma gitmiyor" hem de J.K. Rowling diyorsun. İlginç.
Bir de "zaten cevap hep belli J.R.R. Tolkien" demişsin. Portala bakarsan ankette Rowling'in Tolkien'dan önde olduğunu görürsün.
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 10 Nisan 2010, 21:54:07 »
Aslında çelişkiye düşmüşsün. Hem "bu karşılaştırılma hoşuma gitmiyor" hem de J.K. Rowling diyorsun. İlginç.
Bir de "zaten cevap hep belli J.R.R. Tolkien" demişsin. Portala bakarsan ankette Rowling'in Tolkien'dan önde olduğunu görürsün.
ahh ben sadece ilk sayfaya baktım orda herkes tolkien diyodu oylara bakmadımda...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 10 Nisan 2010, 22:10:52 »
Kıyaslamaya gelirsek. Tolkien. Bunu düşünmeye bile gerek yok. Harry Potter macera'nın coşkunun ötesinde çok değişik duygular yaşatamaz(şahsıma). Ancak Yüzüklerin Efendisini okurken bile insanın kişiliği, davranışları, hareketleri değişiyor. Tolkien'in ailesine, eserine saygısını da düşünün. Tüm bir ömrünü onun üzerine verebilecek kadar. Tolkienle ilgili bir kaç kitap okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Tabiki Rowling'e lafım yok. Hikaye bizi içine alabiliyor. Durmadan okumamıza neden olabiliyor. Heyecanlandırabiliyor. Lakin bu soruyu Rowling'e de sorsanız o da Tolkien der. Bu seçim biraz bariz...

Yazacaklarım yazılmış burada.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 10 Nisan 2010, 22:22:39 »
tolkienin asıl ustalığı ve mükemmel bulduğum yanı silmarillion...aman Allahım bu ne yaratıcılık,güzellik,evren...bana lotrdan daha çok etki etmişti...hele berenle luthien,turambar turin ve sayısız gözyaşı savaşı bölümleri...neler yaşatmıştı tolkien insana...aslında kıyaslamayacaksın onu kimseyle çünkü adam hereksten farklı...adamı taklit ediyolar gene doğru dürüst birşey yok ortada...ama rowlingede laf demesinler oda büyük yazar...zaten tolkienle karşılaştırılmakta hoş bi durum gibi gelmiyo yukardada söylemiştim...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Contes

• **
  • 57
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 12 Nisan 2010, 13:43:38 »
J,R.R.Tolkien fantastik edebiyatın en büyütük yaratıcısıdır. Elfler, troller,goblinler, cüceler...vs. hepsinin yaratıcısı Tolkien' dır. Özgünlükse ve ilk olabilmekse amaç tabiki de Tolkien...
Gerçeği öğrendim bir gün...
Ve gerçeğin acı olduğunu...
Sonra dozunda acının, yemeğe olduğu kadar hayata da "lezzet" kattığını öğrendim. (Mevlana)

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #83 : 12 Nisan 2010, 14:02:01 »
Vuuu açık ara Tolkieen!
:D :D

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 12 Nisan 2010, 14:33:35 »
Elfler, troller,goblinler, cüceler...vs. hepsinin yaratıcısı Tolkien' dır.

Böyle demek biraz abartı olmuş çünkü Elfler, Troller, Cüceler vb. şeyler Tolkien öncesinde de vardı. Tolkien'in Norse Mitolojisinden etkilendiğini yazarsam yanılmış olmam sanırım.       

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 12 Nisan 2010, 19:19:25 »
Şu anda fantastik eserlerde kullanılan şekliyle kullanan ilk kişi Tolkien'di tabiki. O açıdan doğru söylüyor. Elflerin Tolkien kullanmadan önce bir kaç hali vardı. Ve büyük çoğunluğu minik şakacı yaratıklardı. Bazıları kötücüldü hatta. Zaten Hobbit kitabındaki elfler de ara geçiş formu gibi kabul edilebilirler. Onlar şakacı ve eğlenceli. Yüzüklerin Efendisi'ndeyse hüzünlüler. Tolkien tam şekli vermişti. Güzel bir süreç.

Ama tabi troller, cüceler hep İskandinav mitolojisinde var.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Contes

• **
  • 57
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 12 Nisan 2010, 19:31:06 »
Amras gereken cevabı benim yerime vermiş:) saol:)
Sonra dozunda acının, yemeğe olduğu kadar hayata da "lezzet" kattığını öğrendim. (Mevlana)

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 12 Nisan 2010, 19:46:11 »
Şu anda fantastik eserlerde kullanılan şekliyle kullanan ilk kişi Tolkien'di tabiki. O açıdan doğru söylüyor. Elflerin Tolkien kullanmadan önce bir kaç hali vardı. Ve büyük çoğunluğu minik şakacı yaratıklardı. Bazıları kötücüldü hatta. Zaten Hobbit kitabındaki elfler de ara geçiş formu gibi kabul edilebilirler. Onlar şakacı ve eğlenceli. Yüzüklerin Efendisi'ndeyse hüzünlüler. Tolkien tam şekli vermişti. Güzel bir süreç.

Ama tabi troller, cüceler hep İskandinav mitolojisinde var.

Bunu biliyorum elbette ama "Elfler, troller,goblinler, cüceler...vs. hepsinin yaratıcısı Tolkien'dır." deyince değişik oluyor. Yine de bilgilendirdiğiniz için sağolun.   

Çevrimdışı Contes

• **
  • 57
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 12 Nisan 2010, 19:51:47 »
:) bilmenize sevindim...Tolkien'in bütün bu mahlukatları yoktan yere  yaratma gücüne sahip olduğunu bir an bile düşünmenize şaşırdım...Edebiyat dünyasında mitolojide falan değil baya bildiğimiz modern edebiyatta kullanan ilk kişidir.

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 12 Nisan 2010, 20:01:41 »
Ben de o anlamda anladığımı sandığınıza şaşırdım "Yoktan var etmek". Ama insan biraz mürekkep, kağıt ve hayalgücü ile Balrog gibi şeyler ve kendilerine yeni bir dünya, tarih, mitoloji vb. yaratabiliyor. "Modern Edebiyatta kullanan ilk kişidir." Bunu da biliyorum yani size sevinmek için biraz daha neden çıkardım.