Kayıt Ol

En İyi 100 Fantastik Kitap Sıralaması // 2010

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: En İyi 100 Fantastik Kitap Sıralaması // 2010
« Yanıtla #60 : 03 Mart 2011, 16:46:54 »
     Arkadaşlar ben twilight i okudum ve berbat ötesi buldum.Öncesinde anlatımın orjinal dilindeki gibi iyi çevrilmediği söylenmiş.Ama benim sorunum çeviri ile değil.Konu berbat.Son kitapta HİÇ BİRŞEY olmuyor desem yalan olmaz.Bu kadar yavan bir kitap okuduğumu hatırlamıyorum.Yazar resmen 570 sayfa boyunca 'hiç birşey'i anlatmış.

Şimdi bu kitap gelir de death gate cycle i nasıl geçebilir arkadaşlar?Meyer yeni bir evren yeni bir mantık kuralı bile yaratmamış.Olay Amerika'da geçiyor.Hiç bu kitap bir Death gate cycle ın zekasıyla yarışabilir mi?O koparılış olayı,4 dünya ayrımı,Haplo gibi derin bir karakter bu kadar kolay mı atılır?
    Ve silmarillion.Bence dünyada gelmiş geçmiş en büyük zeka örneklerinden birisidir.Kesinlikle ilk 3 te olmalıydı.Üstat yeni bir dünya,yeni diller,yeni ırklar,yeni soylar,yeni bir tarih ve yeni bir coğorafyayı KENDİ hayalgücü ve zekasıyla yazmıştır.Tolkien üstata,böylesi bir zekaya inanmak mümkün değil.Kitapta hiç bir şey sallama değil.Her isim düşünülerek yazılmış,arkada soy ağacı var ve bir çok kuşağı anlatıyor.Ve sen gel Edward'la bunları alt üst et.Olacak iş değil.Yani yazara saygısızlık etmek istemiyorum.Sonuçta tutulan bir kitap oldu ve benim Hiç Birşey dediğim kitapta anladığım kadarıyla insanlar birşeyler
buldu.Ama göz var nizam var,emek var zeka var.bunları bir kenara atmmak lazım.

Bunlar hissettiklerimin binde biri bile değil.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 28 Mart 2011, 15:00:55 »
Geçen hafta Fırtınakıran'ın programında da tartıştık bu konuyu. Evet ben de çok üzgünüm, Twilight serisinin bu kadar popüler olmasından dolayı. Ama şöyle bir şey var ki, herkesten fantastik edebiyat veya genel edebiyat hakkında bilinçli olmasını bekleyemeyiz. Kitap okumaya yeni yeni başlanan yaşlarda maalesef bu nesilin gözlerine gözlerine sokulan bu eser ve türevleri. Okudukça, çevrelerine bakınmaya başladıkça popüler ile iyi eser arasındaki farkı anlamaya başlayacaklarını umabiliyorum sadece.

« Yanıtla #62 : 04 Nisan 2011, 23:16:29 »
Bence 1. sırada hp 2 de yüzüklerin efendisi olmalıydı.Twilight nasıl listeye girmiş, hayret.
''Mürver Asa, gelmiş geçmiş en güçlü asa..Görünmezlik pelerini..Diriltme taşı..Birlikte Ölüm Yadigarlarını oluştururlar... Birlikte, birini Ölümün Efendisi yaparlar.''

| + O + ∆ : Deathly Hallows.*

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 04 Nisan 2011, 23:21:44 »
"Hp'yi de severim ama LOTR'la aynı kefeye bile konulamaz.Tartışması bile yapılamaz."diyorum sadece.

Çevrimdışı ishkafel

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 15 Nisan 2011, 08:06:31 »
Raymond E Feist'in Magician serisi okuduğum en iyi kitaplardan... en kısa zamanda serinin devamını da tmein edip okuyacağım. bu da benim ilk mesajım olsun :)

Çevrimdışı Alkol

• **
  • 51
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 15 Nisan 2011, 09:29:44 »
Aslında listedeki bazı kitaplara bakınca bunun tam olarak bir "en iyi" listesi olmadığını anladım. Arada aslında gerçekten iyi olmayıp da başarılı olan kitaplar da var. Başarılı olmak için her zaman en iyisi olmak gerekmiyor ne yazık ki :) Ama güzel bir liste, buna göre yeni kitaplar seçeceğim.
There is no worse death than the end of hope.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 26 Mayıs 2011, 14:59:50 »
Bence bu sıralamanın abesliği daha en tepeden başlamış.Harry Poter iyi güzelde 2. olacak kadar iyi değil Kara Kule'ye 16. sırayı vererek hakaret etmişler.Meyer'in o listede olmasını saymıyorum bile.Kadın zaten Fantastik Edebiyat'ın kutsiyetine leke sürdü zaten.Fantastik Edebiyat okuyanların %99'una göre İlk iki sıra zaten belli LOTR ve Zaman Çarkı.Kendi aralarındaki sıralamada okuyuculara göre değişebilir.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı Meczup

• *
  • 44
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 26 Mayıs 2011, 15:27:47 »
Fantastik Edebiyat okuyanların %99'una göre İlk iki sıra zaten belli LOTR ve Zaman Çarkı.Kendi aralarındaki sıralamada okuyuculara göre değişebilir.
Bu fantastik okuyan bazı kişilerin bireysel değil,objektif düşüncesi.Bazı eserleri daha çok sevseler de saygı babında;"Tabi ki Lotr en iyisi,Zaman Çarkı en görkemlisi,ondan sonra şu gelir bu gelir" gibi yorumlar geliyor,halbuki en sevdikleri eserler;"şu gelir bu gelir" dedikleri eserlerdir.Ben bu duruma hem forum ortamların da hem de çevremde ki edebiyat muhabbetlerinde şahit oluyorum.Yoksa Lotr ya da Zaman Çarkının "kesinlikle" ilk iki de olmayı hakeden bir tarafları yok,sadece kutsiyet meselesi...Birisinin;"Ya ben Hp'yi çok çok seviyorum ama Lotr daha iyi tabiki."demesinin dikkate alınır bir yanı olmaması lazım...

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 27 Mayıs 2011, 09:03:42 »
Fantastik Edebiyat okuyanların %99'una göre İlk iki sıra zaten belli LOTR ve Zaman Çarkı.Kendi aralarındaki sıralamada okuyuculara göre değişebilir.
Bu fantastik okuyan bazı kişilerin bireysel değil,objektif düşüncesi.Bazı eserleri daha çok sevseler de saygı babında;"Tabi ki Lotr en iyisi,Zaman Çarkı en görkemlisi,ondan sonra şu gelir bu gelir" gibi yorumlar geliyor,halbuki en sevdikleri eserler;"şu gelir bu gelir" dedikleri eserlerdir.Ben bu duruma hem forum ortamların da hem de çevremde ki edebiyat muhabbetlerinde şahit oluyorum.Yoksa Lotr ya da Zaman Çarkının "kesinlikle" ilk iki de olmayı hakeden bir tarafları yok,sadece kutsiyet meselesi...Birisinin;"Ya ben Hp'yi çok çok seviyorum ama Lotr daha iyi tabiki."demesinin dikkate alınır bir yanı olmaması lazım...
Belki de haklı olabilirsin ama objektiflikte zaten gerçeğe çıkan yollardan biri değilmidir.Başka eserleri ne kadar seversek sevelim gerçek bu. LOTR ve Zaman Çarkı'nın ilk ikide olabilecek bir tarafları yok dersen de kendi düşüncen der saygı duyarım.

Çevrimdışı Meczup

• *
  • 44
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 27 Mayıs 2011, 13:35:05 »
"Kesinlikle" "yüzde yüz" olarak ilk iki de olamaz diyorum.Bunu da bireyselliğe dayanarak söylüyorum,ama objektif olarak düşünürsek de hangi açıdan ilk iki de yer almalıdır bunlar?Benim değinmek istediğim kurgu,olay örgüsü,dil ve anlatım özellikleri vb.unsurları daha çok beğenilen kitapların bu yüzden 1. olarak görülememesi...Burada birçok kişi Hp'nin 2.olmasını eleştiriyor,hatta çoğu nedenini bile doğru dürüst açıklamadan...Şahsen ben de "Hobbit"in 3. oluşunu çok fazla buluyorum bence ilk 10'a girmemeli ilk 20'de olmalı...Çünkü olay örgüsü bakımından sade sayılacak bir eser,üstelik anlatım bir Silmarillion ya da lotr kadar kaliteli değil,belli ki çocukları için yazmış!Şimdi bu eser geliyor Kara Kule'yi altına alıyor,Amber Yıllıkları'nı altına alıyor,Ravenloft yok zaten!Sana saygı duyarak söylüyorum ki;"Lotr ve Zaman Çarkı'nın ilk iki de olması gerçeğe çıkan bir yol değil."Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 27 Mayıs 2011, 14:36:10 »
Görüşlerimiz uyuşmasada verdiğin örnekler çok doğru.Hobbit'in çok abartıldığını ,Kara Kule'ye gerekli değerin verilmediğini ve Amber Yıllıkları gibi politik fantazya'nın gereken değeri alamadığını düşünenlerdenim.Tabi farklı görüşler olabilir buna saygımda sonsuz.
Ne diyim zevkler ve renkler meselesi.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 27 Mayıs 2011, 19:54:30 »
İyi diyorsunuzda,Orta Dünya'yı çok küçümsüyorsunuz ya.LOTR'un ilk ikide olmayı hakeden öyle tarafları var ki...Bence bu bir kutsiyet meselesi değil ama farzedelim dediğin gibi olsun,Bir kitap havaya suya mı kutsallaştırılıyor.

Zaman Çarkı'nı okumadım ama size diyeyim neden lotr 1.ci?

kısa kısa küçük örnekcikler halinde bahsedelim neden lotr 1.ci;

Neden 1.olduğuna gelelim şimdi de.Bak Orta Dünya öyle bir evren ki dilleri bile yapısıyla grameriyle ekleriyle vs.gerçek ve özgün diller.Bu kadar başarılı ve özgün dilleri olan başka bir kitap yok sanırsam.

Ve tanrıları sadece isimleriyle de kalmıyor hepsinin ayrı ayrı mitolojisi,yaratılışı vs. var.

En büyük sebeplerden biri sanırsam "Tarihi",diğer fantastik kitaplar o evrende geçen tarihi olayları gerektikçe anlatır.Bu Tolkien'de öyle değildir.En ince ayrıntısına kadar gerçeklik kokan,hiçbir mantıksızlık veya çelişki taşımayan bir tarih var.Şu noktada var ki,bazı şeyleri bu tarihe gizlemiş Tolkien.Nasıl gerçek tarihçiler bir olayı aydınlatmak için incik cincik araştırıyor en küçük satırı bile okuyor.İşte aynı şeyleri Lotr fanlarıda yapıyor.Böyle gerçek hissetiren bir tarih kurgusu başka kitaplarda yok.Mesela Hp lotr'la bu konuda aynı kefeye konulamaz.Hp örnek diğerlerinde de öyle.Bakalım örneğimize Hogwarts'ın kuruluşu ve yakın geçmişten ibaret herşey.Çok eski çağlardan beri büyücülük var.Hiç mi büyük büyücü ya da tehdit çıkmamış.İşte bu ticari kaygıdır.Evrenini derinleştirmeden,hemen yayın evine teslim edeyim de para kazanıyim kaygısından başka birşey değildir.Zaten sırf bu yüzden artık kaliteli evrenler oluşmuyor.Bu yüzden lotr tutuluyor,seviliyor,sizin deyiminizle kutsallaştırılıyor.Derinlik.

Gelelim derinliğe.Klasik bir fantastik kurguda derinlik bir kattır.Katman katman artar bu derinlik bence.En çok katmanı LOTR taşıyor.Tek tek inceleyemeyiz ama temel taşların bazılarına bir göz atalım

Özgünlük,Tarihi,Epik Anlatım Tarzı,Harita ve coğrafya derinliği,Karakterler,betimlemeler...Bunlar temel taşları.Böylece saydınız özelliklerin hepsine değinmiş olduk.

Görüşünüzü değiştirmek istemiyorum.Yok lotr iyidir-kötüdür diye laf dalaşında da girecek değilim.Bende kendi görüşümü paylaşmak istedim.

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 27 Mayıs 2011, 20:45:16 »
İyi diyorsunuzda,Orta Dünya'yı çok küçümsüyorsunuz ya.LOTR'un ilk ikide olmayı hakeden öyle tarafları var ki...Bence bu bir kutsiyet meselesi değil ama farzedelim dediğin gibi olsun,Bir kitap havaya suya mı kutsallaştırılıyor.

Zaman Çarkı'nı okumadım ama size diyeyim neden lotr 1.ci?

kısa kısa küçük örnekcikler halinde bahsedelim neden lotr 1.ci;

Neden 1.olduğuna gelelim şimdi de.Bak Orta Dünya öyle bir evren ki dilleri bile yapısıyla grameriyle ekleriyle vs.gerçek ve özgün diller.Bu kadar başarılı ve özgün dilleri olan başka bir kitap yok sanırsam.

Ve tanrıları sadece isimleriyle de kalmıyor hepsinin ayrı ayrı mitolojisi,yaratılışı vs. var.

En büyük sebeplerden biri sanırsam "Tarihi",diğer fantastik kitaplar o evrende geçen tarihi olayları gerektikçe anlatır.Bu Tolkien'de öyle değildir.En ince ayrıntısına kadar gerçeklik kokan,hiçbir mantıksızlık veya çelişki taşımayan bir tarih var.Şu noktada var ki,bazı şeyleri bu tarihe gizlemiş Tolkien.Nasıl gerçek tarihçiler bir olayı aydınlatmak için incik cincik araştırıyor en küçük satırı bile okuyor.İşte aynı şeyleri Lotr fanlarıda yapıyor.Böyle gerçek hissetiren bir tarih kurgusu başka kitaplarda yok.Mesela Hp lotr'la bu konuda aynı kefeye konulamaz.Hp örnek diğerlerinde de öyle.Bakalım örneğimize Hogwarts'ın kuruluşu ve yakın geçmişten ibaret herşey.Çok eski çağlardan beri büyücülük var.Hiç mi büyük büyücü ya da tehdit çıkmamış.İşte bu ticari kaygıdır.Evrenini derinleştirmeden,hemen yayın evine teslim edeyim de para kazanıyim kaygısından başka birşey değildir.Zaten sırf bu yüzden artık kaliteli evrenler oluşmuyor.Bu yüzden lotr tutuluyor,seviliyor,sizin deyiminizle kutsallaştırılıyor.Derinlik.

Gelelim derinliğe.Klasik bir fantastik kurguda derinlik bir kattır.Katman katman artar bu derinlik bence.En çok katmanı LOTR taşıyor.Tek tek inceleyemeyiz ama temel taşların bazılarına bir göz atalım

Özgünlük,Tarihi,Epik Anlatım Tarzı,Harita ve coğrafya derinliği,Karakterler,betimlemeler...Bunlar temel taşları.Böylece saydınız özelliklerin hepsine değinmiş olduk.

Görüşünüzü değiştirmek istemiyorum.Yok lotr iyidir-kötüdür diye laf dalaşında da girecek değilim.Bende kendi görüşümü paylaşmak istedim.

LOTR konusunda sana tamamiyle katılıyorum.Kesinlikle ilk ikide olmalı.Fantazya bir ülkeyse LOTR başkent Zaman Çarkıda en büyük ildir.LOTR'u çok iyi açıklamışsın.Zaman Çarkı'nı okuyamadığın için istersen kaldığın yerden ben devam edeyim.

Zamn Çarkı evreni kesinlikle Orta Dünya evreni kadar görkemli.Bir kere tanrı kavramı yok.Sadece Işık ve Karanlık ,Ufukta ise Tarmon Gai'don(Son Savaş) var.Bu kurgu çevresinde muazzam bir yapı oluşmuş.Büyünün kullanım şekli kullananların yaşadığı zorluklar (özelliklede erkeklerin)Çok sayıdaki krallıklar ve diğer canlılar ve bunların en ince ayurıntısına kadar anlatılması muazzam.
Bazen Jordan'mı Yaşar Kemal'den esinlendi Yaşr Kemal'mi Jordan'dan çok merak ederim.Yaşar Kemal'in bir taş parçasını 3 sayfa anlatıp beni etkilemişti.Aynısını Jordan'da gördüm.Zaten serinin her bir kitabının 1000 sayfalık bir külliyat olması bunu açıklıyor.Bu biraz akıcılığa sekte vurmuş ama olsun ona bile katlanılabilir.
Bir de karakterler var tabiki.Çok sayıda (ben 83'ten sonra saymayı bıraktım)ve her birinin karakteri ve  farklılığı o kadar iyi betimlenen karakterlerin bir araya getirilmesi kesinlikle olağanüstü
Anlatımdaki edebilik bile başlıbaşına yeter.
Bazılarını Kızdırabilirim ama Micheal Jordan NBA için neyse Zaman Çarkı ve LOTR'da Fantazya için odur.
Saygılar.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 10 Temmuz 2011, 03:02:32 »
Zaman Çarkı.
Zaman Çarkı'nın apayrı bir yeri vardır benim gözümde. Özgünlük bakımından en büyük eser olduğunu düşünüyorum. Betimleme ve cümleleri birbirine bağlayışı da mükemmel Robert ustanın. Karakterler gayet iyi tasarlanmış ve büyü kavramı 'Tek Güç' ile bambaşka bir tarzda ele alınmış. Hayal Gücünün sınırlarını bize gösteren bu eser -ve tabiki LOTR- apayrı bir mitoloji sunuyor. Hikayenin epik yanı da gayet etkileyici.

Robert Jordan bunları yapmakla kalmamış ülkelerin siyasi durumları, aralarındaki savaşlar, kan davaları, kin gütmeler ve farklı coğorafyadaki insanların farklı davranış biçimlerini gerçek bir dünyaymışçasına sunmuştur bize. Bence 'Işığın Evlatları' ve 'Büyük Oyun' buna en iyi örnektir. Öyle ki kendince deyimler yaratmış ve bunları kitaplarında bolca kullanmıştır. Gerek Mat'in bazen İki Nehir ağzıyla konuşması gerek Amyrlin Makamının olayları sürekli balıkçılıkla bağdaştırması özgünlüğün son seviyesidir kanımca. Coğorafya çok geniş ve kendi yarattığı ırkları o coğorafyaya güzel dağıtmış.
Kitap sizi öyle etkiliyor ki bir yanınız Muhafızlarla kılıç çarğıştırmak diğer yanınız Aes Sedailerle tek güce uzanmak istiyor.

Ama daha önce de belirtildiği gibi bunlar öyküyü daha kaliteli ve daha saygın yapar ve sadece bu özelliklerle ilk üçe giremez.
Zaman Çarkı'nı büyük yapan en büyük unsur bence kitabın sürükleyiciliğidir. Öyle ki bir süre sonra sayfaları nasıl hızlı çevirdiğinize hayret edersiniz. Yazar okuru merak içinde bırakıyor ve adeta sayfaları yutmaya mahkum ediyor. Ayrıca cümlelerinde öyle duygu yüklü ki o anda karakterin ne hissetiğini derinden hissedebiliyorsunuz. Bazen bu duygular aşk oluyor, bazense hüzün olup karşımıza geliyor. Kimi zamansa Mat ile birlikte gülüyorsunuz. Ama şüphesizki Robert Jordan bu duygu sarmallarından en iyi kahramanlık duygusunu sunuyor bize. Hatta ben ikinci kitabın sonunda tüylerimin heycandan ve savaş adrenalinden diken diken olduğunu hatırlıyorum. Adeta elinizde sancakla savaşa yürüyor ve Karanlığa meydan okuyup ışığı dünyaya yayıyorsunuz.

Daha önce de söylenenler gibi, Zaman Çarkı ve LOTR kitaplarını bir numara yapan bir değil birden fazla faktör vardır. Bence bu kitaplar bir numara olmayı ve kutsallaştırılmayı sonuna kadar hak eder.
"Işık sizinle olsun."
"Mezar çağrıma engel değildir."
"
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı LordKunduz

• **
  • 82
  • Rom: -2
  • Bazen bende kara kule mi bulmak istiyorum!
    • Profili Görüntüle
    • Facebook adresi
« Yanıtla #74 : 12 Temmuz 2011, 09:16:10 »
Kara Kule birinci sırada olmalı, Twilight ise listede bile olmamalıydı ama zevkler ve renkler tartışılmaz :P
TO LIVE IS TO DIE