Kayıt Ol

En İyi 100 Fantastik Kitap Sıralaması // 2010

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Rom: 1
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
Ynt: En İyi 100 Fantastik Kitap Sıralaması // 2010
« Yanıtla #45 : 03 Ekim 2010, 23:29:15 »
Daha önce Elendil'e Harry Potter'ın ikinci olması için sebepler sıralıyordum.Lakin Zaman çarkından 2 kitap okumam şimdi Harry Potter'ın ikinciliğini sorgulamama sebebiyet veriyor...Hayat tuhaf. :)
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Larien

• **
  • 133
  • Rom: 0
  • Söyle dost..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 30 Kasım 2010, 11:27:27 »
Bence ilk 10 iyi sayılır (Silmarillion ve Dragonlance de olsa daha da iyi olurdu.). Lakin Twilight'ın Interview With The Vampire'dan daha üst sıralarda olması üzücü bir durum. Sanırım bu, insanların bilgi yetersizliğinden kaynaklanıyor.
Why, the Past should ever be forgot?

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 12 Şubat 2011, 22:13:08 »
Aman Tanrım ağlamak istiyorum.Arkadaşlar nerdeyse bu listeyi yapanların death gate cycle i okumadıklarını düşüneceğim.Bu kadar özgün bir seri var mıdır?Death Gate Cycle da resmen büyü yapmayı öğretmiş, büyüyü daha somut anlamamıza yol açmıştır.Konusu da süperdi.Bence ilk 10 da olmalıydı.Dragonlance de beni hayal kırıklığına uğrattı.Zaman çarkı ben 2 olmalıydı ama 4 de fena değil.Neyseki Toliken amcam başta duruyor.

Bunların dışında -ve tabiki twilight- dışında ilk 30 fena değil.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı argetlam

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 13 Şubat 2011, 12:48:56 »
yaa neden twillight ı herkes ezio o kadar kötü bir kitap olamaz bence :-\

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #49 : 13 Şubat 2011, 13:44:07 »
Twilight'ın bu nadide listede olması, üstüne üstlük The Silmarillion ve The Alchemist gibi eserlerden önde bulunması gerçekten üzücü. İlk üç tahmin ettiğimiz gibi tabii ki :)
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 13 Şubat 2011, 15:42:36 »
yaa neden twillight ı herkes ezio o kadar kötü bir kitap olamaz bence :-\

Hak ettiği muamele bu da ondan.

Çevrimdışı Akrin

• **
  • 59
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 13 Şubat 2011, 18:24:49 »
Aslında bir daha bu konuyu güncellesek. :) İçimden inanmak istemesem de şöyle bir soru geçiyor:

Hangi yazar kitabını parayla satmadı ki? Ya da hangi yazarın kitabını parayla almadık?

Bu kadın da (stephenie meyer) o amaçla yazdıysa ona çok kızamayız ki. Ben kızmıyorum artık şahsen. Sadece izleyici kitlesine karşı vazgeçemeyeceğim bir kin var. :)

kesinlikle sana katılıyorum Stephenie MEYER'in üstüne bu kadar gidilmemeli.
Yarınlar hep güzel olacak denir. Oysa bugünler, dünün yarınları değil midir?

V.Hugo

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 13 Şubat 2011, 18:41:23 »
Aslında bir daha bu konuyu güncellesek. :) İçimden inanmak istemesem de şöyle bir soru geçiyor:

Hangi yazar kitabını parayla satmadı ki? Ya da hangi yazarın kitabını parayla almadık?

Bu kadın da (stephenie meyer) o amaçla yazdıysa ona çok kızamayız ki. Ben kızmıyorum artık şahsen. Sadece izleyici kitlesine karşı vazgeçemeyeceğim bir kin var. :)

kesinlikle sana katılıyorum Stephenie MEYER'in üstüne bu kadar gidilmemeli.

Emin ol umurunda bile değiliz zaten. Gözünü para bürümüş ve paradan başka bir şey görmeyen bir insan o. O kadar kör ve kibirli bir insan ki tek kalemde 'fantastik edebiyat' ın vampir kavramını ve fantastik edebiyatın elitliğini yok etti. Tartışmaya bile değmez aslında.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 14 Şubat 2011, 10:17:14 »
LegalMc fantastik edebiyat aleminde bilinen bir olguyu çöpe attığı için o serinin yazarı hakkındaki kötü düşüncelerini belirtmiş. Olabilir buraya kadar herşey normal.

Normal olmayan wale arkadaşımızın bu yazarın avukatı olarak ortaya çıkış macerası. Bir önceki mesajda kızdığın herşeyin tersi senin için de geçerli. Kendi düşüncesini belirten LegalMc nin haksız olduğunu iddia ediyorsun ve bunu yaparken nerden biliyorsun yazarı tanımıyorsun ki diyorsun ve tahminlere dayalı şeyler söyleme diyorsun.

Gelelim senin mesajına. Savunduğun yazarın 2000 metre yakınına bile gittiğini düşünmediğim bir kişi olarak sen nasıl savunabiliyorsun yazarı? Bir önceki mesajda hoşuna gitmeyen bilgi eksikliği ve tanımadan yapılan tahmini yoruma cevap olarak şunu yazarken hiç mi çelişkiye düşmüyorsun?

Tahmin ediyorum ki 100 yazardan anca 30'ü böyle düşünüp, parasızlıktan mecburen yazdığı kitabı yayınevine veriyordur. Ondan sonra da gelen gelirin verdiği hoşnutluklarını, fantastık olarak adlandırdıkları, duvarlarında değişik resimler olan evlerinde ropörtajlarında anlayabiliyoruz. :) Çoğu başladığı noktayı çabuk unutabiliyor.

Bu söylediklerimi senin -Gözünü para bürümüş ve paradan başka bir şey göremeyen bir insan- dediğin için diyorum. Çünkü yaptığı şeyi gördüğüm kadarıyla : Kitaplarını yazıp satmaktan başka bir şey göremiyorum. :S

Evet özetle son zamanlarda yeni konu açıldığında bir hevesle girip hep senin yersiz argümanlarınla karşılaşıyorum. Lisede münazara grubuna filan seçildin antremanını burada mı yapıyorsun bilmiyorum ama rahatsızlığımı belirtmek isterim. Umarım yakında birisi çıkıp Tolkien ilk fantastik kitap yazarıdır dendiğinde de 'Durun bir dakika nereden biliyorsunuz tanımıyoruz ki adamı' demezsin.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 14 Şubat 2011, 11:01:12 »
Ama esere de kızarız değil mi? 'Ne b.ktan bir şey bu, bütün ergenler başına toplanmış.' deriz. Yazara da kızarız. Onun hikayesi yünüden site tiksinç bir yer oldu deriz.
Biz Stephanie Meyer'dan nefret ediyoruz çünkü Fantastik Edebiyat'ı iğrenç bir hale soktu. Sokakta gördüğünüz en avam kız "Edfırt gel beni ısır!" şarkısıyla 'en kral Fantastikçiyim' diye geziyor.
Sonra vampir kültünü ne hale getirdi bu kadın? Güneşte parlıyorlar! Onların patlamaları, kül falan olmaları gerekirdi. Bu, ateş insanı serinletir demek gibi bir şey. Ya da ağaçlar havada yetişir demek gibi. Tamemen saçmalık. O kadının yaptığı bu. Ve onun yüzünden Gece Evi, Vampir Akademisi gibi şeyler de çıktı. Fantastik basite ingirdendi. Ejderha Mızrağı'na Harry Potter'a saçma, hayal gücü yoksunu, normal savaşlardan pek farkı yok denildi.
Biz bu kadına sinirlenmeyip ne yapalım?!

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 14 Şubat 2011, 16:59:43 »
Koca profesörlerin eserlerini para için yazdıklarını söylemek yalnızca abesle iştigaldir. Ciddiye almayınız.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 14 Şubat 2011, 17:22:57 »
Şahsen Meyer'e kızmıyorum; kitaplarına da, okurlarına da. Ne diye önemseyeyim ki böylesine bir eseri? Amras'ın da belirtmiş olduğu gibi boş işler bunlar.

Öte yandan Jules Verne gibi yazarların bile fakirlik çektiklerini gördükten sonra bahsi geçen seriye olan serzenişler haksız görünmüyor.

He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 14 Şubat 2011, 20:12:40 »
Şahsen Meyer'i ve kitaplarını bende pek iyi bulmuyorum.Ama bazıları onun yüzünden fantastik edebiyat şu hale geldi böyle oldu vb.demişler...Bence hiçbir etkisi olmadı,insanlar okumadığı sürece fantastiğe önyargılıdır ben bunu önce kendimde sonra yakın çevremde sonra anlatılanlarda gördüm.Zaten Fantastik eğer kastedilen bizim ülkemiz ise pek revaçta bir tür değil-ama gün geçtikçe ilginin artmadığını söylemiyorum-Beğenen okuyor,seviyor beğenmeyen beğenmediğini dile getiriyor,ama "kin,nefret,kızgınlık" iş bu noktalara nasıl varıyor anlamıyorum
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 14 Şubat 2011, 22:46:43 »
Meyer'in ve onun açtığı yoldan ilerleyen yazarların okuyucu kitlesinin "Fantastik okuyom ben yua." diyerek etrafta dolaşmasından dolayı Fantastik Edebiyat'a yönelik ortaya çıkan "Çocuk şeysi bunlar." düşüncesi için bir kin olabilir içimizde. Dolaylı olarak Meyer'e yönelik bir kin, evet. 

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 14 Şubat 2011, 23:51:40 »
Aynı şey Harry ve Narnia içinde geçerli.İnsanlar bilmedikleri için "çocuksu şeysi bunlar"düşüncesine kapılmıyormu bu kitaplar için?(Hoş Narnia çocuksu ama çocuksu olmasının ne zararı varsa artık)Bunu daha öncede dile getirmiştim filmleri çekilmese kimse bu seriye bu kadar laf etmezdi filmler zaten "başarılı sayılmayacak" birşeyi "itici"yaptı ve işte insanlar "gıcık" oldu...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!