Kayıt Ol

Aslan Cadı ve Dolap, Zamanımızın En İyi Fantastik Edebiyatları Listesinde!

Çevrimdışı Moonshield

• **
  • 128
  • Rom: 4
  • flawless human being.
    • Profili Görüntüle
Osmanlı'ya ya da Türk kültürüne ilgi duyuyor olabilir. Bence Türk lokumu geçmesi ve Aslan'ın "Aslan" olması çok hoş. :)

Knowledge is a deadly friend, when no one sets the rules.
The fate of all mankind, I see, is in the hands of fools.

[spoiler]

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
6 gün çalıştı 7.gün keyif çattı durumu Yahudilik inancında var :). Bu nedenle onlarda bir günlerini hiçbir iş yapmadan geçiriyorlarmış, bu duruma itafen. Filmde buna bir gönderme yapmış demek

Biraz alakasız kaçacak ama bir bilgiyi aktarmak durumda hissetim kendimi. Bu günün adı Şabat'tır. Cuma güneş batışından, cumartesi güneş batışına kadar sürer. Bu süre zarfında inan elini hiç bir işe sürmez. Araba sürmez, spor yapmaz. Öylece malak gibi yatar.

Bkz: The Big Lebowski.

"Şabat gününde bowling oynayamam Dude"

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
Bak onu bilmiyordum ben :). Öyle diyorsan öyledir konuyu bilen sensin :D. Aydınlattın beni bu bilgiyle ^^. Ama o zaman şu soru doğdu kafamda, neden Türkçe olarak Aslan dedi o zaman? Çok ilginç doğrusu :D

Çelişki de orada ya zaten. :P Türkçe "Aslan", Hz. İsa sembolü...

Aynen öyle.. :)
Benim bu kitaplarla yani Narnia ile ilgili çelişkilerim var yalnız...

Hristiyanlık temasının bu denli işlendiği bir kitapta bu Türk kültürünün yoğunluğunun işi nedir acaba?
Yani Aslanın Aslan olması..Türk lokumu..Bunlar önemli şeyler bence..Hele ki kitap bilimciler Aslan'ı kitaptaki peygamber olarak betimliyorlar ..Yani bilemiyorum bunların hepsi bir sav tabi ama..Çok çelişik geliyor bana..

Bu mesajımda da dediğim gibi oldukça çelişik bir durum.
Ya da Lewis'in takdir edilecek bir yanı..Din ile kültürleri birbirinden ayırıp ırkçılık bazında empoze etmiyor hristiyanlığı..
Öyle olsa herşeyi ile hristiyanlığı bastırırdı..

Oysa bir çok eleştirmen Lewis'i yerden yere vurur katolikliğe olan ilgisinden ötürü..
Bence bu denli içerikli, zengin bir kitap baş tacı edilmeli..

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı skandy_duygu

• **
  • 293
  • artık Mersine Türkiye şampiyonasına :D
    • Profili Görüntüle
Aynen öyle.. :)
Bu mesajımda da dediğim gibi oldukça çelişik bir durum.
Ya da Lewis'in takdir edilecek bir yanı..Din ile kültürleri birbirinden ayırıp ırkçılık bazında empoze etmiyor hristiyanlığı..
Öyle olsa herşeyi ile hristiyanlığı bastırırdı..

Oysa bir çok eleştirmen Lewis'i yerden yere vurur katolikliğe olan ilgisinden ötürü..
Bence bu denli içerikli, zengin bir kitap baş tacı edilmeli..
Bencede
‘Üzgünüm Beverly ama seni dövmek zorundayım.Bunu senin iyiliğin için.Eğer tuvaletten bir örümcek çıktığını söyleseydin,benden dayak yemek zorunda kalmayacaktın’”

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
Kitapların hiç bu yönünü düşünmemiştim...
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....