Kayıt Ol

Tolkien Kitapları Sıralaması?

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması ?
« Yanıtla #15 : 08 Ekim 2012, 19:52:08 »
KingKiller'e aynı fikirdeyiz herhalde Tolkien kitaplarına ben de bu şekilde başlamıştım diğerlerinin sıralaması o kadar da önemli değil Hurin'in Çocukları kitabının özeti Silmarillion adlı eserde mevcut.
!!!!!Çok önemli bir konu var o da ilk olarak Silmarillion'dan başlarsanız eğer kitapta yer alan Güç Yüzüklerine Dair kısmını okumamanızı tavsiye ederim çünkü Yüzüklerin Efendisinin bir nevi özeti niyetinde onun için
1- Hobbit(su gibi)
2- Yüzük(?????)
3- Silmarillion(ağır bir kitap)
                   makul olan sıralama bu!!! diğerlerini nasıl sıralarsanız sıralayın...

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 08 Ekim 2012, 20:32:54 »
Söz konusu kitapların okuma sırası olunca kronolojik sırayla okunması gerektiğine vurgu yapılması kaçınılmaz oluyor. Bu durumun özellikle de Tolkien'ın kitapları için geçerli olmadığını düşünüyorum.

Silmarillion'ı sayısız arkadaşıma ödünç verdim. Büyük çoğunluğu kitabı yarılamayı dahi başaramadı, ki neredeyse hepsi Yüzüklerin Efendisi'ni okumuş insanlardı. Hal böyle olunca üçleme okunmadan Silmarillion'ı okumanın (Bu arada sirdede'nin de bahsettiği gibi Silmarillion üçlemeyle ilgili pek çok hayati spoiler barındırır.) okuru sıkacağını düşünüyorum.

Sıralamaya gelirsek bence Tolkien'a Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ile başlanması ideal, Hobbit üçlemeden önce de sonra da okunabilir ama diğer kitapların üçlemeden sonra okunması taraftarıyım.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Theoden

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 06 Kasım 2012, 22:40:10 »
Çoğu kişi kitap sırasını bilmez
1-simmelor yanlış yazdım :)
2-hurin çocukları
4-hobbit
5-lotr
6-bitmemiş öyküler
Beş ve altıyı değiştirebilirsiniz

Çevrimdışı Jean Valjean

• **
  • 281
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 06 Kasım 2012, 22:50:39 »
Çoğu kişi kitap sırasını bilmez
1-simmelor yanlış yazdım :)
2-hurin çocukları
4-hobbit
5-lotr
6-bitmemiş öyküler
Beş ve altıyı değiştirebilirsiniz

Dostum her şeyi geçtim 3 nerede? Yüzüğü falan mı taktı?
He Who Dwells Beneath The Waves

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #20 : 06 Kasım 2012, 23:43:58 »
Simmelor Simmelor
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 06 Kasım 2012, 23:51:56 »
Aşağıdaki gibi okunmalı ve kitapların güzelliği de yine aynı sıralama.Her ne kadar silmarillion kronoloji olarak önde olsa da sona bırakılmalı.Çünkü hem ağır hemde Yüzüklerin efendisinden sonra okumak büyük keyif.Çünkü yüzüklerin efendisinden sonra büyük bir merak ile silmarillion'a sarılmış oluyorsunuz ve bir çırpıda bitiyor. Sonra bıkmadan usanmadan tekrar tekrar okuyorsunuz.
1- hobbit
2- yüzüklerin efendisi
3- silmarillion
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı Eksilin

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
Tolkien kitapları hakkında bilgisi olanlar yardım ?
« Yanıtla #22 : 24 Aralık 2012, 20:23:20 »
Merhaba arkadaslar ben sitenizi yeni takip etmeye başladım.Tolkienin kitaplarını beğeniyorum.Su anda sizden yardımını istediğim nokta Tolkien'in orta dünya kitaplarına hangi kitaptan başlamamın daha doğru olacagidir. Yardımınızı bekliyorum  :)

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tolkien kitapları hakkında bilgisi olanlar yardım ?
« Yanıtla #23 : 24 Aralık 2012, 20:31:38 »
Hobbit
Yüzük Kardeşiği
İki Kule
Kralın Dönüşü
Silmarillion (İthaki olanı al çünkü onun sonun Güç Yüzüklerine dair eklenmiş)
Hurin'in çocukları
Sigurd Ve Gudrün Efsanesi
Tehlikeli Diyardan Öyküler
Bitmemiş Öyküler
Roverandom (Orta Dünya ile ilgili değil ama oku bence :) )

Bu arada direk cevap verdim çünkü ben bu programa göre şuan Silmarilliondayım. Çoğunluk en uygununun bu olacağı görüşünde :)

Garanti olarak kendimi gösterebilirim. Programa uyuyorum ve çok mutluyum :D

Edit: Aslında ben direk bir yardım severlikle atıldım ama forumda bu konunun tartışıldığı bir kaç başlık bulunmakta :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #24 : 25 Aralık 2012, 04:59:08 »
Merhaba arkadaslar ben sitenizi yeni takip etmeye başladım.Tolkienin kitaplarını beğeniyorum.Su anda sizden yardımını istediğim nokta Tolkien'in orta dünya kitaplarına hangi kitaptan başlamamın daha doğru olacagidir. Yardımınızı bekliyorum  :)

Üstteki yorumlarda enine boyuna tartışılmış bu konu, bakmadıysan eğer bir bak derim ben. Gereken cevabı bulabileceğini umuyorum.

Hobbit
Yüzük Kardeşiği
İki Kule
Kralın Dönüşü
Silmarillion (İthaki olanı al çünkü onun sonun Güç Yüzüklerine dair eklenmiş)
Hurin'in çocukları
Sigurd Ve Gudrün Efsanesi
Bitmemiş Öyküler
Roverandom (Orta Dünya ile ilgili değil ama oku bence :) )

Bu arada direk cevap verdim çünkü ben bu programa göre şuan Silmarilliondayım. Çoğunluk en uygununun bu olacağı görüşünde :)

Garanti olarak kendimi gösterebilirim. Programa uyuyorum ve çok mutluyum :D

Edit: Aslında ben direk bir yardım severlikle atıldım ama forumda bu konunun tartışıldığı bir kaç başlık bulunmakta :)

Ayrıca bu listeyle ilgili olarak, Sigurd ve Gudrun Efsanesi oraya hiç gitmemiş. O bir efsane, destan tarzı bir kitaptır. 'Klasik Orta Dünya' kitaplarının arasına karıştırmadan okunmalıdır.

Çevrimdışı Godfrey

• *
  • 20
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 02 Ocak 2013, 21:28:36 »
Şahsen:

Silmarillion
Hurin'in Çocukları
Hobbit
Üçleme
Bitmemiş Öyküler

ve diğerleri

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 10 Haziran 2014, 16:14:22 »
Onur ''Roverandom'' ayrı bir masal demiş.Peki ''Tehlikeli Diyardan Öyküler'' de ayrı bir masal değil mi?Ben öyle biliyordum, MiddleEarth ile bağlantısı var mı ?
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı erkantuzcu

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tolkien Kitapları Sıralaması?
« Yanıtla #27 : 07 Şubat 2015, 22:35:13 »
Yüzüklerin efendisi üçlemesi için piyasada iki tip kitap var. Birincisi ciltli olup 3ü bir arada olan, diğeri normal karton kapaklı 3 ayrı kitap şeklinde olan. Bu setler arasında bir fark var mıdır? Okuma açısından hangisini alırdınız? Tavsiyeniz için şimdiden teşekkür ediyorum..

Ciltli kitap, 1015 sayfa; ayrı ayrı 3 kitap, toplam 1320 sayfa...

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 07 Şubat 2015, 22:48:37 »
İkisi arasında metin olarak fark yok.

Tek cilt olan şekil olarak çok daha güzel, okumak ve taşımak zor olabilir. Sayfa boyutu standart kitap boyutundan büyük olduğu için sayfa sayısı az. Kitabın sert kapağının iç yüzünde renkli Orta Dünya haritaları basılı. Ayrıca kitabın üstü çok hoş kırmızı kumaş gibi bir malzemeyle kaplanmış, "Red Book of Westmarch" gibi duruyor. Çok seviyorum bu versiyonu şahsen.

Tek tek satılan kitaplar taşıma ve okuma kolaylığı sağlıyor. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam 2. kitabın yanında büyük poster tarzında Orta Dünya haritası vardı. Başka bir özellikleri yok, standart kitaplar yani.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 07 Şubat 2015, 22:51:49 »
Yüzüklerin efendisi üçlemesi için piyasada iki tip kitap var. Birincisi ciltli olup 3ü bir arada olan, diğeri normal karton kapaklı 3 ayrı kitap şeklinde olan. Bu setler arasında bir fark var mıdır? Okuma açısından hangisini alırdınız? Tavsiyeniz için şimdiden teşekkür ediyorum..

ikiside metisten çıkma . Ciltli olan versiyon 3 ayrı kitap şeklinde olanın birarada toplanmış hali . Yani aynı içerik . Ben 3 kitabı ayrı ayrı alıp okumuştum . 2.kitabın içinden ortadünya haritası çıkmasıda ekstra bir artı . Ayrıca kitapların kapak resimlerinide beğeniyorum ve yan yana koyunca kitaplıkta ciltli halinden daha güzel gözükmekte bence . Zaman çarkında tüm kitaplarım ciltli ama  Yüzüklerin efendisinde bence 3 kitabı karton kapaklı olarak alın . Ev dışındaki ortamlarda kitap okuyan biriyseniz yanınızda gezdirmenizde daha rahat olur . Yalnız karton kapaklı baskıların puntosu  ciltli olandan daha küçük o yüzden böyle bir sıkıntınız varsa ciltli olanı tercih edebilirsiniz.