Kayıt Ol

Spartacus: Blood and Sand (+18)

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Andy Whitfield'ı kaybettik!
« Yanıtla #60 : 12 Eylül 2011, 11:18:28 »
Andy Whitfield'dan üzücü haber geldi, dün gece (ya da bu sabah) lenf bezi kanserinin getirdiği komplikasyonlar nedeniyle[*]doktorlar alert[/*] hayata gözlerini yumdu. Daha doğru düzgün Türkçe kaynak bulamadım ama IMDb'de haberi var.

Spoiler: Göster
Andy Whitfield, Former 'Spartacus' Star, Dead at 39

Andy Whitfield, whose impressive physique didn't hurt his lead performance in the Starz series "Spartacus: Blood and Sand" has died in his home country of Australia after a battle with non-Hodgkins Lymphoma. Whitfield was 39. In a statement provided to Associated Press, Whitfield's wife, Vashti, called her husband a "beautiful young warrior" who died on a "sunny morning" in the "arms of his loving wife." Whitfield -- who was born in Wales and lived in Australia -- was a virtual unknown when he was cast as the title hero in "Spartacus," a hit original series for the Starz network that was known for its graphic violence and sexuality. Whitfield was preparing for the show's second season when he was diagnosed 18 months ago. And in January, the network announced that another Australian actor, Liam McIntyre, would take over the series' lead role. “We are deeply saddened by the loss of our dear friend and colleague, Andy Whitfield,” said Starz president and CEO Chris Albrecht. “We were fortunate to have worked with Andy in 'Spartacus' and came to know that the man who played a champion on-screen was also a champion in his own life. Andy was an inspiration to all of us as he faced this very personal battle with courage, strength and grace. Our thoughts and prayers are with his family during this difficult time. He will live on in the hearts of his family, friends and fans.”

-Daniel Frankel

Google'în bana bir oyunu olsa gerek aramıştım ama bulamamıştım, sağol dekadans.

Bu da Türkçesi:

Kansere yenik düştü

''Spartacus: Kan ve Kum'' adlı televizyon dizisinin yıldızı Andy Whitfield, 39 yaşında hayata veda etti.

LOS ANGELES - Son 1,5 yıldır lenf kanserinden tedavi gören Andy Whitfield'in, Sydney'de hayatını kaybettiği açıklandı.       

Galler doğumlu Whitfield, dizide Spartacus karakterini canlandırıyordu ancak hastalığı nedeniyle geçen sezon öncesi diziden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Whitfield, diziyi bırakmak zorunda kaldığında, "Böylesine sıradışı bir projeden ve birlikte çalıştığım insanlardan ayrılmak zorunda kalmak benim için büyük bir hayal kırıklığı. Sanırım bu benim ve ailem için bir başka sıradışı yolculuğa çıkma zamanı" diye konuşmuştu.

Aynı zamanda model olan ve 'Spartacus' ile yıldızı parlayan oyuncu sinema kariyerine 2004 yılında 'Gabriel' ile başlamıştı.

ntvmsnbc
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Spartacus: Blood and Sand (+18)
« Yanıtla #61 : 12 Eylül 2011, 11:34:29 »
http://www.ntvmsnbc.com/id/25249332/
evet malesef kendisi dün gece sabaha karşı hayata gözlerini yummuş. hayatın ne kadar kısa olduğu gerçeği daha da acı bir şekilde aklımızı dağlıyor artık.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Ynt: Andy Whitfield'ı Kaybettik!
« Yanıtla #62 : 12 Eylül 2011, 11:41:10 »
http://www.facebook.com/notes/spartacus/spartacus-star-whitfield-dies-of-lymphoma/10150376267099104

Eşinin kollarında, güneşli bir Avusturalya sabahında gözlerini yummuş hayata.

Oysa daha 39 yaşındaydı... Sadece dizi ile tanıyoruz belki ama işte insan üzülmeden edemiyor. Sanırım bu da insanı insan yapan unsurlardan.

Sevmiştik kendisini, huzur içinde uyusun...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 12 Eylül 2011, 15:22:11 »
Kariyerinin daha başlamadan bitmesi kadar sürekli medayada çıkan 'yakında iyileşecek' , 'bir sene tedavi görüp dizi kaldığı yerden devam edecek' tarzı açıklamalar nedeniyle de açıkçası biraz şaşırmış durumdayım. Oysa herkes ne kadar olumlu konuşuyordu. 39 yaşına gelene kadar böyle bir projede çalışmak için kim bilir ne zorluklar yaşadı ve şimdi böyle bir fırsat eline geçmiş tam da zevkini sürmek üzereyken talihsizlik yaşaması gerçekten üzücü. R.I.P.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
Spartacus: Vengeance
« Yanıtla #64 : 22 Ocak 2012, 17:48:56 »
Yeni bölümü az önce izledim. Her replik ayrı bir felsefe olmuş, kan vahşet aynen devam. İzlerken heyecanlanmamak elde değil.

Yine de bölüm sonunu böyle güzel yerde kesmeseler iyiydi.
May the force, be with you.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 31 Ocak 2012, 15:45:36 »
Ben de nedense tam tersi düşünüyorum. İzlemeye değmez geldi. Sanırım yeni Spartacus'ün birazcık tıfıl olmasından dolayı...
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Valheru

• **
  • 220
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 31 Ocak 2012, 17:18:45 »
Bana Batiatus'un karısının (şimdi ismini hatırlayamadım) hayatta kalması saçma geldi. Gelip kadını evde buluyolar kadının nasıl hayatta kaldığı muamma.O kısmı daha iyi bağlayabilirlerdi.
Böylece anlaşmamız yazıldı,böylece anlaşma yapıldı
Düşünce zamanın okudur,anılar asla solmaz.
İstenen verildi,bedel ödendi

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #67 : 07 Nisan 2013, 03:52:11 »
İlk sezon Blood and Sand, 2.sezon Vengeance, 3.sezon ise War of the Damned olarak geçiyor kayıtlarda. Daha çok 3.sezona yönelik kısa bir yorumum olacak, burası uygun mudur bilmem ama başka Spartacus başlığı yok sanırım.

Az önce 3x9'u izledim. Büyük finale, efsane finale 1 kala, adamlar final gibi bölüm yapmış. Son 5 dakikayı zaten söylememe gerek bile yok. İnsan olan ağlar, ağlamak zor geliyorsa bir iki damla gözyaşı düşer veya ne bileyim, vücudu en azından bir tepki falan verir. Vermeli. Eğer vermezse insanlığından şüphe ederim.

Genel konuştuğumun farkındayım, bunun bir dizi olduğunun da farkındayım. Fakat etkilenmemek mümkün değil. Adamlar yapıyor ağbi. Bize de kendi dizilerimizi aşağılamak düşüyor.

Bugüne dek okuduğum kadarıyla söyleyebilirim ki, kendi tarihimden bu kadar etkilenmedim. Çok ciddiyim. Tarihimizi çok seviyorum ama etkilenmek başka şey. Ha bu Roma'nın tarihini sevdiğim anlamına gelmiyor. Hani olur da sihirli bir peri gelir ve 3 dilek hakkın var derse, tarihi geri sarıp Spartacus ve davasına destek veren diğer tüm "özgür" insanların Roma'yı yıkmasını isterdim. Kalan 2 dilek hakkımı da kullanmazdım. Bu yeterli.

Çok mu abarttım? Hayır.

Dizi haftaya final yapacak ve ben o günün gelmesini istemiyorum. Haklı insanların haksız bir sona uğramasını hazmedemiyorum. Böyle olmamalıydı. Kesinlikle tarihte bu isyan bu şekilde sonlanmamalıydı. Hak eden kazanmalıydı. Özgürlük kazanmalıydı. Belki şu an Avrupa çok daha farklı bir konumda olurdu. Üstüne binlerce kitap yazılabilecek, yüz yıllarca dillerden düşmeyecek bir efsanedir Spartacus. Ve her zaman öyle kalacaktır.

Hayatım boyunca tekrar tekrar izleyeceğim bu diziyi. Spartacus efsanesini beynime kazıyacağım, unutmamak için. Çok daha detaylı bir şekilde öğrenmek için hakkında kitaplar okuyacağım.

Ve hayatında izlediğin en güzel ve en özel şey neydi diye soranlara her zaman Spartacus diyeceğim.

Spartacus. Spartacus. Spartacus.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 08 Nisan 2013, 14:55:53 »
Denaro Forbin'in tüm söylediklerine katılmadan edemiyorum. Kimi zaman yapımı eleştirmiş olsam da genel itibariyle bu tarihin ve Spartacus hikayesinin çok büyük bir hayranıyım. Keşke bitmeseydi hatta keşke o uzun zamandır beklediğimiz sonla bitmek zorunda olmasaydı. Umarım yapımcılar bu tarihin şanına yakışır bir final bölümü çekerler.

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 13 Nisan 2013, 15:40:44 »
Muhteşem dizi sona erdi. Muhteşem bir efsane ve bu efsaneye yakışan muhteşem son. Son 2 sezon boyunca Andy Whitfield'i özledim durdum. Keşke o olsaydı, keşke onu izleseydik diye. En çok da bu bölüm aradı onu gözlerim. Ama gitti, canlandırdığı efsanevi karakter gibi o da bu dünyadan göçüp gitti.

Bölüme gelince. Blood and Sand finalinden beri bu kadar mükemmel bir bölüm izlememiştim. Spartacus efsanesine, hüzünle biten bu muhteşem efsaneye ancak bu kadar güzel bir son hazırlanabilirdi. Agron'un dediği gibi, Spartacus sonsuza dek hatırlanacak. Ve bu dizi de buna yardımcı olmuş oldu.

Gannicus'a hazırlanan son da efsaneviydi. Arenada görünüşü, en azından bu acı sona biraz olsun güzellik katmış oldu. Dizi yapımcıları işini çok iyi biliyor, belli.

İlk sezondan beri var kalan tek karakter olan Agron için mutlu son olduğunu görmek de mutlu etti beni.

Diğer tüm diziler bir yana, bu dizi bir yana benim için. Tekrar tekrar izlenebilecek nadir dizilerden.

İlk defa bir bölümü sonuna kadar izledim. Hiç bir saniyesini kaçırmadan... Ve sonunda tüm karakterler gösterilirken, acaba Andy Whitfield'i görebilecek miyiz diye baktım durdum. Varro, Sura, Oenomaus, Batiatus, Lucretia ve diğer karakterleri görmek beni duygulandırdı. Hatta Glaber bile... Ve beklediğim oldu ve Liam McIntyre'in canlandırdığı Spartacus karakterinin sonu beni ağlatamazken, Andy Whitfield'in "I am Spartacus!" diye haykırışı beni ağlattı. Yapımcılara bu muhteşem dizi için ne kadar teşekkür etsek az...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #70 : 13 Nisan 2013, 23:56:58 »
Ve 1 saatlik olağanüstü bir finalle veda ettik Spartacus efsanesine.

Seri boyunca birçok karakterin ölümünü izledik. Bunlar bizi derinden yaraladı. Elbette bir gün dizinin de biteceğini biliyorduk. Spartacus'ün tarihte savaşsal anlamda üstün gelemeyeceğini bildiğimiz halde inancımızı koruduk ve onunla birlikte Roma'dan nefret ederek yürüdük Roma askerlerinin üzerine. Spartacus'ün sonunu bildiğimiz halde inanmıştık çünkü. Kalplerimizde özgürlük ateşeni tekrar yakmıştı Spartacus.

Dizide kaybettiğimiz karakterlerin yanı sıra gerçek hayatta da Andy Whitfield'i kaybettik. Karizmasıyla birlikte Spartacus karakterini en iyi canlandıran aktördür. Adam resmen Spartacus olmak için doğmuş demek yanlış olmaz sanırım. Rahmetle anıyoruz kendisini. Liam biraz sarışın olmasından kaybediyordu aslında. Yoksa çok iyi bir aktör o da. Rolünün hakkını verenler unutulmaz. Liam da unutulmaz.

Final bölümünü ele almak gerekirse eğer. Hayatımın en iyi "1 saat"lerinden biriydi. Her şey olması gerektiği gibiydi. Bir eksiklik olduğunu zannetmiyorum. Çok güzel bir final hazırlamış senaristler. Özellikle Marcus Crassus ve Spartacus'ün diyalogları muhteşemdi. Crassus'un kinayeli yaklaşımına karşı Spartacus'ün vermiş olduğu cevaplar ayakta alkışlanacak cinstendi.

Tarihteki gibi bir son izledik. Bu da diziyi çok daha gerçekçi bir hale getiriyor tabii ki. Arenada özgürlüğünü kazanmış tek gladyatör ünvanına sahip olan Gannicus'un sonu da çok acı oldu. Gözlerim doldu ne yalan söyleyeyim.  Ama son anında bile o kendine has gülümsemesiyle gönlümde bir kez daha taht kurdu. Crixus'u da kaybetmiştik 2 bölüm önce. Spartacus, Crixus, Gannicus, Oenomaus... Ve daha niceleri. Özgürlük uğruna canlarını feda edenleri unutmak ne mümkün.

Spartacus'ün ölmek üzereyken sarf ettiği sözler de bir hayli etkilemiştir izleyenleri. Ve Agron. Bir kurma karakter olmasına rağmen en sevilenlerden biriydi. İlk sezondaki Batiatus Hanesi'nin yıkılmasında rol alan gladyatörler arasındaydı ve finale kadar bir an olsun yalnız bırakmadı Spartacus'ü, Crixus'la gitmeye karar vermek dışında. Geri döndü nihayetinde ama eski halinden eser kalmamıştı. Yine de son savaşta yer aldı ve Spartacus'ün ölümüne tanıklık etti. Gözyaşı döktü. Ölmedi evet.

Peki en son sahnede Andy'nin karşımıza çıkıp, "I am Spartacus!" demesine ne demeli? İşte bu bitirir adamı. Çok güzel düşünülmüş. Muhteşemdi, muhteşem!

Nasıl anlatsam bilemiyorum. Bir efsane ancak bu kadar güzel sonlandırılabilirdi. Bu dizide öyle ya da böyle emeği geçen ne kadar insan varsa hepsine kendi adıma teşekkür etmek istiyorum. Spartacus efsanesini günümüze taşıdıkları için. Aslında Spartacus'ün mağlup olmadığını vurguladıkları için.

Spartacus'ün de dediği gibi, "Özgür olarak ölmek en büyük zaferdir," sözünü bizlere kanıtladıkları için.