Kayıt Ol

Gecenin Konukları - Richard Matheson

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Gecenin Konukları - Richard Matheson
« : 25 Aralık 2009, 19:33:12 »

Orjinal ismi: I'm Legend
Çevirmen: Afif Yesari
Tür: Korku-Gerilim
Yayın evi: Beyaz Balina

"İleriye bir göz atınca kalbi duracak gibi oldu:

Hepsi, evinin önünde bekleşiyorlardı! Dehşet dolu bir inilti boğazında düğümlendi. Ölmek istemiyordu, ölümü düşünmüş, hatta özlediği zamanlar bile olmuştu ama böylesini değil!... Onlar, motorun sesisi duyunca, soluk suratlarını kendisine doğru çevirdiler. Bir kısmı garajın açık kalan kapısına seyretti. Öbürleri, kamyonete doğru koşup çevreye dağılarak yolu kapladılar. Değil durmak, yavaşlamak bile delilik olurdu.

Gaza bastı... Kamyonet hızla üzerilerine giderek üçünü ezip geçti; kamyonetin karoseri, onlara çarpmanın şiddetiyle sarsıldı, soluk sarı suratları camın önünde, kapını yakınlarında görünüp kayboldu. Çığlıkları, kanını donduruyordu sanki.

Dikiz aynasından birkaçının ardı sıra koşuştukları gördü..."

Yalnızlık çok beter bir duygudur. Hele ki Dünya üzerinde tek olarak kalmak yada öyle kaldığını sanmak. Robert Neville vampirleşmiş dünyanın geriye kalan son insanıdır. Gündüzleri çevresini vampirlerden temizlemeye çalışırken geceleri ise kendini korumak zorundadır. Ama bu nereye kadar böyle gider?
Robert Neville yapayalnızdır ve bu Robinson Crusoe benzeri yaşantının baskısını omuzlamak zorundadır. Anıları ve geleceğe dair belirsizlik kitapta yer yer dokunaklı geri dönüşler ve itiraflarla verilmektedir.
Bu kitap klasik korku kitaplarından ayrı olarak; felsefi tarzındaki düşüncelere, psikolojik sorgulamalar ve toplumsal göndermelerle dolu.

Kitap I'm Legend (Ben Efsaneyim) adıyla 2007 yılında sinemaya çok başarılı bir şekilde uyarlandı. Başrolünü Will Simith'in oynadığı film hem Avrupa ve Amerika'da hem de Türkiye'de çok beğenildi.

Yorumum: Açıklamada da dediğim gibi kitap sıradan bir korku kitabından çok daha fazlası. Bana kalırsa tek sorunu isminin ''Gecenin Konukları'' diye çevrikmiş olmasıdır. Gerçek ismi olan ''Ben Efsaneyim'' şeklinde çevrilmiş olsaydı daha güzel dururdu.
Herkese tavsiye ederim...

Not: Bulabildiğim en iyi resim buydu.

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
Ynt: Gecenin Konukları-Richard Matheson
« Yanıtla #1 : 26 Aralık 2009, 15:56:55 »
Kitabı ilk elime aldığımda arkasında okuduğum yazıdan yola çıkarak korku yüklü olduğunu tahmin etmiştim.Fakat beklediğim gibi çıkmadı.Daha çok duygusal bir kitap gibi.Dünyada tek insan olarak kalmış olan robert'in psikolojik gerilimini anlatıyor.Fakat yinede güzel bir kitap.Tavsiye ederim.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2009, 12:29:59 »
Kapak çok yanıltıcı duruyor. Yani bir vampir kitabı, bir dişi vampir kontes ve zavallı erkek kurbanlarını nasıl bir karadul easıyla sömürüp kenara attığını anlatıyor havası var. Meğer I'm Legend filminin kitabıymış :P. Olacak iş mi bu?

Kitabı olduğunu bilmiyordum ve oldukça şaşırdım. Okunası bir kitap gibi duruyor ama yukarıda da dendiği gibi ismi de I'm Legend'a ait olduğunu gölgeliyor.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2009, 18:08:47 »
Kapak çok yanıltıcı duruyor. Yani bir vampir kitabı, bir dişi vampir kontes ve zavallı erkek kurbanlarını nasıl bir karadul easıyla sömürüp kenara attığını anlatıyor havası var. Meğer I'm Legend filminin kitabıymış :P. Olacak iş mi bu?

Kitabı olduğunu bilmiyordum ve oldukça şaşırdım. Okunası bir kitap gibi duruyor ama yukarıda da dendiği gibi ismi de I'm Legend'a ait olduğunu gölgeliyor.

Kesinlikle haklısın. Ben bu kitabı ilk okuduğumda bu mu vampir romanı demiştim. Tamam çok güzel kitap ama vampirleri tam olarak baş role koymuyor. Sonradan ''Ben Efsaneyim''i izledim. Dedim ki ''Ben bu kurguyu nereden hatırlıyorum?''. Tam o an dank etti ''Yaa bu bizim roman.'' Çevremdeki kimse kabul etmedi bu gerçeği ama sonunda kanıtladım :D