Kayıt Ol

Loalar ve Gölgeavcılığı(SHADOWHUNTER)

Çevrimdışı Zuljin

• *
  • 28
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Loalar ve Gölgeavcılığı(SHADOWHUNTER)
« : 28 Aralık 2009, 11:12:33 »
LOA’LAR

Troller  voodo priestizm(rahiplik),şamanizm,druidlik ve gölgeavcılığını(Shadowhunter) loa’lardan ödünç aldıkları güçler sayesinde yapar.Loa’lar hakkında çeşitli söylentiler vardır.Bazıları tanrı olduklar,bazılar güçlü orman ve hayvan ruhları oldukları ya da sadece astrall düzlemlerden gelen ruhlar oldukları yönündedir.Loa ruhları elamantellerden daha güçlüdür ama Eski-Tanrılar ya da Titanlar kadar güçlü değildir ama sayıları muhtemelen onlarda daha fazladır.Bu ruhlar alışılmadık güç ve büyüleri bahşeden kudretli varlıklardır.Gölgeavcıları karanlık ve kadim güçlerle savaşırken bu ruhların güçlerinden yararlanır.Ruhları özel rütüellerle çağırırlar, Gölgeavcıları karanlık ve kadim güçlerle savaşırken ihtiyaç duydukları anda onlara yardım ederler.Bahşedilen yetenekler çağırılan Loa’ya göre değişir.Ölen herhangi biri ve ölümün üstesinden gelen herhangi biri Loa’ya ibadet etmiş sayılır.Gölgeavcılar Loa’ya inanç ve bağlantılarıyla Loa onlara gölge ve iyileştirme büyülerini bağışlar.Bazı gölge avcılar Loa’ların gizli görünüşlerini araştırır,bu sayede düşmanlarını engelleyen müttefiklerini yardım eden benzersiz büyüleri öğrenirler.Zul’grupta beş başpapazın her birinin farklı Loa’sı vardı..Yüksek rahibe Mar’linin Shadra’ya,Yüksek rahip Thekal’ın Shirvallah’ya,Yüksek rahibe Jeklik’in Hir'eek’ye ve  son olarak Yüksek rahip Venoxis Hethiss’e tapar. Gundrak'taki üç yüksek vekil’in her birinin ayrı bir Loa’sı vardı.Gal’darah’ın Akali’si,Morabi’nin Mam’toht’u ve son olarak Slad'ran’ın Sseratus’u vardır.

Bilinen Loa’lar(Troll Pantheon)

Jungle Loaları
1)Hakkar: Kan tanrısı
2)Örümcek Shadra
3)Kaplan Shirvallah
4)Panter Bethek
5)Yarasa Hir’eek
6)Yılan Hethiss

Kum-Toprak Loa’ları

1)Kimbul:Kaplanların tanrısı,Hayvanların efendisi,Kedilerin Kralı,Avın Kaderi
2)Mue’zahla:Ölüm tanrısı,Uykunun babası,Zamanın çocuğu,Gecenin dostu.

Orman Loa’ları
1)Ula-tek:Yılanların tanrıçası
2)Ayı Nalorakk
3)Kartal Akil’zon
4)Ejderşahin Jan’alai
5)Vaşak,Karakulak Halazzi

Buz Loa’ları

1)Yılan Sseratus
2)Buz Leoparı Har’koa
3)Arktik Ayısı Rhunok:
4)Uçan yılan Quetz’lun:
5):Mamut Mam’toth
6)Gergedan Akali:

Gölgeavcısı Loa’ları

1)Legba:Hız Loa’sı
2)Lukou:İyileştirme ve hüküm Loa’sı
3)Ogoun:Savaş Loa’sı
4)Damballa: Yılanlar ve ihanetin Loa’sı
5)Samedi:Mezarlıkların ve ölüm uykusunun Loa’sı
6)Shango:Fırtına kırallığının denetçisi,

Diğer Loa’lar:

1)Zanza:Zandalar kabilesinin inandığı Loa.
2)Egemen Gölge(Shadow Ascendant)

JUNGLE LOA’LARI

1)HAKKAR SOULFLAYER:

Hakkar Azeroth tarihindeki güçlü varlıklardan biriydi ve trollerin Loa’larından biriydi. Brann Bronzebeard(Bronzsakal) onun Eski  bir Tanrı yada Eski bir tanrının oğlu olduğuna inanıyordu.Ama kimse Loa’ların tam olarak ne olduğunu bilmiyor.Kalimdorun parçalanışından sonra Troller için zor  ve sıkıntılı yıllar başlamıştı.Açlık terör ve savaş tüm trol yurtlarını yayılmıştı.Artık açlık ve terör Trol ülkeleri için sıradan olaylardı.Grubashi Trolleri umutsuz sonlarından kurtulmak için eski ve kadim güçlerden yardım istemeye karar verdiler.Troll Krallıklar aynı merkezi inanç sistemi paylaşmasına rağmen,Grubashi en karanlık olana biat etmek zorunda kaldı.Çünkü diğer Loa’lar trollere cevap vermedi.Kana susamış alçak Hakkar trollerin çağrısını duydu ve onlara yardım etmeye karar verdi.Ama bu yardımın bir karşılığı olacaktı..Hakkar grubashi’ye onun kanının sırlarını verdi bu sayede Troller  Stranglethorn vadisinin çoğuna ve güney denizindeki adalara egemen oldu.Hakkar artık yaptıklarının karşılığını bekliyordu.Kana Susamış tanrı ona hergün ruhların feda edilmesini emretti.Böylece fiziksel dünyaya gelebilecek ve kurbanlarının kanını kendi akıtabilecekti.Grubashi ne kadar büyük bir hata yaptığını anladı ve Hakkar’a ve yönetimdeki Hakkar’ın sadık Rahip ve rahibeleri olan Atal’ai’ye karşı isyan planları yapmaya başladı.Sonunda Grubashiler ve Atal’ai takipçileri arasında bir savaş patlak verdi.Bu savaş artık şimdilerde sadece bir efsane olarak biliniyo.Grubashi imparatorluğu Hakkar ve onun takipçileri arasındaki savaştan sonra parçalandı.Muharebenin en umutsuz göründüğü anda Troller Hakkar’ın Avatarını yoketmeyi başarıp o bu dünyadan sürdüler.Hakkarilerde Trollerin başkenti Zul’gruptan sürüldü.Atal’ai rahipleri yenilmelerine rağmen Büyük Trol imparatorluğu parçalandı.Rahipler kuzeye Swamp of Sarrow(Üzüntülerin Bataklığı)’a kaçtı.Atal’ailer hakkarın fiziksel dünyaya geri dönüşü için Üzüntülerin bataklığında bir tapınak inşa ett.Yeşil Ejderha Ysera Atal’ailerin planını öğrendi ve bataklıkların altında tapınağı parçaladı.Bu günlerde tapınağın yıkıntıları yeşil ejderhalar tarafından korunur.Yinede fanatik Atal’ailern bir kısmı Ysera’nın gazabından kurtuldu.Ve bu kurtulan grup tekrar Hakkar’ın hizmetine girdi.Atal’ai’lerin ruhani lideri Jammal’an bir kehanet gördü.Hakkar’ı bu dünyaya getirebilirse,Atal’ailer ölümsüz olacaktı.Atal’aile Hakkar’ın Avatarını çağırmak için karanlık ayine hazırlanırken, bir grup kahraman tarafından durduruldular.Sonraki zamanlarda,Atal’ai rahipleri Hakkar’ın fiziksel bedenini sadece Grubashi’nin başkenti Zul’grupta çağırabileceğini keşfetti.Rahipler Hakkar’ın fiziksel bedenini dünyaya getirmeyi başardılar.Kolcu raporları  Gurubashi yıkıntılarının kalbinde korkulan Soulflayer'in varlığını doğrular.Hakkarı durdurmak için tüm dünya Trolleri birleşti.Kum,Kara,Jungle,Orman,Buz, trolleri elçilerini kadim şehre beş yüksek rahip birliğine yolladı.Her rahip bir Loa’nın güçlü bir şampiyonuydu-Yarasa,panter,kaplan,örümcek,yılan-.Beş şampiyon hakkar’ın fiziksel haliyle mücadele ettiler ama Hakkarın karanlık ve kadim büyülerin etkisiyle Hakkar’ın kölesi oldular.Herhangi bir kahraman yıkıntılara girmeye cesaret edemez.Çünkü orda trollerin beş büyük rahibi ve korkunç kan tanrısı Hakkar vardır.Vadinin çığlıkları Hakkar’ın kuzenlerini çağırır ve onların ruhları Hakkar’a bağlanır.

ÖRÜMCEK LOA SHADRA

Shadra güçlü troll Loa’larından biridir.Shadra Elortha adıylada bilinir.Hakkında elmizde fazla bilgi yoktur.Hinterland’a yaşayan Witherbark trolleri shadraya inanır.Witherbark trolleri Shadra’nın zehrini silahlarında kullanırlar.Bazı söylentilere göre bu zehir her şeyi öldürebilirmiş ve panzehri yokmuş.Shadra’yı çağırmanın tek yolu Shadra'Alor sunağını kullanmaktır.Shadra bazı inananlarına güçlerne bahşeder.İnananlar Shadra’nın görüntüsünü alabilir.Azeroth üstünde Loa’ların şekillerine bürünebilen çok az Priest(rahip veya rahibe)vardır.Bazı troller Hakkar vakası yüzünden Loa’lardan nefret eder ve tüm Loa’lara düşmanlardır.Bu troller Shadrayı onun yapacakları yüzünden suçlarlar.Shadra Azeroth’da temsil edilmesi için kendine bir şampiyon seçer,son seçtiği şampiyonda Yüksek Rahibe Mar’li’dir. Shadra, hem de troll kan Tanrı'sının örümcek görünüşünün adıdır, Hakkar, Soulflayer'ın.

Not:Benim düşünceme göre Shadra Zandali dilinde örümce anlamına gelir.Çünkü Hakkar’ın örümcek görüntüsünüde Shadra olarak adlandırılır.

Shadra’Alor

Shadro’Alor tapınağı Witherbark kabilesinin örümcek Loa’sı Shadra adına yapılmıştır.Shadra’Alor sunağı  Amani İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir.Tapınak Hinterlands bölgesinde yer alır.Shadro’Alor Witherbark trollerinin Anavatanıdır.Burası Witherbark kabilesinin ilk yerleşimidir.Birzamanlar . Brann Bronzebeard(Bronz sakal) bu bölgede bir trol öldürdü.Brann Bronzsakalın asıl amacı büyük bir kuvvet toplayı Hinterlands’ta etnik bir temizleğe gitmektir.Ama bunun için çok büyük bir güce ihtiyacı var.

Yüksek Rahibe Mar’li

Mar’li örümcek Loa’sı Shadra’nın son şampiyonudur.Hakkar Soulflayer’ı durdurmak için tüm dünya trolleri Yüksek rahip birliği adı altında birleşmişti.Bu birlik beş kişiden oluşuyordu.Mar’li bu birliğin saygın üyelerinden biriydi.Her rahip Loa’ların güçlü bir şampiyonuydu.Hakkarla savaşmalrına rağmen güçleri onu yenmeye yetmedi.Hakkar onlar üstünde Kadim ve Karanlık güçlerini kullanarak Mar’li dahi tüm şampiyonları köpeği yaptı.Şimdilerde beş Loa şampiyonu Hakkar Soulflayer’ın en korkun askerleridir.Hakkar’ı yok etmek isteyenler ilk önce bu beş Şampiyonu geçmelidir.Mar’linin iki formu vardır diğer şampiyonlar gibi.Biri trol diğeri örümcek.Örümcek formunda Shadra ona tüm güçlerini bahşeder.

Kaplan Loa Shirvallah:

Kaplan Shirvallah troller’in güçlü hayvan Loa’larından biridir.Hakkında elimizde fazla bilgi yoktur aynı diğer Loa’lar gibi. Bazı troller Hakkar vakası yüzünden Loa’lardan nefret eder ve tüm Loa’lara düşmanlardır.Bu troller Shirvallah onun yapacakları yüzünden suçlarlar.Shirvallah bazı inananlarına güçlerne bahşeder.İnananlar Shirvallah’nın görüntüsünü alabilir.Azeroth üstünde Loa’ların şekillerine bürünebilen çok az Priest(rahip veya rahibe)vardır.Shirvallah her dönem kendini temsil etmesi için bir şampiyon seçer.Günümüzde bu mevkide High Priest Thekal(Yüksek Rahip Thekal) bulunur.

Yüksek Rahip Thekal:

Yüksek rahip Thekal  Kaplan Shirvallah’ın baş rahibidir.Hakkar’ı yok etmek için tüm dünya Trolleri birleşti ve Başrahipler birliğini Hakkar’ı durdurması için Trollerin Kadim şehri Zul’Grub’a yolladı.Her rahip Loa’ların güçlü bir şampiyonuydu.Hakkar’la savaşmalarına rağmen onu yok etmeyi başaramadılar.Hakkar bu beş rahip üstünde Kadim ve Karanlık büyülerini kullanarak onları kölesi ve en ölümcül askerleri yaptı.Şimdi beş baş rahip ve onların Loa görüntüleri Hakkar’a hizmet eder.Kudretli kan tanrısı Hakkar’ı yenmek için ilk önce bu beş baş rahibi ve onların Loa görüntülerini yenmek gerekir.Thekal’ı diğer rahiplere göre daha güçlüdür.Hizmetinden 2 tane troll ve 2 elit kaplan vardır.Zealoth Lork’han güçlü bir şaman ve Zealoth Zath en kurnaz  süikastçilerden biridir.Thekal’ı yenmek istiyorsanız ilk önce hizmetinde iki troll öldürmelisiniz ve bunu eş zamanlı yapmalısınız.Çünkü Thekal yaşamı ve ölümü kontrol edebilir ölen birisini başkasının yaşam enerjisiyle tekrar diriltebilir.Thekal iki formu vardır biri troll diğeri ise kaplan.Thekal zor durumda kalmadan en güçlü silahı olan kaplan formunu kullanmaz.Eğer bu gücünü kullanırsa yanına onun hizmetindeki iki elit kaplan gelir.Özetle Thekal’ı öldürmek hiç kolay değildir.

Thekal’ın Hizmetkarları:

Şaman Zealot Lor'khan

Suikastçi Zealot Zath

4)Panter Bethekk

Panter Bethekk güçlü hayvan Loa’larındna biridir.Hakkında elimizde fazla bilgi yoktur aynı diğer Loa’lar gibi. Bazı troller Hakkar vakası yüzünden Loa’lardan nefret eder ve tüm Loa’lara düşmanlardır.Bu troller Bethekk onun yapacakları yüzünden suçlarlar.Bethekk bazı inananlarına güçlerne bahşeder.İnananlar Bethek’in görüntüsünü alabilir.Bethekk her dönem kendisini Azeroth’ta temsil etmesi için bir şampiyon seçer. Azeroth üstünde Loa’ların şekillerine bürünebilen çok az Priest(rahip veya rahibe)vardır.Bethekk her dönem kendisini temsil etmesi için bir şampiyın seçer,bugünlerde bu mevkide Yüksek rahibe Alrokk bulunur.

Yüksek Rahibe Alrokk

Trol formu:

Loa formu:

Yüksek rahibe Alrokk Panter Bethekk’in baş rahibesi ve şampiyonudur.Tüm dünya trolleri hakkarı durdurmak için yüksekrahipler birliğini kadim trol şehri Zul’Gurub’a yolladı.Bu rahiplerin her biri Loa’ların güçlü bir şampiyonu olmasına rağmen,güçleri Hakkar’ı durdurmaya yetmedi.Hakkar rahipler üstünde Kadim ve karanlık büyülerini kullanarak onları kölesi ve en ölümcül askerleri yaptı. Şimdi beş baş rahip ve onların Loa görüntüleri Hakkar’a hizmet eder.Kudretli kan tanrısı Hakkar’ı yok etmek için ilk önce bu beş baş rahibi ve onların Loa görüntülerini yenmek gerekir.

5)Yarasa Hirrek:

Yarasa Hirrek güçlü hayvan Loa’larındna biridir.Hakkında elimizde fazla bilgi yoktur aynı diğer Loa’lar gibi. Bazı troller Hakkar vakası yüzünden Loa’lardan nefret eder ve tüm Loa’lara düşmanlardır.Bu troller Jeklikk onun yapacakları yüzünden suçlarlar.Hirrek bazı inananlarına güçlerne bahşeder.İnananlar Hirrek’in görüntüsünü alabilir.Bethekk her dönem kendisini Azeroth’ta temsil etmesi için bir şampiyon seçer. Azeroth üstünde Loa’ların şekillerine bürünebilen çok az Priest(rahip veya rahibe)vardır.Hirrek her dönem kendisini temsil etmesi için bir şampiyın seçer,bugünlerde bu mevkide Yüksek rahibe Jeklikk bulunur.

Yüksek Rahibe Jeklikk:

Trol formu:

Loa formu:

Yüksek rahibe Jeklikk Yarasa Loa Hirkekk’in baş rahibesi ve şampiyonudur. Tüm dünya trolleri hakkarı durdurmak için yüksekrahipler birliğini kadim trol şehri Zul’Gurub’a yolladı.Bu rahiplerin her biri Loa’ların güçlü bir şampiyonu olmasına rağmen,güçleri Hakkar’ı durdurmaya yetmedi.Hakkar rahipler üstünde Kadim ve karanlık büyülerini kullanarak onları kölesi ve en ölümcül askerleri yaptı. Şimdi beş baş rahip ve onların Loa görüntüleri Hakkar’a hizmet eder.Kudretli kan tanrısı Hakkar’ı yok etmek için ilk önce bu beş baş rahibi ve onların Loa görüntülerini yenmek gerekir

Yılan Hetriss

Panter Hetriss güçlü hayvan Loa’larındna biridir.Hakkında elimizde fazla bilgi yoktur aynı diğer Loa’lar gibi. Bazı troller Hakkar vakası yüzünden Loa’lardan nefret eder ve tüm Loa’lara düşmanlardır.Bu troller Hetriss onun yapacakları yüzünden suçlarlar. Hetriss bazı inananlarına güçlerne bahşeder.İnananlar Hetriss’in görüntüsünü alabilir. Hetriss her dönem kendisini Azeroth’ta temsil etmesi için bir şampiyon seçer. Azeroth üstünde Loa’ların şekillerine bürünebilen çok az Priest(rahip veya rahibe)vardır. Hetriss her dönem kendisini temsil etmesi için bir şampiyın seçer,bugünlerde bu mevkide Yüksek rahip Venoxis bulunur.

Yüksek Rahip Venoxis
Loa veTroll formu:

Yüksekrahip Venoxis Yılan Loa Hetriss’in başrahibiydi.Hakkar’ı yok etmek için Zul’Guruba gönderilen Yüksekrahipler birliğinin içindeydi. Bu rahiplerin her biri Loa’ların güçlü bir şampiyonu olmasına rağmen,güçleri Hakkar’ı durdurmaya yetmedi.Hakkar rahipler üstünde Kadim ve karanlık büyülerini kullanarak onları kölesi ve en ölümcül askerleri yaptı. Şimdi beş baş rahip ve onların Loa görüntüleri Hakkar’a hizmet eder.Kudretli kan tanrısı Hakkar’ı yok etmek için ilk önce bu beş baş rahibi ve onların Loa görüntülerini yenmek gerekir

KUM VE TOPRAK LOA'LARI

1)Kimbul
Hakkında Loa olması dışında hiçbir bilgi yoktur.Kimbul Eraka adıylada bilinir.İnananları tarafından verilen adları.Kaplanları loa’sı,Hayvanların efendisi,kedilerin kralı ve avın kötü kaderi olarak bilinir.Adı Theka tabletlerinde geçer.Theka tabletlere Zul’farakta bulunur.Ve Theka tarafından korunur
[COLOR="Red"]2)Mue'zala [/COLOR]
Hakkında Loa olması dışında hiç bir bilgi yoktur.Mueh’zala Ueetay adıylada bilinir.İnananları tarafından verilen adları.Bunlar  Ölümün Loası,gecenin dostu,Zamanın oğlu,uykunun babası, gecenin dostu.Hakkında elimizde olan tek bilgi Theaka tabletleridir
Theka’nın Tabletleri:

Kimbul ve Mueh'zalanın adları Shadra gibi kadim şehir Zul’faraktaki Tabletlerde geçer.Troll medenyeti kültürü hakkında elimizde fazla bilgi yok.Troll kütüphanelerinin çoğu ya yakılmış ya da terk edilip hayvanların yuvası olmuş.Kimbul adı geçen tablet.Theka Matyr tarafından korunur.

Theka the Matyr:

Theka Zul’farak yaşayan Kumöfkesi kabilesindendir.O halkı için kendi yaşamını feda eden bir büyük kahramandır.Kendisine eziyet edenlere ***böceğine çevirerek  lanetlemiştir.Yeh’kinya kendi amaçları için Theka the Matyr’ın koruduğu tabletleri ele geçirmek ister.

Yeh’kinya:

Yeh’kinya Hakkar’a gizlice ibadet eden bir trolldür.Azeroth’a Hakkar’ın fiziksel bedenini döndürmek içi yollar aramaktadır.Bu yüzdende Theka’nın koruduğu tabletleri Hakkar’ın dönüşü için bir anahtar olarak düşünür

ORMAN LOA’LARI

1)Ula-Tek
Ula-Tek Zul’Aman trolleri arasında yaygın olarak inanılan Yılan Loa’dır.Titanlar ve Eski tanrılar arasında verilen dünya savaşında muhtemelen o da vardı.Ama hangi tarafta yer aldığını bilemiyoruz.Bazı söylentilere göre kendisi bir Old-God(Eski-Tanrı) ya da Old-God(Eski-Tanrı)’larla bir bağlantısı olabilir.Mahfazası(İçinde değerli eşyalarının bulunduğu kutu demekmiş TDK’dan baktım) şu an Zul’Amanda bulunuyor.(Ula-Tek’in varlığıAmani imparatorluğu’ndan belki Titan ve Old-God(Eski-Tanrı) zamanından öncesine dayanır).

Witchdoctor(Cadı doktor) Ral’jin Ula-Tek’e inanır ve hürmet eder.Ral’jin bir çok suçlunun yakalanmasını istedi.Çünkü Yılan Loa Ula’Tek’i çağırma ayini için çok sayıda kurban gerekli.Bazı İronforge(Demir Ocağı) cüceleri Loa Ula-tek’in çağrılması konusunda çok ilgilendiler.Ama birazda endişe duyuyorlardı  ya bu Loa Old-God(Eski-Tanrı)lardan daha güçlü olursa.Dark İron Dwarflar(Kara demir cüceleri) çok sevinçliydiler.Çünkü Ula-Tek’i bir Eski-Tanrı olarak düşünüyorlardı ve muhtemelen Ragnaros Ateş Efendisi onun müttefiki olacaktı.Bu yüzden Kara Demir Cüceleri Ral’jinin çağırma ayinini bitirene kadar korumaları için Elit Savaşçılarını gönderdiler.

Ula-Tek diğer Yılan Loa’lardan hiçbirisine benzemez. Ne Yılan Hethisse,Ne Sseratusa,Ne Queltzun’a ya da Dambala’ya .Muhtemelen onlardan daha güçlüdür.

Hakkındaki Söylentiler:

Ula-Tek’in bir Loa olarak inanılmasına rağmen onun bir Old-God(Eski-Tanrı) olduğunu söyleyenler var.Eski-Tanrılar veya Hakkar ile bağlantısıda olabiliri Belki bir Old-God(Eski-Tanrı)'un çocuğudur.Bugüne kadar ne onun Mahfazasını ne de Fiziksel bedenini gören olmadı.Bazıları onun Cthun olduğunu söylerler.Zamanında Troller en büyük düşmanı kendisi çağırması için Trolleri kullanıyor çok ilginç.

2)NALORAKK

Nalorakk Amani ayılarının efendisidir.Zul’Aman’daki dört Loa görüntüsünden biridir.Tanzar’a gardiyanlık yapmakla görevlidir.Ama bu Nalarakk görüntüsünü kullanan Troll hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir.Ama benim tahminim Zul’Gurub’ta bulunan Loa görüntüleri gibi kendisi güçlü bir şampiyondur.

3)AKIL’ZON:

Akil’Zon Amani şahinlerinin efendisidir.Zul’Aman’daki dört Loa görüntüsünden biridir.Harkor’a gardiyanlık yapmakla görevlidir.Ama bu Akil’Zon görüntüsünü kullanan Troll hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir.Ama benim tahminim Zul’Gurub’ta bulunan Loa görüntüleri gibi kendisi güçlü bir şampiyondur

4)JAN’ALAI:

Jan’alai Amani ejderşahinlerinin efendisidir.Zul’Aman’daki dört Loa görüntüsünden biridir.Kraz’a gardiyanlık yapmakla görevlidir.Ama bu Jan’alai görüntüsünü kullanan trol hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir. Ama benim tahminim Zul’Gurub’ta bulunan Loa görüntüleri gibi kendisi güçlü bir şampiyondur.

5)HALAZZI:

Amani vaşaklarının efendisidir.Zul’Amandaki dört Loa görüntüsünden biridir.Ashli’ye gardiyanlık yapmakla görevlidir.Ama Halazzi görüntüsünü kullanan trol hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir.Ama benim tahminim Zul’Gurub’ta bulunan Loa görüntüleri gibi kendisi güçlü bir şampiyondur.

BUZ LOA’LARI

1)Sseratus
Yılan Loa Sseratus buz trolleri tarafından inanılan bir loadır.Sseratus Zul’Drak’taki Sseratus sunağında bulunabilir.Hakkında fazla bilgi mevcut değildir.Sseratus’un gücünü Scourge’a karşı kullanmayı planlıyorlar.

Sseratus Sunağı:

Sseratus sunağı nort of The Argent Stand(Gümüş Standın Kuzeyinde) de bulunur.Sseratus’u çağırmak için bu sunak kullanılır.

2)Har’koa

Kar Leoparı Har’koa buz trollerinin Drakkari kabilesinin Loa’lardan biridir.Har’koa’nın çocukları ona karşı baş kaldırdı.Ve böylece Har’koa’nın laneti doğmuş oldu.Hat’koa bir gün kendisini esir alanlardan intikam alacağına yemin etti.Onun sevgilisi Loque’nahak adında başka bir Loadır.Har’koa’nın gücünü Scourge’a karşı kullanmayı planlıyorlar.

Loque’nahak:

Kendisi Har’koa’nın sevgilisi olur.Shaloza Bassinde ikamet eder.Hayvan ruhlardan biri olduğu dışında pek bir bilgi mevcut değildir.

3)RHUNOK

Kutup Ayısı Rhunok buz trollerinin Drakkar kabilesi’nin inandığı Loa’lardan biridir.Kuyup Ayısı Rhunok Drakkari kabilesini  onun gücünü ele geçirmelerini önlemek için bedeniyle ruhunu ayırmıştır.Rhunok’un gücünü Scourge’a karşı kullanmayı planlıyorlar

Kutup Ayısı Rhunok’un Ruhu:

Drakkari Trolleri tarafından eziyet edilen Loa Rhunok’un biçimsiz ruh formu.Ruh kendisi adına yapılan tapınağın yakınındadır.

4)Quetz’lun

Buz trollerin Drakkari kabilesinin Loa’sıdır hakkında pek bir bilgi bulamadım. Çağrılması için Quetz’lun sunağın kullanılması gerekir. Ama fiziksel özelliklerine bakacak olursak Hakkar ile aynı türden olabilir.Belki  Annesi kız kardeşi kim bilebilir .Quetz’lun ölü bir ruhtur.Muhtemelen buz Trolleride Hakkar’a verilen mücadele gibi onunla savaşmışlardır.Troller onun gücünü Scourge’u durdurmak için kullanmak istiyorlar.

Quetz’lun’un Ruhu:

Quetz’lun Sunağı:

Quetz’lun sunağı düşmüş Loa Quetz’lun adına yapılmış bir ibadethanedir.Zul’Drak’ın içinde yer alır.

5)Mam’toth

Mam’toth tüm Mamutların efendisi olan bir Loadır. Drakkari için.Bazı Drakkariler Mam’toth gücünü ele geçirmeye deniyinde,Mam’toth kendisini ve etrafında bulunan her şeyi yok etti.Bu olayın sonucunda Mam’toth krateri oluştu

Mam’toth krateri:

Mam’toth gücünü ele geçirmek isteyenlerle birlikte kendini yok etti.O mavi sıvılarında Mam’toth’un kanı olduğu idda ediliyor
6)Akali:

Akali tüm gergedanların efendisidir.Hakkında Loa olması dışında pek bilgi yoktur.Şu an Gundrak kapısının girşinde zincirlenmiş şekilde bulunuyor.

GÖLGEAVCILIĞI(SHADOWHUNTER) ve GÖLGEAVCISI LOA’LARI

GÖLGEAVCILIĞI:

Karatroll gölgeavcısı

Jungle Trol gölgeavcısı

Gölgeavcıları voodo büyülerinin ustalarıdır.Her troll kabilesinden Gölgeavcısı çıkmıştır.Ama genel olarak Jungle Trollerde Gölgeavcısı oranı daha fazladır.Gölgeavcıları Jungle trollerin en büyük otoritesidir.Genelde kabile liderleri Gölgeavcısı olur.Onların ruh güçleri iyileştirme ve laneti içerir,ışık ve karanlığın sınırında yürürler.Tören maskesi Rush’kah’ı kullandıklarında,karanlık ve kadim Loa’ların güçlerini yönlendirirler.Diğer vodoo kullanıcıları gibi Gölgeavcıları,ruh dünyasının karanlık yüzüyle uğraşır.Gölgeavcılarının Cadıdoktorlar ve diğer vodoo kullanıcılarından inançları farklıdır.Gölge avcıları vodoo Loa’ların ruhları ile özel bir bağ geliştirir.Gölgeavcıları sıkı çalışma ve disiplin sonucu yalnızca özel Loa’ların bahşedebildiği güçler kazanır.Günden güne bu güçlerde tecrübe kazanırlar,Loa ve Gölgeavcılarının bağı kuvvetlenir.Ve bu Loa ruhları eğitimin son aşamasında onlara Lanetleme ve iyileştirme yeteneklerini verir.Gölgeavcıları çok dikkatli olmalıdır ışığın ve karanlığın sınırında dururlar.Onları ürkütücü güçleri genellikle yanlış anlaşılmıştır.Büyü ve rituel boyunca Gölgeavcıları Loa’larla iletişime geçebilmek için çok zaman harcarlar.Gölgeavcıların çoğu önceden Headhunter(Kafa avcısı) adındaki mızrak kullanan elit trol savaşçılarıydı.Zamanla kadim ve karanlık güçlere merak ederek Gölgeavcısı oldular.Gölgeavcıları Büyücülere,Warlock ya da Rahiplere benzemez onlar yakın dövüştede çok iyidirler.Düşmanları uzakta durabilirler uzak mesafede çoğu vodoo güçlerini bile ortaya çıkarmazlar.Silahlarını düşmanlarına hızlı şekilde düşmanına saplarlar,bu arada kendisine ve müttefiklerini iyileştirirler.Bütün troller içinde Gölgeavcıları en korkutucu sınıftır.Onlarla bire bir savaş asla göze alınamaz.Çünkü en karanlık Loa’lar onların kullandıklarıdır.Bazıları kan mührüyle ruhlarına silahlarına bağlar.Böylece silahları daha keskin ve güçlü olur.Ama bu çok tehlikeli bir tekniktir.Çünkü ruhun sonsuza dek evrenden silinebilir,Genellikle fel-glaive adında bir silah kullanırlar.Bu siliahın 2 kılıçtan oluşur ve iki tarafıda keskindir.Gece-Elflerinin Ay-glaive’ınden biraz farklıdır.

Kullandıkları Rush’kah Maskesi:

Gölge Avcıları Voodu güçlerini yalnızca Loa’ların ruhlarıyla iletişime geçtiklerinde kullanabilirler.Bu ruhlar sadık inananları Gölge Avcılarına güçlerini verirler.Bu ruhlar çağrıldığında gizemli ve karanlık güçlerini Gölge Avcıları kullanabilir.Ama Gölge Avıcısı olabilimek için aynı şamanizmde olduğu gibi kabul görmeniz gerekir.Gölge Avcıları diğerlerinden farklı Loa’lar kullanırlar.Gölge Avcıların kullandıkları güçler çağrılan Loa’ya göre değişir.Kısacası her Loa ayrı bir güce sahiptir.

Kullandıkları Loa’lar ve Güçleri:

Legba:Legba hızın efendisidir.Gölge Avcılarına çevik ve hızlı olmayı öğretir.Gölge Avcılarının çoğu mızrak kullanan elit bir savaşçılardı.Bu Loa’nın gücü sayesinde onların nerden nasıl saldıracağını bilinemez,kılıç hamlelerini göremezsiniz.Tam bir savaş makinesine dönüşür.

Lukou:İyileştirmenin ve dirilişinin efendisidir.Gölge Avcılarına iyileştirme gücünü bahşeder.Gölge Avcıları Lukouya dua ederek gökyüzünden güneş gibi kutsal bir yağmur yağdırır.Bu madde dokunduğu tüm canlıları anında iyileştirir.Bazı usta Gölge Avcıları Lukou’nun bir yeteniğini daha kullanabilirler.Yeni ölmüş bir bedeni kendi yaşamını feda ederek ya da başkalarının yaşam enerjisini azar azar kullanarak ölen kişinin ruhunu bedenine bağlayabilir ve onu tekrar yaşama döndürür.

Samedi: Mezarlıkların ve huzurlu ölüm uykusunun efendisidir:Samedi’nin gözleri ölümsüzlerden tiksinir,onların yok edilmesini ister.Bu gözleri kullanabilen Gölge Avcıları her şeyi öldürebilir.Eğer Gölge Avcısı istemeyerek bir ölümsüz ve ya ölümlüye zarar verirse bu o ölümlüyle-ölümsüze hiçbir etki yapmaz.Bu özellikle düşmanını yok edebilmesi için bunu yürekten istemesi lazım.
NOT:Efsaneye göre ilk kez Hakkar'ın bedenini yok edip ruhunu mühürleyen Samedi'nin gözlerini açabilmiş bir Gölgeavcısıymış.

Shango:Fırtına diyarının,yıldırım ve kargaşanın sırlarının efendisidir.Shandonun tahminedilemez öfkesi ve gücü sayesin Gölge Avcıları yıldırımları kontrol edebilir ve düşmanlarını bir anda küle çevirebilecek kadar elektrik gücü kullanabilirler.

Ogoun:Savaşın efendisidir.Gölge avcılarına güçlü lanetler öğretir.Bu lanetler çok etkilidir kolay kolay lanetlenen kişi bu lanetten kurtulamaz.Düşmanlarını Ogoun gücü sayesinde çeşitli hayvanlara çevirebilir.Bu yetenek büyücüleri polymorp’una ve şamanların Hex’ine benzer.Ama güçlü Gölge Avcıları düşmanlarını sonsuza kadar lanetleyebilir.Örnek vermek gerekirse Thekar’ın b.k böceği laneti o lanetten kurtulan olmadı.Yani sonsuza kadar kurbağ koyun keçi envai çeşit büyük ya da küçük baş hayvan olarak kalabilirsiniz

Dambala: Yılanları ve ihanetin efendisidir.Gölge Avcıları onun gücünü kullanarak bir yılana dönüşebilir böylece düşmanına sessizce yaklaşıp onu öldürebilir.Bu Loa ayrı bir güçde bahşeder elementleri kullanabilen yılanlar çağırmanızı sağlar.Warcraft 3 teki Rokhan Ateş Yılanları muhtemelen bu Loa’nın eseridir.

DÜNYA ÜSTÜNDEKİ GÖLGE AVCILARI:

Gölge avcılığı trollerin kadim voodo güçlerinden biriydi.Dünyada geceelfleri yokken trollerin başka bir düşmani vardı Aqir ırkı.Aqir ırkı bitmek tükenmek bilmeyen yumurtaları sayesinde inanılmaz bir sayı üstünlüğü vardı.Gölge Avcıları güçlü olmalarına rağmen meydan savaşları için uygun değillerdi.Çünkü güçlerini açığa çıkarmak yüksek dikkat istiyordu.Troller de gölge avcılığı giderek önemsiz hale geldi.Gölge Avcılığı yerine Cadı doktorluk,İksircilik denen tıp sınıfları ve muhteşem kas gücüne sahip Primal sınıfına önem verildi.Bu sayede Aqirle olan savaş tam anlamıyla zafer elde edilmese bile Aqirleri ikiye bölmeyi başardı.Daha sonra geceelfleri ormanların içinden çıktılar.Tüm troll ülkelerine saldırdılar Felwood,Ashenvale,Hyjal gibi troll toprakların ele geçirdiler üstündeki yaşayanları arcane büyüleriyle kadın,.çocuk,yaşlı demeden yok ettiler.Troller Geceelflerin'in ve Sonsuzluk Kuyusunun gücüne karşı koyabilecek tek savaş gücü olan Gölgeavcılığını boşlamıştı.Çok büyük şanssızlık dimi.Günümüz Azeroth'unda gölgeavcıları bir elin parmağı kadardır.

Ünlü Olanlar:
-Rokhan
-Vol'jin
-Guzul'dar
-Vosh'gajin
-Denjaji

Winterax,Witherbark,Smolderthorn,Vilebranch gibi kabilelerdede tek tük Gölgeavcıları vardır.

Biz asla unutmayız! Biz asla pes etmeyiz! Biz asla ölmeyiz çünkü düşüncelere kılıç işlemez!
ZULJIN'İN İNTİKAMI İÇİN!!!!!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: LOALAR VE GÖLGEAVCILIĞI(SHADOWHUNTER)
« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2009, 12:14:52 »
Güzel ve ayrıntılı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler... Başlığa World of Warcraft için yapılmış bir inceleme olduğunu da yazarsanız daha faydalı olur. Tekrar teşekkürler.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Zuljin

• *
  • 28
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Loalar ve Gölgeavcılığı(SHADOWHUNTER)
« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2009, 21:20:02 »
Ahh ya başlığı açarken yazmayı unutmuşum ya aslında bu forumda Warcraft evreni hakkında bir bölüm açılırsa daha yararlı olur.Ben şu ana kadar gördüğüm en geniş evren diyebilirim gerek ırk çeşitliliği gerek hikaye olarak.Warcraft'a  saf iyi ve saf kötü diye bir kavram olmamasıda bu evreni ilginç kılıyor.Herşey çıkar çatışmaları üzerine kurulu.Bir sürü diyarada sahip Büyük Karanlık,Zümrüt Rüya.Bilinen Gezegenleri Argus,Draenor,Azeroth,K'aresh.Anlamadığım şey büyük yazarlar neden bu evrenden esinlenip her hangi bir kitap yazmıyorlar(Gerçi kitaplar var ama ben onları pek doyurucu bulmuyorum)
Biz asla unutmayız! Biz asla pes etmeyiz! Biz asla ölmeyiz çünkü düşüncelere kılıç işlemez!
ZULJIN'İN İNTİKAMI İÇİN!!!!!