Kayıt Ol

Ölüm Kapısı - Yeni Nesil (?)

Çevrimdışı Elerki

• 441
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Ölüm Kapısı - Yeni Nesil (?)
« : 16 Ocak 2010, 13:07:01 »
Margaret Weis & Tracy Hickaman ikilisinin eseri 'Ölüm Kapısı'nı okumayanlar için 'spoiler' içerir.

Spoiler: Göster
ÖLÜM KAPISI – YENİ NESİL

Tanrı Elihn uyanır ve bıraktığı Dalga'nın kendini düzeltirken Vorteks'i yok ettiğini görür. Yeni, parçalanmış dünyada savaş ve barış birbirini takip eden daimi bir süreç içerisindedir. Dört dünya arasında bağlantı sağlanmış; insanlar, elfler ve cüceler –menschler- Farkındalık Çağı'na girmişlerdir. Olaylar, Elihn'in Dalga'sından emin bakışları önünde yeniden örülmektedir. Rue'nün önderliğinin onaylanmasından sonra, olasılıklarla bezeli Labirent'te yepyeni bir döneme girilecektir.

Labirent tarihi, koparılış sonrası Labirent'e açılan ilk kapı halini alan Vorteks ile son kapının ardında kalan Nexus kentinin yok olmasıyla yeniden yazılmaya başlanmıştı adeta. Kapıların iki eski düşman ırk -Sartanlar ve Patrynler- ve onların korkularıyla, öfkeleriyle beslenen ejder-yılanların üzerine sonsuza dek kapanmasıyla Labirent bu yeni dönemin başlangıcını yaşamaktaydı.

Haplo, Coren -mensch ismiyle 'Alfred'- ve Vasu'nun, iki ırkın sürtüşmelerinden kurtulup hayatta kalmak için beraber çalıştıkları bir düzen oluşturma çabaları sonuç vermişti belli bir ölçüde. Dalga'nın, kendini zaman içinde düzelten o engin düzen gücünün, ilk kez farkına varan Alfred ve Haplo iki ırkın rün büyülerinin aslında birbiriyle mükemmel şekilde uyumlu olduğunu tecrübe etmişti. Bu, onların bundan sonra ne yapacakları konusunda yönlerini çizerlerken örnek gösterebilecekleri belki de en önemli şey olabilirdi. Nitekim öyle de oldu. Birçok Sartan ve Patryn, Dalga'nın tek, mutlak güç olduğuna inandı ve ona tapınmaya başladı.

İki ırkın içinden çok farklı şeylere tapınmaya başlayanlar da oldu. Hiçbir sorularına yanıt alamadıkları Tanrılar yarattılar ve kendilerini bu Tanrıların onları yarattığına inandırdılar. Bir zamanlar kendilerinin Tanrı olduğunu iddia eden iki ırkın böyle bir tutum içine girmesi büyük bir ironiydi.

Tüm değişim süreci içinde, belki de tek değişmeyen şey Ramu'nun, Sartan ve Patryn ırklarının hala düşman iki tanrı ırkı oluğunu düşünmesiydi. Bu düşünceye ortak olacak her iki ırktan da çok az mensup bulunmasına rağmen Ramu'nun kurduğu bu birlik sessizce ve sinsice güçlenerek bir tehdit oluşturmaya başlamıştı Labirent’te.

Ejder-yılanlar, öfkenin ve korkunun sonsuz varlığı gibi var olmaya devam ettiler fakat güçleri giderek azalıyordu. Bu durumda kendilerini besleyebilecek bir kaynağa, yani Ramu'nun topluluğuna katılmakta gecikmediler. Ramu onlardan hoşlanmıyordu ama bu derecede güçlü müttefiklerinin bulunması topluluğun son derece yararına olacaktı.

Elerki TAŞKIN

Not:

Arkadaşlar,

Ölüm Kapısı'nı bitirdikten sonra üç ay boyunca kitap okuyamamıştım. Okuyasım gelmiyordu hiçbir şeyi. Öyle etkilemişti ki beni...

Margaret Weis & Tracy Hickman ikilisinin 'bence' en başarılı eseridir 'Ölüm Kapısı.' Öyle ki, bir şekilde oralardaki yaşamın sürdüğünü düşünerek böyle bir taslak yazmıştım. Hiçbir zaman bu taslağı kullanmayı tam anlamıyla düşünmedim çünkü 'tadında kalmalı' derler ya... Bu seri de öyle bir şey bence. Benim gibi hissedenlerle paylaşmak istedim sadece. :)
Let the Dragon ride again on the winds of time.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ölüm Kapısı - Yeni Nesil (?)
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2010, 13:50:25 »
Başlığı görünce elim ayağım titredi resmen.

Kesinlikle sana katılıyorum. Çok tepki çekse de şu lafım, Ölüm Kapısı serisi beni Ejderha Mızrağı serisinden daha çok tatmin etmiş bir seridir.

Bu bir giriş bölümü müdür yoksa kitap sonuna eklenebilecek bir "epilogue" mudur? Eğer devamı gelecekse davullarla zurnalarla takip ederim. Ki önceki yazıların göz önüne alınırsa, bunun da altından başarıyla çıkarsın.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Elerki

• 441
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Ocak 2010, 13:59:01 »
Laughing Madcap,

Tepki çekelim ya da çekmeyelim... Benim için de Ejderha Mızrağı'ndan kat kat önemli bir eserdir Ölüm Kapısı. :) Size katılıyorum.

Bunu kendimi tatmin etmek amaçlı yazmıştım. Kitap arkası yazısı olabilecek bir metin aslında. Altından kalkabilir miyim bilmem ama girişmek dahi istemiyorum şu an. Açıkçası "Böyle olsa ve devam etse ne olurdu," diye düşünmüştüm ve hemen yazıya döküvermiştim sadece.

Seriyi iki kez okudum, üçüncü kez de okuyasım var. Ne olacak benim halim! :D

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Ocak 2010, 14:03:17 »
Sınav dönemi gelen Ölüm Kapısı serisi okuma isteği hoş olmadı evet. Neyse ki kitaplar yanımda değil, yoksa sınavlara elveda, Haplo'ya merhaba.

Devamının yazılması riskli tabi ama Ölüm Kapısı hakkında bir yazı görmek beni mutlu etti. Devamı kötü bile olsa, zevkle okurum.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Elerki

• 441
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Ocak 2010, 14:09:14 »
Laughing Madcap,

Aslında, dizi niteliğinde kısa öyküler yazılabilir Ölüm Kapısı diyarlarının üzerinden. Bunlardan biri Aylık Öykü Seçkisi konusu olan 'Labirent' için de olabilir... Bilmiyorum. Belki denerim. :)

Benimle aynı heyecanı hisseden birilerinin olması çok hoşuma gitti. :)

Spoiler: Göster
Tek sorun, eğer devam edersem 'köpek' ne yazık ki olamayacak... Ya da... Belki... Oldurabiliriz. :D Bakalım...

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #5 : 26 Mart 2011, 22:08:33 »
Seriyi dün bitirdim ve devam etme olasılığı beni sevindirmişti fakat konu bir yıldan beri cevaplanmıyor. Yazarımız vazgeçmiş demektir sanırım bu da.
İnsan, hayalleriyle vardır.