Kayıt Ol

Michael Ende

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
Michael Ende
« : 18 Ocak 2010, 17:51:04 »

12 Kasım 1929’da, gerçeküstücü bir ressamın oğlu olarak Almanya’da Garmisch-Partenkirchen’de dünyaya geldi.

1945’te, on altı yaşındayken askere çağrılınca eğitimini sürdürdüğü Waldorf okulundan ayrıldı. Savaştan sonra 1948-1950 yılları arasında bir drama okuluna katıldı, aktörlük yaptı, skeçler ve kısa oyunlar yazdı, Münih Halk Tiyatrosu’nda yönetmenlik ve Bavyeralı bir yapım şirketi için film eleştirmenliği yaptı.

Yazar olarak ilk büyük başarısı, çocuklar için yazdığı Jim Knopf und Lukas der Lokomotivfuehrer’dir. Fantezi dünyasını seçen, fakat gerçek dünyayla olan bağlarını da koparmayan öyküleriyle pek çok övgü ve ödül almasına karşın alçakgönüllülükten vazgeçmemiştir. Fantezi romanı Bitmeyecek Öykü’yle dünya üzerindeki milyonlarca çocuğu büyüleyen Michael Ende, 64 yaşında, Stuttgart’ta mide kanseri sonucu yaşamını yitirdi.

Yazın hayatına 1950’lerde kabare senaryoları yazarak başlayan Ende’nin en çok ses getiren kitabı 1979’da yayımlanan The Neverending Story’ydi (Bitmeyecek Öykü). Roman 30’dan fazla dile çevrildi ve uluslararası alanda çok satanlar listesine girdi.

Eserleri;

Ayna İçinde Ayna

Bitmeyecek Öykü

Büyü Okulu

Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas

Cim Düğme ve Vahşi 13'ler

Çıplak Gergedan

Dilek Şurubu

Momo

Özgürlük Hapishanesi

Pimpirik ile Sümsük

Santa Cruz'a Giden Uzun Yol

Alıntıdır...

Mıchael Ende şimdiye kadar okuduğum kitapların en güzellerini yazan bir yazar.Eserlerin hepsini okumak nasip olmadı fakat okuduğum bir iki kitabı bile bana onun harika bir yazar olduğunu göstermeye yetti....

Çevrimdışı Elerki

• 441
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Ynt: Michael Ende
« Yanıtla #1 : 18 Ocak 2010, 18:03:37 »
Bitmeyecek Öykü'nün çizgi filmini bir ara Cine 5 veriyordu sanırım. :)

Kardeşim 'Momo' ve 'Bitmeyecek Öykü'yü okudu ve çok beğendi. Bendeki yığınlar biter bitmez, bir ara ben de okuyacağım. :)
Let the Dragon ride again on the winds of time.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Ocak 2010, 19:36:10 »
Kesinlikle okuduğum en müthiş yazar. Üslubundan tutun kitaplarında verdiği mesajlara kadar her şey mükemmel.
İnsanlar Fantastik Edebiyata başlarken genelde daha farklı eserleri tercih ediyorlar. Oysa ben bu başlangıçta ''Bitmeyecek Öykü'yü'' tavsiye ederim. Temel oluşturuyor.

Bu arada diana: Hadi gene iyisin benden önce konuyu açmışsın. Keşke erkenden girseydim :)

Çevrimdışı deanna

• **
  • 324
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2010, 19:39:37 »
Çok kişiden duydum bu 'Bitmeyecek Öykü'yü. Heveslenip aldığım bir sürü kitabı okuyup bitirirsem bu kitabıda okumak isterim. Not ettim bir kenara bakalım :D

Güzel paylaşım olmuş. Teşekkürler :)

.