Kayıt Ol

House M.D.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
House M.D.
« : 22 Ocak 2010, 01:34:58 »

House M.D. ve bilinen adı ile House bir amerikan tıp drama dizi serisidir. Pilot bölümü 16 Kasım 2004'te Fox'da yayınlanmış olup David Shore ve Paul Attanasio tarafından yaratılmıştır. Şu ana kadar 121 bölümü bulunmaktadır. Dizinin ana karakteri Dr. Gregory House (Hugh Laurie) alışılmadık, başınabuyruk ve bir dehadır. House ilk başta üç kişiden oluşan teşhis koyma ekibinin başıdır ve New Jersey Princeton-Plainsboro Üniversite Hastenesinde (PPTH) görevlidir. Esasında dünyada genel anlamda teşhis koyma bölümü adı verilen bir olgu yoktur, ancak karakter Sherlock Holmes benzeri rasyonellik ve bulmaca düşkünlüğünün getirisi ile  PPTH'de barınabilmektedir. (Ayrıca hem House hemde Holmes'ün pek çok benzerliği bulunmaktadır; bağımlılık, müzisyenlik, dahilik ve genel anlamda arkadaş canlısı olmamak gibi)

House çoğu zaman baş hekimi yani patronu Dr Lise Cuddy (Lisa Edelstein) ile çatışma halindedir. Bunun sebebi çoğu zaman House'un teşhis koyarken tıbbi yollardan ziyade hastanın mizacı, tepkileri, giydikleri, söyledikleri ile karar vermesidir. Örnek vermek gerekirse işe yeni birisi alması gerektiğinde bayan tamamı ile kusursuzken sadece sivri uçlu topuklu ayakkabıyı kendine günvensiz kadınların giydiğini savunarak işe almamasıdır. Yada kliniğe gelmiş bir hastanın kazağındaki lekenin kocasının onu aldattığına vardırması gibi açık sözlü davranışlarıdır. Neredeyse sürekli olarak bu yargılarının doğru çıkması ve bunu mümkün olan en ukala uslup ile belirtmesi onu House yapan temel özelliklerden birisidir.

Dizi genel olarak "Yürü ve konuş" tekniği üzerine kurulu çekimlerden oluşuyor. Sürekli değişen bir tempo ve hızlı replikler ile desteklenen bu teknik günümüzde televizyonları işgal eden pek çok dedektif, adli tıp ve polisiye dizilerinden sonra House M.D. ile tıp dizilerine de uygulanmaya başlandı.

House'un tek gerçek arkadaşı Dr. James Wilson'dur (Robert Sean Leonard). Wilson onkoloji bölüm başkanıdır ve genel anlamda House'un davranış olarak zıttıdır. Size öleceğinizi söylediğinde bile ona teşekkür edebilirsiniz, Wilson işte o kadar iyi niyetli bir adamdır.

İlk üç sezon boyunca House'un takımı üç kişiden oluşur. Dr. Robert Chase (Jesse Spencer), Dr. Allison Cameron (Jennifer Morrison) ve Dr. Eric Foreman (Omar Epps). Üçüncü sezon sonunda takım dağılır, Foreman ile beraber House üç yeni üye işe alır: Dr. Remy "Thirteen" Hadley (Olivia Wilde), Dr. Chris Taub (Peter Jacobson) ve Dr. Lawrance Kutner (Kal Penn). 5. sezonun sonlarına doğru Chase ve Cameron farklı rollerde belirmeye başlarlar ve görünüşe göre Acil'de çalışmaktadırlar. Altıncı yani günümüzde her pazartesi akşamı yeni bölümü çıkan sezonda Chase Cameron'un yerini almış durumdadır.

Dördüncü sezonundan beri House A.B.D.'de en fazla izlenen on şov arasında yer almakta ve bunca zamandır yeri değişmeden kalabilen tek dizi. 66 ülkede yayınlanmakta ve 2008 yılında dünyada en çok izlenen program statüsüne ulaşmış durumda. Çeşitli ödülleri bulunmakta; 1 People's Choise Ödülü, 1 Peabody Ödülü, 2 Golden Globe Ödülleri ve 3 Primetime Emmy Ödülüne sahip. Program bu kadar başarılı olunca yan ürünler de haliyle değer kazanıyor ve çeşitli hediyelik eşya yada sountrackler'de hit oluyorlar.

House çoğu insanın "ben neden seviyorum bu adamı?" sorusu ile baş başa kalmasına sebep olan bir karakter. Ukala, kirli sakalı ve önlüksüz haliyle bana yaklaşan bir doktordan ne kadar iyi bir bakım bekleyebilirim dedirten ve sağ bacağı kas ölümü yüzünden baston yardımı olmaksızın tutmayan tuhaf bir doktor. Büyük olasılıkla cevabı: "İnsanlar diğer insanlara neden iyi davranır? Çünkü size onlara iyi davranmazsanız onların da size kötü davranacağını düşünürsünüz. House bunu umursamadan kendisi ile barışık yaşıyor" olabilir ancak halen emin değilim. Altıncı sezon ile onun kendisi ile barışma sürecine tam kapsamlı girdiğini söylemek mümkün. Ancak halen çekilmez bir insan.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
Ynt: House M.D.
« Yanıtla #1 : 22 Ocak 2010, 11:23:51 »
House'u izlemeye geçen sene başlamıştım, ilk sezondaki bölümlerdeki hastalıklar tam da o dönem okulda gördüğümüz konuların üstüne gelmişti, o yüzden çok sevmiştim. Akabinde hastalıkların dozu düşürülüp hikaye karakterler üzerine kaydırılınca, asıl bombanın karakterlerde olduğunu gördük zaten.

Ben tıp ile ilgisi olmayan insanların fazlasıyla sıkılacağı kanaatindeydim ama gayet de izleniyor. Sanırım bunun nedeni az önce de belirttiğim gibi; ilk sezona nazaran hastalıkların, tıbbi terimlerin dozunun ve öneminin azalması.

Ha bir de House var tabi. Her ne kadar benim favori karakterim Wilson olsa da, House gibi bir gerçek var.

Kıscası sürekli aday olup bir türlü ödül alamasalar da, heyecanla takip ediyoruz. Bir de zırt pırt ara vermeseler...

Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #2 : 22 Ocak 2010, 14:52:01 »
Aslına bakarsan Grey's Anatomy, ER gibi diğer uzun soluklu tıp drama serileri sayesinde pek çok insan hastalık isimleri, ilaçlar, operasyonlar ve genel tanı konusunda  tecrübeli. Elbette bir doktor veya doktor adayının tadacağı lezzeti bulamayacaktır (Devrim Arabaları'nı bir makine mühendisi kadar kimsenin sevemeyeceği gibi) ancak sıkmıyor. Kendi açımdan bakarak söylemem bir yana genel bir istatistik bu. ER'ı izleyen pek çok izleyici repliklerin neler olacağını, kaç miligram ne verileceğini ve şok pedlerinin ne zaman yerleştirilmesi gerektiğini bilebiliyor.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Ocak 2010, 14:57:55 »
Biliyorlardır elbette de ilgilerini çekmez bunlar. Diziye devam etmelerinin sebebi değildir 1 mg Adrenalin iğnesi ya da incebağırsakta yerleşmiş bir parazit.Sıkmıyor ya da rahatsız etmiyorsa, belli ki etmiyor, ne güzel.

Zaten tıbbi terimler için izleniyor olsa daha kötü. Cem Yılmaz'ın da dediği gibi, Titanik gemicilik gözüyle izlenmez.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı veritas

• *
  • 11
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Ocak 2010, 19:18:35 »
Ben de izliyorum House M.D.'yi (medical doctor anlamına geldiğini öğrenmem zaman almıştı  :hemk ) Hugh Laurie kadar mükemmel kaç oyuncu var koca endüstride? İki elin parmaklarını geçmez. Tıbbi terimler ve içerik arasındaki dengeden, izleyicinin neyi sevdiğinden falan bahsetmişsiniz: sokaktaki Ayşe nine hangi ilacın bel ağrısına iyi geldiğini merak eder. Koca koca kadınlar kadın programı adı altında beyin yıkama şovlarını bu yüzden izlemiyor mu zaten, her defasında bir doktor oluyor. Dahiliyeci, nörolog, çocuk doktoru vs yığıyorlar. İnsanlar ikisini de seviyorlar bence. Hem tıbbi zamazingo hem de komik kısımları ilgi çekici.
It's either real, or it's a dream, there's nothing that is in between.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Şubat 2010, 03:39:35 »
Türklere yapılan atıflar canımı sıkmaya başladı. Türk hapishanesinde mi kaldın? Midnight Express bu kadar mı akılda kalıcı olabilir?
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #6 : 08 Mart 2010, 00:39:37 »
Güncel Sherlock Holmes uyarlamasını daha yeni izledim ve kesinlikle ekranda bir House gördüm. Ondan aldığım keyif ile bundan aldığım keyif eş değer gibiydi. Ayrıca Dr. Wilson'un Dr Watson ile olan benzerliği de göze çarpar nitelikteydi. Sanki filmi yaparken yakın zaman Sherlock benzetmelerinin üstünden geçmişler ve House karakterini kullanmakta karar almışlar gibi.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 23 Mart 2010, 19:27:48 »
Bu diziyi izlemeden önce uyarı geçmeliler bence. "Kesintisiz House izlemek kişiliğinizde değişimlere, bulmacalara karşı ilgi göstermenize ve vicodin tarzı ilaçlarda görülecek yoksunluk semptomlarının görülmesine sebep olabilir"
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #9 : 04 Haziran 2010, 23:41:37 »
bir bölümünün kısa bir parçasını izlediğim kadarıyla ilginç bir dizi...

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Haziran 2010, 21:54:07 »
Hayatımda ilk defa, bir diziyi gününde ve saatinde kaçırmadan dört gün üstüste takip edebildim, benim gibi dizi izleme özürlü bir insan için büyük bir başarı. Sürükleyici, ilgi çekici, içine alıp bırakmayıcı (deyimime öldüm).

Ve bir de, House'un kendisi var tabii. Çok zeki ve kaçığın önde gideni, en orjinal organizma.

+ Şimdi ben bu House'a aşık olsam dalga geçer atar dimi?
- Dalga bile geçmez.
+ ...

Çevrimdışı dwayde

• *
  • 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Temmuz 2010, 22:12:41 »
Seviyorum bu adamı, fazlasıyla sıradışı. ÖYle güncel sezon takibi anlayışım yok ama Haziran'ın ortalarından beri haftaiçi her gece 00.30'da oynuyor TNT'de, oturup onu izliyorum :D

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #12 : 19 Temmuz 2010, 22:48:09 »
Bir gün yolda yürürken karşıdan gelen arkadaşımı gördüm. Arkadaş beni bir süzdü. Şaşkın şaşkın sordu;Sen topal mısın lan? :o ... [*] bkz.: Çüş![/*]
Evet. O kadar

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Mart 2011, 18:27:59 »
7. Sezon 15. Bölümün en can alıcı kısmı;

Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 08 Mart 2011, 19:52:27 »
House'a bir daha bozdu diyenlerin ağzını burnunu kırarım net söylüyorum.

Tüylerim diken diken oldu, ağlamaklı bile oldum. Sezon finali gibi bir bölümdü. Her neyse.
#rekt