Kayıt Ol

Tiyatro neden parlamıyor?

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tiyatro neden parlamıyor?
« Yanıtla #30 : 21 Ocak 2010, 09:18:35 »
Malkavian tam da söylemek için girdiklerimi söylemiş. Öyle ki baştan baktım biri demişse demeyeyim diye kimse dememiş derken Malkavian deyivermiş :D

Tiyatronun bu halinin sebebi ortada bence tartışmanın pek de anlamı yok. Asıl mevzu bakış açısı olmalı. Çok eskiden antik kültürdeki eğlenceler Tragedya alanlarının ve tragedyanın yaygınlaşmasıyla çöküşe uğruyor. Sonra amfilerde Tragedyalar iyice popüler oluyor, tiyatro ve ortaoyunu gibi şeyler doğup yaygınlaşıyor. Zaman ilerledikçe teknoloji gelişiyor ve misal kuklacılık oluyor, sonra sirkler geliyor, sonra örneğin perde oyunları geliyor. Zaman ilerliyor kamera bulunuyor sinema doğuyor. Her birinde bir eskisine rağbet azalıyor. Şimdi sinema var tiyatroya en yakın tür ve gittikçe gelişmekte. Bu sene Türk sinemasında 90'a yakın film yapıldı. Ama bu bakış açısı bize bunu gerileme olarak gösteriyor. Gerileme değil.

Değişim.
Ancak şöyle bir durum var ortada tiyatronun tarihine bir bakılmalı. M.Ö 534'ten beridir süregelen bir olaydır tiyatro, o zamandan bu zamana değişmemiş de şimdi mi değişecek bu gelenek? Kesinlikle yozlaştırmaktır ve dünyada devam eden bir gelenek bu, ama bizde gelişmemiş ve gelişemeyen bir kültür seviyesi var. Adamlar bundan çok çok iyi para kazanıyor, kullanılıyoruz. Yok efendim 2044 yıldır devam eden bir şey nasıl olur da değişime yenilir? Akıl karı değil pek. Birilerinin isteği bu ve oluyor, siz de değişimdir şudur budur diyerek onların ekmeğine yağ sürüyorsunuz. İçimiz rahat olmamalı arkadaşım, huzursuz kalın biraz. Sirkler, kukla gösterileri vs.ler geliyor doğru, ama tiyatro gidiyor mu? Hayır. Sirklere olan ilgi azalıyor, kukla gösterilerine olan ilgi azalıyor ama tiyatro sürekli gelişiyor. İnsanlara birebir canlı bir performans sunabilmektir oyunculuk, bir sahneyi 10 kere çekip en iyisini koymak oyunculuk değil.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 21 Ocak 2010, 11:10:57 »
Çok iddialı olmuş. Açıkçası tiyatro hakkında çok bilgili olduğumu söyleyemeyeceğim. Ama tiyatroya olan ilginin azalmadığı görüşüne katılmıyorum. Adamların antik çağlarda yaptıkları tiyatro sahnelerinin yarısı büyüklüğünde sahneler geçtiğimiz 500 senede bile çokça yapılmadı. Tiyatroya ilginin çağlardan çağlara düşüşte olduğu doğru. Bazen (ortaçağ falan olsa gerek) teknolojinin gelişimi duraksadığında tekrar revaçta olabilir. Ama sinema tiyatroya en yakın tür diyorum. Ona en yakın şeyi gördüğünde (ve kesinlikle daha farklı) ilgini o çeker doğal olarak.

Bana sorarsanız hangisini tercih edersin diye, dediğim gibi tiyatro kültürüm neredeyse hiç yok, yuklarıdaki kuru bilgiler ve fikirlerden ibaret. Sinemayı tercih ederim.

Sinema sanat değil midir? Alasıdır. Sinemada oyunculuğu ve sanatı yoksaymak sinemadan anlamamaktır, üzgünüm Anday :P
try again fail again fail better

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 21 Ocak 2010, 21:48:34 »
Çok iddialı olmuş. Açıkçası tiyatro hakkında çok bilgili olduğumu söyleyemeyeceğim. Ama tiyatroya olan ilginin azalmadığı görüşüne katılmıyorum. Adamların antik çağlarda yaptıkları tiyatro sahnelerinin yarısı büyüklüğünde sahneler geçtiğimiz 500 senede bile çokça yapılmadı. Tiyatroya ilginin çağlardan çağlara düşüşte olduğu doğru. Bazen (ortaçağ falan olsa gerek) teknolojinin gelişimi duraksadığında tekrar revaçta olabilir. Ama sinema tiyatroya en yakın tür diyorum. Ona en yakın şeyi gördüğünde (ve kesinlikle daha farklı) ilgini o çeker doğal olarak.

Bana sorarsanız hangisini tercih edersin diye, dediğim gibi tiyatro kültürüm neredeyse hiç yok, yuklarıdaki kuru bilgiler ve fikirlerden ibaret. Sinemayı tercih ederim.

Sinema sanat değil midir? Alasıdır. Sinemada oyunculuğu ve sanatı yoksaymak sinemadan anlamamaktır, üzgünüm Anday :P
Sinemaya pek laf atmadım orada :P Derdim dizi oyuncularıyla :P