Kayıt Ol

Açlık Oyunları - Suzanne Collins

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Açlık Oyunları//Suzanne Collins
« Yanıtla #30 : 03 Eylül 2010, 15:38:12 »
Aslında ilk kitaptaki 'iki aşk arasında kalma', meselesi benim bir hayli ilgimi çekmişti. Romandaki en büyük merak unsurlarından birisi de buydu benim için. Ahım şahım 'aşk' delisi değilimdir, ama böyle dozu iyi ayarlanan kurgularda çok da başarılı olduğu kanısındayım. En azından "Açlık Oyunları"nın ilk kitabında bu böyleydi.

Diğerlerini de okuyayım, hazır son kitabı da çıkmışken... :)

Pegasus Yayınları'nı da tebrik etmek lazım bu arada, son kitabı hiç geciktirmeden ülkemizde yayınlamayı başardılar. Hız konusunda en birinci oldukları kanaatindeyim.

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 08 Eylül 2010, 23:22:43 »
 İlk kitabını bugün aldım, koskocaman kitapçıdaki son kitabı aldığım için kendimi şanslı hissediyorum. En az Alacakaranlık kadar ilgi toplamış, peynir ekmek misali. Biraz geç de olsa bu ilgi çekici seriyi en sonunda okuma şansı bulabildim. Arkada Meyer'i görünce biraz burun kıvırmıştım (istem dışı ön yargı oluştu) ama altındaki King'i görünce gözlerim parladı. Kapak da ilgi çekiciydi. Umarım beni tatmin eder.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 22 Ekim 2010, 20:49:01 »
Efendim sonunda Alaycı Kuş'uda okuyup seriyi tamamlamış bulunmaktayım. Ama sanırım tamamlamamış olmayı tercih ederdim. Çünkü kitap beni büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. Sanki olaylar biran önce bitirilmek istenmiş gibi aceleye getirişmişti.

Aslına bakılırsa kitabın başlangıcı gayet iyiydi. Ama sorun kitap ilerledikçe ortaya çıktı. Okurken Kattnis'in nerede olduğunu yakalayamamaya başladım. (Tabi bu benden de kaynaklanıyor olabilir)Bu sebebten olsa gerek olaylar bazı yerlerde fazla iç içe girmişti. Kimi yerlerde olayı kavramak için bir kaç sayfa geri gitmeniz gerekebiliyordu.

Velhasıl Alaycı Kuş, Ateşi Yakalamak kadar iyi değildi. Ki Ateşi Yakalamak'ında Açlık Oyunları kadar iyi olmadığını göz önünde bulundurmak gerek.

Spoiler: Göster
Bu arada kitabın sonu gerçekten berbattı.Ne yani koskoca direnişin sembolü olan Alaycı Kuş'umuz, Katniss Everdeen kırkaltı yaşında, iki çocuklu bir ev kadını mı? :hemk Gerçekten berbat :dl

Ama sanırım Peeta konusunda idare edebilirim. :P :D

Tüm bu eleştirilerime ramen kitabı okumayan arkadaşlara tavsiye ederim.Özelliklede serinin diğer kitaplarını okumuşsanız.

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 22 Ekim 2010, 21:35:14 »
Diana;

Keşke sonunu yazmasaydın kitabın ya. xD Üç kitap da elimde ama şimdilik sadece Açlık Oyunlarını okudum. Diğerlerini de kafamı tamamen kitaba vermek istediğim için zamanımın bol olduğu bir zaman okuyacağım ama kitabın bence aşk temasından çok Capitol olayı ele alınmalı ki zaten yazar da bunu kendisi söylemiş, ( tam ne dediğini hatırlamıyorum ) Açlık Oyunları bence çok iyiydi zaten en kısa sürede bitirdiğim kitaplardan birisi olarak da beni ayrı bir etkiledi ( 3 gün =) )

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 22 Ekim 2010, 21:46:14 »
Diana;

Keşke sonunu yazmasaydın kitabın ya. xD Üç kitap da elimde ama şimdilik sadece Açlık Oyunlarını okudum. Diğerlerini de kafamı tamamen kitaba vermek istediğim için zamanımın bol olduğu bir zaman okuyacağım ama kitabın bence aşk temasından çok Capitol olayı ele alınmalı ki zaten yazar da bunu kendisi söylemiş, ( tam ne dediğini hatırlamıyorum ) Açlık Oyunları bence çok iyiydi zaten en kısa sürede bitirdiğim kitaplardan birisi olarak da beni ayrı bir etkiledi ( 3 gün =) )

Ben onu spoiler kutusuna alarak görevimi yaptım galiba.=)
Sen niye açıp okuyorsun ki.:P Hiç heyecanı kalmamıştır şimdi kitabın senin için .

Çevrimdışı suheda_96

• *
  • 5
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 28 Ekim 2010, 20:31:42 »
Son kitabını geçen hafta bitirdim,açıkcası biraz hayal kırıklığına uğradım sonu beni hiç tatmin etmedi
Boş bir sinema salonunda oynuyor,
tek başına çektiğim siyah beyaz,
sessiz son film..

Ne kuşları seyreden kedi kadar heyecanlıyım artık,
ne de o kuşlar kadar;
salak ve kendine hakim..

kamera stop! yalnızlığıma kapalı gişeyim.

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 21 Kasım 2010, 20:50:10 »
İlk kitap büyüleyici ve sürükleyiciydi. İkincisi daha da süperdi. Öyle ki, son kitabı aylarca bekleyip, çıktığı ilk gün gidip alamama neden oldu. Ama son kitapta ilk iki kitapta verdiği doyumu verememiş gibi geldi bana.

Yani tabi ki muhteşemdi son kitap da ancak ilk iki kitapta daha da ileri daha da iyi olduğu için son kitapta da bunu bekledim açıkçası. Bunlara rağmen muhteşemdi kitap. Bir buçuk günde bitti. Dershanede sınavım olmasaydı sabahlardım da, sınav için birde filan uyudum. :)

Oldukça ilham verici, müthiş bir seri. Gençlik tarzı diyebiliriz. Başkaldırış... Bence süper. Okumanızı tavsiye ederim.
...Hayal Edebildiğin Kadarını Gerçekleştirebilirsin...

Çevrimdışı Akrin

• **
  • 59
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 13 Şubat 2011, 19:02:55 »
mükemmel. İnsanı gerçekten tatmin ediyor ve kendinizi bir anda o büyülü dünyada buluyorsunuz kaçmamalı derim.
Yarınlar hep güzel olacak denir. Oysa bugünler, dünün yarınları değil midir?

V.Hugo

Çevrimdışı melek

• *
  • 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 01 Mart 2011, 20:33:00 »
üç kitabınıda bitirdim.ve bayıldım.okuduğum en iyi bir kaç kitap arasına girebilir.herkesin mutlaka okuması gerkiyo  ;D
Çocuk olsam yeniden...bir tek düştüğüm için acısa içim..
Ve kalbim,çok koştuğum için çarpsa sadece...

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 06 Nisan 2011, 21:11:36 »
Konu bitmiş ama doğru bilgi açısından 3.kitabın tanıtımı konsa iyi olur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı elroy

• **
  • 91
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 11 Temmuz 2011, 10:19:32 »
konusu ve akıcılığıyla okunması gereken klasik bir seridir
He's there in the dark
 He's there in my heart
 He waits in the wings
 He's gotta play a part
 Trouble is a friend yeah trouble is a friend of mine...

Çevrimdışı ucsuzkalem

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 16 Temmuz 2011, 20:24:51 »
Bu seriyi bana İngilizce öğretmenim önermişti. O kadının önerilerini dikkate alırdım zaten. İyi ki yine dinlemişim. Açlık oyunları ve Ateşi Yakalamak'ı okududuktan sonra Alaycı Kuş'un olduğunu bilmiyordum. Ama sonra bir arkadaşımın elinde görünce çıldırdım resmen. O gün hemen sipariş etmiştim. O kadar etkileyici bir seri..
Üç noktadan ibaret her şeyim: ... (Doğdum, büyüdüm ve sanırım keşfediyorum.)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #42 : 24 Temmuz 2011, 15:49:29 »
İlk kitabını okudum. Kitaptaki aşk meselesinin fazla abartıldığı ve gereksiz yere konulduğu kanaatindeyim doğrusunu söylemek gerekirse. Ama fantastik ve bilimkurgu edebiyatına en azından alacakaranlık gibi bir hezimet olarak girmemiş.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 24 Temmuz 2011, 16:12:12 »
Güzeldi ama abartılacak bir tarafı yok. Aslında en iyi kitabı birinciydi. Hele 3. kitabın sonlarına doğru o kadar her şey karmaşıklaştı ki bazen geri dönme ihtiyacı duydum. Bazen de birkaç sayfa atladım. Ama genel itibariyle iyiydi.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 11 Ağustos 2011, 22:18:18 »
http://www.imdb.com/title/tt1392170/  2012'de ilk filmi gösterime girecekmiş. Prodüksyon halinde şu an =)

Malesef yazar ilk iki kitaptaki başarılı kurguyu, son kitapta toparlayamayıp korkunç bir hezimet yaşadı. Son kitabın aldığı eleştiriler gerçekten korkunç. Ama ilk iki kitap, son yıllarda okuduğum en sürükleyici kitaplardı. Sırf bu bile yazarı yeterince başarılı yapıyor bence. Umarım filmler de kitapları gibi kaliteli olur.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…