Kayıt Ol

Fantastik kurgu ve Bilim kurgu

Çevrimdışı Gedwesverdar

• **
  • 189
  • Rom: 5
  • Bestrafe Mich
    • Profili Görüntüle
Fantastik kurgu ve Bilim kurgu
« : 28 Şubat 2010, 17:30:44 »
Fantastik kurgu ve Bilim kurgu birbirine çok karıştırılan iki kitap türüdür. Birbirlerinin tamamen zıddı olsalar bile...

Çok fazla fantastik kurgu okumayanlar bilim kurguyla karıştırabiliyor fantastik kurguyu. oysa özellikleri tamamen olmasa da zıttır. Mesela fantastik kurgu da olağan üstü olaylar büyüyle sağlanır. Bilim k. daysa teknoloji sayesinde. Fantastik kurgu genellikle eski zamanlarda geçer. b. k.ysa gelecek zamanda. F.k da silahlar kılıç :fight:, ok,yay :elf v.sdır. b. k. da ışın kılıçları, lazer silahlar v.sdır. ejderhalar F. K. nın vazgeçilmezidir. B.K. da uzay gemileri, zaman makineleri v.s. lerdi vazgeçilmez. F.K. da fantastik ve antik yaratıklar vardır. B.K. da ise uzaylılar ve robotlar...

bu kadar birbirinin tersi olan şeylerin karıştırılması bence çok yanlış.

:fight:
Neden ki bu anlamsız yaradılış,
Yok olacaksa bir gün her yaratılmış?

Çevrimdışı Gedwesverdar

• **
  • 189
  • Rom: 5
  • Bestrafe Mich
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantastik kurgu ve Bilim kurgu
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2010, 17:55:54 »
yorumlarınızı bekliyorum
Neden ki bu anlamsız yaradılış,
Yok olacaksa bir gün her yaratılmış?

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2010, 17:58:18 »
Neden bu konuyu Miras Döngüsü'ne açtın. Kitabı okumadım ama bu konunun burada olmaması gerektiğini zannediyorum. Burada olmasının özel bir nedeni var mı?

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2010, 18:16:42 »
Konu çok alakasız bir yere açılmış. Taşıdım.

Fantastik kurgu ve Bilim-Kurgu bazen o kadar ayrı düşünülmez (Star Wars örneğinde olduğu gibi). Ama bence Bilimkurgu'nun ana maddesi teknoloji değil de farklı bir fikirdir. Normal yaşantımıza dair ayrı bir fikirden doğar.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2010, 18:21:07 »
Bana kalırsa ikisinin de ham maddesi aynıdır: Hayal gücü. Bu yüzden kimi yerde birleşirken kimi yerlerde de tamamen zıt kutuplara çekilirler. Bir madalyonun iki yüzü gibi.