Kayıt Ol

Batı Taklitçiliğinin Pençesinde Türk Edebiyatı ve Sanatkâr | Gelin Buradan Yakın

Çevrimdışı sebulba

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
aslında kendisi bir dünya kurmuş kafasında; orda kesip biçiyo istediği gibi. Asıl fantastikçi bu. :)

• **
  • 114
  • Gölgede yürümeyi sevenler için...
    • Profili Görüntüle
Tepki mi istiyor, o zaman ona güzel bir tepki verceğiz. Lakin bu dar görüşlü zihniyet ne kadarını anlar ne kadarını kavrar işte orası Allahlık.
Her yeni kopuş düşüş gibi gözükse de, toprağa düşen yeni bir umuttur aslında . Yeter ki siz, onu sulayıp filizlenmesine izin verin...

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Çok güldüm yahu.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Tabi canım Türk Edebiyatı asırlar boyunca şark taklidindeyken hiç sorun yoktu da Batı işin içine girince pençe gibi sözcükler tabirler içinde yer bulmaya başladı. Nedense fantastik kısmından öte Sevres paranoyası zihniyetine takıldım ben burada
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Sirius Red

• **
  • 66
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
kapı kulbu kadar beyni olan sadece kender değil sn.sarıkaya da bu guruba dahil anlaşılan.Ah şu adamı buraya getirseler de neyi kötülediğini bizzat biz anlatsak.
Benim.
Senin Sam'in.
Sam'ini tanımıyor musun?
Yapamıyorum, Sam.
Biliyorum.
Hepsi yanlış.
Normal olarak,burada olmamalıydık bile.
Ama buradayız.
Büyük hikâyelerdeki gibi, Bay Frodo
Gerçekten önemli olanlarındaki gibi.
Karanlık ve tehlikeyle doluydu onlar.
Ve bazen sonlarını bilmek istemezdin çünkü nasıl mutlu bitebilirlerdi ki?
Dünya nasıl daha önce olduğu gibi olabilirdi ki.
o kadar kötü şey olmuşken?
Ama nihayetinde bu sadece geçici bir şey bu gölge..Karanlık bile ölmeli.
Yeni bir gün gelecek
Ve güneş parladığında,her şeyi temizleyecek.
Bunlar aklında kalan hikâyeler;bir anlamı olan.
Nedenini anlamak için çok ufak bile olsan.Ama galiba, Bay Frodo,ben anlıyorum.
Artık biliyorum.
O hikâyelerdeki kişilerin geri dönmek için bir sürü şansı olurdu,ama dönmezlerdi.
İlerlemeye devam ederlerdi...
çünkü tutundukları bir şey vardı.
Biz neye tutunuyoruz, sam?
Bu dünyada kalmış olan bir gıdım iyiliğe, Bay Frodo

Çevrimdışı FaLLeN

• **
  • 119
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Fantastik edebiyat batı taklitçiliği değil ki, dilerse kendisi bizim kendi kültürümüzdeki fantastik öğelerden de bu tip bir edebi eser yazabilir, kimse karışmaz, mutlu oluruz. Bunun dışında Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında bir batı taklitçiliği vardı ama bu bir geçiş dönemiydi, artık kitap konusunda kendi çizgimizi oluşturmaya başladık. Ayrıca artık "taklitçilik" denen bir şey pek kalmadı, özellikle kitaplar konusunda zira evrenselleşme denilen şey sayesinde herkes herkesten etkilenip bir şeyler karalayabiliyor, bu olmazsa olmaz, kaçınılmaz, ah vah edilecek bir şey de değil. Ben Unutulmuş Diyarlar'ın neredeyse tüm kitaplarını okudum ama milletime de bağlı biri olduğumu, batı taklitçisi olmadığımı düşünüyorum.

Çevrimdışı skandy_duygu

• **
  • 293
  • Rom: 4
  • artık Mersine Türkiye şampiyonasına :D
    • Profili Görüntüle
Heri insanın eleştiri yapmaya hakkı vardır ama hakaret ve kötö bir dille aktarılıyorsa kınanmalıdır.
Ayrıca hayal gücünü geliştirmiyorda ne demek! Tamamen insan aklının hayal gücünden yola çıkılarak ve çevremizdeki olaylardan mutlaka bir şekilde esinlenirek yazılan bir edibi sanat metni nasılda çocukların hayal gücünü kısıtlayabilir'
Şulafada ayrı bir utuz oldum ''Fantastik edebiyat, hakiki edebiyat tarafından dışlanmış bir orta malıdır... Edebiyatın gerçek düşmanı olan bu menhus, müflis ve şen' i akım, başını uzatıp havayı koklayamayacağı bir fare deliğine tıkılmalıdır...'' Dışlanmış bir mal düşüncesi de ne kadar saçma okuduğumuz kitap hayal gücü tarfından gerçek olmayan bir yer tarafından kurgulansada örk: harry'in dambuldor ölünce hissettiği duygu ve daha bir sürü şey gerçek hayyattada vardır.
Ülkemizde neden fantastik edebiyatın ürünlerinin çok olmamasının nedenide bu ve bu gibi düşünen örümcek beğinlerin yaydığı düşüncedir!!!
‘Üzgünüm Beverly ama seni dövmek zorundayım.Bunu senin iyiliğin için.Eğer tuvaletten bir örümcek çıktığını söyleseydin,benden dayak yemek zorunda kalmayacaktın’”

Çevrimdışı SéDa ERéN

• **
  • 83
  • *WaiT Mé iN !NFéRNo~' Not Mé u'll waiT! ParasITé
    • Profili Görüntüle
Bu şekilde de bazı anne babaların beyinlerini yıkıyorlar.Mesela benim zavallı annemin..
Ayıp ya hiç mi saygınız yok..Severek okuduğumuz o masum kitaplarada çamur attılar ya-pes..Yazıklar olsun..Adamın konuşacak konusu kalmamış heralde atmış tutmuş..Bu adamın saçmalıklarının kaynağı abartılı dindarlık(ki ona dindarlık denemez) mıdır nedir :hemk

NoBody BUt ME caN NOT PlaY WIth My BRAIn ANYMORE!..

Çevrimdışı alper

• **
  • 143
  • Rom: 10
  • don't let'em tie you to the stake :P
    • Profili Görüntüle
5-6 sene önce odamda, hevesle aldığım fantastik kitabımı okurken kuzenimin gelip kitabın kapağına şöyle bir bakıp "fantastik mi bu" "gazetede yazan habere göre satanistler bıdı bıdı..." beyinleri yıkanan tayfaya benim kuzenimin de girmiş olduğunun dumuruyla dedim onu da bir dumur edeyim: "Ama paladinler de var burda korkma"

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Bir küfretmediği kalmış adamın, elinden gelse onu da yapar. Ya nasıl bir zihniyettir bu. Bir ülkenin edebiyatı, kültürü yeni dallarla süslendikçe büyür, güzelleşir. Doğu - Batı gibi bir ayrım kabul edilemez. Buna ırkçılık, faşistlik denir. Asıl bu insanlar gibi okumuş cahillerden korkmalı. Yazık yahu.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı herainrose

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
Kadir Sarıkaya'nın kafasındaki "Fantastik Edebiyat" tanımına tekrar bir göz atması gerekiyor bence.
Birde anlatmak istediklerini doğru şekilde ifade etmeye ihtiyacı var.
Türk Edebiyat'ındaki fantastik kitap örneklerine de bir göz atmadan geçmemeli.

Her ne kadar fantastik kitapları okumayı sevsem de, Alacakaranlık Seri'sinin okullarda edebiyat derslerinde,ödev olarak okutulmasına bende karşıyım ama yine de yapıcı değil yıkıcı eleştiriler hedefinden fazlasıyla şaşacağı gibi gereksiz tartışmalara da yol açar.Kaş yapayım derken göz çıkarmak buna denir.
Kadir Sarıkaya'nın ihtiyacı olan 'sevgili' beynini birazcık yontmasıdır kırıp dökmeden elbette :)
Aşk bir emre dönüştüğünde, nefret hazza dönüşebilir.
-Charles Bukowski-

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Atatürk bile Batı'yı örnek alıp kurmuş bu devleti, bu adamın kafasında gidersek Atatürkün de yaptıkları yanlış. Bizim yapmamız gereken Batı'dan yenilikleri, Doğu'dan da kültürlerimizi göz önünde bulundurmalıyız. Bu adamın derdi Fantastik Edebiyat değil, Batı'ya ve Batılılara olan nefretidir. Eğer ülkemizde Batı-Doğu dengesizliği çıkacaksa, elbetteki bu adamlar yüzünden çıkacaktır.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
 Açıkçası yazıyı okumaya değer bulmadım. Evet itiraf ediyorum okumadım. Sadece fantastiğe bok attığı paragrafı okudum. Ciddi ciddi artık akıl hastanelerinede pc ve net koymaya başladıklarını düşündüm.
                                                   *
Neredeyse her evin kütüphanesine kadar girmiş, her kitapçının en aşağı birkaç rafını süsleyen bu şeytani yapıtlar; okuyucusuna sahte bir dünya yaratarak gizli ve anlaşılması zor bir telkinle gerçek dışı safstaları sunmaktadır...

Saçmalık. O gizli ve anlaşılması zor saçamalıkları ne kadar gerçekçi. Bir Alice Harikalar Diyarında'ya kim anlaşılması güç diyebilir? Üçüncü sınıftakiler bu "şeytani" kitabı okuyup da anlıyorsa nasıl "gizemli ve anlaşılması güç" denebilir. Ha tabii kendisi okuyup da anlayamadıysa bu benim adamın salak olduğu yönündeki teorimi gerçekten güçlendiriyor.
                                                *
Masum gibi gözükse de, fantastik edebiyat son derece tehlikelidir. Bu kitaplardan herhangi birini okuyan, henüz ortaokul çağındaki bir çocuğun hayal dünyası gelişmeyecek, aksine gerçek dışı olarak sunulan bu materyaller, onun zihninde sanki gerçekmiş gibi algılanacaktır.

Hangi gerizekalı orcları, akramantulaları,ruh emicileri gerçek zanneder? Tamam ben sekiz yaşındayken Basiliskin sesinden tırsıyorduma ama hangi aklı başında anne baba çocuklarına küçük yaşta Yüzüklerin Efendisi'ni okutur?
                                                    *    
Ortaokul çağındaki bir çocuğun bakire beyni, daha çok İskandinav menşeili ve içine materyalist ideolojinin zerre zerre serpiştirildiği, bu deli saçması ve absürd kitaplarla bozulacak, nihayetinde de, mukaddesatından, maneviyatından ve ahlâkından kopmuş bir nesil yetişecek, geleceğimiz de büsbütün tehlike altına girecektir...

Bu kısımdan hiç birşey anlamadım çünkü adam bizim güzel ve akıcı Türkçemiz yerine Osmanlıca kullanmış, ki bence burda adam kendini kültürlü zeki falan sanıyor ama bana sadece sırf eski kelimeler kullandı diye kendini bir şey sanan budalanın teki gibi göründü.
                                                            *
Fantastik edebiyat, hakiki edebiyat tarafından dışlanmış bir orta malıdır... Edebiyatın gerçek düşmanı olan bu menhus, müflis ve şen' i akım, başını uzatıp havayı koklayamayacağı bir fare deliğine tıkılmalıdır...

Kim kimi dışlıyor ki? Şu anda aklı başında ve modern bütün edebiyatçılar fantastik edebiyatı kabul ediyor.
                                               *
Bilhassa genç kuşağı menfi yönde etkileyen bu '' ahmak edebiyatı '' bir haşere kabul edilerek gebertilmediği müddetçe, bize sadece kanserleşmiş yarayı kaşımak düşecektir...

Hadi bu "ahmak edebiyatı"nı gebertmeye çalışsın da  bende onu kafasına 1114 sayfalık ZAY'ı vura vura geberteyim. Evet itiraf ediyorum bunu çok istiyorum.

Bununla beraber bu çoka anlamlı yazımı bitiriyorum çünkü saat beş buçuk ve benim acayip uykum geldi.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Yazıyı okuduktan sonra linke baktım ve "Habertaraf" yazısını görünce hiçbir tepki vermeden kapadım. Adamlar "taraf" olacaklarını adlarında belirtmişler zaten, bu adamlara ne anlatsanız kafalarına girmez. Şartlandırdırkları beyinleri ve saldırgan tutumlarıyla değişmeyecek bir yapıya sahipler ve yapıcı eleştiriden uzak olmaya devam edecekler.

İşleri güçleri yok, okumadan saldırıyorlar. Kesin bu adam yazacak yazı bulamamıştır öyle saldırarak prim yapma yoluna gitmiştir.

Okuduysalar bile, "hayalgücünü engelleme" kısmına şaştım kaldım. Hayal ürünleriyle dolu kitaplar nasıl olurda hayalgücünü köreltir be kardeşim?!

Neyse bu adamlar hakkında konuşmaya değmez. Çok konuşuyor boş konuşuyor.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
" ... İnsanlar Fantazya'dan ve buradan giden her şeyden nefret eder ve korkarlar. Onu yok etmek isterler. Ve bilmezler ki, böyle yapmakla insan dünyasına hiç durmadan akan yalan selini kabartmaktadırlar - orada, yaşayan ölülerin yalancı varlığını sürdürmek zorunda kalan ve çürümüş kokularıyla insanların ruhunu zehirleyen bu tanınmaz olmuş Fantazya varlıkları akınını. Bunu bilmezler.

...

Dahası, orada bir yığın zavallı darkafa da vardır ki, bunların, çocukları Fantazya'dan soğutmak kadar şevkle yaptıkları hiçbir şey yoktur - tabii bunlar kendilerini çok akıllı sayar ve gerçeğe hizmet ettiklerini sanırlar. ... "

"Bitmeyecek Öykü - Michael Ende"