Kayıt Ol

Eragon'un Diğer Kitaplarla Benzerlikleri

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
Ynt: Eragon'un Diğer Kitaplarla Benzerlikleri
« Yanıtla #30 : 06 Ağustos 2012, 23:12:06 »
yazar 14 yaşında yazmaya başlamış bu kitabı siz bu yaşta ne yaptınız yani kabul edinbu büyük bir başarı ve iyi bir seri:)

Evet, dediğin gibi büyük bir başarı, kitabı okumadığım için ve okumak da istemediğim için konuya biraz uzak duracağım. Ama şöyle bir yorum yapmak istiyorum, 14 yaşında yazarken mutlaka okuduğu kitaplardan etkilenmiştir muhakkak ki. O yaşta olduğu için özgün bir kurgu yaratması biraz zor olabilir, okuduğu fantastik kitaplar sınırlıdır. Bu okuduklarından esinlenmeler yapabilir, hatta değiştirip gizleyerek bizim önümüze koyabilir. YE, HP, Star Wars ile büyümeyen nesil yok gibi bir şeydir.

Başka bir pencereden bakarsak, yazarlara duyduğu saygıdan dolayı karakterlere benzer isimler vermiş olabilir. Aragorn-Eragon dedik. Buna bir nevi Stephen King'in, Tolkien'e duyduğu saygıdan dolayı oluşturduğu dünyalara Orta-Dünya demesi örnek olabilir.

''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 06 Ağustos 2012, 23:13:36 »
Filmini seyrettim ve efektlerinin harika olduğunu söyleyebilirim.Bence ejderhalarla ve karabüyü ile alakalı olması aynı zamanda bizim okuduğumuz kitaplarla benzer yönlerini çok olması nedeniyle bize çok tanıdık gelmesi doğal.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 06 Ağustos 2012, 23:36:00 »
Evet, çok küçük yaşta bu kitabı yazmaya başladığı doğru olabilir. Ancak o kadar küçük yaşta başlanılan kitapta da esinlenmeler olabilir. Çok normaldir.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 06 Ağustos 2012, 23:52:27 »
Ölmüş tartışmaları canlandırmanın hiçbir manası yok.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 26 Ağustos 2012, 12:25:31 »
Bana kalırsa hiçbir konu ölmez ve böyle davranılması forumuda canlı tutar.

Çevrimdışı smgkrc

• *
  • 28
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 14 Ekim 2012, 17:02:47 »
Neyin derdindesin sen ya :D adam 15 yaşında. Ayrıca yazarlar birbirinden esinlenmese edebiyat diye bir şey olmazdı. Belli bir genel kalıplar oluşamazdı. Herkes kendi eserine ayrı bir isim verirdi . Adam aşk romanına bilim kurgu bile diyebilirdi.

Ayrıca gelmiş bir de isimleri benzeştiriyorsun. İsimler ne alaka , karakter isimlerinin kitabın konusuyla veya temasıyla alakası yoktur. Senin de bu konuyla alakan olmamış bu yazıda , çocukca kendini haklı çıkarmaya çalışan ve boş konuşan bir insansın şuan bu konunda.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 14 Ekim 2012, 17:17:14 »
Lütfen çıkıp da bu smgkrc isimli üyeye "Sen kimsin de bize hakaret ediyorsun?" tarzı beyanlarda bulunmasın. Arkadaş o seviyeyi geçeli yıllar olmuş.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı smgkrc

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 21 Ekim 2012, 16:17:03 »
Lütfen çıkıp da bu smgkrc isimli üyeye "Sen kimsin de bize hakaret ediyorsun?" tarzı beyanlarda bulunmasın. Arkadaş o seviyeyi geçeli yıllar olmuş.

Ben Christopher Paolini'nin 15 yaşında emek verip yazdığı ve çok başarılı olduğu eserine hakaret edildiği için böyle bir yorum yaptım. Bu kadarı da olmaz yani. Yeni eserler daima eskilerine benzer olacak , yeni yazarları böyle aşağılarsanız benzer yönleri var diye tabiki de yeni yazarlar ve kitaplar zor ortaya çıkar.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 21 Ekim 2012, 19:51:02 »

Ben Christopher Paolini'nin 15 yaşında emek verip yazdığı ve çok başarılı olduğu eserine hakaret edildiği için böyle bir yorum yaptım. Bu kadarı da olmaz yani. Yeni eserler daima eskilerine benzer olacak , yeni yazarları böyle aşağılarsanız benzer yönleri var diye tabiki de yeni yazarlar ve kitaplar zor ortaya çıkar.

Yalnız, Siz eserin çok başarılı olduğunu ve inanılmaz bir emekle yazıldığını düşünüyor olabilirsiniz. Bu sizin düşüncenizdir. Bunlar nesnel konular değildir. O yüzden karşı tarafın düşüncesi ayrı olsa bile "Derdin ne senin ya." "Esere hakaret ediyor." "Yazarı aşağılıyor." "Bu kadarı da olmaz yani." gibi kelimeler ve mesajlar, mesajınızı okuyan kişilere karşı saygınlığınızı zedelemekle beraber hem yürüttüğünüz tartışmanın kalitesini düşürür hem de sizi bağnaz gösterir ve karşı taraf size gereken ciddiyetle yaklaşmaz. Bunu yapmayın.

Çevrimdışı smgkrc

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 21 Ekim 2012, 20:00:13 »

Yalnız, Siz eserin çok başarılı olduğunu ve inanılmaz bir emekle yazıldığını düşünüyor olabilirsiniz. Bu sizin düşüncenizdir. Bunlar nesnel konular değildir. O yüzden karşı tarafın düşüncesi ayrı olsa bile "Derdin ne senin ya." "Esere hakaret ediyor." "Yazarı aşağılıyor." "Bu kadarı da olmaz yani." gibi kelimeler ve mesajlar, mesajınızı okuyan kişilere karşı saygınlığınızı zedelemekle beraber hem yürüttüğünüz tartışmanın kalitesini düşürür hem de sizi bağnaz gösterir ve karşı taraf size gereken ciddiyetle yaklaşmaz. Bunu yapmayın.

haklı olabilirsiniz , kitabı yeni okuduğum için kitaba ve yazarına şuan büyük hayranlıkla bakıyorum. Sanki kitabı aşağılarmış gibi gördüm bu konuyu ve biraz sinirlendim haliyle . Yazdıklarıma pek dikkat etmemişim özür dilerim.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 22 Ekim 2012, 17:08:51 »
Eragon benim okuduğum ilk 10 fe eserleri arasında yer alıyor. Bu eserlerin içinde Lotr,Dragonlance,FR ve ZÇ gibi serilerde bulunmuyordu yani Fe hakkında çok fazla şey bilmemiş ve tatmamış bir çocuktum. O zamanlar aynı ( smgkrc ) arkadaşımız gibi düşünüyordum. Vay be ne seri adam 15 yaşında yazmış. Bizim halimize bak gibi... Bu durum ben Fe'ı anlamaya başlayınca değişti. Ayrıca herkez C.P.'nin bu eseri 15 yaşında yazdığını söylüyor ama kimse eserin adam 20 yaşına gelince basıldığını söylemiyor ayrıca zaten adamın babası bir yazar yani ona yardım edebilecek çevresinde birçok insan bulunuyor. Sevgili (smgkrc ) arkadaşımızın görüşüne katılmıyorum ama onu düşüncesi yüzünden yargılamakta yanlış. Dragonlance ve Fr gibi uzun soluklu serileri okuyunca ne dediğimi anlayactır. 

Not: Biraz uzattım ama mazur görün ;)

Çevrimdışı smgkrc

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 22 Ekim 2012, 17:27:25 »
Eragon benim okuduğum ilk 10 fe eserleri arasında yer alıyor. Bu eserlerin içinde Lotr,Dragonlance,FR ve ZÇ gibi serilerde bulunmuyordu yani Fe hakkında çok fazla şey bilmemiş ve tatmamış bir çocuktum. O zamanlar aynı ( smgkrc ) arkadaşımız gibi düşünüyordum. Vay be ne seri adam 15 yaşında yazmış. Bizim halimize bak gibi... Bu durum ben Fe'ı anlamaya başlayınca değişti. Ayrıca herkez C.P.'nin bu eseri 15 yaşında yazdığını söylüyor ama kimse eserin adam 20 yaşına gelince basıldığını söylemiyor ayrıca zaten adamın babası bir yazar yani ona yardım edebilecek çevresinde birçok insan bulunuyor. Sevgili (smgkrc ) arkadaşımızın görüşüne katılmıyorum ama onu düşüncesi yüzünden yargılamakta yanlış. Dragonlance ve Fr gibi uzun soluklu serileri okuyunca ne dediğimi anlayactır. 

Not: Biraz uzattım ama mazur görün ;)

Sırf benim fikrim değil ama birçok fantastik edebiyat okuyan insan bu seriyi beğeniyor ve diğer serilerden esinlenilmiş denmesi yanlış bence. Yani ejderhalar ve süvarileri olan bir eseri yüzüklerin efendisi ile benzetmek? ne kadar zıt konular. Yani seriye laf söylenmek için açılmış bir konu gibi görüp sinirlendim. 

Ayrıca tabiki de etrafındakilerden yardım almalı , birçok yazar alıyor zaten . Bu yüzden çoğu kitabın teşekkür başlığı olur. Ama senin düşüncelerine de saygı gösteriyorum senin kadar fantastik edebiyat okumuş birisi değilim toplasan en fazla 20 kitap okumuşumdur fantastik edebiyatta ( dünya klasikleri hariç tabiki :) ) ileride görüşlerimin değişip değişmeyeceğini bilemem :)

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 22 Ekim 2012, 18:06:15 »
Olay diğer kitaplardan esinlenme olayına gelirse yandık!!! Malum o zaman her eser Lotr'dan esinleniyor ;)

Çevrimdışı smgkrc

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 23 Ekim 2012, 15:38:21 »
Olay diğer kitaplardan esinlenme olayına gelirse yandık!!! Malum o zaman her eser Lotr'dan esinleniyor ;)

ben de onu diyorum ya konuyu açan arkadaşın yazdıklarına benim en baştaki tepkim , dediklerimi özetledin :D

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 23 Ekim 2012, 16:25:32 »
Bence "etkilenmek" terimi tamamen yanlış bir terim olur. Sonuçta dediğim gibi Lotr 1 numaralı esin kaynağı.Asıl sorun yazarın eserdeki karakterleri,yerleri,olayları başka bir esere benzetmesi. Hani şunun,bunun etkisi altında kalmış hikayesine inanan bir insan değilim.Yadığım birçok öyküyü sırf okuduğum kitaplara benzettiğim için yırtıp attım.İnsan önce kendisi beğenmeli sonra okura sunmalı eseri ;)