Kayıt Ol

Bağdat'ın Aslanları

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Bağdat'ın Aslanları
« : 07 Nisan 2010, 19:03:49 »
Bağdat'ın Aslanları

Çizgi roman sektörünün en ünlü yazarlarından biri olan ve çizgi roman sektörünün oscar’ı olarak görülen Eisner Ödüllleri’nde “En İyi Yazar” dalında ödül sahibi Brian K. Vaughan (Y: The Last Man, Ex Machina, Runaways, Ultimate X-Men) tarafından yazılmış, Niko Henrichon (Star Wars Tales, Micronauts, Superman) tarafından çizilmiş olan PRIDE OF BAGHDAD ilk olarak 2006 yılında yayınlandı. Savaş karşıtı bir söylemi olan hikaye Irak Savaşı’nı eleştirmekte. 2003 yılında Amerikan savaş uçakları tarafından Bağdat’ın bombalanması ile Bağdat Hayvanat Bahçesi’nden kaçan dört aslanı temel alan gerçek bir olaya dayanan hikaye bu dört aslanı çizgi romanın baş karakterleri haline getiriyor. Savaşın hüküm sürdüğü işgal altında kalmış bir şehirde hayatta kalma mücadelesi veren hayvanların gözünden insanların savaşına sert eleştiriler yönelten çizgi roman çıkar çıkmaz kült eserler arasında yerini almıştı. 2006 yılında IGN tarafından “En İyi Orijinal Grafik Roman” ödülü kazandı, 2007 yılında “En İyi Grafik Albüm” ve “En İyi Tek Sayılık Hikaye” dallarında Harvey Ödülü kazandı. Ayrıca gene 2007 yılında Eisner Ödülleri’nde “En İyi Kara Kalem/Çini” ve “En İyi Yazı Yazımı” dallarında aday gösterilerek “En İyi Yazı Yazımı” ödülünü aldı. 136 sayfa, renkli.

-

Baykuş Kitap'ın eserlerini ilgiyle takip ediyordum. Bu kitabı henüz alamadım, ama savaş karşıtı teması ve aldığı ödüller nedeniyle epeyce merak ediyorum.

Çevrimdışı TheWaLL

• **
  • 67
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • X Sonsuza Giderken
Ynt: Bağdat'ın Aslanları
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2010, 11:28:00 »
Arkadaşlar okuyan varsa yorumlarını bizimle paylaşsın. Ona göre bende alacağım.
Chief, I can't take it no more.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2010, 14:40:42 »
Ben de çok merak ediyorum bunu ama değil okumak bir kitapçıda rastlamak bile mümkün olmadı maalesef.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Nisan 2010, 15:22:26 »
Konusu çok orjinal. Özellikle hayvanların bakış açısıyla eleştirilme durumu oldukça hoşuma gitti. Hemen aklıma da Ejdarha Mızrağı-Karanlık Havari Ülemesi'nde Rhys'in köpeği Atta ile ilgili bir kısım geldi.
Rhys düşünüyordu bunu sanırım. Tanrı hayvanların insanlar gibi konuşmasına izin vermemişti. Çünkü söyleyecekleri gerçekleri insanlar kaldıramayabilirdi. İşte bu savaş alanındaki hayvanlar da bir dile gelseler iki taraf içinde neler olur beni çok düşündürdü.

Okuma listeme ekledim :)

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Nisan 2010, 17:31:12 »
Vertigo'nunsa iyidir tabi. Hep gözüme çarpardı, bi dahaki sefer alırım artık.

Çevrimdışı TheWaLL

• **
  • 67
    • Profili Görüntüle
    • X Sonsuza Giderken
« Yanıtla #5 : 23 Nisan 2010, 20:14:17 »
Bende bugün kitapçıya gittiğimde gözüme çarptı.Size danışmadan almıyım dedim ama okuyan yok sanırım =) Ama elimdekiler bitince alacağım sanırım.

Çevrimdışı karamaho

• *
  • 27
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Mayıs 2010, 10:08:16 »
Yaz tatilinde mutlaka alıcam...

Çevrimdışı TheWaLL

• **
  • 67
    • Profili Görüntüle
    • X Sonsuza Giderken
« Yanıtla #7 : 06 Temmuz 2010, 19:18:29 »
Evet sonunda aldım ve yarım saat içinde bitti ne yazıkki :S Çizimleri süper ötesiydi ve baskısıda oldukça kaliteliydi.Bitince bi 15 dakika koltuğa çivilendim.Benim gibi tereddüt eden varsa hiç etmesin hemen alsın.Ben neden daha önce almamışım diye kendime kızıyorum.