Kayıt Ol

Yağmurun Kırk İşareti - Kim Stanley Robinson

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Yağmurun Kırk İşareti - Kim Stanley Robinson
« : 14 Nisan 2010, 10:27:13 »

Geçtiğimiz Kasım ayında hayatını kaybeden ve bizleri büyük bir üzüntüye boğan Emre Yerlikhan'ın çevirisini yaptığı, fakat tamamlayamadığı kitap olan Yağmurun Kırk İşareti çıktı!

Emre Yerlikhan'ın yarım bıraktığı çeviriye ise Koray Özbudak devam etti. Resif Yayınları'ndan çıkan romanı tüm kitapçılardan temin edebilirsiniz.

New York Times Bestseller ve New York Post “Gerekli Okuma”

Alıntı
   “Bir şeyleri değiştirmek için nüfuza sahip olan kişiler Kim Stanley Robinson’ın Yağmurun Kırk İşareti adlı kitabını okusalar gerçekten çok iyi olurdu.”
    Independent

“Ekolojik denge bozulduğunda neler olabileceğine dair unutulmaz bir gösteri.”
    New York Times

“Sürükleyici ve inandırıcı”
    Nature

Kitap hakkında daha detaylı bilgi ve tanıtım künyesi için buraya tıklayabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yağmurun Kırk İşareti
« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2010, 17:50:03 »
Şu anda okuyorum. Konusu ilginç, tanımlar yabancı ve bilimsel olduğundan ister istemez ki alıştığınız türün dışına da çıktığınızdan yavaş ve hazmedici bir şekilde ilerletilmesi gereken kurgusuyla sonu nereye varacak meraktayım.

Yalnız aşırılık sezdim bu romanda, bir anda başka yerden farklı taraflara atlaması ile "n'oluyoruz!" diyesim geliyor. Umarım sonu bir kısma istediğim şekilde bağlanır. Bilimsel dili de takdir ettim ayrıca, çevirene de saygı duymamak elde değil...

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yağmurun Kırk İşareti
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2010, 12:55:30 »
Kitap bitti.

Biraz "Titanikimsi" bir hava vardı. Neden derseniz, filmdeki o Titanik'e ait belgesel gibi bir yapımı beklerken iki kişinin aşkına şahit oluyoruz ya, bu da biraz öyleydi. Daha çok bilim adamlarının gündelik hayatlarını, streslerini gözlemledik ve bu arada ekolojik felaketlere bakmış olduk.

Eco-thriller adlı Türkçe karşılığı olmayan bir tür aslında tam olarak söyleyebileceğimiz. Bilim kurgusal değil de, genellikle reel dünyanın yakında yaşayacağı felaketleri (her ne kadar bu felaketler son bir kaç sayfaya sıkıştırılmış olsa da..) anlatmak da ustaca cümleler kullanmış. Yine de baştan sonra Charlie, Anna,  Frank gibi karakterlerin etrafında dönen olayları -basitçe- bilim adamlarının hayatlarını izledik. Benim açımdan ilginç bir deneyim oldu.

Ayrıca sondan da anlaşılacağı gibi kitabın devamı var. Eksi Elli Derece adlı kitabın tanıtım yazısına göre, yine aynı karakterler ile yola devam edeceğiz.

Uzun süre sonra böyle bir kitap okumak hoş oldu. Özellikle bu tür gerçekçilikleri sevenlere öneriyorum.

Ayrıca bkz: http://www.sfsite.com/09b/fs184.htm
      http://www.trashotron.com/agony/reviews/2004/robinson-forty_signs_rain.htm

Spoiler: Göster