Kayıt Ol

Bir Uzay Efsanesi 2001/2010/2061/3001 - Arthur C. Clarke

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle

Ay'da ortaya çıkarılan bir bilinmezlik;
Bu keşfin açtığı ufuklar öylesine engindir ki...
İlk kez güneş sistemi'nin derinliklerine insanlar gönderilir. Ama bu insanlar, hedeflerine ulaşmadan bir şeyler ters gitmeye başlar.
Ürkütücü biçimde ters...

Ay'a ayak basmanın henüz hayal olduğu bir dönemde yazılan ve yüzyılımızın en yaratıcı filmlerinden birine konu olan, olağanüstü, çarpıcı bir kitap.2001: Bir Uzay Efsanesi, insanın evrendeki yeri sorusuna cevap arıyor.

Arthur C. Clarke '... maddi evrenin harikalarını, bilimsel doğruluğa saygı ile şaşırtıcı bir lirizmi birleştiren cümlelerle betimleyerek ustalığıı koruyor. '
- The New Yor Times Book Rewiew

'Clarke... Uzay Çağı'nın büyük şairi'
- Los Angeles Times

--Yine sevgili ablamın elime tutuşturmasıyla başladığım harika bir seri. Benim için Asimov'dan sonra en büyük bilim kurgu yazarıdır ve bu seriside yine benim için Vakıf dan sonra en iyi bilimkurgu serisi olmuştur. Bilmiyorum belki de Vakıf serisini çok daha önce okuduğumdan ve uzun bir süre kafa yorduğumdan bu şekilde düşünüyorumdur ama şu kesinki şu an tanıtımını yaptığım seri bir harikadır!
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Bir Uzay Efsanesi 2001/2010/2061/3001 - Arthur C. Clarke
« Yanıtla #1 : 20 Nisan 2010, 12:32:34 »
Hiç okuma fırsatı bulamadım. Ama Clarke'ın birkaç hikayesini okumuşluğum vardır. Asimov ile birlikte çok şey kattılar bilim-kurguya. Saygı duymak ve okumak lazım. Bir ara... :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 31 Ağustos 2010, 18:54:43 »
Kitabı okurken şöyle bir bölüme rastladım. İstemsizce yüzümde bir gülümseme oluştu. Bu yazarların neden bu kadar büyük insanlar olduklarını tekrar fark ettiriyor insana:

Alıntı
"Floyd zaman zaman bu tekniğin insanların haberleşme konusunda son adımları olup olmadığını düşünürdü. Uzayda saatte binlerce mil hızla yol alırken bir düğmeye basarak dünyadaki istediği bir gazetenin sayfalarını karıştırabiliyordu. (Tabii uzay devrinde gazete sözcüğü modası geçmiş bir sözcüktü) Haber peyklerini izleyecek olsa, insan bütün dünya olaylarını anı anına takip etmekten iş yapacak zaman ayıramazdı kendine.

Bu sistemin daha geliştirilmiş şeklini düşünemiyordu insan. Ama zaman gelecek akla gelmedik ileri bir sistem unun yerini alacaktı muhakkak ki."
K yayınlarının eski bir baskısından. Sf. 78

Şimdi bunun internetin gelişmesinden en az 15 sene evvel, internet gazeteciliği kavramından ise en az 25 sene evvel yazıldığını düşünün. Bazı şeyler beklenenden hızlı, bazılarıysa umduğumuzdan çok az gelişti. 2001'de ne uzay yolu macerasına atıldık ne de ayda üs kurduk. Ama internet gazeteciliğini aşıp internet yaşamına atılmıştık :)

Bu arada ilginç bir şekilde kitap oldukça sürükleyici ve şahane.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 31 Ağustos 2010, 20:46:30 »
Bir üşenmeyip ilk sayfayı açabilsem...
#rekt

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Aralık 2012, 19:41:26 »
Arkadaşlar İlknokta kitabı Yeniyıl İndirimleri altında 63 lira yerine 31,5o tl ye satıyor. Clarke'ın kitaplarının kalitesi ise dilden dile dolanıyor. O yüzden sorarım fuar harcamalarının ardından yastık altını zorlayıp bu kitabı alayım mı? Okuyan yorumu başlıkta yok o yüzden sormak istedim ? :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Aralık 2012, 20:58:55 »
Bu seri bilim kurgunun daha çok "bilim" kısmına ağırlık veriyor. Clarke'ın dili bazısı için sıkıcıdır, bazısı içinse harika. Eğer kitap içinde bir aletin tek tek nasıl çalıştığının anlatılmasını dinlemeyi seviyor, teknik ayrıntıları okumaktan zevk duyuyorsanız kitabı büyük ihtimalle beğenirsiniz. Ama ben kitap akıp gitsin isterim, macera kısmı ağırlıkta olsun derseniz bu seri hayal kırıklığı yaratabilir. Clarke'ın diline aşinaysanız zaten seversiniz ama ilk kez okuyacaksanız ne tür bir tepki vereceğiniz tamamen bilim kurguya bakışınıza kalmış. Kurgusal yönden fena değildir ama ağırlığı ayrıntılardadır, buna göre kendi kararınızı verin derim. :)

Bir de şu var tabi, yazıldığı döneme göre düşünmek lazım bu seriyi. (özellikle ilk kitap için) Uzay araştırmaları henüz bu denli gelişmiş değilken, aya yolculuk bile henüz planlanma aşamasındayken yazılmış bir kitap serinin ilk kitabı. Eğer tarihi (ve uzun önsöz/sonsözleri) dikkate alınarak okunursa insanı etkileyen bir özelliği de var. Oradaki hayal gücü, bilinmeyenin -daha doğrusu az bilinenin- bu kadar isabetli tahmin edildiğini görmek ve daha önce bu kadar ayrıntılı bir benzerinin olmadığını bilmek insanı gerçekten hayran bırakıyor. Clarke zeki bir adam ve daha da önemlisi müthiş bir mucit olduğunu bu seride okuyucunun tam gözüne sokuyor.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Aralık 2012, 21:03:39 »
Fizik dersine olan ilgimi arttırabilir aslında. :) Hazır dönem sonu sözlüleri yaklaşmışken. Evet kıymetlimiss evet arttırabilir onu :D

Çok teşekkürler Tarık Abi :) Pozitif bilimlere olan ilgimden pek sıkılacağımı sanmıyorum. Hazır bu indirimi bulmuşken alacağım :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı GökTürk

• *
  • 6
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Operatör
« Yanıtla #7 : 22 Ocak 2017, 16:44:36 »
Dün itibariyle 2001: Bir Uzay Destanı' nı bitirdim. Yazıldığı zamanı göz önüne alarak okunursa harika geliyor. Ama sonu beni etkilemedi gibi. Ancak gelişmeler çok heyacanlıydı. Sürekli acaba nasıl bir son deyip duruyorsunuz içinizden. :)