Kayıt Ol

Novella (Romancık) Ne Değildir?

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
Novella (Romancık) Ne Değildir?
« : 25 Eylül 2016, 01:18:01 »
  Roman değildir. Hikaye de değildir.

Şimdi ne değildir sorusunu yanıtladıysak ne olduğundan bahsedelim. Novella uzun hikayeden çok kısa roman olarak değerlendirilip, kelime bazında Türkçeye muhteşem şekilde -'Romancık' olarak- geçirilmiş edebi türdür.

Karşılaştırmalı bakarsak Joseph Andrews (Henry Fielding) bir roman olup, Dönüşüm (Franz Kafka) bir novelladır. Hugo ve Nebula Ödülleri novellayı 17.500 ile 40.000 kelime arasında tanımlamış ve kategorize olarak bir standart göstermişlerdir.

Lakin bir de novellanın kelime sayısı ile değil anlatım biçimiyle ilgili olduğu fikri de var ve oldukça  yadsınamayacak şekilde mantıklı. Şimdi romandan aşağı, hikayeden yukarı türümüz novella oluyor. O zaman romandaki gibi olay akışını ve alt yapıyı yakalayamamış fakat hikaye gibi tek bir düğüm ve çözüm noktası olmayan eserlerde novella olmalıdır. Samuel Richardson’un Pamela’sı da standart ölçülerin kat be kat üstünde olmasına rağmen bir novelladır.

Bir edebi türün sözcük sayısına göre belirlenmesini yanlış bulduğumdan novellayı önceki paragraftaki cümlelerle tanımlamayı tercih ederim: Hikayeden yukarı, romandan aşağı.

Spoiler: Göster
Ozymandias'ın sorusu üzerine çok sevdiğim ve edebiyatta yetkin bir arkadaşımla gece vakti yaptığım uzun konuşmalar sonucu ortaya bu şekilde bir tanım çıkarmaya çalıştım. Umarım yararlı olmuştur.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Novella (Romancık) Ne Değildir?
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2016, 01:23:00 »
Bilgilendirme için teşekkür ederiz :D

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2016, 08:53:56 »
Bilgi verici yazın için teşekkürler. Hep karıştırmışımdır novella'yı. Artık anlayabilecek fikre sahip oldum.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2016, 21:59:18 »
Novella'nın TDK belirlediği bir adı var mı? Bana Başlıkta ki "Romancık" kelimesi garip geldi de. Örneğin Romancık yerine Romansı demek daha iyi olmaz mı?
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Eylül 2016, 22:11:21 »
Aslında kısa roman demek daha doğru gibi görünüyor. Zaten 100 sayfayı aşmış bir yazıya öykü diyemeyiz. Uzun öykü bile denmez bence.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Eylül 2016, 23:01:58 »
Biliyorsunuz bazı kelimeler Türkçeye cuk diye oturmuştur. Örneğin Bilgisayar, Bilimkurgu. Ben böyle bir kelime var mı? TDK veya uzmanların meslekten olanların kullandığı onu merak etmiştim. Var mı?
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #6 : 25 Eylül 2016, 23:08:38 »
Genelde "kısa roman" kullanılıyor.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.