Kayıt Ol

İçdeniz Balıkçısı- Ursula K. Le Guin

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
İçdeniz Balıkçısı- Ursula K. Le Guin
« : 02 Ekim 2009, 11:56:08 »
İsim: İçdeniz Balıkçısı  

Tür: Bilimkurgu Öykü Kitabı.
Yazar: Ursula K. Le Guin
Yayınevi: Metis

Öncelikle adına ve arka kapak yazısına aldanıp fantastik sanarak aldığım bir öykü kitabı olduğunu söylemeliyim :D.

Kitabın öykülerine değinmeden önce size ilk tavsiyem giriş yazısı olarka da kabul edilebilecek "Bilimkurgu Okumamak Üzerine" adlı, yazarın kendisinin de bu türün bir yazarı oalrak diğer bilimkurgu yazarlarını eleştirdiği bu kısmı okumalısınız. Bilimkurgu yazarlarına vermiş veriştirmiş :D. İnsanları neden bu türden soğutuyorsunuz diyor kısaca. Ardından bu kitaptaki öyküleri hakkında kısaca bilgilendirmiş okuyucuyu.

Şunu da ileteyim, Dünyanın DOğum Günü kitabını okuyanlar için bu kitap bire bir.

Çörtme Teorisi ve NIH uçuşu diye iki, kendi oluşturduğu kavram üzerine de birbirini izleyen üç hikayeye sahip.

Öykülere bakacak olursak:

Gorgodinlerle İlk Temas- Yazarın kendisinin de söylediği gibi eğlence için yazılmış, hiçbir mesaj verme katkısı duymayan keyifli bir hikaye bu. Diğerlerine göre oldukça kısa.

Newton'un Uykusu- Kitabın en uzun 4 öyküsünden biri. Dünyadan tecrit edilmiş bir biçimde yaşayan, IQları 150'nin üzerindeki kadın, erkek ve çocuklardan oluşan bir grubun hikayesi bu. Acaba tecrit edili hayatları, dünyadan kaçmak için yeterli mi? Toplu halüsinasyonlarla başladığı düşünülen şeyler gerçeğin kendisi mi?

Kuzey Yüzüne Tırmanış- Bu da yazarın eğlence için yazdığını söylediği bir kısa hikaye. Günlük şeklinde yazılmış, bir dağcının anıları.

Her Şeyi Değiştiren Taş- Fantastik bir öykü demek doğru olur. Bilimkurgusal yanı yok çünkü. Irkçılık temasının işlendiğini söyleyebiliriz. Bir yandan taşlarla güzellikler yaratıp toplumun elit tabakasını oluşturan kültürlü Obllar, diğer yanda köle gibi kullanıp hem taşları dizdirdikleri hem de istedikleri her şeyi yaptıkları köle halk Nürler.
Bir gün dişi bir Nür olan Bu'nun mavi-yeşil bir taşı, bozulan bir deseni düzeltmek için koyduğunda aslında desenlerin sadece Obllar üzerine olmadığını ve renklerin konuşup kendi halkını anlattığını fark etmesiyle işler değişir.

Kerasyon- Oldukça kısa ama keyifli bir hikaye. Hikayede sondan başlıyoruz, bir cenazeden. Kerasyon, bir müzik aleti ama bir sesi yok. Ursula Le Guin'in bu fikri bulan arkadaşı Roussel Sargent için yazdığı bir hikaye. Fantastik yanı olan bir başka hikaye de denebilir. Ben oldukça sevmiştim.

*Şimdi geldik birbiriyle bağlantılı ve Ursula Le Guin'in oluşturduğu iki teoriyi içeren bilimkurgu öykülerine.

Şobiler Masalı- Şobi, geminin adıdır. Şobiler de mürettebat. Yazarın oluşturduğu "Çörtme Teorisi"ni(bir nevi ışınlanma diyebiliriz, Kendisi oldukça detaylı anlatmış bunu kitapta) hayata geçirecek ilk kişiler bunlar. Bir kısmı aynı gezegenden olan toplam 10 kişi. Çocuklar, erkekler ve kadınlardan(hatta bir aileden) oluşan büyük bir aileyi andıran bir mürettebat. Ancak Çörtme Teorisi'ni hayata geçirirken zaman-mekan kavramları birbirine karışınca ve herkes yaşadıkları anı farklı algılayınca işler değişir. Acaba eve geri dönebiliecekler mi? Ve nasıl?

Ganam'a Dans- Şobi deneyine katılanlardan biri ve yeni üç kişiyle birlikte Ganam adlı bir gezegene yolculuk var. Ancak Çörtme'nin çalışması için harmoni şart! Dalzul adlı Terra gezegeninin halk kahramnı ve deneylerin gözbebeği bir adam yanına Şobilerden Shan'ı ve birkaç arkadaşını alıp "dans ederek"(yani bir harmoni tutturarak Ganam gezegenine giderler. Ordaki, tıpkı Afkrika Yerlileri'ne benzeyen halk arasında yaşarlarken hem onları hem de kendilerini keşfedeceklerdir. Şobi deneyinden öğrendikleri, Çrötme için şart lan harmoniyi uygulamada hiç zorlanmadılar, ama acaba istedikleri şeyleri mi yaşıyorlar yoksa çörtme onlara bunu yaşatan etmen mi? Algı farklılığı burda da ortaya çıkıyor. Bu defa bedel daha ağır.

Bir Başka Masal Ya Da İçdeniz Balıkçısı- Son öykü olan burda, İçdeniz Balıkçısı olan Uraşima'nın öyküsüne değinir önce. Hiode isimli O gezegeninde yaşayan bir gencin, ailesini bırakıp bir zaman mühendisi olarak Çörtme Deneylerinde çalışmaya gitmesi kendi ağzından anlatılıyor. Burda ilginç olan şeylerden ilki aile yapıları. Aileler 4lü,5li ve 7li gibi ilginç sayılardan oluşuyor :S. Eşcinsel ilişkilerin de dahil olduğu bu gezegende iki kişilik evlilik diye bir şey yok. İki anne ve iki babanız(ve belki daha fazlasının olduğu) kalabalık aile yapılarına sahipler.

Uraşima'nın hikayesi ise, bir gün balığa çıktığında, yakışıklı Uraşima'yı görüp aşık olan denizler prensesi onu yanına çağırır. Uraşima, "çocuklarım evde bekler" diyip önec kabul etmeze fakat kıza da karşı koyamaz. Kızın yanında iki gee geçirir ve en sonunda geri gider. Kız giderse bir daha geri dönemeyeceğni söylese de onu dinlemez. Yüzeye çıktığında tanıdığı hiç kimseyi bulamaz. En sonunda yoldan geçen yaşlı bir kadına adını söylediğinde gerçek ortaya çıkar. O iki gece geçirirken dünyada yüzyıllar geçmiştir.

İşte Hideo kendi hikayesini ve ailesini anlatırken başına buna benzer bir olay gelecektir.

Ayrıca portaldaki tanıtım yazısı ve künye bilgilerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kitapla ilgili notlar:

Çörtme Teorisi ve NIH uçuşu önce kafamı karıştırsa da hikayeler ilerledikçe ne olduğunu tam kavrayabildim. Nweton Uçuşu öyküsü başta sıkmış ve kitaptan soğumuştum fakat kitabı bitirdiğim il defa bir bilimkurgu kitabını sevdiğimi fark ettim.

Beni şaşırtan bir olgu da Ursula Le Guin'in eşcinsel ilişkilerin çok normal olduğu bir gezegenler silsilesi yaratması. Beklediğim bir şey değildi. Hele de O gezegenindeki 4lü,5li evlilikler hayli büyük bir şok oldu :D. Olaylara hep başka açılardan yaklaştığı çok açık.

Bilimkurgu sevmeyenlere de öneririm bu kitabı(bkz.ben). Başta sıkılsanızda sonradan sizi kendine bağlayan ve yazarın fikirlerini takdir etmenizi, bazen durup eleştirmenize yarayacak bir kitap.

Yazarın forumumuzdaki diğer eserleri:

-Yerdeniz Serisi
-Mülksüzler

malkavian

Ynt: İçdeniz Balıkçısı- Ursula K. Le Guin
« Yanıtla #1 : 02 Ekim 2009, 12:26:35 »
Her Kitabında illa ki bir deniz teması işliyor çoğu kitabının başlığı da keza öyle. Nedir bu deniz tutkusu Ursula K L Guin in acaba. Eserlerine gelecek olursak yaşının da vermiş olduğu tecrübe ve birikim ile hayal gücünü birleştirip inanılmaz kitaplar yazan bi insan kendisi. Bu durumda bu kitabıda en kısa zamanda okumam gerektiğini düşünüyorum.
Tanıtım yazısı için teşekkürler :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Ekim 2009, 12:33:30 »
Aslında içdeniz balıkçısının ne olduğunu anlattıktan sonra kitabın başka bir yerinde deniz yok :D. Sanırım deniz adını göstererek içindeki deniz sevgisini yansıtıyor.

Mutlaka okumalısın ^^. Hayalgücü ve tecrübesini birleştirmesi konusunda söylediğine tamamıyla katılıyorum. Bu da onun bir örneği

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #3 : 02 Ekim 2009, 15:21:42 »
Bugüne kadar ismini çok gördüm, kitaplarına çok rastladım ama okumak hiç  kısmet olmadı. Okumak için bir çabam da olmadı açıkçası. Sanırım "okunacaklar" listemdeki yerini almasının zamanı çoktan geldi de geçiyor bile... Tanıtım için teşekkürler.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Ekim 2009, 15:31:53 »
( O zaman ilk fırsatta Yerdeniz serisina başlayın ;), madem okumadını bu yazardan herhangi bir kitap. 5 kitaplık harika bir fantastik seri)

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #5 : 02 Ekim 2009, 17:02:55 »
Mülksüzler ( The Dispossessed ) bence en iyi kitabı, ve hikayenin yarısından fazlası içinde manidar bir deniz olmayan ve olanında bereketi bulunmayan bir ayda geçtiğini söyleyebilirim  ;D Deniz %100 her kitabında ön planda değil yani. Yerdeniz ( Earthsea ) çok farklı bir fantastik kitap serisi, İçdeniz balıkçısını henüz okumadım (Mülksüzlerin en iyi kitabı olduğunu söylerken cahillik etmiş gibi duruyorum bu aşamada ama değil, daha iyisini istese bile yazamaz.) Tanıtım bir el atmama sebep olabilir  :P teşekkürler.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #6 : 02 Ekim 2009, 17:20:25 »
Mülksüzlerde kadının işi haricinde denizin adı bile geçmiyordu neredeyse, ama Yerdeniz Serisinde adalardan oluşmuş bir dünya olduğu için yer, gök deniz(!)(Ünlemimide koyarım.)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #7 : 02 Ekim 2009, 17:30:51 »
Tanıtım gibi tanıtımın için teşekkür ederim abla. Kalemine sağlık. Birkaç düzenlemeyle, portalda inceleme olarak bile yayınlanabilir. Eh bu da senin farkın. :)

Le Guin'e gelirsek... bir türlü tarzına alışamadığım bir yazar. Yerdeniz'i beğenmeme rağmen, okurken sıkılmamak elimde değilmiş gibi geliyor. Çok boş vaktim olduğunda, kitaplığımdan çekip seriye devam etmeye çalışıyorum gerçi. Bu ön yargım da, haliyle yazarın diğer kitaplarına yönlenmemi engelledi.

Bakalım sonum ne olacak? :)

Yine de Mülksüzler'i merak etmiyor değilim. Tanıtımını okuduktan sonra, İçdeniz Balıkçısı da ilgimi çekti. Puf.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Ekim 2009, 18:45:07 »
Tanıtım gibi tanıtımın için teşekkür ederim abla. Kalemine sağlık. Birkaç düzenlemeyle, portalda inceleme olarak bile yayınlanabilir. Eh bu da senin farkın. :)

Yok yahu abartıyorsun :D. Beğendiysen ne mutlu bana! Çok teşekkür ederim canım ^^.

Mülksüzleri ben de okumadım ama uzun zamandır öykü kitabı okumayan biri olarak bu farklı bir tat verdi.(Ayrıca bilimkurgu sevmeyen biri oalrak da başta sarmasa da sonradan insanların kişisel deneyimleri ve toplumsal kültürlerin o farklı havası beni kendine çekti.)

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 02 Ekim 2009, 20:36:41 »
Yalnız yanılıyorsunuz. Mülksüzlerde deniz geçiyor. Kahramanımız ayda işi için batıya doğru gelirken denize duyduğu meraktan bahsediyor. Ayrıca deniz(aslında aydaki küçük bir göl)de hapishane benzeri bir tecrit mekanı bulunuyor. Ben de denizi epey sevdiği görüşüne katılıyorum.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #10 : 02 Ekim 2009, 21:24:33 »
Belkide hiç görmediği denizi, kendi sonsuz özgürlüğü ile bağdaştırıyordur =)

Çevrimdışı estarriol

• **
  • 163
  • Rom: 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 09 Ekim 2009, 22:26:24 »
       İtiraf: Ursula le guin den hiç bilim kurgu okumadım.:P Ama şunu diyebilirim ki yerdeniz de ara sıra karşılaştığım dev şehirlerde, gizemli vadilerde ve hatta civa madenlerinde bilim kurguya yatkın bir zihnin kokusu vardı.

Ganam a dans, Gorgodinlerle ilk temas ve Her şeyi Değiştiren Taş öyküleri bu kitabı okulumun iyi niyetli kızı Hazal dan çalmak için yeterli birer sebep gibi göründüler yalan yok :D

Bundan sonra bu kadar ayrıntılı ve ağız sulandıran yorumlar yapmadan önce iki kere düşünmesinizi ve yatmadan önce pencerenizi kapatmanızı tavsiye ederim genç bayan. ;) aksi takdirde kütüphanenizden güzide bir kitap eksilebilir. nihöhöy

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Ekim 2009, 22:28:25 »
Bundan sonra bu kadar ayrıntılı ve ağız sulandıran yorumlar yapmadan önce iki kere düşünmesinizi ve yatmadan önce pencerenizi kapatmanızı tavsiye ederim genç bayan. ;) aksi takdirde kütüphanenizden güzide bir kitap eksilebilir. nihöhöy

Ağız sulandırıcı yorumlarıma sahip olabilirsin ama kitaplarıma asla :D!

Çevrimdışı Kharas

• **
  • 53
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Aralık 2010, 22:01:03 »
"Bilimkurgu Okumamak Üzerine" adlı önsözü gerçekten duygularıma tercüman olan bir eleştiriydi. Her cümlesine "katılıyorum, katılıyorum" demekten kendimi alamamıştım.

Bir öykü kitabı okumak isterken çıktı bu kitap karşıma ve buradaki tanıtımdan da etkilenerek aldım. Sonuç, gayet memnunum.

Ganam'a Dans adlı hikaye beni çok düşündürdü. Farklı bir gezegende, aynı grup üyelerinin farklı algılıyışları ve sonuçları hikayeyi okuduktan sonra uzun süre düşünmeme neden oldu. Ancak sonuçlar, ağır sonuçlar, sanırım bakış açısını değiştirmemekte direnen bireyler için tatmin edici oldu. Garip bir cümle değil mi? Haklısınız ama anlatılan tam olarak bu. Farklı bir gezegende olmasak da gündelik hayatımızda da farklı bakış açısına sahip pek çok insan görüyoruz ve bunlardan biri de biziz. Fakat sabit fikirliliğin bedelleri bazen kaçınılmaz oluyor.

Her Şeyi Değiştiren Taş hikayesinde ise Nür halkını Lağım Cüceleri'ne benzetmende edemedim. Ayrımcılık ve ırkçılığın fantastik bir çatı altında işlendiği güzel ama acıklı bir hikayeydi. Ursula Le Guin karakterlerine zarar vermekte zerre tereddüt etmiyor. Hikayenin bazı kısımlarının beni duygulandırdığını itiraf etmeliyim.

Son olarak Kerasyon okuduğum hiçbir hikayeye benzemiyordu. Kerasyon nedir, neden yapılır bunların hepsi daha önce okuduğum hiçbir eserde eşine rastlamadığım türdendi. Sesi olmayan bir müzik aleti... Etkileyiciydi. Kısa ama o kısalığıyla yeterince şey anlatabilen bir ustalık eseri.

Yazar Ursula Le Guin olunca söyleyecek fazla şey bulamıyorum. Bir yazar olarak yine sanatını konuşturmuş. Değinmediğim bilimkurgu öyküleri başlarda toparlaması zor olsa da sonradan ciddi anlamda merak uyandırıyordu. Onlar hakkında söyleyecek fazla şey bulamadım.
Kitap genel olark beklediğimden çok farklıydı ve daha önce böyle bir kitap okumadığını söyleyebilirim. Farklı tatların garip bir karışımı gibi. Yazara olan saygım ve sevgimde haksız olmadığımın güzel bir kanıtıydı.