Kayıt Ol

4'33"

Çevrimdışı Bardes

• **
  • 210
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
4'33"
« : 17 Mayıs 2010, 17:09:09 »
4′33″ (Dört dakika otuz üç saniye veya bestecisinin deyişiyle dört otuz üç), John Cage tarafından 1952 yılında bestelenmiş, üç bölümden oluşan müzik yapıtı. Herhangi bir enstrüman (veya enstrüman grubu) için yazılmış olup partisyonda müzisyenlerin üç bölüm boyunca enstrümanlarını hiç çalmamaları gerektiği belirtilmektedir. Yapıt, genellikle "dört dakika otuz üç saniyelik sessizlik" olarak algılansa da, aslında süresi boyunca dinleyicisinin çevreden aldığı seslerden oluşmaktadır. 4'33" zamanla Cage'in en çok tanınan ve en tartışmalı çalışması haline geldi. Parçada birinci bölüm otuz saniye, ikinci bölüm iki dakika yirmi üç saniye, üçüncü bölüm ise bir dakika kırk saniyedir.

1947-1948 yıllarında şekillenen parça Cage'in "herhangi bir sesin müzik meydana getirebileceği" düşüncesine dayanmış ve bu düşünceye somut örnek oluşturmuştur. Bu düşüncelerinde o sıralar çalışmakta olduğu Zen Budizmi'nin etkileri de görülmektedir. Cage 4′33″ adlı yapıtını en önemli çalışması olarak gördüğünü 1982 yılında yaptığı bir görüşmede ve daha birçok farklı zamanda belirtmiştir.

4'33"'ün ilk performansı 29 Ağustos 1952'de David Tudor tarafından, bir piyano resitali sırasında Woodstock, Newyork'ta gerçekleştirildi. Tudor sahneye çıkarak piyanonun başına oturmuş ve kapağı kapatarak parçanın başladığını işaret etmiştir. Bir süre sonra, birinci bölümün sonunu ifade etmek için kapağı açıp kapamış ve bu hareketini ikinci ve üçüncü bölümler için de tekrarlamıştır. Parça boyunca Tudor tek bir nota bile çalmamış, kasıtlı bir ses çıkarmamış ve bir kronometre tutarak nota kağıtlarını çevirmiştir.

Kaynak: Vikipedi

Bu şaheseri senfoni orkestrasından dinlemek(!) için tıklayın. :D

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: 4'33"
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2010, 19:18:07 »
Çok güzeldi :) Enstrümanlar o kadar güzel çalınmadı ki hayran kaldım

John Cage çok iyi bir çalışma yapmış. Adam bir de terini siliyor ya.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı maud

• *
  • 15
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2010, 19:56:07 »
Ne ilginç...

"Sound of Silence" bunun yanında halt etmiş.
Kaderine başkaldır. Tabii kaderinde kaderine başkaldırmak yoksa.
Kader nedir? Madem ki yazılanı oynuyorsun, yazılanı bilmeden yaşayarak, seçimlerinle, düşüncelerinle kendi yolunu çizerek yaşadığın hayatın, senin kaderin olmuyor mu aslında? O zaman ben ona inanmamakta özgürüm. Kader yok, hayat var. Amaçlar ve seçimler var. Ve kimileri için belki inançlar. Benim için değil.

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
  • Rom: 11
  • I have the wisdom to see the dark as a light...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2011, 07:10:13 »
Bu parçayı ben gitarla coverladım çalabiliyorum
...weak pleasures, lost feelings, faded dreams, doubtful hopes...

Çevrimdışı Lucretia

• *
  • 7
  • Rom: 0
  • I wanna play the game, I want the friction..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2011, 10:24:36 »
Tamamen anlamsız. Bir "eser" değil, "müzik" hiç değil. Boş.
Rex tremendae majestatis,
Qui salvandos salvas gratis,
Salve me, fons pietatis.

Mozart's Requiem, III, Rex Tremendae

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
  • Rom: 16
  • "Each thing I show you is a piece of my death."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Ocak 2011, 11:35:59 »
Katılıyorum. Hadi herhangi bir sesin müzik meydana getirebileceği düşüncesi tamam, ancak bunu iyice abartıp bir şaheser yaratmış gibi onca müzik severi bir araya toplamak ve sonrasında 'hiçbir şey' yapmamak da neyin nesi? Alemin akıllısı o muymuş?

Reklam kokan hareketler bunlar...

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 27 Ocak 2011, 00:16:34 »
18 sekúndur fyrir sólarupprás var bi de.
Bazen sessizlik işe yarıyor.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #7 : 27 Ocak 2011, 00:35:39 »
Ve neden 4.33? Sırf, 'Lan böyle saçma sapan bir şeyler sallayalım bakalım millet ne anlayacak..." diye başlamış gibi geliyor. Türk aklı böyle düşünmeme sebep olmuş olabilir ama bilmiyorum.
May the force, be with you.

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • Rom: 4
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Ocak 2011, 11:09:55 »
Çok güzeldi :D Enstrümanlar o kadar güzel çalınmadı ki hayran kaldım :o

John Cage çok iyi bir çalışma yapmış.Adam bide terini siliyo ya :zuha :ehi
Ben de hayran kaldım Çok .." ilginç"
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #9 : 12 Nisan 2011, 20:59:38 »
bu sitede öğrendim bu eserin varlığını ve merakıma yenilip dinledim. dinlenmesi gereken bir edermiş gerçekten. dinlenmesi derken bir ima filan da yok. dinleyin. karanlık bir ortamda açın bilgisayarınızın sesini sonuna kadar ve yaslanın arkanıza, kapatın gözlerinizi dinleyin. herkes kendine göre bir anlam çıkaracaktır elbet, bu bazen de anlamsızlık olur bilemem.

dinlerken benim için en önemli keşif de oradaki insanların eser boyunca gerçekten olabildiğince sessiz bir biçimde dinlemeleri oldu. verilen aralarda ise birden artan ses birşey daha anlattı ki o da ses denen şey olmadan varlığımızın bir parçasının eksik kalacağı...
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...